Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 6 czerwca

  Lekcja religii dla dorosłych: „Na odpuszczenie grzechów” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W pierwszy czwartek czerwca o. Tomasz Grabowski OP zatrzyma się na fragmencie Credo „Na odpuszczenie grzechów”.

  Potwierdź swoją obecność

 • 8 czerwca

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 13 czerwca

  Lekcja religii dla dorosłych: „I oczekuję wskrzeszenia umarłych” »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. W drugi czwartek czerwca o. Grzegorz Chrzanowski OP zatrzyma się na fragmencie Credo „I oczekuję wskrzeszenia umarłych”.

  Potwierdź swoją obecność

 • 13 czerwca

  Dlaczego Pismo Święte nic mi nie mówi? »

  W miniony czwartek, 13 czerwca, odbyło się spotkanie pt. „Dlaczego Pismo Święte nic mi nie mówi”. O antropologicznym sposobie odczytywania Ewangelii rozmawiali ojciec i syn: prof. Marian Grabowski i Tomasz Grabowski OP.

  Zgodnie z zapowiedzią, spotkanie miało miejsce w Auli św. Tomasza, bezpośrednio po przedostatniej w tym roku Lekcji religii dla dorosłych. Było połączone z promocją najnowszej książki prof. Grabowskiego pt. „Ewangeliarz osobisty”, którą można było nabyć w promocyjnej cenie.

  We współpracy z serwisem Liturgia.pl przedstawiamy poniżej nagranie całej pierwszej części (rozmowa o metodzie).

  Nagranie jest dostępne także w naszym podkaście. Wkrótce na Liturgia.pl dostępna będzie także wersja audio.

 • 13 czerwca

  Promocja „Ewangeliarza osobistego” »

  Ewangeliarz osobistyZapraszamy na spotkanie „Dlaczego Pismo Święte nic nie mówi?” z prof. Marianem Grabowskim, promujące jego najnowszą książkę – „Ewangeliarz osobisty” w czwartek, 13 czerwca 2013, po Lekcji religii dla dorosłych (o godz. 19:00).  Spotkanie będzie prowadził o. Tomasz Grabowski OP - syn pana profesora.

  Podczas spotkania rozmówcy - ojciec i syn - będą zastanawiać się nad metodą czytania Słów Pana. Podstawowe pytanie, które sobie stawiają brzmi: jak czytać, by Słowo zaczęło mówić z mocą i świeżością. Marian Grabowski jest autorem nowatorskich a zarazem bardzo wiernych tekstowi odczytań Ewangelii.  Swój blog i powstały na jego kanwie Ewangeliarz napisał tak, by co tydzień zmierzyć się z jednym fragmentem Ewangelii. Powstały zbiór krótkich komentarzy może posłużyć do osobistej medytacji nad odczytywanymi co niedzielę perykopami Ewangelii.

  Książkę można zamówić w naszym sklepie internetowym.

  Marian Grabowski – doktor habilitowany f izyki teoretycznej, profesor zwyczajny nauk humanistycznych i kierownik Zakładu Filozof ii Chrześcijańskiej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autor prac z aksjologii nauki, etyki, antropologii f ilozo ficznej i biblijnej. Praktyk uważnej i pogłębionej lektury Pisma Świętego, wykraczającej poza utarte kaznodziejskie ścieżki. W ten nurt wpisują się także rozważania zawarte w Ewangeliarzu (Wydawnictwo W drodze, 2012), który jest owocem cotygodniowych medytacji nad tekstami liturgii Kościoła i zaproszeniem do wejścia w dialog ze Słowem.

  Zobacz blog prof. Mariana Grabowskiego

  Potwierdź swoją obecność

 • 13 czerwca

  W czwartek rodzinna promocja Ewangeliarza »

  W najbliższy czwartek, 13 czerwca 2013, około godz. 19:00 odbędzie się spotkanie pt. „Dlaczego Pismo Święte nic mi nie mówi?”, połączone z promocją „Ewangeliarza osobistego”. Oprócz autora, prof. Mariana Grabowskiego, weźmie w nim udział także jego syn – Tomasz Grabowski OP.

  Ewangeliarz osobistySpotkanie poprzedzi tradycyjna czwartkowa Lekcja religii dla dorosłych, która rozpocznie się o 18:15 w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, III piętro Kolegium – wejście przez krużganki). Grzegorz Chrzanowski OP zatrzyma się na fragmencie Credo „I oczekuję wskrzeszenia umarłych”.

  Promocja książki rozpocznie się bezpośrednio po niej, w tym samym miejscu. Wezmą w niej udział ojeciec i syn: prof. Marian Grabowski (autor książki) oraz Tomasz Grabowski (dominikanin) – choć obydwaj zaznaczają, że tytuł spotkania nie ma podstawy autobiograficznej.

  Książkę „Ewangeliarz osobisty. Słuchając Ewangelii, myślę sobie” przygotowała Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny we współpracy z wydawnictwem W drodze. Jest to zbiór komentarzy do niedzielnych czytań mszalnych, który powstał na blogu profesora w serwisie Liturgia.pl.

  Zapraszamy Was do udziału w spotkaniu i do lektury tej niecodziennej książki. Można ją kupić podczas spotkania lub zamówić w naszym sklepie internetowym.

  Potwierdź swoją obecność

 • 17 czerwca

  Byliśmy na SacroExpo 2013 »

  W dniach 17-19 czerwca 2013 w Kielcach odbyły się targi SacroExpo. Wzięło w nich udział blisko 300 wystawców z 15 krajów ze stoiskami z branży „kościelnej”. Nie zabrakło wśród nich stoiska Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Uroczystego otwarcia Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów dokonał w poniedziałek bp Kazimierz Ryczan wraz z abp. Zygmuntem Zimowskim, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. „Mam ogromną nadzieję, że Targi SacroExpo staną się dobrą okazją do lepszego przeżywania wiary, celebrowania liturgii, a szczególnie Eucharystii” – powiedział abp Zimowski. Z kolei bp Kazimierz Ryczan przypomniał początki imprezy targowej i pomoc śp. Prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

  Na stoiskach targowych można było poznać ofertę firm z zakresu np. budowania i wyposażenia kościołów, tradycyjnej i współczesnej sztuki sakralnej, szat i naczyń liturgicznych, czasopism i biur podróży, nagłośnienia, monitoringu, stolarki kościelnej itd. Obecne były firmy pracujące w najlepszych technologiach i rękodzielnicy.

  Na stoisku Fundacji, oznaczonym symbolem E-49, można było zakupić w promocyjnych cenach nasze płyty z muzyką liturgiczną (a przed zakupem – każdej z nich posłuchać), II tom śpiewnika „Niepojęta Trójco”, a także nowości książkowe W drodze, Znaku i innych wydawnictw. Z przyjemnością nasz zespół informował również o naszych projektach, zwłaszcza najbliższych: Szkole Kantorów, warsztatach i rekolekcjach Mysterium fascinans oraz o działalności serwisu Liturgia.pl.

  Targi SacroExpo od 14 lat zajmują ważne miejsce pośród wszystkich wydarzeń targowych. Wystawa funkcjonuje nie tylko w aspekcie biznesowym, ale również łączy w swoim religijnym dialogu sztukę i artystów. SacroExpo to druga największa tego typu wystawa w Europie – większa jest tylko we Włoszech.

  Dziękujemy wszystkim, których mieliśmy okazję spotkać w tych dniach w Kielcach.

 • 17 czerwca

  Nasze stoisko na SacroExpo w Kielcach »

  Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska nr E-49 na targach SacroExpo 2013, które odbędą się od poniedziałku do środy, 17-19 czerwca w Kielcach. Będą tam czekać na Was specjalne zniżki i konkursy!

  Zaprezentujemy bogatą ofertę płyt z muzyką liturgiczną przez nas wydanych lub dystrybuowanych, śpiewnik Niepojęta Trójco (tom II), książkę „Sakrament i misterium” oraz szeroki wachlarz książek dominikańskiego wydawnictwa „W drodze”. Będzie można także zasięgnąć informacji na temat projektów Fundacji i zapoznać się z naszymi stronami.

  Wszystkie produkty będziemy oferować w promocyjnych cenach, ale specjalnie dla Czytelników naszego bloga przygotowaliśmy dodatkowy rabat w wysokości 10%. Aby skorzystać z promocji, wystarczy odwiedzić nasze stoisko i przed zakupem podać hasło „śledzę bloga” (zniżka liczona dodatkowo od promocyjnej ceny na targach, ale nie łączy się z pozostałymi promocjami).

  Warto wspomnieć także, że osoby, które dokonają zakupów na kwotę powyżej 50 zł na naszym stoisku będą mogły dodatkowo wygrać cenne nagrody w konkursie.

  W tym roku na halach targowych będzie można zapoznać się także m.in. z najnowszymi projektami obiektów sakralnych, rozwiązaniami z zakresu oświetlenia, nagłośnienia, ale także z mozaikami i witrażami, dewocjonaliami, szatami i naczyniami liturgicznymi. Nie zabraknie dzwonów, konfesjonałów, systemów alarmowych.

  Serdecznie zapraszamy, będziemy na Was czekać na E-49!

 • 20 czerwca

  Dominikańska Szkoła Patrzenia: Giuseppe Tornatore »

   

  Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza w czwartek, 20.06.2013 na kolejne spotkanie Szkoły Patrzenia, które poprowadzi o. Tomasz Rojek OP. Będzie to drugie spotkanie z  włoskim reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym Giuseppe Tornatore.

 • 22 czerwca

  Sesja egzaminacyjna Szkoły Kantorów