Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 9 marca

  Warsztaty archidiecezjalne w Lublinie »

  W dniach 9–11.03.2012 w lubelskim klasztorze oo. Dominikanów odbyły się I Archidiecezjalne Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Zespół Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny i serwisu Liturgia.pl był na miejscu, aby spotkać się z uczestnikami wydarzenia i dzielić się swoimi wrażeniami z czytelnikami.

  Warsztaty zaczęły się w piątkowe popołudnie. Uczestnicy od razu zabrali się do intensywnej pracy w sekcjach głosowych. Po pierwszej próbie całości, uczestnicy wzięli udział w Misterium Męki Pańskiej oraz Adoracji Krzyża Świętego.

  Sobota także przebiega pracowicie:  dominikańska, śpiewana jutrznia rozpoczęła się o 8:00, a po niej uczestnicy udali się na kolejne próby i wykłady, m.in. „jak prowadzić rozśpiewki?”.

  Przed południem miała okazję zaprezentować się przed 160-osobową grupą uczestników warsztatów Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny: Mateusz Solarz, menadżer produktu, przedstawił kilka praktycznych uwag, dotyczących korzystania ze śpiewnika „Niepojęta Trójco” (który otrzymał każdy z uczestników warsztatów), a Małgosia Gadomska, szefowa redakcji, zaprezentowała idee towarzyszące tworzeniu portalu Liturgia.pl.

  Warsztatom towarzyszy przez cały czas także stoisko sklepu Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, która którym można nabyć wszystkie pozycje wydawnicze Ośrodka w promocyjnych cenach. 

  Wywiady z prowadzącymi warsztaty: o. Stachem Nowakiem, Ulą Rogalą i Pawłem Bębenkiem można znaleźć w serwisie Liturgia.pl.

  Czy w doświadczeniu muzyki Liturgicznej ważny jest drugi człowiek? Z pewnością! O spotkaniach ze swoimi mistrzami, drodze odkrywania muzyki i ciszy, oraz sposobie na śpiewanie ciałem i duchem opowiadali podczas konferencji Stach Nowak OP, Ula Rogala i Paweł Bębenek.

  Punktem kulminacyjnym warsztatów była uroczysta Msza święta, odprawiona w bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej. „Rozpoczynamy świętowanie Zmartwychwstania w trzecią niedzielę wielkiego postu (...). Ta Eucharystia jest najważniejszym wydarzeniem tych warsztatów. Nic nas tak nie zjednoczy, jak to, że za chwilę oddamy razem z Nim życie tutaj, na tym ołtarzu. Oddać życie, to znaczy już go nie mieć” – mówił o. Stach.

  Liturgii towarzyszył śpiew, przygotowany przez uczestników warsztatów. Zgodnie z miejscowym zwyczajem, śpiewany był także cały Kanon Rzymski i Ewangelia. „Chciałbym Was zaprosić do tego, abyśmy w tej Eucharystii – w końcu to niedziela – odpoczęli. jeśli ktoś ma coś lepszego do zrobienia tego wieczoru, to niech się zastanowi, czy che tu być, bo my nie będziemy się spieszyć” – rozpoczynał półtoragodzinną celebrację o. Stach.

  W niedzielę także nie brakowało zajęć na warsztatach. Ekipa Fundacji rozdzieliła się – cześć z nas trafiła do klasztoru oo. Dominikanów, aby pomagać w nagrywaniu dźwięków z finałowego koncertu, a reszta – korzystając z serdecznej uprzejmości lubelskich duszpasterzy, ks. kan. Bogdana Jana Zagórskiego i ks. dyr. Mirosława Ładniaka – kwestowała na rzecz serwisu Liturgia.pl w kościele św. Mikołaja na Czwartku i św. Wojciecha na Podwalu.

  Uczestnicy warsztatów natomiast, na zakończenie pracowitego weekendu mieli okazję zwiedzić piękne miasto, które gościło ich w tym czasie. Mimo że oficjalne zakończenie miało miejsce po południu, wszyscy, którzy nie muszą spieszyć się do odleglejszych części Polski, zostali zaproszeni także na wieczorną Eucharystię akademicką.

  I Warsztaty Muzyki Liturgicznej Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało duszpasterstwo akademickie, działające przy lubelskim klasztorze oo. Dominikanów we współpracy z lubelskim oddziałem stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny z Krakowa. Honorowy patronat nad inicjatywą objął metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik oraz marszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Hetman.

  mw /mk, mg, mk, mb/

 • 20 maja

  Rekolekcje w Opatówku »

  W dniach 20-23 maja 2012 r. w Opatówku (woj. wielkopolskie) Dominikański Ośrodek Liturgiczny prowadził rekolekcje dla młodzieży. W zajęciach podczas trzech dni rekolekcyjnych wzięli udział uczniowie miejscowej szkoły podstawowej i gimnazjum.

  Do Opatówka przyjechaliśmy na zaproszenie proboszcza tamtejszej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ks. Andrzeja Bohdanowicza. Nauki rekolekcyjne głosił o. Tomasz Grabowski OP, a pomocą w zajęciach warsztatowych służyli mu Małgorzata Gadomska i Michał Wsiołkowski.

  Pierwszy dzień wypełniły zajęcia w grupach wiekowych. Choć ich wspólnym tematem było przeżywanie Mszy świętej, każda z grup dotkęła go od innej strony. Po południu odbyła się także Msza św. odpustowa ku czci św. Jana Nepomucena, która zgromadziła nie tylko młodych rekolektantów, ale także kapłanów miejscowego dekanatu.

  Drugiego dnia odbyła się piesza pielgrzymka do Małej Górki z okazji 71. rocznicy zamordowania tam przez Hitlerowców 25 Polaków, a po południu także nabożeństwo majowe przy pomniku w Małej Górce z udziałem parafian.

  W trzecim dniu rekolekcji, po kolejnych warsztatach w szkole, o. Tomasz przewodniczył uroczystej Mszy świętej kończącej rekolekcje w kościele parafialnym.

  Rekolekcje w Opatówku były dla nas nie tylko okazją do głoszenia Dobrej Nowiny i dzielenia się własnym umiłowaniem liturgii, ale także - prywatnie - do poznania tętniącej życiem wspólnoty parafialnej i zwiedzenia urokliwej okolicy.

 • 20 maja

  Festyn w Szczecinie »

  W maju zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Festynie Dominikańskim w Szczecinie. W tym roku bawiliśmy się w stylu średniowiecznych jarmarków, nie zabrakło turniejów rycerskich, pokazów kuglarzy i ciekawych potraw. Do późnego wieczora trwały konkursy i tańce.

  My natomiast przyjechaliśmy z Krakowa z naszą nową płytą pt. „Nieskalana”, która 21 maja miała swoją premierę. Mimo że w Szczecinie byliśmy pierwszy raz, spotkaliśmy się z ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem pracą Fundacji.

  Dziękujemy za dobrą zabawę i mamy nadzieję spotkać się w Szczecinie za rok.

  Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej szczecińskich dominikanów (fot. wk).

 • 11 października

  Msza na rozpoczęcie Roku Wiary »

  Zapraszamy na wspólną Mszę świętą, podczas której przyjmiemy Symbol wiary i uczcimy relikwie św. Piotra z Werony, dominikańskiego męczennika, który umierając własną krwią napisał na piasku „Credo”. Wierzymy, że jego modlitwa i świadectwo pomoże nam w przyjęciu Symbolu wiary i w przeżywaniu jej w tym roku i do końca życia.

  Wpisując się w obchody ogłoszonego przez Ojca Świętego Benedykta XVI Roku Wiary, Dominikański Ośrodek Liturgiczny razem z krakowskim klasztorem Dominikanów i Bazyliką Mariacką, przygotował także wiele innych propozycji na owocne przeżycie tego wyjątkowego czasu. Są to m.in. cotygodniowe katechezy dla dorosłych, podczas których omawiane będą kolejne fragmenty Credo, Dominikańska Szkoła Patrzenia, której zadaniem jest uczenie języka symboli poprzez oglądanie filmów oraz rozmaite celebracje i nabożeństwa, które mają stać się okazją do praktykowania wiary. O wszystkich inicjatywach można przeczytać na specjalnie przygotowanej stronie: www.liturgia.pl/rokwiary.

 • 13 października

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 18 października

  Lekcja religii dla dorosłych: „w Boga jedynego” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków), o godz. 18:15. W ten czwartek Janusz Pyda OP zatrzyma się na kolejnym fragmencie „Credo”.

 • 25 października

  Dominikańska Szkoła Patrzenia: Giuseppe Tornatore »

  Myślenie religijne to coś więcej niż tylko znajomość doktryny. To cały świat widziany i rozumiany w pryzmacie Ewangelii. Stąd zaproszenie na zajęcia Szkoły Patrzenia. To znane i lubiane filmy, których autorzy – umiejętnie posługując się warsztatem – potrafili pokazać „coś więcej”. Nie jest to typowy Klub Filmowy. Projekcje będą przerywane i dyskutowane również w trakcie, by w ten sposób lepiej poznać język kina i nauczyć się jego symboliki.

  Język religijny posługuje się alegoriami, w trakcie Szkoły staramy się rozpoznawać i rozumieć alegorie. Cykl DSP w sposób łatwy i przyjemny, za pomocą popularnych filmów, wcale nie z najwyższej półki, uczy myślenia, czytania obrazów i rozumienia symbolicznego.

  Zajęcia prowadzi o. Tomasz Rojek OP.

  Zajęcia Szkoły Patrzenia odbywają się w czwarty czwartek miesiąca w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków), o godz. 18:15.

  Potwierdź swoją obecność

 • 27 października

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 5 listopada

  Rekolekcje kapłańskie w Trzebnicy »

  Prosimy o modlitwę w intencji rekolekcji, które w Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy prowadzi w tym tygodniu o. Tomasz Grabowski OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

  W dniach 5-9 listopada o. Tomasz głosi rekolekcje dla około 25 księży salwatorianów z różnych ośrodków salwatoriańskich.

  Towarzystwo Boskiego Zbawiciela (Societas Divini Salvatoris, czyli salwatorianie) zostało założone przez Sługę Bożego o. Franciszka Marię od Krzyża Jordana w 1881 r. w Rzymie. W 1927 erygowano Prowincję Polską. Obecnie salwatorianie z Prowincji Polskiej pracują oprócz Polski w: USA, Meksyku, Kanadzie, Australii, Brazylii, Rosji, Białorusi, Ukrainie, we Włoszech, Szwajcarii, w Niemczech, w Czechach i na misjach: w Tanzanii, w Kongo (dawny Zair), na Filipinach i w Indiach.

  Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy stanowi zespół klasztorny wraz z bazyliką pod wezwaniem św. Jadwigi i św. Bartłomieja, w której znajduje się grób świętej Jadwigi.
 • 8 listopada

  Lekcja religii dla dorosłych: „Ojca wszechmogącego” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W czwartek po Wszystkich Świętych Janusz Pyda OP zatrzyma się na kolejnym fragmencie „Credo”.

  Potwierdź swoją obecność

1