Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 25 maja

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 25 maja

  Wigilia uroczystości Najświętszej Trójcy »

  Zapraszamy na gregoriańską wigilię uroczystości Najświętszej Trójcy - w bazylice oo. Dominikanów po Mszy św. wieczornej, około 20:30.

  Potwierdź swoją obecność

 • 25 maja

  Święcenia kapłańskie Krzysztofa Porosło »

  W sobotę, 25 maja, w Katedrze na Wawelu święcenia kapłańskie przyjął dk. Krzysztof Porosło – nasz stały współpracownik, inicjator i współorganizator rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans, współprowadzący katechezy o liturgii świąt.

  Sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu 17 krakowskim klerykom udzielił metropolita, kard. Stanisław Dziwisz. W obrzędzie nałożenia rąk i przekazania znaku pokoju wzięło udział także wielu kapłanów z archidiecezji krakowskiej i nie tylko.

  W uroczystej liturgii na Wawelu uczestniczył także nasz zespół, obejmując ks. Krzysztofa modlitwą w tej szczególnej chwili. Byliśmy też uczestnikami pięknej Mszy św. prymicyjnej, która miała miejsce w rodzinnej parafii neoprezbitera, pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu.

  Już w najbliższy wtorek, po ostatniej katechezie liturgicznej (o Bożym Ciele), o godz. 19:30 ks. Krzysztof odprawi Mszę prymicyjną w bazylice oo. Dominikanów, na którą w sposób szczególny zaproszeni są słuchacze katechez liturgicznych i osoby związane z Dominikańskim Ośrodkliem Liturgicznym.

  fot. Mateusz Gruca

 • 25 maja

  Wigilia Najświętszej Trójcy »

  W sobotę, 25 maja, w bazylice Najśw. Trójcy w Krakowie odbyła się gregoriańska wigilia uroczystości Najświętszej Trójcy. Układ nabożeństwa został zaczerpnięty z rytu dominikańskiego.

  Za śpiew odpowiedzialna była działająca przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym Grupa chorałowa Vigilantes. W przygotowania włączyła się także grupa Coetus Fidelium.

  Uczestnicy czuwania modlili się tradycyjnym, dominikańskim tekstem matutinum – modlitwy nocnej, odpowiadającej posoborowej Godzinie czytań. W modlitewniku przygotowanym na wigilię wykorzystane były responsoria z Prototypu, XIII-wiecznej księgi liturgicznej z dominikańskimi śpiewami.

  „W tekstach, które składają się na to matutinum, próżno szukać teologicznego w jaki sposób jest to możliwe, że Bóg jest Trójcą. Jest za to wołanie, aby przybył, przypominanie, w jaki sposób się objawiał i uwielbienie. Niekończące się uwielbienie. Jest też zadziwienie i nieustanny powrót do tej prawdy, której nie da się w pełni wyrazić naszym językiem, ale którą można kontemplować. I do tego właśnie posłużyły nam te trzy nokturny” – czytamy na blogu Grupy chorałowej.

  fot. Anita Kalinowska/rytdominikanski.pl

 • 26 maja

  Stoisko pod bazyliką oo. Dominikanów w Krakowie »

  W każdym miesiącu chcemy zaoferować wszystkim odwiedzającym bazylikę Najświętszej Trójcy przy ul. Stolarskiej w Krakowie publikacje „W drodze” i Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w promocyjnych cenach.

 • 26 maja

  Książki w Krakowie i Szczecinie »

  W niedzielę, 26 maja 2013, z ofertą naszego sklepu będzie można zapoznać się osobiście na stoiskach pod kościołami oo. dominikanów w Krakowie i Szczecinie. Na odwiedzających je czekają promocyjne ceny wartościowych książek – jako pomysł na prezent na Dzień Mamy i nie tylko.

  Tym razem w Krakowie będziemy szczególnie polecać książkę „Wyznanie wiary”, jako lekturę na Rok Wiary oraz, z okazji Dnia Matki, „Matecznik” – o mamach i dla mam.

  W Krakowie sprzedaż odbywa się przy ul. Stolarskiej 12 po Mszach św. od 9 do 20:20 włącznie, a w Szczecinie nasze stoisko będzie wystawione w ramach parafialnego jarmarku. Uwaga: z przyczyn technicznych płatność kartą będzie możliwa tylko na stoisku w Krakowie.

  Potwierdź swoją obecność

 • 28 maja

  Zakończył się cykl katechez liturgicznych »

  Spotkaniem o uroczystości Bożego Ciała zakończył się cykl katechez o liturgii świąt, zoragnizowany w Roku Wiary przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny przy współpracy środowiska rekolekcji Mysterium fascinans i krakowskich dominikanów.

  Ostatnią katechezę, zatytułowaną „O chlebie i winie”, wygłosili – jak zwykle – o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło. Po spotkaniu w Auli św. Tomasza ks. Krzysztof, który trzy dni wcześniej przyjął święcenia kapłańskie, odprawił Mszę prymicyjną w bazylice Najświętszej Trójcy. Po liturgii można było otrzymać indywidualne błogosławieństwo oraz pamiątkowy obrazek.

  Jednocześnie konferencjoniści zapowiedzieli dodatkową katechezę, poświęconą uroczytości Podwyższenia Krzyża Świętego, która odbędzie się we wrześniu, w związku z rekolekcjami Mysterium fascinans. Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się z naszej strony już w czerwcu.

 • 28 maja

  Katecheza liturgiczna o Bożym Ciele »

   

  Katecheza pt. „O chlebie i winie” jak zwykle w Auli św. Tomasza w klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie - wtorek, 28 maja 2013, godz. 18:15.

  Przed wielkimi uroczystościami kościelnymi diakon Krzysztof Porosło i o. Tomasz Grabowski OP zapraszają na katechezy poświęcone teologii i liturgii danego święta. Każda uroczystość łączy się z wybraną tajemnicą wiary.

  Nagrania wszystkich wcześniejszych katechez dostępne są w serwisie Liturgia.pl oraz jako podcast.

  Potwierdź swoją obecność

 • 3 czerwca

  Rekolekcje kapłańskie w Zakopanem »

  Serdecznie zapraszamy na rekolekcje kapłańskie o Tajemnicy Eucharystii, które poprowadzi o. Tomasz Grabowski OP.

  Więcej informacji i zgłoszenia

 • 3 czerwca

  Poprowadziliśmy pierwsze rekolekcje w Księżówce »

  W dniach 3-6 czerwca 2013 o. Tomasz Grabowski OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego poprowadził pierwsze (mamy nadzieję, że nie ostatnie) rekolekcje kapłańskie w zakopiańskiej Księżówce. Uczestniczyło w nich 14 księży z różnych części Polski i nie tylko.

  Rekolekcjonista podczas kilku, zaplanowanych w programie czterech dni rekolekcyjnych konferencji mówił o rycie Mszy świętej z perspektywy duchowości kapłańskiej. Nie były to jednak tylko teoretyczne wykłady, ale praktyczne porady dotyczące przeżywania liturgii i powołania kapłańskiego.

  Rozważania rekolekcyjne były wpisane w rytm celebrowanej wspólnie liturgii: codziennej Mszy świętej, koncelebrowanej przez wszystkich uczestników, która stanowiła centralny punkt dnia – oraz kolejnych godzin Liturgii uświęcenia czasu (brewiarza). Dzień kończyła adoracja Najświętszego Sakramentu.

  W środowej liturgii – podczas Mszy św. i celebracji nabożeństwa pokutnego – księżom towarzyszyli pracownicy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, którzy poprowadzili śpiew.

  Kończąc pierwsze wspólnie organizowane rekolekcje, zaczęliśmy już z księdzem dyrektorem Księżowki planować kolejne, które mamy nadzieję przeprowadzić tam dla wszystkich chętnych w pierwszej połowie 2014 roku.