Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 1 stycznia

  Podsumowanie 2013 roku »

  Chcemy podzielić się z Wami naszym podsumowaniem wydarzeń, które udało nam się zorganizować lub współorganizować w minionym, 2013 roku (poszczególne wydarzenia w treści linkują do szerszych wpisów z archwium bloga).

  Kontynuując wieloletnią tradycję Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, podejmowaliśmy działania o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym: zorganizowaliśmy pierwsze tak duże Warsztaty Muzyki Niezwykłej, współpracowaliśmy także przy organizacji II Archidiecejzalnych Warsztatów Muzyki Liturgicznej w Lublinie i rekolekcji liturgicznych Mysterium Fascinans w Krakowie; kontynuowaliśmy zajęcia Szkoły Kantorów, której uczestnicy wzięli udział w dwóch sesjach wyjazdowych i zaprezentowali swoje umiejętności podczas końcoworocznego koncertu.

  Naszych wykładów mogli słuchać uczestnicy Dominikańskiego Studium Filozoficzno-Teologicznego w Krakowie, Wrocławskiego Studium Liturgiczno-Wokalnego, Studium Dominicanum w Warszawie i Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

  Bardzo zależało nam na dobrym przeżyciu ogłoszonego przez Ojca Świętego Roku Wiary (na przełomie 2012 i 2013). Dlatego postanowiliśmy zorganizować serie spotkań: Lekcje religii dla dorosłych, Dominikańska Szkoła Patrzenia (cykl jest obecnie kontynuowany przez krakowski klasztor oo. Dominikanów), Katechezy o liturgii świąt. Po wakacjach rozpoczął się cykl katechez o sakramentach pt. „Siedem tajemnic” oraz cykl seminariów pt. „Liturgia interdyscyplinarna”, które organizujemy razem z kwartalnikiem Pressje.

  Prezes naszej Fundacji, o. Tomasz Grabowski, głosił dwukrotnie rekolekcje kapłańskie w Księżówce (czerwiec i listopad), a także na warszawskim Służewie, u sióstr Urszulanek w Krakowie, w Skawinie oraz konferencje o liturgii dla mniszek dominikańskich w Świętej Annie i dla uczestników spotkania „Na Fali Wielbienia” w Warszawie.

  Konsekwentnie kontynuowaliśmy ważne cykle wydarzeń i projektów liturgicznych: niedzielne Msze na Gródku i wtorkowe Msze wotywne ku czci św. Dominika, podczas których modlimy się w intencji małżeństw, proszących o dar potomstwa oraz za dobrodziejów i przyjaciół Fundacji. Razem z działającą przy Fundacji grupą chorałową Vigilantes organizowaliśmy wigilie gregoriańskie większych uroczystości. Koordynowaliśmy także liturgiczny wymiar Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu.

  Rozwój odnotował także serwis Liturgia.pl. Z okazji Roku Wiary, razem z krakowskim Wydawnictwem św. Stanisława realizowaliśmy wielkopostny projekt wideokomentarzy „6 prawd wiary”, a z serwisem Dominikanie.pl rozpoczęliśmy realizację projektu serwisu multimedialnego o sakramentach pt. „Siedem pierwszych”. Te i inne inicjatywy były promowane m.in. poprzez media społecznościowe, w których wciąż wzrasta grono obserwujących i komentujących. Udzieleniem sakramentów zakończyliśmy katechumenat, a po wakacjach rozpoczęliśmy kolejny rok kursu i opublikowaliśmy film na ten temat.

  Wydaliśmy dwa pierwsze numery biuletynu (na Boże Ciało i Wniebowzięcie NMP), który można było pobrać ze strony na swój dysk. Uczestniczyliśmy w przygotowaniu i promocji „Ewangeliarza osobistego” Mariana Grabowskiego, teki „Pressji” o Mszy świętej oraz książki Tomasza Dekerta pt. „Tylko Bóg wie, czy istnieje. Teologia dziecięca”. Przeprowadziliśmy akcję „Spisuj z nami”, w którą zaangażowało się ofiarnie około 50 wolontariuszy oraz zbiórkę publiczną pod hasłem „Wspomóż Liturgia.pl”. Zrealizowaliśmy zlecenia w zakresie realizacji multimedialnych i redakcji tekstu od zewnętrznych firm.

  Ponad 20 razy udzieliliśmy oficjalnego patronatu medialnego serwisu Liturgia.pl inicjatywom, wydarzeniom (głównie warsztatom) oraz publikacjom.

  Oddaliśmy do dyspozycji internautów nasz nowy sklep internetowy oraz uruchomiliśmy sklep serwisu Dominikanie.pl. Nie zabrakło nas na Targach SacroExpo w Kielcach, Sakralia w Poznaniu oraz SacroSilesia w Sosnowcu. Przeprowadziliśmy kilkukrotnie sprzedaż pod bazyliką oo. Dominikanów w Krakowie i w innych miejscach, m.in. na Jarmarku dominikańskim w Gdańsku oraz w Szczecinie. Nasze kolędy trafiły także do odbiorców katalogu Prodoks i czytelników Gościa Niedzielnego.

  Rozpoczęliśmy program staży i sami braliśmy udział w szkoleniach, m.in. w sesji o zarządzaniu, którą poprowadziła Anna Żaczek, wiceprezes i dyrektor ds. personalnych Stowarzyszenia WIOSNA.

  Patrząc na powyższe podsumowanie, nie sposób nie dziękować dobremu Bogu za hojność Jego łaski, a jednocześnie uczestnikom tych wydarzeń za ich zaangażowanie, a często życzliwość i pomoc. Jeśli któryś z tych projektów jest Wam szczególnie bliski – czujcie się zaproszeni, aby podzielić się swoimi wspomnieniami w komentarzu poniżej.

 • 5 stycznia

  Wigilia Objawienia Pańskiego »

  Serdecznie zapraszamy na gregoriańską wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego w niedzielę, 5 stycznia 2014 o godz. 20:30 w kościele na Gródku, przy ul. Mikołajskiej 21.

  Wieczorne spotkanie poprzedzi pierwsza w 2014 roku Msza św. niedzielna na Gródku o godzinie 11:00.

 • 5 stycznia

  Wigilia Objawienia Pańskiego na Gródku »

  Wigilia Objawienia Pańskiego zaczęła się o 20.30 u Mniszek na Gródku. Na początek było krótkie i treściwe kazanie o. Tomasza Grabowskiego o Trójcy objawiającej się w codzienności i o tym, że właśnie to wydarzenie będziemy za chwilę kontemplować. Więc z tym nastawieniem zaczerpnęliśmy powietrza i zaczęliśmy śpiew Panu Bogu na chwałę.

  Ta wigilia od pozostałych różni się brakiem Invitatorium i Hymnu, więc zaraz po wstępnych wersetach zaczyna się psalmodia pierwszego nokturnu. Weszliśmy w rytm antyfon, psalmów, czytań i responsoriów. W tym roku wspierał nas w ich śpiewie brat Michał Karp (liczymy, że z tym nazwiskiem idealnie nadaje się na wigilie) oraz Małgorzata Gadomska (Liturgia.pl) i Piotr Kaznowski (desant z samej Warszawy).

  Ewangelię na koniec celebracji (czytanie z Ewangelii wg św. Łukasza – genealogia Jezusa) zaśpiewał diakon, czyli br. Wojciech Sznyk. Warto posłuchać – piękne wykonanie i wbrew swojej pozornej nudzie głęboki tekst. Wystarczy uświadomić sobie, że każde imię to konkretna osoba z jej konkretną historią spotkania z Bogiem, zmagania się z Nim, czasem wygranej Boga, czasem naszej przegranej.

  Takim zmaganiem się jest każda wigilia: z chłodem, zmęczeniem mięśni, bólem nóg, czasem obolałym gardłem. I jak wiele radości daje zwycięstwo wiedzą tylko ci, co się pozmagali. Następna okazja do zmierzenia się ze sobą już 24 marca – w wigilię Zwiastowania.

 • 7 stycznia

  Liturgia interdyscyplinarna: Polityka Mszy »

  Msza Święta, najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba, jest też bodaj rzeczą najdziwniejszą i najtrudniejszą do zrozumienia. Zatrzymamy się nad nią w tym roku w cyklu seminariów – najbliższe we wtorek, 7.01.2014.

  Trzecie spotkanie, zatytułowane „Polityka Mszy” poświęcone będzie tekstowi Jana Maciejewskiego (Pressje) pod tym samym tytułem. Osoby, które się zarejestrują, otrzymają tekst w wersji elektronicznej.

  Potwierdź obecność i udostępnij informację znajomym!

 • 11 stycznia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 21 stycznia

  Katecheza o sakramencie Eucharystii »

  Zapraszamy na katechezę, zatytułowaną „Tajemnica uświęcenia – sakrament Eucharystii”, która odbędzie się o godz. 19:00 w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium oo. Dominikanów, wejście od ul. Stolarskiej 12).

  Katechezę wygłoszą o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło.

 • 23 stycznia

  Sprzątamy magazyn! Wielka promocja na Liturgia.pl »

  Na minione Boże Narodzenie sklep internetowy serwisu Liturgia.pl przygotował dla swoich odbiorców bardzo ciekawą ofertę książek i płyt oraz liczne promocje. Teraz nadszedł czas na uporządkowanie magazynu po świątecznym szaleństwie. Na tych, którzy chcą pomóc w sprzątaniu, czekają kolejne bardzo atrakcyjne propozycje.

  – Od 23 do 31 stycznia 2014 wprowadzamy promocyjne ceny na wszystkie produkty w naszym magazynie. Oprócz tego nasi prenumeratorzy i fani na Facebooku codziennie będą mogli skorzystać z dodatkowego kodu, upoważniającego do dodatkowego rabatu lub zapewniającego inny bonus – mówi Michał Wsiołkowski z Liturgia.pl.

  W czwartek, 23 stycznia, czyli w dniu rozpoczęcia promocji kod upoważnia do złożenia zamówienia z dodatkowym rabatem 5% od wartości zamawianych produktów. Jest on ważny od 23.01.2014, godz. 12:00 do 24.01.2014, godz. 12:00 – wtedy na specjalnej stronie na Facebooku pojawi się kolejny kod-niespodzianka. Ostatni kod będzie aktywny do 31 stycznia, do północy.

  Aby skorzystać z promocji, należy polubić stronę sklepu na Facebooku lub profil Liturgia.pl, otworzyć zakładkę promocyjną, skopiować kod i podać go w odpowiednim miejscu w koszyku sklepu internetowego.

  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny już od ośmiu lat sprzedaje w swoim sklepie internetowym wyselekcjonowane, najbardziej wartościowe pozycje z polskiego rynku wydawnictw katolickich. W tym roku otwarty został nowy sklep w serwisie Liturgia.pl, dzięki czemu oferta znacząco się poszerzyła. W najbliższym czasie planowany jest dalszy rozwój – zarówno oferty merytorycznej, jak i technicznej strony działania sklepu.

 • 25 stycznia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 4 lutego

  Liturgia interdyscyplinarna: Rytuał i nowa lewica »

  Msza Święta, najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba, jest też bodaj rzeczą najdziwniejszą i najtrudniejszą do zrozumienia. Zatrzymamy się nad nią w tym roku w cyklu seminariów - najbliższe we wtorek, 4.02.2014.

  Czwarte spotkanie, zatytułowane „ Rytuał i nowa lewica. Wokół spektaklu „Msza” Artura Żmijewskiego” poświęcone będzie tekstowi Jakuba Moroza „Rytuał i nowa lewica. Historia pewnego nieporozumienia”. Osoby, które się zarejestrują, otrzymają tekst w wersji elektronicznej.

  Potwierdź obecność i udostępnij informację znajomym!

 • 8 lutego

  Zimowa sesja egzaminacyjna Szkoły Kantorów