Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 11 maja

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 14 maja

  Katecheza liturgiczna o Zesłaniu Ducha Świętego »

  Katecheza pt. „O naszym uświęceniu” jak zwykle w Auli św. Tomasza w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie - wtorek, 14 maja 2013, godz. 18:15.

  Przed wielkimi uroczystościami kościelnymi diakon Krzysztof Porosło i o. Tomasz Grabowski OP zapraszają na katechezy poświęcone teologii i liturgii danego święta. Każda uroczystość łączy się z wybraną tajemnicą wiary.

  Nagrania wszystkich wcześniejszych katechez dostępne są w serwisie Liturgia.pl oraz jako podcast.

  Potwierdź swoją obecność

 • 16 maja

  Lekcja religii dla dorosłych: „Wyznaję jeden chrzest” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W trzeci czwartek stycznia o. Tomasz Grabowski OP zatrzyma się na fragmencie Credo „Wyznaję jeden chrzest”.

  Potwierdź swoją obecność

 • 18 maja

  Wigilia Zesłania Ducha Świętego »

  Zapraszamy na liturgiczną wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w sobotę, 18 maja 2013 o godz. 19:00 do kościoła NMP Śnieżnej na Gródku, przy ul. Mikołajskiej 21. To już drugie tego typu czuwanie; pierwsze odbyło się w 2012 roku.

  Po gregoriańskich nieszporach będziemy celebrować Mszę świętą z rozbudowaną liturgią słowa, podczas której przeor krakowskiego konwentu oo. Dominikanów udzieli sakramentu bierzmowania 15 osobom, które przygotowywały się do tej chwili przez cały rok akademicki.

  Liturgia słowa, skonstruowana analogicznie do Wigilii Paschalnej, została zaczerpnięta z trzeciego wydania typicznego Mszału Rzymskiego. Znaczenie i wymowę czytań i kolekt (modlitw) przewidzianych na tę celebrację omówił szerzej o. Tomasz Grabowski OP we wtorkowej katechezie (nagranie całości można zobaczyć na naszej stronie lub na Liturgia.pl).

  Wcześniej, o godz. 10:00, w bazylice przy ul. Stolarskiej 12, br. Marek Domeradzki OP, który przez miniony rok posługiwał jako diakon na mszach gródkowych, przyjmie święcenia kapłańskie, a o 21:00 rozpocznie się tam noc czuwania.

  Uwaga: w związku z czuwaniem na Gródku i w Bazylice, wyjątkowo nie będzie Mszy świętej niedzielnej o godzinie 11. Spotykamy się więc dopiero w uroczystość Najśw. Trójcy, 26 maja (25 maja będzie także wigilia gregoriańska).

  Potwierdź swoją obecność

 • 18 maja

  Bierzmowanie na Gródku »

  W sobotę, 18 maja, odbyło się w krakowskim kościele na Gródku liturgiczne czuwanie u progu uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Podczas Mszy św. przeor krakowskiego klasztoru dominikanów udzielił sakramentu bierzmowania.

  Do tego momentu 15 uczestników katechumenatu przygotowywało się przez cały kończący się rok akademicki podczas cotygodniowych spotkań, wyjazdów formacyjnych i wspólnie przeżywanej liturgii. Podobnie jak w ubiegłym roku, zwieńczeniem kursu przygotowującego było przyjęcie sakramentu bierzmowania z rąk przeora klasztoru dominikanów, o. Pawła Kozackiego, upoważnionego przez biskupa krakowskiego.

  Przed udzieleniem sakramentu wygłosił także kazanie (nagrania można posłuchać na Liturgia.pl).

  Nieszpory gregoriańskie i późniejsza Msza św. były uroczystym, niespiesznym świętowaniem rozpoczynającej się właśnie uroczystości Zesłania Ducha Świętego i wspólnym wołaniem o Jego dary. Liturgia słowa, skonstruowana analogicznie do Wigilii Paschalnej, została zaczerpnięta z trzeciego wydania typicznego Mszału Rzymskiego.

  Całość zakończyło błogosławieństwo prymicyjne, udzielone przez wyświęconego tego samego dnia o. Marka, który w minionym roku opiekował się katechumenatem i posługiwał podczas Mszy niedzielnych na Gródku. Dowiedzieliśmy się także, że jego miejsce w nadchodzącym roku zajmie br. Piotr, który także był obecny podczas sobotniej liturgii.

  Zdjęcia: Katarzyna Klimek

 • 18 maja

  Święcenia kapłańskie br. Marka »

  Cieszymy się, że br. Marek Domeradzki, który przez cały rok akademicki jako diakon towarzyszył nam na niedzielnych Mszach na Gródku i w formacji katechumenów, przyjął w sobotę święcenia kapłańskie z rąk bp. Grzegorza Rysia.

  Po otrzymaniu święceń – od lipca – czekają na niego nowe zadania duszpasterskie w klasztorze i parafii ojców dominikanów w Katowicach. Na razie, jak wyraził się o. Krzysztof Popławski OP, prowincjał polskiej prowincji braci kaznodziejów, nowo wyświęceni kapłani „mogą iść gdzie chcą”. Było to nawiązanie do homilii bp. Grzegorza Rysia, który udzielał sakramentu święceń.

  W homilii ks. biskup zaznaczył, że nie jest ważne dokąd bracia będą posłani, jakie dostaną zadania do wykonania, ponieważ wszędzie i zawsze czeka ich łaska Ducha Świętego, głoszenia i szafowania sakramentów. Jest to dzieło Chrystusa, które przewyższa wszelkie nasze działanie. 

  Tego samego dnia wieczorem o. Marek celebrował w kościele na Gródku swoją mszę prymicyjną, podczas której jego wychowankowie z katechumenatu dorosłych otrzymali sakrament bierzmowania. Po liturgii udzielił uczestnikom czuwania błogosławieństwa prymicyjnego, które wiąże się z łaską odpustu.

  Życzymy ojcu Markowi, by znajdował radość i świętość w swoim kapłaństwie.

  Zdjęcia: Andrzej Antończyk; wideo: ddp/dominikanie.pl

 • 23 maja

  Dominikańska Szkoła Patrzenia: D. Liman »

  Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza w czwartek, 23.05.2013 na kolejne spotkanie Szkoły Patrzenia, które poprowadzi o. Tomasz Rojek OP.

  Myślenie religijne to coś więcej niż tylko znajomość doktryny. To cały świat widziany i rozumiany w pryzmacie Ewangelii. Stąd zaproszenie na spotkanie, którego boharetem będzie amerykański reżyser, Doug Liman.

  Potwierdź swoją obecność

 • 23 maja

  Rocznica święceń kapłańskich »

  Czas Zielonych Świątek to tradycyjnie okres święceń w diecezjach i zakonach. Kilka dni temu przeżywaliśmy święcenia o. Marka, a dziś cieszymy się z kolejnej rocznicy święceń kapłańskich prezesa naszej Fundacji, o. Tomasza Grabowskiego.

  Urodzony w 1978 roku w Toruniu, o. Tomasz Grabowski sakrament święceń w stopniu prezbiteratu przyjął z rąk kard. Franciszka Macharskiego przed czterema laty – 23 maja 2009 roku, w krakowskiej bazylice Najświętszej Trójcy, po kilkuletnim okresie posługi diakońskiej.

  Obecnie jest członkiem Komisji Liturgicznej Polskiej Prowincji Dominikanów i wykładowcą w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. Opiekuje się także katechumenatem dla dorosłych, a z zamiłowania jest historykiem rytu dominikańskiego.

  Polecamy naszego szefa Waszej modlitewnej pamięci, sami ją obiecując i przesyłając mu pozdrowienia (ponieważ w tym tygodniu przebywa na urlopie).

 • 24 maja

  Msze wotywne już u św. Dominika »

  W dniu wspomnienia przeniesienia Relikwii św. Ojca Dominika – rozpoczęliśmy cykl mszy św. wotywnych ku czci św. Dominika w kaplicy Myszkowskich, noszącej jego wezwanie. Msze te będą celebrowane w każdy wtorek o godz. 9.00 w intencji osób oczekujących na narodziny dziecka i proszących o dar potomstwa.

  Mszy św. inaugurującej naszą obecność w kaplicy Myszkowskich przewodniczył przeor krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów, o. Paweł Kozacki.

  Po Eucharystii odmawiana jest Litania do św. Dominika i odczytywane są intencje, które przez cały tydzień można wrzucać do puszki znajdującej się przy kaplicy św. Dominika. Stałą intencją jest także prośba za rodziny, które oczekują na dar potomstwa i małżeństwa, które napotykają na problemy, prosząc o ten dar.

  Dla zespołu Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego cotygodniowe Msze wotywne to także sposobność do dziękczynienia za wszystkich przyjaciół i dobroczyńców naszej Fundacji, dzięki którym może ona nadal funkcjonować.

  Ten dzień uroczyście świętowali także dominikanie w Bazylice św. Sabiny i domu generalnym w Rzymie, o czym na swoim blogu wspomniał o. Dominik Jurczak OP.

 • 24 maja

  Pierwsza Msza św. wotywna w kaplicy św. Dominika »

  Pierwszą Mszę ku czci św. Dominika w kaplicy pod jego wezwaniem odprawi w święto przeniesienia relikwii, 24 maja 2013, o. Paweł Kozacki, przeor krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów.

  Msze wotywne odbywają się we wtorki o godz. 9:00, sprawowane są według formularza ku czci św. Dominika. Śpiewany jest chorał gregoriański. Sprawowane są w intencji osób oczekujących potomstwa (rodziców oczekujących na narodziny i proszących o dar potomstwa). W czasie tej liturgii szczególnie pamiętamy także o wszystkich dobroczyńcach i przyjaciołach naszej Fundacji.

  Więcej informacji o projekcie