Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 8 grudnia

  Wcieleniewciele – rekolekcje w Warszawie »

  Na zaproszenie Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego Studnia, rekolekcje adwentowe na warszawskim Służewie głosił o. Tomasz Grabowski z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

  Rekolekcje rozpoczęły się w niedzielę Mszą świętą i kazaniem o tajemnicy Niepokalanego Poczęcięcia Najświętszej Maryi Panny. W kolejne trzy dni, oprócz kazania, o. Tomasz wygłaszał wprowadzenie do liturgii przed Mszą świętą. Omawiał w tym czasie kolejno symbolikę stroju kapłańskiego, symbolikę ołtarza i wybranych elementów architektury kościelnej oraz temat ofiarowania.

  W konferencjach rekolekcjonista skoncentrował się na temacie oczyszczenia, dziękczynienia oraz komunii i ofiary. Na koniec skróconej, środowej konferencji, słuchacze mieli możliwość zadawania pytań na temat liturgii.

  Nauk rekolekcyjnych wysłuchało około 400 osób. Nagrań konferencji i kazań można posłuchać na stronie klasztoru na Służewie.

  Klasztor św. Józefa na Służewie jest, obok XVII-wiecznego klasztoru przy ul. Freta, drugą placówką dominikańską w Warszawie. Jego budowę zainicjował przed II wojną światową o. Jacek Woroniecki, z myślą o umieszczeniu w nim domu studiów dla dominikanów z krajów słowiańskich. Wybudowany przy klasztorze kościół św. Dominika to obecnie jednocześnie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

  Dominikańska parafia obejmuje dziś swą opieką blisko 22 tysiące mieszkańców. Przy klasztorze działają liczne duszpasterstwa, koła zainteresowań i grupy dyskusyjne. Klasztor prowadzi także poradnię psychologiczną dla rodzin z problemami, dofinansowuje codzienne obiady w szkole dla dzieci z ubogich rodzin, oraz zapewnia im wsparcie finansowe w czasie wakacyjnych wyjazdów.

 • 11 grudnia

  Tomek Dekert o teologii dziecięcej – nowa książka »

  Jeszcze przed Bożym Narodzeniem nakładem naszej Fundacji ukaże się książka Tomasza Dekerta pt. „Tylko Bóg wie, czy istnieje”. To wyjątkowa pozycja, na wskroś rodzinna, doskonała pod choinkę w każdym domu.

  Teologia dziecięca jest książką rodzinną. Jej autorami jest cała rodzina Agnieszki i Tomasza Dekertów (brak tylko historyjek z udziałem Ireneusza urodzonego w 2011 roku). Pierwotnie teksty te były publikowane na portalu Liturgia.pl, stąd daty przy każdej odsłonie, które pozwalają określić czas, kiedy opowiadane wydarzenia miały miejsce.

  Anegdoty spisywał Tomasz – religioznawca, wykładowca w Akademii Ignatianum w Krakowie; ilustracjami, wstępem i zakończeniem opatrzyła je Agnieszka – katechetka, pisarka, matka na poczwórnym etacie. Ale zasadnicza treść – świetne, intuicyjne spostrzeżenia teologiczne pochodzą od ich dzieci. Zabawne i zadziwiające swoją celnością mogą zawstydzić niejednego dorosłego chrześcijanina, a nawet wykształconego teologa. Mogą się także stać inspiracją do niejednego świetnego kazania.

  Książka „Tylko Bóg wie, czy istnieje. Teologia dziecięca” dostępna jest w przedsprzedaży od końca listopada na stronie sklep.liturgia.pl – złożone w jej trakcie zamówienia będą realizowane od 11 grudnia. Od tego dnia będzie dostępna w sprzedaży bieżącej w sklepie internetowym, w punkcie odbioru przy ul. Dominikańskiej 3/11 w Krakowie oraz w księgarniach na terenie całego kraju.

 • 15 grudnia

  Rozmawialiśmy o książce Tomka Dekerta »

  W niedzielę, 15 grudnia – zgodnie z zapowiedzią – po Dwunastce odbyło się spotkanie promujące nową książkę Tomasza Dekerta „Tylko Bóg wie, czy istnieje”, wydaną przez naszą Fundację.

  Podczas spotkania fragmenty książki czytali zaproszeni przez nas krakowscy aktorzy: Tomasz Schimscheiner, Kasia Zawiślak-Dolny i Karolina Kamińska. Na specjalnym stoisku w Atrium można było zakupić książkę w promocyjnej cenie – jak zwykle na naszych stoiskach, płacąc gotówką, kartą lub telefonem.

  Mimo trwających w tym samym dniu na krużgankach innych wydarzeń, w tym nagłośnionej akcji „Ciacho za ciacho”, Aula klasztoru oo. Dominikanów została wypełniona przez gości, zainteresowanych nową książką i zaplanowaną dyskusją. Możemy mieć nadzieję, że się nie zawiedli, bo Tomasz Dekert ochoczo i wyczerpująco odpowiadał na pytania o. Tomasza Grabowskiego z Fundacji i Małgorzaty Gadomskiej z redakcji Liturgia.pl.

  Książka nadal w sprzedaży

  Książka „Tylko Bóg wie, czy istnieje. Teologia dziecięca” to wyjątkowa i pięknie wydana publikacja, jest doskonałym pomysłem na prezent pod choinkę dla całej rodziny. Można ją zamówić na stronie sklep.liturgia.pl (także z wysyłką za granicę), a także kupić osobiście przy ul. Dominikańskiej 3/11 w Krakowie oraz w wielu księgarniach na terenie kraju.

  Konkurs z nagrodami

  Książkę można także wygrać w konkursie, organizowanym na naszym profilu w serwisie Facebook. Od wtorku, 17 grudnia do soboty włącznie, w zakładce konkursowej codziennie pojawi się pytanie; każdy, kto udzieli poprawnej odpowiedzi, ma szansę otrzymać książkę zupełnie za darmo - zapraszamy!

 • 15 grudnia

  Mamy książkę! Zapraszamy na spotkanie z autorem »

  Dziś rano, prosto z drukarni przybył do nas cały nakład nowej książki Tomasza Dekerta „Tylko Bóg wie, czy istnieje”. Z czystym sumieniem możemy potwierdzić, że to wyjątkowa pozycja, która zachwyci najbardziej wymagających i zaprosić Was na spotkanie z autorem w najbliższą niedzielę.

  Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem książki „Tylko Bóg wie, czy istnieje” w niedzielę, 15 grudnia ok. godziny 13:00 (po Dwunastce) w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Podczas spotkania fragmenty książki będą czytać aktorzy; książki będzie można zakupić w promocyjnej cenie.

  Książka „Tylko Bóg wie, czy istnieje. Teologia dziecięca” to wyjątkowa i pięknie wydana publikacja jest doskonałym pomysłem na prezent pod choinkę dla całej rodziny. Miłym dodatkiem, zaplanowanym z myślą o najmłodszych czytelnikach, jest kolorowanka-wyrywanka, którą znajdą w środku.

  Patronat nad publikacją objęła Fundacja Sto Pociech oraz Gość Niedzielny, Radio eM, miesięcznik katolicki List, IMF.pl, Dominikanie.pl i Liturgia.pl.

 • 15 grudnia

  Spotkanie promocyjne książki „Tylko Bóg wie, czy istnieje” »

  Spotkanie promocyjne książki z udziałem autora odbędzie się w niedzielę, 15 grudnia 2013 o godz. 13:00 w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów, przy ul. Stolarskiej 12. Podczas spotkania fragmenty książki będą czytać aktorzy; będzie można także zakupić książkę w promocyjnej cenie.

 • 17 grudnia

  Katecheza o sakramencie bierzmowania »

  Zapraszamy na katechezę, zatytułowaną „Tajemnica namaszczenia - sakrament bierzmowania”, która odbędzie się o godz. 19:00 w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium oo. Dominikanów, wejście od ul. Stolarskiej 12).

  Katechezę wygłoszą o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło.

 • 21 grudnia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 25 grudnia

  In Nativitate Domini 2013 – życzenia »

  W czasie radości z przyjścia na świat Zbawiciela w ludzkim ciele, przesyłamy najserdeczniejsze życzenia i wyrazy naszej pamięci wobec wszystkich Współpracowników, Dobrodziejów i Przyjaciół Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz naszego serwisu Liturgia.pl.

  In Nativitate Domini 2013

  In Nativitate Domini

  Szanowni Państwo,

  W czasie radości z przyjścia na świat Zbawiciela w ludzkim ciele,
  przesyłamy najserdeczniejsze życzenia i wyrazy naszej pamięci
  wobec wszystkich Współpracowników, Dobrodziejów i Przyjaciół
  Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz naszego serwisu Liturgia.pl.

  Prosimy, aby Bóg, który przez wcielenie swojego Syna związał ziemię z niebem,
  udzielił Wam darów pokoju i swojej miłości.
  Niech On kieruje Waszym życiem i Waszą pracą,
  a dzisiaj i zawsze wysłucha waszą modlitwę.

  Prosimy nieustannie o Waszą pamięć i modlitwę, aby nasze przedsięwzięcia
  w 2014 roku okazały się miłe Bogu i pożyteczne dla ich odbiorców.
  W najbliższym czasie pozwolimy sobie napisać Państwu kilka słów na ich temat.

  Tomasz Grabowski OP, prezes
  i wszyscy pracownicy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny

   

  Uprzejmie informujemy, że nasze biuro i punkt odbioru zamówień internetowych
  są nieczynne w dniach 21-29.12.2013.