Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 11 marca

  Rekolekcje dla młodzieży w Skawinie »

  Ojciec Tomasz Grabowski OP i diakon Krzysztof Porosło wspólnie prowadzili rekolekcje dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej w Skawinie. Trzy dni katechez, spotkań i celebracji poświęcili na rozważanie tematu wiary. W sam raz na trwający Rok Wiary.

  Krzysztof i Tomasz współpracują przy różnych okazjach. Jak sami mówią, wspólne działania inspiruje głównie ks. diakon. Jest to jedyny taki duet w Polsce, który od kilku już lat głosi katechezy, konferencje, a tym razem i rekolekcje. 

  Ich współpraca zaczęła się podczas pierwszej edycji rekolekcji Mysterium Fascinans ponad pięć lat temu. Od tego czasu współorganizacją rekolekcji para się nasza Fundacja. Od dwóch lat dominikanin i ksiądz diecezjalny prowadzą cykl katechez liturgicznych. Plotka niesie, że na ich bazie przygotowują książkę, której celem będzie wprowadzenie w najważniejsze momenty roku liturgicznego.

  Tym razem głosili rekolekcje dla młodzieży o wierze: osobistej i żywej więzi z Chrystusem. Trzy dni, od poniedziałku do środy, dla poszczególnych grup wiekowych głosili katechezy, celebrowali liturgię i nabożeństwa. Mówią, że to dobre doświadczenie, którego głównym atutem była wspaniała młodzież z zespołu szkół katolickich im. Jana Pawła II w Skawinie. Na zakończenie rekolekcji odbyło się również spotkanie z nauczycielami pracującymi w szkole. Według relacji zaangażowanych nauczycieli możemy spodziewać się kontynuacji tegoż spotkania w formie warsztatów dla grona pedagogicznego we wrześniu. 

 • 14 marca

  Dominikańska Szkoła Patrzenia: Blake Edwards »

   

  Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza w czwartek, 14.03.2013 na kolejne spotkanie Szkoły Patrzenia, które poprowadzi o. Tomasz Rojek OP. Będzie to spotkanie z reżyserem Blakiem Edwardsem.

  Myślenie religijne to coś więcej niż tylko znajomość doktryny. To cały świat widziany i rozumiany w pryzmacie Ewangelii. Stąd zaproszenie na zajęcia Szkoły Patrzenia. To znane i lubiane filmy, których autorzy – umiejętnie posługując się warsztatem – potrafili pokazać „coś więcej”. Nie jest to typowy Klub Filmowy. Projekcje będą przerywane i dyskutowane również w trakcie, by w ten sposób lepiej poznać język kina i nauczyć się jego symboliki.

  Język religijny posługuje się alegoriami, w trakcie Szkoły staramy się rozpoznawać i rozumieć alegorie. Cykl DSP w sposób łatwy i przyjemny, za pomocą popularnych filmów, wcale nie z najwyższej półki, uczy myślenia, czytania obrazów i rozumienia symbolicznego.

  Zajęcia prowadzi o. Tomasz Rojek OP.

  Zajęcia Szkoły Patrzenia odbywają się w czwarty czwartek miesiąca w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15.

  Potwierdź swoją obecność

 • 16 marca

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 19 marca

  Katecheza liturgiczna o Triduum Paschalnym (cz. 1) »

  Katecheza pt. „O światłości i ciemności” jak zwykle w Auli św. Tomasza w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie. Zapraszamy wyjątkowo na dwie części: wtorek, 19 marca i środa, 20 marca 2013, o godz. 18:00.

  Potwierdź swoją obecność

 • 20 marca

  Katecheza liturgiczna o Triduum Paschalnym (cz. 2) »

  Katecheza pt. „O światłości i ciemności” jak zwykle w Auli św. Tomasza w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie. Zapraszamy wyjątkowo na dwie części: wtorek, 19 marca i środa, 20 marca 2013, o godz. 18:00.

  Potwierdź swoją obecność

 • 21 marca

  Lekcja religii dla dorosłych: „Wierzę w Ducha Świętego” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W drugi czwartek marca o. Grzegorz Mazur OP zatrzyma się na fragmencie Credo „Wierzę w Ducha Świętego”.

  Uwaga: z przyczyn organizacyjnych nastąpiła zmiana terminu tej katechezy z 14 na 21 marca (14 marca będzie Dominikańska Szkoła Patrzenia).

  Potwierdź swoją obecność

 • 22 marca

  Drugi wyjazd katechumenów »

  Na tydzień przed Paschą z katechumenami i osobami przygotowującymi się do przyjęcia sakramentu bierzmowania ruszyliśmy na drugi w tym roku wyjazd weekendowy. Byliśmy w naszym ulubionym ośrodku rekolekcyjnym w Skomielnej Czarnej u braci kapucynów.

  Ośrodek rekolekcyjny świętego Ojca Pio kojarzy się nam bardzo dobrze. To błogosławione miejsce, w którym staramy się znaleźć przynajmniej raz do roku. Dlaczego? Ponieważ oprócz tego, że bracia kapucyni są bardzo gościnni i mają świetną kuchnię, to miejsce zostało zbudowane z myślą o rekolekcjach małych grup. Jest tam bardzo ale to bardzo, bardzo odpowiednia kaplica, wygodne pokoje i sporo sal do spotkań. 

  Co robiliśmy? Przede wszystkim spędzaliśmy czas na adoracji, na słuchaniu Słowa i na wspólnych rozmowach. Najważniejszą z nich – jak co roku – była rozmowa o świętych. Każdy uczestnik kursu przygotował opowieść o tym, dlaczego właśnie danego świętego wybrał na patrona do chrztu lub do bierzmowania. Spędziliśmy blisko trzy godziny na słuchaniu siebie nawzajem. Dziwiliśmy się cudownym życiorysom i trochę z zazdrością a trochę z rozmarzeniem myśleliśmy o własnym życiu. Nie możemy też nie wspomnieć o wspaniałych tartach, którymi się zajadaliśmy w trakcie rozmowy. Tarty przygotowała Magda, która niestety nie mogła być z nami. 

  Nie byliśmy sami w domu Ojca Pio. Byli z nami „Alternatywni”, grupa z Krakowa. Wspólnie odprawiliśmy mszę świętą w Niedzielę Palmową. Możecie się nam przyjrzeć na wspaniałych zdjęciach Matyldy. Nawet palmy mieliśmy – załuga to Mateusza i okolicznych sprzedawców ;-) Na mszy dołączył do nas nasz przyjaciel, brat Cezary – poprzedni dyrektor ośordka, który teraz mieszka w Krakowie, ale wciąż dogląda rozbudowy domu rekolekcyjnego.

 • 29 marca

  Chrzest dwojga katechumenów »

  W czasie Wigilii Paschalnej sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię otrzymali Daniel i Elżbieta. Przez ostatnie miesiące przygotowywali się w katechumenacie przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym.

  Katechumenat, organizowany przy współpracy krakowskiego konwentu oo. Dominikanów i Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, to nie tylko regularne spotkania, odbywające się w naszej siedzibie.

  To także wspólne uczestnictwo w liturgii niedzielnej w kościele Matki Bożej Śnieżnej na Gródku. Zasadniczym okresem przygotowań był wielki post, kiedy to odbywały się skrutynia i inne obrzędy najbardziej bezpośrednio przygotowujące do przyjęcia chrztu.

 • 1 kwietnia

  Wielkanoc w Zawichoście »

  Skoro oktawa to sama Wielkanoc rozciągnięta na osiem dni, możemy spokojnie powiedzieć, że Wielkanoc spędziliśmy w Zawichoście. Na początku kwietnia mieliśmy okazję odwiedzić siostry jadwiżanki i ich Ośrodek Formacji Liturgicznej.

  Zawichost

  Serdecznie dziękujemy siostrom za gościnę, a sami już wypatrujemy okazji do kolejnej wizyty w wyjątkowym miejscu, jakim jest ich ośrodek.

 • 7 kwietnia

  Msza św. z katechumenami z poprzednich lat »

  W II niedzielę wielkanocną, czyli święto Miłosierdzia Bożego, zapraszamy szczególnie osoby, które przyjęły chrzest św. w poprzednich latach, odbywszy przygotowanie w katechumenacie u krakowskich dominikanów.

  Dodatkowym powodem do świętowania – oprócz kończącej się właśnie oktawy Wielkanocy – będzie sakrament chrztu św., którego udzielimy małej Zosi.