Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 13 kwietnia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 18 kwietnia

  Dominikańska Szkoła Patrzenia: Liev Schreiber »

  Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza w czwartek, 18.04.2013 na kolejne spotkanie Szkoły Patrzenia, które poprowadzi o. Tomasz Rojek OP. Bohaterem spotkania będzie amerykański reżyser Liev Schreiber.

  Myślenie religijne to coś więcej niż tylko znajomość doktryny. To cały świat widziany i rozumiany w pryzmacie Ewangelii. Stąd zaproszenie na zajęcia Szkoły Patrzenia. To znane i lubiane filmy, których autorzy – umiejętnie posługując się warsztatem – potrafili pokazać „coś więcej”. Nie jest to typowy Klub Filmowy. Projekcje będą przerywane i dyskutowane również w trakcie, by w ten sposób lepiej poznać język kina i nauczyć się jego symboliki.

  Język religijny posługuje się alegoriami, w trakcie Szkoły staramy się rozpoznawać i rozumieć alegorie. Cykl DSP w sposób łatwy i przyjemny, za pomocą popularnych filmów, wcale nie z najwyższej półki, uczy myślenia, czytania obrazów i rozumienia symbolicznego.

  Zajęcia prowadzi o. Tomasz Rojek OP.

  Zajęcia Szkoły Patrzenia odbywają się zazwyczaj w czwarty czwartek miesiąca w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15.

  Potwierdź swoją obecność

 • 19 kwietnia

  Warsztaty Szkoły Kantorów w dworze na Wysokiej »

  W dniach 19–21 kwietnia 2013 uczniowie Szkoły Kantorów po raz kolejny zawitali do renesansowego dworu na Wysoką, tym razem w wiosennej aurze. Przyjechali, żeby wspólnie pomodlić się, popracować i odpocząć od zgiełku miasta.

  Pod okiem Marcina Wasilewskiego–Kruka ćwiczyli utwory liturgiczne takie, jak: „Siedząc po niskich brzegach”, „O, dzieci Boże” czy „Gwiazdo morza głębokiego” – wszystko po to, aby solidnie przygotować się do koncertu, który odbędzie się w czerwcu. Marcin Bornus–Szczyciński przybliżał im tajniki śpiewu gregoriańskiego, zwłaszcza introitów, tłumaczył niuanse dotyczące „Hebdomada duodecyma” i „Hebdomada Tertia Paschae”. Ojciec Tomasz Grabowski wyjaśniał kim jest kantor, a pan Antoni Pilch, Gospodarz dworu, wieczorami czarował wszystkich „Pieśniami słonnymi”, które wygrywał na swojej przyjaciółce lutni.

  Wszyscy jednoczyli się na modlitwie w czasie jutrzni i nieszporów, a szczególnym momentem spotkania była Eucharystia.

  Wysocki dwór staje się powoli drugim domem kantorów. Serdecznie dziękujemy panu Antoniemu za gościnę i wypatrujemy kolejnej okazji do wizyty w tym wyjątkowym miejscu.

 • 19 kwietnia

  Warsztaty muzyki liturgicznej w Lublinie »

  Od piątku do niedzieli Lublin tętnił muzyką liturgiczną. A to za sprawą głosów młodzieży i dorosłych, pasjonatów z całej wschodniej Polski, którzy zjechali się do zabytkowego klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Złotej na warsztaty.

  Warsztaty archidiecezjalne w Lublinie – mimo że to dopiero druga ich edycja – można już nazwać renomowanymi. Organizatorzy chwalą się bowiem, że już w dniu otwarcia zapisów otrzymali więcej zgłoszeń, niż przewidziano miejsc – musieli więc odmówić części zainteresowanych. Szczególne zainteresowanie uczestników to niejedyna cecha szczególna lubelskich warsztatów: w tym roku nie było opłaty za uczestnictwo (bezpłatne są nawet noclegi). Tradycyjnie już uczestnicy otrzymali zestaw materiałów z logo imprezy oraz trzydniowy bilet uprawniający do korzystania z komunikacji miejskiej.

  Prowadzenia całości podjęli się w tym roku znani z pierwszej edycji kompozytorzy: Paweł Bębenek z Krakowa i Urszula Rogala z Warszawy. Dołączył do nich także o. Tomasz Rojek, dominikanin mieszkający w Krakowie. Nowością są dwa spotkania szkoleniowe: w sobotę o sposobach wykorzystania nowych mediów w promocji inicjatyw we wspólnotach mówił Michał Wsiołkowski, specjalista ds. public realtions w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym, a na niedzielę zaplanowane jest spotkanie zatytułowane „Kreatywność kontra”. Nie zabrakło także konferencji, którą wygłosili prowadzący.

  Piątkowy program zakończyło misterium paschalne, czyli specjalne nabożeństwo paraliturgiczne, stanowiące paralelę dla lepiej znanych misteriów pasyjnych. Przyjmuje ono formę dynamicznego dramatu liturgicznego, którego akcja toczy się w różnych miejscach klasztoru: w wirydażu, na krużgankach, w prezbiterium ciemnego kościoła i pod chórem.

  Zwieńczeniem warsztatów był niedzielny koncert finałowy w kościele oo. Dominikanów, otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

  Idea warsztatów obejmuje jednak nie tylko trzydniowy program zajęć: organizatorom zależy na tym, aby zdobyta przez uczestników wiedza została wykorzystana i przekazywana dalej – w parafiach i innych wspólnotach. Warsztaty mają być wezwaniem do własnych poszukiwań i odkryć w dziedzinie muzyki liturgicznej, do których uczestnicy byli zachęcani już podczas otwarcia imprezy.

  Patronat honorowy nad warsztatami objął metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik. Partnerami przedsięwzięcia, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” są Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie w Lublinie, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie oraz Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny z Krakowa. Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

 • 25 kwietnia

  Lekcja religii dla dorosłych: „który mówił przez proroków” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W trzeci czwartek kwietnia o. Grzegorz Mazur OP zatrzyma się na fragmencie Credo „który mówił przez proroków”.

  Potwierdź swoją obecność

 • 26 kwietnia

  U mniszek w św. Annie »

  Niewiele osób zna siostry dominikanów, czyli mniszki Zakonu Kaznodziejskiego. Żyją w odosbnieniu, za ścisła klauzurą, modlą się i ofiarują swoje życie w intencji pracy swoich braci. Ostatnio konwent w Świętej Annie odwiedził o. Tomasz.

  Siostry zaprosiły prezesa Fundacji, by poprowadził wykład o liturgii. Jak mówi, by spełnić życzenie sióstr, streścił 5 godzin wykładowych w 90 minut. „Maraton” został dobrze przyjęty i Siostry złożyły kolejne zamówienie. Tym razem będzie to wykład o Eucharystii oparty o analizę fresku Rafaela (Dysputa o Najświętszym Sakramencie). Ustalamy szczegóły, ponieważ tym razem mamy nadzieję pojechać w szerszym gronie. 

  Konwent św. Anny jest położony niedaleko Częstochowy. XVII-wieczny, pobernardyński kompleks z dala od głównych traktów komunikacji dobrze służy mniszkom. Uprawiają tam ogród, gospodarstwo i wytwarzają miód. Zarówno kościół jak i budynki klasztorne są w trakcie generalnego remontu, więc jeśli chcecie, możecie wesprzeć siostry ofiarą na ten cel. 

  Mniszki dysponują bazą noclegową dla pielgrzymów i służą również tym osobom, które szukają wyciszenia i rozeznania.

  Oprócz konwentu świętoanneńskiego, mniszki żyją w Radoniach niedaleko Grodziska Mazowieckiego i oczywiście na Gródku w Krakowie. Każdy, kto je poznał, mówi, że to wspaniałe kobiety. Zapewniamy, że to prawda. Módlcie się za nie, bo one modlą się za Was!

 • 27 kwietnia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 28 kwietnia

  Stoisko pod bazyliką oo. Dominikanów w Krakowie »

  W każdym miesiącu chcemy zaoferować wszystkim odwiedzającym bazylikę Najświętszej Trójcy przy ul. Stolarskiej w Krakowie publikacje „W drodze” i Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w promocyjnych cenach.

 • 7 maja

  Katecheza liturgiczna o Wniebowstąpieniu »

  Katecheza pt. „O obecności w ukryciu” jak zwykle w Auli św. Tomasza w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie - wtorek, 7 maja 2013, godz. 18:15.

  Przed wielkimi uroczystościami kościelnymi diakon Krzysztof Porosło i o. Tomasz Grabowski OP zapraszają na katechezy poświęcone teologii i liturgii danego święta. Każda uroczystość łączy się z wybraną tajemnicą wiary.

  Nagrania wszystkich wcześniejszych katechez dostępne są w serwisie Liturgia.pl oraz jako podcast.

  Potwierdź swoją obecność

 • 9 maja

  Lekcja religii dla dorosłych: „Wierzę w (...) Kościół” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W drugi czwartek maja o. Tomasz Grabowski OP zatrzyma się na fragmencie Credo „Wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”.

  Potwierdź swoją obecność