Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 19 listopada

  Katecheza o sakramencie chrztu »

  Zapraszamy na katechezę, zatytułowaną „Tajemnica śmierci i zmartwychwstania – sakrament chrztu”, która odbędzie się o godz. 19:00 w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium oo. Dominikanów, wejście od ul. Stolarskiej 12).

  Katechezę wygłoszą o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło.

 • 22 listopada

  Wyjazdowe warsztaty Szkoły Kantorów »

  W dniach 22-24 listopada 2013 roku odbyły się wyjazdowe warsztaty muzyczno-liturgiczne uczestników I roku Szkoły Kantorów. Jak co roku, oprócz regularnych zjazdów w krakowskim klasztorze dominikanów, nasza Fundacja organizuje weekendowy wyjazd Szkoły Kantorów. Tym razem warsztaty odbyły się w Kalwarii Zebrzydowskiej, które poprowadził kompozytor, ojciec Dawid Kusz OP.

  Uczestnicy pierwszego roku pracowali nad repertuarem pieśni adwentowych, zarówno czterogłosowych opracowań z śpiewnika Niepojęta Trójco, jak i chorałowych antyfon oraz części stałych mszy świętej.

  Kolejne dni warsztatowe, oprócz zajęć muzycznych, wypełniały nam dysputy o muzyce liturgicznej i pracy kantora oraz wspólna modlitwa brewiarzowa, która była doskonałą okazją do praktycznego zastosowania śpiewu przy użyciu pierwszego tonu psalmowego, poznanego na zajęciach chorałowych. 

  Nasi kantorzy włączyli się w śpiew podczas sobotniej mszy wieczornej, odbywającej się w kalwaryjskim sanktuarium, przygotowali także śpiew na liturgię mszy świętej sprawowanej przez ojca Dawida Kusza na zakończenie warsztatów w niedzielną uroczystość Jesusa Chrystusa Króla Wszechświata. 

  Bardzo intensywny, wspólnie spędzony czas tych warsztatów, był też znakomitą okazją do wzajemnego poznania się, wymiany doświadczeń, przemyśleń oraz integracji uczestników naszej Szkoły i osób prowadzących zajęcia.

 • 22 listopada

  Wyjazd integracyjny Szkoły Kantorów

 • 22 listopada

  O transsubstancjacji u mniszek »

  Prezes naszej Fundacji już po raz drugi został zaproszony przez mniszki dominikańskie z wykładem o liturgii. Tym razem wykład omawiał XVI-wieczny fresk Rafaela Santi „Tryumf Eucharystii”. Na podstawie dzieła sztuki o. Tomasz analizował zagadnienie obecności eucharystycznej.

  Wizyta konferencjonisty i dwojga pracowników Fundacji w urokliwej, niewielkiej miejscowości Święta Anna była jednocześnie okazją do planowania pracy jednego z działów.

  Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego żyją w odosobnieniu, za ścisłą klauzurą, modlą się i ofiarują swoje życie w intencji pracy swoich braci – ojców dominikanów. Każdy z braci zna imiennie siostrę, która ofiarowuje w szczególności za niego swoje modlitwy już od rozpoczęcia nowicjatu.

  Konwent św. Anny jest położony niedaleko Częstochowy. XVII-wieczny, pobernardyński kompleks z dala od głównych traktów komunikacji dobrze służy mniszkom. Uprawiają tam ogród, gospodarstwo i wytwarzają miód. Niedawno zakończył się generalny remont kościoła, ale nadal trwają prace na terenie klasztoru, więc jeśli chcecie, możecie wesprzeć siostry dowolną ofiarą, wpłaconą na ich konto:

  Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego
  Aleksandrówka 42, 42-248 Przyrów
  23 1020 1664 0000 3302 0159 8358

  Prezentację ilustrującą wykład można zobaczyć tutaj. Aby umówić podobny lub inny wykład w dowolnej parafii lub wspólnocie, wystarczy się z nami skontaktować i ustalić dogodny termin.

 • 24 listopada

  Stoisko z kolędami pod bazyliką »

  W niedzielę, 24 listopada 2013 r. będzie można spotkać nas przy stoisku przed bazyliką oo. Dominikanów w Krakowie, przy ul. Stolarskiej 12. Wszystkim kupującym będziemy chcieli zaproponować przede wszystkim najpiękniejsze kolędy: na płytach i w śpiewniku.

  Z naszej oferty wyselekcjonowanych nagrań można skorzystać także w sklepie internetowym.

 • 30 listopada

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 30 listopada

  Wigilia rozpoczynająca Adwent »

  Grupa chorałowa Vigilantes zaprasza na wspólne czuwanie na przełomie starego i nowego roku liturgicznego. W sobotę, 30 listopada 2013 r. o 19:30, spotkamy się u Sióstr Dominikanek na Gródku (ul. Mikołajska 21).

  Wspólnie odśpiewamy oficjum wigilii I Niedzieli Adwentu. Jego melodie są nie tylko piękne, ale też wypełnione wyraźną tęsknotą za przyjściem Pana i wspaniale podkreślają wymowę śpiewanych tekstów. Przez to stanowią doskonałe wprowadzenie w dobre przeżycie rozpoczynającego się Adwentu.

  Zapraszamy do włączenia się w śpiew zarówno antyfon i responsoriów, jak psalmów – będą dostępne śpiewniczki, a teksty psalmów będą w języku polskim.

 • 1 grudnia

  Obrzęd przyjęcia do katechumenatu »

  Podczas niedzielnej Mszy św. na Gródku (godz. 11:00) będzie miał miejsce obrzęd przyjęcia do katechumenatu, który jest zapowiedzią bliższego przygotowania do przyjęcia sakramentu chrztu.

 • 3 grudnia

  Liturgia interdyscyplinarna: Nowa Msza - rytuał czy antyrytuał? »

  Msza Święta, najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba, jest też bodaj rzeczą najdziwniejszą i najtrudniejszą do zrozumienia. Zatrzymamy się nad nią w tym roku w cyklu seminariów – najbliższe we wtorek, 3.12.2013.

  Drugie spotkanie, zatytułowane „Nowa Msza: rytuał czy antyrytuał? Liturgia w perspektywie religioznawczej” poświęcone będzie tekstowi Tomasza Dekerta (Ignatianum) „Nowa msza: rytuał czy antyrytuał? Reforma liturgiczna w świetle teorii Roya A. Rappaporta”. Osoby, które się zarejestrują, otrzymają tekst w wersji elektronicznej.

  Potwierdź obecność i udostępnij informację znajomym!

 • 7 grudnia

  Zjazd Szkoły Kantorów