Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 8 listopada

  Nabożne śpiewanie zaduszne »

  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza na nabożne śpiewanie zaduszne w czwartek, 8.11.2012, godz. 20:15, Bazylika oo. Dominikanów w Krakowie (po Mszy świętej o 19:30).

 • 10 listopada

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 15 listopada

  Lekcja religii dla dorosłych: „Stworzyciela nieba i ziemi...” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W czwartek, 15 listopada, Wojciech Surówka OP zatrzyma się na kolejnym fragmencie Credo: „Stworzyciela nieba i ziemi, wszystkich rzeczy widzialnych i niewidzialnych”.

 • 16 listopada

  Szkoła Kantorów na Wysokiej »

  W jeden z jesiennych, listopadowych weekendów renesansowy dwór na Wysokiej ożywił się obecnością ponad 20 śpiewających w każdym jego koncie kantorów. Gospodarz miejsca – doświadczony śpiewak i lutnista Antoni Pilch – zaprosił młodych muzyków pod swój dach, żeby przybliżyć im pieśni naszych korzeni – utwory Mikołaja Gomółki, Cypriana Bazylika, Wacława z Szamotuł, pieśni z Kancjonału Brzeskiego.

  W piątkowy wieczór kantorzy zaczęli się zjeżdżać od godziny 18. Stopniowo zajmowali sale dworu i położonej nieopodal drewnianej, dwuizbowej szkoły. Między nogami gości pomykał szaro-bury kot Ryś, trochę zaniepokojony zaistniałą, burzącą jego stały rytm dnia sytuacją. Gospodarz dworu pouczał męską część gości jak palić w kominkach i piecach, kiedy nie będzie go na miejscu, a w tym samym czasie kobiety zajęły się przygotowywaniem wieczornego posiłku. Kiedy wszyscy zasiedli do stołu, ojciec Tomasz Rojek rozpoczął nieszporowe „Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu...”, a kantorzy, podzieleni na dwa chóry, śpiewali psalmy w I tonie gregoriańskim – modląc się i jednocześnie ucząc roli kantora we wspólnocie. Kolacja po nieszporach nie miała końca. Po zaspokojeniu pierwszego głodu, Antoni Pilch przyniósł swoją lutnię, powitał biesiadników ciepłym słowem, podkreślając, że „jego dom jest ich Domem” i wprowadził wszystkich w renesansowy świat, przybliżając muzykę XV i XVI wieku.

  Można było usłyszeć m.in. Fantazję Luisa de Milan, kilka improwizacji pana Antoniego oraz tajemniczą Czarną Krowę Walentego Bakfarka, której przyczyny powstania nikt dotąd nie poznał.

  Pan Antoni nie grał długo, ale wystarczająco pięknie, aby wszystkich wprowadzić w atmosferę dworu na Wysokiej. Wszyscy do późnych godzin nocnych siedzieli przy kominku i napawali się tym gdzie są, śpiewając różne utwory przy stole.  Jak na piątkowy wieczór przystało, szczególnie zabrzmiał Żołtarz, staropolska pieśń żałobna, IX pieśń Jana Kochanowskiego, zaczynająca się od słów: Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne. 

  Następny dzień skupiony był na intensywnej pracy warsztatowej. Tuż po jutrzni i śniadaniu kantorzy, podzieleni na głosy żeńskie i męskie, ćwiczyli  pieśni z dawnych lat. Od ścian dworu na Wysokiej, pamiętających czasy Jana z Czarnolasu, odbijały się dźwięki Królu niebieski i Bądź wiesioła Panno czysta nieznanego autora, Mój wiekuisty Pasterz mię pasie, Boże litościwy i Siedząc po niskich brzegach babilońskiej wody, Gomółki czy Tantum ergo Sacramentum w opracowaniu Marcela Peresa.

   

  Centrum dnia była Eucharystia, którą o. Tomasz Rojek odprawił o godz. 15.00. 

  A wieczorem, po kolacji i nieszporach, w sali kominkowej, zapalono świece – „bo jak jest ciemno, to wyostrzają się inne zmysły” – podkreślił Gospodarz. Pan Antoni znów przyniósł swój niezwykły instrument.  Tym razem zabrał kantorów w podróż po inspiracjach muzycznych lutnisty. Młodzi muzycy dowiedzieli się od Mistrza o Marco Beasley’u, o zespole l'Arpeggiata, o Pino de Vittorio, tradycyjnym śpiewaku z Neapolu, o tym, że Sting też gra na lutni (http://www.youtube.com/watch?v=55jnH3rqcoU)  i o niezwykłym talencie do improwizacji Keitha Jarreta. Zaśpiewali wspólnie pieśń melancholijnego renesansowego lutnisty Johna Dowlanda Come again, a potem ucieszyli się znajomością tych pieśni, które przez cały dzień ćwiczyli w głosach. Cóż to była za muzyczna uczta!  Na muzyce religijnej nie poprzestano, kantorzy wyciągnęli ludowe instrumenty – bas, bęben, flet, okarynę. Zabrzmiały, polki, oberki, mazurki, które wyrywały do tańca. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych, a zakończyła się wspólnym odśpiewaniem Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł. 

  W niedzielę, po jutrzni i niekończącym się śniadaniu z kawą, o 11.00, wszyscy zgromadzili się na Eucharystii. Panu Bogu zawierzyli Gospodarza Wysokiej i wszystkie swoje ważne sprawy. 

  A potem pan Antoni oprowadzał po dworze i okolicy. W bibliotece, gdzie półki z książkami zajmują całe ściany od ziemi, do sufitu,  udało się obejrzeć unikatowe księgozbiory i  wszystkie instrumenty Gospodarza. Okazało się, że z każdym instrumentem związana jest jakaś ciekawa historia, każdy niesie ze sobą wspomnienia. Wraz z jedną z ulubionych lutni pan Antoni  dołączył do Europejskiej Orkiestry Lutnistów, która zebrała się w Wenecji, w Teatrze Olimpijskim, w kwietniu tego roku, pod dyrekcją wielkiego Gian Luca Lastraioli. To było niezwykłe wydarzenie. Inna jest darem od przyjaciół z Ukrainy, jeszcze inna – otrzymanym w spadku zabytkiem... Opowieści snuły się aż do obiadu.

   

  Niedzielny poczęstunek, przygotowany przez panią Janinę był ostatnim punktem programu w Wysokiej. Kto tylko mógł, został trochę dłużej, żeby nacieszyć się jeszcze choćby przez chwilę magicznym miejscem i sobą nawzajem. Około godziny 16.00, kiedy zaczęło się zmierzchać, gwar we dworze ucichł, a kot Ryś bezszelestnie wyskoczył na piec w kuchni, aby ogrzać zmęczone szukaniem swojego miejsca łapy.

 • 22 listopada

  Dominikańska Szkoła Patrzenia: Bob Fosse »

  Myślenie religijne to coś więcej niż tylko znajomość doktryny. To cały świat widziany i rozumiany w pryzmacie Ewangelii. Stąd zaproszenie na zajęcia Szkoły Patrzenia. To znane i lubiane filmy, których autorzy – umiejętnie posługując się warsztatem – potrafili pokazać „coś więcej”. Nie jest to typowy Klub Filmowy. Projekcje będą przerywane i dyskutowane również w trakcie, by w ten sposób lepiej poznać język kina i nauczyć się jego symboliki.

  Język religijny posługuje się alegoriami, w trakcie Szkoły staramy się rozpoznawać i rozumieć alegorie. Cykl DSP w sposób łatwy i przyjemny, za pomocą popularnych filmów, wcale nie z najwyższej półki, uczy myślenia, czytania obrazów i rozumienia symbolicznego.

  Zajęcia prowadzi o. Tomasz Rojek OP.

  Zajęcia Szkoły Patrzenia odbywają się w czwarty czwartek miesiąca w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15.

 • 23 listopada

  Przygotowanie do sakramentów - pierwszy wyjazd weekendowy »

  Katechumenat i przygotowanie dorosłych do przyjęcia sakramentu bierzmowania obejmuje dwa wyjazdy weekendowe. Pierwszy z nich w tym roku akademickim odbył się w dniach od 23 do 25 listopada w Grodzisku, w sąsiedztwie pustelni bł. Salomei.

  Pierwszy wyjazd to po trochu przełamanie lodów między nami, zderzenie z Ewangelią i w końcu z dojrzałym przyjęciem wiary. Dla wielu to również czas pierwszej spowiedzi po latach. Owszem, ten wyjazd był wymagający i owocny.

  Po pierwsze, lepiej się poznaliśmy i dowiedzieliśmy się skąd przyszedł nam do głowy pomysł, by przyjąć bierzmowanie lub wszystkie sakramenty wtajemniczenia. Poznaniu siebie nawzajem służy nie tylko wspólnie spędzony czas ale przede wszystkim wieczór pod hasłem: „Moja droga wiary”. W trakcie wieczoru, każdy, kto ma na to ochotę opowiada o swojej wierze, o tym, skąd się wziął w grupie i czego oczekuje. To czas świadectw, choć nikt z nas tak tego nie nazywa. 

  Po drugie, dzieliliśmy się Słowem, to znaczy czytaliśmy fragment Ewangelii i w małych grupach mówiliśmy, co dla nas oznacza, jak się odnajdujemy w usłyszanej historii.

  Po trzecie, uczyliśmy się odmawiać jutrznię i nieszpory (śpiewając). Choć na początku było ciężko, to z biegiem czasu okazało się, że pomiędzy nami jest całkiem sporo dobrych śpiewaków. Po czwarte, modliliśmy się w ciszy. Nie bez przygotowania. Najpierw słuchaliśmy opowiadania o wierze i nawróceniu św. Pawła. Na kanwie katechez, prowadzący formułował po kilka pytań, na które mieliśmy odpowiedzieć lub usłyszeć odpowiedź podczas modlitwy.

  Dopiero teraz rozumiemy, do czego ma nas doprowadzić katechumenat.
 • 24 listopada

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 27 listopada

  Katecheza liturgiczna przed Adwentem »

  Przed wielkimi uroczystościami kościelnymi diakon Krzysztof Porosło i o. Tomasz Grabowski OP zapraszają na katechezy poświęcone teologii i liturgii danego święta. Każda uroczystość łączy się z wybraną tajemnicą wiary, powinna też mieć wpływ na życie chrześcijan. Katechezy będą pokazywać związek pomiędzy wiarą, życiem codziennym i liturgią. Dobre przeżycie liturgii polega na połączeniu swojego życia z wyznawaną wiarą. Takie połączenie pozwala celebrować wiarę i życie w liturgii. Tego uczymy się na katechezach.

  Katechezy liturgiczne odbywają się w wybrane wtorki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków), o godz. 18:15. Druga już 27.11.2012: „O Słowie i głosie. Przygotowanie do Adwentu".

  Potwierdź swoją obecność

 • 28 listopada

  Kwesta u krakowskich dominikanów »

  W niedzielę, 28 października, pracownicy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny kwestowali pod krakowską bazyliką oo. Dominikanów po wszystkich Mszach świętych, można było także zakupić nasze publikacje.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tę niedzielę zdecydowali się wesprzeć naszą Fundację – liczy się każdy grosz! Dzięki Waszej hojności zebraliśmy tego dnia 4437,77 zł oraz 3 €. Każda sprzedana książka czy płyta także jest swoistą „cegiełką”.

  Przypominamy jednoczeście, że cały czas można wesprzeć nasze projekty, składając darowiznę przelewem czy poprzez płatności elektroniczne, a wszystkie nasze publikacje można zakupić w sklepie internetowym.

 • 29 listopada

  Lekcja religii dla dorosłych: Grzech pierworodny »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W ostatni czwartek listopada Paweł Klimczak OP zatrzyma się na zagadnieniu grzechu pierworodnego.

  Potwierdź swoją obecność