Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 23 czerwca

  Koncert absolwentów Szkoły Kantorów »

  Jeśli zastanawiasz się czym jest Szkoła Kantorów i czego można się w niej nauczyć, serdecznie zapraszamy Cię na koncert jej absolwentów. który odbędzie się w tę niedzielę, 23 czerwca, o godz. 18.15 w kapitularzu krakowskiego klasztorzu oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12.

  Będzie można zobaczyć i posłuchać jakie rezultaty przynoszą dwa lata nauki w Szkole Kantorów.

 • 23 czerwca

  Koncert Szkoły Kantorów »

  Serdecznie zapraszamy w najbliższą niedzielę, 23 czerwca o godz. 18:15 na koncert uczniów II roku Szkoły Kantorów. Koncert odbędzie się w klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie.

  - Jeśli zastanawiasz się czym jest Szkoła Kantorów i czego można się w niej nauczyć, serdecznie zapraszamy na ten koncert - mówi Agnieszka Stec, koordynatorka projektu. - Będzie można zobaczyć i posłuchać jakie rezultaty przynoszą dwa lata nauki w Szkole Kantorów - dodaje.

  Koncert rozpocznie się o godz. 18.15 w kapitularzu krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. Wstęp wolny.

  Patronem medialnym wydarzenia jest serwis Liturgia.pl.

 • 23 czerwca

  Stoisko pod bazyliką oo. Dominikanów w Krakowie »

  W każdym miesiącu chcemy zaoferować wszystkim odwiedzającym bazylikę Najświętszej Trójcy przy ul. Stolarskiej w Krakowie publikacje „W drodze” i Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w promocyjnych cenach.

 • 23 czerwca

  Szkoła Kantorów zakończyła rok »

  W niedzielę, 23 czerwca w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów odbył się koncert uczniów Szkoły Kantorów, kończący drugi rok ich pracy.

  – Jeśli zastanawiasz się czym jest Szkoła Kantorów i czego można się w niej nauczyć, serdecznie zapraszamy na ten koncert – zachęcała Agnieszka Stec, koordynatorka projektu. Faktycznie, przybyli goście mogli zobaczyć i posłuchać, jakie rezultaty przynoszą dwa lata nauki w Szkole Kantorów.

  Tego samego dnia absolwenci otrzymali specjalne certyfikaty, potwierdzające udział w dwuletnim kursie i informujące o zdanych egzaminach.

  Niedzielny koncet miał być jednocześnie zachętą dla słuchaczy do udziału w rekrutacji na rok akademicki 2013/2014, która w tym czasie się rozpoczęła. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie szkolakantorow.pl.

  Patronem medialnym wydarzenia był serwis Liturgia.pl.

 • 23 czerwca

  Stoisko pod bazyliką oo. Dominikanów w Krakowie »

  W każdym miesiącu chcemy zaoferować wszystkim odwiedzającym bazylikę Najświętszej Trójcy przy ul. Stolarskiej w Krakowie publikacje „W drodze” i Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w promocyjnych cenach.

 • 27 czerwca

  Lekcja religii dla dorosłych: „I życia wiecznego w przyszłym świecie”, Msza święta »

  Lekcje religii odbywają się w czwartki w Auli św. Tomasza (klasztor oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12, Kraków, III piętro), o godz. 18:15. Podczas ostatniej katechezy o. Mateusz Przanowski OP zatrzyma się na fragmencie Credo „I życia wiecznego w przyszłym świecie”.

  Po Lekcji zapraszamy na Mszę św. na zakończenie katechez - 19:30 w bazylice Najśw. Trójcy. Kazanie: „Amen – Bóg jest gwarantem naszej wiary”, o. Tomasz Grabowski OP.

  Potwierdź swoją obecność

 • 30 czerwca

  Ostatnia w tym roku Msza na Gródku »

  Kończymy rok akademicki, a co się z tym łączy i tegoroczny cykl Mszy świętych na Gródku. Dlatego zapraszam na tę najbliższą i zarazem ostatnią przed wakacjami. Podczas Mszy będziemy udzielać sakramentu chrztu córeczce naszych przyjaciół, której imię poznamy na Mszy, gdy rodzice będą prosić o chrzest.

  Skoro to ostatnia nasza wspólna Msza przed wakacjami, trzeba jakoś się miło pożegnać. Dlatego po Mszy spotykamy się w Re - pubie-kawiarni przy ul. św. Krzyża. Będzie to też chyba ostatnia okazja, by napić się kawy z naszym ojcem Markiem, który kończy urlop i już nieodwołalnie wyjeżdża do Katowic.

  Koniec cyklu to też dobry czas na podsumowanie. Po pierwsze chciałem podziękować wszystkim, którzy zamawiali intencje mszy, którzy przynosili dary, piekli chleb, składali ofiary. W sposób szczególny chciałem podziękować Gosi, Zosi i Magdzie za śpiew, Michałowi i pozostałym panom za asystowanie przy ołtarzu, Monice za otwieranie kościoła i przygotowanie Mszy, Markowi za służbę diakona. Każdemu za wspólną modlitwę i dobrą atmosferę pogaduch na placu po Mszach. Bardzo wszystkim dziękuję. Z serca i szczerze, a nie tylko kurtuazyjnie dziękuję.

  Po drugie, trzeba się zastanowić, czy w kolejnym roku będziemy mogli kontynuować Msze na Gródku. Od czego zależy ewentualna kontynuacja? Od zaangażowania wiernych. Nie sposób, by wąska grupka osób przygotowała co tydzień Mszę. Czasem ktoś zachoruje, a kto inny wyjedzie, czasem ktoś chciałby odpocząć, a inny ma rodzinny nalot i pojawić się nie może. Dlatego - jeśli Msze mają być kontynuowane - konieczne jest, by poszerzyło się grono osób zaangażowanych w przygotowanie Mszy. Potrzebujemy bardzo: 1. więcej kantorów, 2. więcej ministrantów, 3. więcej zakrystianów, 4. więcej osób przynoszących chleb, 5. osób, które zadbają o tych, którzy pojawiają się pierwszy raz. Dlatego zapraszam na stronę mszy. Niebawem zaktualizujemy dane kontaktowe do osób, które będą odpowiedzialne za konkretne grupy „funkcyjne”. Piszcie do nich z deklaracjami, w co się możecie zaangażować, proszę.

  Proszę Was również o podanie informacji o Mszach wokoło. Zaproście rodziny, przyjaciół, znajomych. W szczególności zaproście te osoby, które nie mogą się odnaleźć w zatłoczonych kościołach, które czują się anonimowo i szukają wsparcia. Zapraszajcie niewierzących, nieochrzczonych, osoby z innych religii. W końcu najważniejszą sprawą podczas roku akademickiego 2013/2014, jaką mamy do zrobienia, jest przygotowanie katechumenów i osób, które nie przyjęły sakramentu bierzmowania lub chcą odnowić swoją wiarę.

  Raz jeszcze zapraszam na ostatnią Mszę na Gródku w tym roku akademickim.
  Do zobaczenia!

  Tomasz Grabowski OP

 • 8 sierpnia

  Dni dominikańskie na Facebooku »

  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprasza na dni dominikańskie, czyli konkurs organizowany na Facebooku od wspomnienia św. Dominika (8.08.2013) do wspomnienia św. Jacka (17.08.2013).

  Codziennie będzie można wykazać się wiedzą o Zakonie Kaznodziejskim, odpowiadając na pytanie przygotowane przez pracowników Fundacji. Na autorów poprawnych odpowiedzi, którzy dodatkowo wykażą się refleksem, czekają atrakcyjne nagrody – codziennie do autora pierwszej poprawnej odpowiedzi trafi płyta z katalogu sklepu internetowego sklep.liturgia.pl.

  Wśród nagród jest płyta „Historie dominikańskie”, opowiadająca w ciekawy i zabawny sposób o braciach kaznodziejach, ale także piękne nagrania muzyki liturgicznej, praktykowanej w kościołach dominikańskich. Dodatkową gratyfikację przewidziano dla osób, które udzielą poprawnej odpowiedzi na wszystkie pytania.

  Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy polubić profil Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i otworzyć zakładkę konkursową (dostępną na górze strony profilu): www.facebook.com/FundacjaDOL.

  Akcji konkursowej będą towarzyszyły także publikacje interesujących artykułów o tematyce dominikańskiej w serwisie Liturgia.pl.

 • 14 sierpnia

  Chorał gregoriański w Kościele Mariackim »

  Serdecznie zapraszamy na celebrację wigilii odpustu Wniebowzięcia NMP do krakowskiej Bazyliki Mariackiej w środę, 14 sierpnia o 18:30. Będzie to pierwsza od wielu lat próba rekonstrukcji tej prastarej modlitwy Kościoła w przepięknej krakowskiej farze.

  Bazylika Mariacka w KrakowieUroczystościom przewodniczyć będzie o. Tomasz Grabowski OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego przy współudziale męskiej Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis. Celebracja została włączona w krakowską noc „Cracovia Sacra”. Wstęp wolny.

  Śpiew nadaje dużo większy sens, głębię modlitwie, gdyż wyraża również to, co niewyrażalne i sprawia, że słowa przybierają odświętny strój. Można być wręcz przytłoczonym ogromem i rozmachem takiej liturgii. Odśpiewamy tę formę w wigilię uroczystości, antycypując liturgiczny obchód Wniebowzięcia NMP.

  Będzie to próba rekonstrukcji, wskrzeszenia prastarej modlitwy. Także sam śpiew będzie próbą takiej rekonstrukcji, gdyż oparty będzie o historyczną interpretację rytmiczną wg traktatu De Musica  Hieronima z Moraw, dominikanina żyjącego w połowie XIII wieku w Paryżu. Będzie można usłyszeć i porównać dwa sposoby śpiewania opisane przez Hieronima, a funkcjonujące w XIII wieku na terenach dzisiejszej Francji.

  Każdy będzie mógł również się w tę liturgię włączyć przez śpiew wybranych fragmentów (psalmów) lub po prostu przez nabożne, pełne skupienia słuchanie, angażując przede wszystkim serce, co jest przecież najważniejsze. Mamy nadzieję, że ta wieczorna modlitwa, w całości śpiewana, będzie pięknym, ale także godnym przygotowaniem do świętowania jednej z najważniejszych uroczystości maryjnych – wzięcia Maryi z ciałem i duszą do nieba.

  Program wigilii odpustu Wniebowzięcia NMP

  IN ASSUMPTIONE BMV

  • I. Missa in Vigilia, Graduel d'Aliénor de Bretagne, XIII w.
  • II. Vesperæ, Codex Beati Humberti de Romanis, 1254

  MISSA

  • Officium: Salve Sancta Parens
  • Kyrie: Cunctipotens (Szkoła Notre-Dame, XII-XIII w.)
  • Responsorium: Benedicta et venerabilis
  • Alleluia: Post partum Virgo inviolata permansisti
  • Sequentia: Verbum bonum et suave
  • Credo in unum Deum
  • Sanctus (Guillaume de Machaut: Messe de Nostre Dame, XIV w.)
  • Agnus Dei (Messe de Tounai, XIV w.)
  • Communio: Beata viscera

  VESPERÆ

  • Conductus: Cohors leta ducat chorus virga Iesse
  • Deus in adiutorium.
  • Hymnus: Ave maris stella
  • Antiphona: Tota pulchra es
  • Ps. 113, Ps. 147, Canticum Ef. 1, 3-10
  • Antiphona: Tota pulchra es
  • Capitulum
  • Responsorium: Beata es, Virgo Maria
  • Antiphona ad Magnificat: Ascendit Christus super cælos
  • Canticum BMV: Magnifica anima mea Dominum
  • Antiphona ad Magnificat: Ascendit Christus super cælos
  • Preces. Pater noster. Oratio. Benedictio
  • Benedicamus Domino
  • Salve Regina (Manuscrit du Saint-Sépulcre de Jérusalem, XII w.)
  • O Gloriosa Virginum (Manuale Choricanum, 1629 r.)
  • Άγνή Παρυένη – grecki Hymn ku czci Bogurodzicy
 • 14 sierpnia

  Wigilia uroczystości Wniebowzięcia NMP