Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 18 lutego

  Katecheza o sakramencie pokuty i pojednania »

  Zapraszamy na katechezę, zatytułowaną „Tajemnica przebaczenia – sakrament pokuty i pojednania”, która odbędzie się o godz. 19:00 w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium oo. Dominikanów, wejście od ul. Stolarskiej 12).

  Katechezę wygłoszą o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło.

   
 • 22 lutego

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 25 lutego

  Szkolenie z technik obsługi klienta »

  We wtorek, 25 lutego, w naszej Fundacji odbyło się szkolenie z zakresu technik efetywnej obsługi klienta. Prowadziła je Katarzyna Wsiołkowska, dzieląc się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem w tym zakresie.

  Udział w szkoleniu wzięli udział pracownicy Fundacji, w których zakresie obowiązków leży kontakt z klientami (obsługa sklepu internetowego) lub uczestnikami naszych projektów (m.in. asystent biura i marketing) oraz stałymi współpracownikami.

  Wykład podzielony był na trzy części, dotyczące kolejno obsługi telefonicznej, mailowej (korespondencyjnej) oraz spotkań „w realu”, uczestnicy doskonalili swoje umiejętności komunikacyjne. Nie zabrakło także czasu na zajęcia warsztatowe, podczas których można było lepiej poznać cechy swojego charakteru, które mogą być pomocne w zadaniach związnych z obsługą.

  Pozostaje zapewnić, że teraz jeszcze bardziej czekamy na Wasze maile i telefony!

 • 28 lutego

  Wyjazd katechumenatu do Bystrej »

  W miniony weekend (28.02-2.03.2014) kandydaci do chrztu i bierzmowania, przygotowujący się w ramach prowadzonego przez nas katechumenatu, uczestniczyli w drugim wyjeździe formacyjnym. Tym razem celem podróży była miejscowość Bystra koło Jordanowa.

  Katechumeni każdego roku uczestniczą cotygodniowych spotkaniach, celebracjach liturgicznych i w dwóch wyjazdach weekendowych. W tym roku pierwszy z nich miał miejsce w listopadzie, w miejscowości Czchów, a drugi odbył się na przełomie lutego i marca. Tym razem gościły nas siostry sercanki, opiekujące się odnowionym w ostatnich latach ośrodkiem rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie „Maksymilianum” w Bystrej.

  Wyjazd u progu Wielkiego Postu to przede wszystkim czas na wyciszeie, adorację i przemyślenia. Program weekendu przewidywał trzy adoracje, poprzedzone konferencjami mistagogicznymi, które wygłosił o. Tomasz Grabowski. Są one okazją do medytacji nad trzema ewangelicznymi scenami, do których uczestnicy wrócą już wkrótce, podczas skrutyniów: o spotkaniu z Samarytanką, o wskrzeszeniu Łazarza i o uzdrowieniu niewidomego od urodzenia – oraz o swojej wierze w ich kontekście.

  W planie dnia nie zabrakło oczywiście codziennej Mszy świętej. W piątek była to Msza wotywna do Ducha Świętego, tradycyjnie – i nieprzypadkowo – rozpoczynająca różnego rodzaju rekolekcje. W sobotę uczestnicy wyjazdu zebrali się w starszej z dwóch kaplic, w której w pobliżu tabernakulum znajdują się relikwie piętnaściorga świętych i błogosławionych. Tam modlili się za wstawiennictwem Wszystkich Świętych – a zwłaszcza tych, którzy staną się ich patronami w dniu chrztu lub bierzmowania (dodatkową okazją do bliższego ich poznania było spotkanie w sobotni wieczór). Trzecia Msza odprawiona była z formularza niedzielnego w głównej kaplicy pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbego, który jest także patronem całego domu rekolekcyjnego.

  Wszystkie te ćwiczenia duchowe – uzupełnione wieloma godzinami niełatwych często rozmów i spowiedzi – niewątpliwie wydadzą owoc, który pozostanie tajemnicą między katechumenem czy kandydatem do bierzmowania, a Panem Bogiem. Dla wspólnoty katechumenatu jednak nie bez znaczenia była także okazja do wspólnego spędzenia czasu na modlitwie, przy posiłkach czy zmywaniu naczyń, ale też na spacerze, przy grze czy w świętowaniu urodzin brata diakona.

  Tuż po zakończeniu wyjazdu rozpoczęło się bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentów. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, 9 marca, na Gródku odbył się tzw. obrzęd wpisania imienia. Od tego momentu kandydaci do chrztu nazywani są „wybranymi” (łac. electi) i poprzez dalsze spotkania, poświęcone tajemnicom wiary oraz wspólne celebrowanie liturgii – w tym wielkopostnych skrutyniów – przygotowują się do przyjęcia sakramentów w Noc Paschalną. Kandydaci do bierzmowania oraz uczestnicy Mszy na Gródku towarzyszą im w tym przygotowaniu.

 • 28 lutego

  Drugi wyjazd katechumenatu »

  Drugi wyjazd weekendowy dla osób, przygotowujących się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrztu, bierzmowania i pierwszej komunii. Wspólne trzy dni spędzimy w domu rekolekcyjnym Maksymilianum w Bystrej.

 • 4 marca

  Liturgia interdyscyplinarna: Efekt ofiary »

  Msza Święta, najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba, jest też bodaj rzeczą najdziwniejszą i najtrudniejszą do zrozumienia. Zatrzymamy się nad nią w tym roku w cyklu seminariów – najbliższe we wtorek, 4.03.2014.

  Piąte spotkanie, zatytułowane „Efekt ofiary. Hermeneutyka Mszy w perspektywie ponowoczesności” poświęcone będzie tekstowi Michała Kozy (Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, Liturgia.pl, UJ) pod tym samym tytułem. Osoby, które się zarejestrują, otrzymają tekst w wersji elektronicznej.

  Potwierdź obecność i udostępnij informację znajomym!

 • 8 marca

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 9 marca

  Rekolekcje wielkopostne w Stanisławowie Pierwszym »

  W dniach 9-12 marca 2014 r. o. Tomasz Grabowski z naszej Fundacji prowadził rekolekcje wielkopostne w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Stanisławowie Pierwszym. Tematem rozważań rekolekcyjnych była Msza święta i jej owocne przeżywanie.

  W kazaniach, które głosił o. Tomasz, nie zabrakło odniesienia do wielkopostnych perykop ewangelicznych, odczytywanych w liturgii. Kaznodzieja mówił bowiem o Eucharystii jako o soczewce wiary, która skupia w sobie różne wątki z Ewangelii.

  Kolejne dni nauk – które obejmowały spotkania zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi i młodzieżą gimnazjalną – traktowały o Mszy św., która jest przeprowadzeniem sądu i udzieleniem nagrody, o modlitwie Ojcze nasz i o ofierze, oraz o znaku, jakim jest Msza (sacramentum veritatis).

  Nagrań z rekolekcji można posłuchać na stronie parafii, z niej też pochodzą zdjęcia.

  Parafia rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych została erygowana w 1997 roku i jest obecnie jedną ze 159 parafii diecezji warszawsko-praskiej, obejmuje kilka podwarszawskich miejscowości: Aleksandrów, Izabelin, Nieporęt, Rembelszczyzna oraz Stanisławów Pierwszy, liczy niecałe cztery tysiące parafian. Proboszczem parafii jest ks. Piotr Jędrzejewski.

 • 9 marca

  Obrzęd wybrania kandydatów do chrztu »

  Podczas niedzielnej Mszy św. na Gródku (godz. 11:00) będzie miał miejsce obrzęd wybrania kandydatów do chrztu.

 • 13 marca

  7 pierwszych - serwis o sakramentach »

  Opowiadamy o siedmiu świętych sakramentach Kościoła katolickiego. Serwis „7 pierwszych” ma pomóc w przygotowaniu się do każdego z siedmiu sakramentów i podpowiedzieć, jak żyć nimi na co dzień. Ten niezwykły projekt został przygotowany wspólnie przez Dominikanie.pl i portal Liturgia.pl.

  Opowieść o każdym znaku łaski rozpoczyna się od filmu, w którym ojcowie Tomasz Grabowski OP i Stanisław Nowak OP przedstawiają rdzeń teologii, czym jest ten sakrament w swojej istocie i co każdy katolik powinien o nim wiedzieć. Filmy powstały przy wsparciu portalu Stacja7.pl.

  Strona zawiera listę koniecznych formalności, jakie należy spełnić, by otrzymać dany sakrament. Czasem są propozycje prezentów, które można podarować przyjmującym sakrament. Przede wszystkim jednak – to inspiracje dla duszy.

  Można się tutaj dowiedzieć, jakie jest znaczenie poszczególnych sakramentów. Cytaty z Biblii wskazują, co o nich myśli sam Bóg, a fragmenty z pism Ojców Kościoła pokazują, jak są one głęboko osadzone w chrześcijańskiej tradycji. Znajdują się również odpowiedzi na wątpliwości, które u wiernych wzbudza czasem przyjmowanie sakramentów. Na pytania odpowiada w formie audio ks. Grzegorz Strzelczyk.

  Strona została przygotowana przez Zespół projektowy Dominikanie.pl i redakcję serwisu Liturgia.pl, którego wydawcą jest Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Projekt jest dostępny od dziś pod adresem 7pierwszych.pl.