Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 23 października

  Międzynarodowe sympozjum liturgiczne w Krakowie »

  W grudniu 2013 roku mija 50 lat od uchwalenia soborowej Konstytucji o Liturgii, która rozpoczęła jej reformę. Z tej okazji w dniach 23-24 października 2013 r. organizowane jest w Krakowie międzynarodowe sympozjum naukowe „Ad fontes liturgicos. Reformy liturgii a powrót do źródeł”.

  W związku z rocznicą ogłoszenia Konstytucji o liturgii, kolejne, czwarte międzynarodowe spotkanie naukowców zajmujących się badaniem źródeł liturgicznych poświęcone zostało zjawisku reformy liturgii w Kościele Zachodnim i w Kościołach Wschodnich.

  Przedstawiciele tych Kościołów, reprezentanci wielu różnych środowisk naukowych z 8 krajów Europy chcą wspólnie poszukać odpowiedzi na pytanie: Czy i w jakim stopniu reformy liturgii różnych obrządków podejmowane na przestrzeni dziejów były (są) powrotem do źródeł?

  Organizatorem wydarzenia jest Instytut Liturgiczny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie organizuje oraz ośrodki badawcze i uczelnie katolickie z Polski, Słowacji i Ukrainy. W tym roku na sympozjum wystąpią także badacze liturgii z Węgier, Włoch, Francji, Belgii i Słowenii. Z uwagi na liczny udział gości zagranicznych dwoma równoległymi językami sympozjum będą włoski i polski.

  My sami nie tylko przekazujemy zaproszenie, ale też zamierzamy z niego skorzystać. Relacja z wydarzenia na pewno pojawi się na blogu redakcji Liturgia.pl.

  Sympozjum odbędzie się w budynkach Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy (aula ks. Konstantego Michalskiego CM) w Krakowie przy ul. Stradomskiej 4 (wejście przez furtę seminaryjną). Szczegółowy plan można znaleźć w serwisie Liturgia.pl. Przewidziana jest także transmisja radiowa w internecie.

 • 24 października

  Nasza muzyka na Targach Książki »

  Serdecznie zapraszamy w dniach 24-27 października 2013 na Targi Książki w Krakowie, gdzie będzie można zakupić m.in. płyty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z wyjątkową muzyką liturgiczną.

  Nasze płyty (zawsze dostępne w sklepie internetowym) na targach będą dostępne na stoisku Wydawnictwa Polskiej Prowincji Dominikanów „W drodze” (numer C8), zlokalizowanym tradycyjnie w religijnym sektorze hali wystawienniczej. Oczywiście, nie zabraknie tam także szerokiego wyboru publikacji dominikańskiej oficyny, które będzie można kupić z 10-procentowym rabatem.

  Specjalną ofertę przygotowało też współpracujące z nami Wydawnictwo eSPe (stanowisko C-16), które będzie gościć m.in. o. Leona Knabita OSB czy bp. Grzegorza Rysia. Przewidziano także loterię, rabat 20% na całą ofertę, wybrane tytuły za pół ceny oraz tanią książkę po 5 zł.

  Tradycyjnie na Targach Książki nie zabraknie Stowarzyszenia Ewangelizacji przez Media List (stoisko C-20), wydawcy zaprzyjaźnionego i sąsiadującego z naszą redakcją miesięcznika „List”, czasopisma „Biblia krok po kroku” oraz serii ciekawych i pięknie wydanych książek.

 • 26 października

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 29 października

  We wtorek dyskusja o Mszy św. »

  Msza Święta, najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba, jest też bodaj rzeczą najdziwniejszą i najtrudniejszą do zrozumienia. Zatrzymamy się nad nią w tym roku w cyklu seminariów, które otworzy dyskusja w najbliższy wtorek.

  W cyklu comiesięcznych seminariów spróbujemy spojrzeć na fenomen katolickiej liturgii z najrozmaitszych perspektyw: teologicznej, metafizycznej, religioznawczej, semiotycznej, psychoanalitycznej, teatrologicznej, politycznej i estetycznej. Zajmiemy się ofiarą, rytuałem, transsubstancjacją, reformami liturgicznymi i sztuką sakralną. Podstawą dyskusji będą teksty opublikowane w 32-33 tece „Pressji” Boże Ciało z 2013 roku.

  Pierwsze spotkanie wyjątkowo odbędzie się w auli św. Tomasza w Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 we wtorek, 29.10.2013 o 18:00. W dyskusji wezmą udział Tomasz Grabowski OP, Mateusz Przanowski OP, ks. Robert Woźniak, Paweł Rojek i Michał Koza.

  Kolejne spotkania będą odbywać się o godz. 18.00 w klubie Stolarnia przy ul. Stolarskiej 6 w Krakowie. Osoby, które zarejestrują się na naszej stronie, otrzymają dostęp do elektronicznej wersji omawianych tekstów. Rejestracja nie jest konieczna do uczestnictwa w spotkaniach (wstęp wolny).

  Formularz zgłoszeniowy i szczegółowy terminarz są dostępne na stronie projektu.

 • 4 listopada

  Liturgia.pl na targach w Poznaniu »

  Na wszystkich, którzy odwiedzą nasze stoisko podczas targów Sakralia, które odbędą się w dniach 5-7 listopada 2013 w Poznaniu, czekają specjalne zniżki i konkursy. Serdecznie zapraszamy!

  Podczas IV Targów Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów „Sakralia” 2013 sklep serwisu Liturgia.pl zaprezentuje bogatą ofertę płyt z muzyką liturgiczną przez nas wydanych lub dystrybuowanych, śpiewnik Niepojęta Trójco (tom II), książkę „Sakrament i misterium” oraz szeroki wachlarz książek dominikańskiego wydawnictwa „W drodze”. Jak zwykle, na stoisku będzie można także zasięgnąć informacji na temat projektów Fundacji i zapoznać się z naszymi stronami.

  Wszystkie produkty będziemy oferować na stoisku nr 10 w pawilonie 3 w promocyjnych cenach, ale tradycyjnie już specjalnie dla Czytelników naszego bloga przygotowaliśmy dodatkowy rabat 10%. Aby skorzystać z promocji, wystarczy na naszym stoisku przed zakupem podać hasło „śledzę blog Fundacji” (zniżka liczona dodatkowo od promocyjnej ceny na targach, ale nie łączy się z pozostałymi promocjami).

  Podczas tegorocznych targów wystawcy z całej Polski zaprezentują m.in. przedmioty liturgiczne, wyposażenie obiektów sakralnych (konfesjonały, ławki, dzwony, organy, sprzęt nagłaśniający i multimedialny), produkty i usługi związane z budownictwem sakralnym, sztukę sakralną, pomoce dydaktyczne dla katechetów, dewocjonalia, a także wydawnictwa i bogatą ofertę pielgrzymek do sanktuariów w Polsce i za granicą. Targom będą towarzyszyć konferencje na temat wykorzystanie dachów kościołów, plebanii i kompleksów klasztornych do zakładania małych elektrowni solarnych, a także remonty i termomodernizacja obiektów sakralnych i budynków oraz spotkanie katechetyczne. 

  Serdecznie zapraszamy, będziemy na Was czekać!

 • 9 listopada

  Pierwszy wyjazd katechumenatu »

  W dniach 8–11 listopada grupa katechumenów wraz z osobami przygotowującymi się do sakramentu bierzmowania wzięła udział w wyjedźcie rekolekcyjnym w ramach prowadzonego przez naszą Fundację katechumenatu. Czas ten spędziliśmy w Czchowie koło Brzeska, w ośrodku Betezda.

  Tradycja wspólnych wyjazdów z osobami przygotowującymi się do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej sięga początków katechumenatu prowadzonego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, czyli już pięciu lat. Co roku jest to niezwykły czas; przede wszystkim dlatego, że daje uczestnikom przestrzeń na indywidualne spotkanie z Jezusem Chrystusem, osobistą modlitwę oraz wsłuchanie się w głoszone katechezy. Centralny punkt każdego dnia stanowi wspólnie przeżywana Eucharystia. Jest to też okazja do lepszego poznania się wzajemnie, jak również poznania wspólnoty Kościoła, w której każdy może odnaleźć miejsce dla siebie.

  W trackie trzydniowego wyjazdu katechezy wszystkim uczestnikom głosił o. Tomasz Grabowski OP, a w czasie codziennej Eucharystii słuchaliśmy homilii głoszonych przez dk. Piotra Geislera OP.

  Niezwykłym elementem wyjazdu był wieczór zatytułowany Moja droga do wiary, w czasie którego usłyszeliśmy, jak Bóg realnie ingeruje w życie drugiego człowieka, jak go wspiera, pomaga w trudnościach. Czas świadectw to najlepsza okazja do odkrycia Chrystusa w drugim człowiekiem, jak również otwarcie się na Jego działanie w życiu każdego z nas. Na pewno ten wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci.

 • 12 listopada

  Rozmów o liturgii ciąg dalszy »

  Kilkanaście osób zebrało się we wtorek, 12 listopada, w kawiarni Stolarnia by dyskutować o tekście Pawła Rojka z najnowszej teki kwartalnika „Pressje”. Spotkanie było pierwszym otwartym seminarium z cyklu „Liturgia interdyscyplinarna” zaplanowanego na najbliższe kilka miesięcy przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny i redakcję kwartalnika.

  Cykl seminariów otworzyła dwa tygodnie wcześniej debata o najnowszym numerze Pressji, która odbyła się w klasztorze oo. Dominikanów. Tym razem temat rozmowy sformułowany był w nawiązaniu do tekstu Pawła Rojka, redaktora naczelnego „Pressji”: „Katolicki fetyszyzm. Eucharystia z semiotycznego punktu widzenia”.

  Czy Eucharystia jest metonimią czy metaforą? Jak wiele dzieli katolicką liturgię i obyczaje pierwotnych plemion? Czy doktrynę można „przełożyć” na język semiotyki? W jakim sensie szokująca sztuka współczesna koresponduje z tym, czego doświadczamy w konsekracji postaci eucharystycznych?

  Na te i inne pytania starał się odpowiedzieć autor, broniąc tez zawartych w tekście. Przybliżył również kontekst bibliograficzny swojego artykułu. Dzielnie odpierał „ataki” Mateusza Przanowskiego OP i Tomasza Grabowskiego OP, którzy stojąc na straży doktryny nie dali się za łatwo wywieść w pole semiotycznych niuansów.

  W cyklu comiesięcznych seminariów organizatorzy chcą spojrzeć na fenomen katolickiej liturgii z najrozmaitszych perspektyw: teologicznej, metafizycznej, religioznawczej, semiotycznej, psychoanalitycznej, teatrologicznej, politycznej i estetycznej. Zajmą się ofiarą, rytuałem, transsubstancjacją, reformami liturgicznymi i sztuką sakralną. Podstawą dyskusji będą teksty opublikowane w 32–33 tece „Pressji” Boże Ciało z 2013 roku.

  Więcej informacji o cyklu można znaleźć na stronie projektu. Kolejne spotkanie w Stolarni odbędzie się już na początku grudnia i będzie dotyczyło teksu Tomasza Dekerta „Nowa Msza: rytuał czy antyrytuał?”.

 • 14 listopada

  Drugie rekolekcje kapłańskie »

  W dniach 14-16 listopada 2013 r. w zakopiańskiej Księżówce odbyły się drugie w tym roku rekolekcje kapłańskie o liturgii, kóre zgromadziły 35 uczestników. Konferencje pt. „Eucharystia sercem wiary” wygłosił o. Tomasz Grabowski OP.

  Pierwsza seria tematyczna rekolekcji kapłańskich, poświęcona liturgii, odbyła się w Księżówce w czerwcu. Listopadowe rekolekcje są przede wszystkim odpowiedzią na duże zainteresowanie listopadowymi terminami rekolekcji. Na zaproszenie odpowiedziało 35 kapłanów z różnych diecezji i zgromadzeń zakonnych.

  Z racji skrócenia rekolekcji, ich program różnił się nieco od czerwcowego, ale wszystkie najważniejsze elementy zostały zachowane. Księża wspólnie celebrowali Eucharystię i niektóre godziny modlitwy uświęcenia czasu, a także nabożeństwa: wieczorną adorację i nabożeństwo pokutne, połączone z sakramentem pojednania.

  Już teraz planowana jest kolejna seria tematyczna w czerwcu 2014 roku. Zgłoszenia będą przyjmowane poprzez stronę Księżówki w pierwszym lub drugim kwartale nadchodzącego roku.

 • 14 listopada

  Listopadowe rekolekcje kapłańskie w Zakopanem »

  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w połowie listopada już drugą serię rekolekcji kapłańskich w zakopiańskim domu Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka”. Zaproszeni są na nie księża diecezjalni i zakonni z całej Polski.

  Rekolekcje w dniach 14–16 listopada 2013 pt. „Eucharystia sercem wiary” poprowadzi o. Tomasz Grabowski z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Uczestnictwo w rekolekcjach musi być poprzedzone wypełnieniem krótkiego formularza internetowego, po szczegóły można także pisać lub dzwonić do Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego: 12 430 19 34. Warto zrobić to jak najszybciej, bo ilość miejsc jest ograniczona, a terminy listopadowe zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem.

  Pierwsza seria rekolekcji liturgicznych odbyła się w czerwcu, uczestniczyło w niej kilkudziesięciu księży z różnych diecezji. Księżówka organizuje ponadto każdego roku kilkanaście serii rekolekcji, prowadzonych przez kapłanów diecezjalnych.

  Na terenie Księżówki znajdują się trzy kaplice i własny refektarz. Przebywając w Księżowce można korzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego internetu oraz stanowisk komputerowych, sal telewizyjnych, a także z czytelni. Bezpośrednio pod domem znajduje się obszerny parking. Księżówka położona jest u stóp Kasprowego Wierchu – pieszy spacer do Kuźnic to około kwadrans, a na Krupówki około 30 minut, w pobliżu rozpoczynają się szlaki piesze na Giewont, Kasprowy Wierch czy Kalatówki. Wnętrze domu można obejrzeć w Google Street View.

  Tomasz Grabowski – ur. 1978, święcenia 2009, dominikanin, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, członek Komisji Liturgicznej Polskiej Prowincji Dominikanów, opiekuje się katechumenatem dla dorosłych, wykładowca w Kolegium oo. Dominikanów, z zamiłowania historyk rytu dominikańskiego.

 • 16 listopada

  Zjazd Szkoły Kantorów