Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 6 kwietnia

  Pasyjne nabożne śpiewanie »

  W niedzielę, 6 kwietnia, zebraliśmy się w kapitularzu krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów, aby modlić się pieśniami pasyjnymi. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.

  Inicjatorami wspólnej modlitwy śpiewem byli kandydaci do bierzmowania, przygotowujący się w tym roku w ramach kursu, prowadzonego przez naszą Fundację. Wieczór nie był koncertem ani profesjonalnym wykonaniem przygotowanego repertuaru, ale okazją do wspólnej modlitwy i rozważania wielkopostnych tajemnic.

  Uczestnicy odśpiewali tradycyjne pieśni „Nieskończona, najśliczniejsza, Jezu, miłości”, „Rozmyślajmy dziś, wierni chrześcijanie” oraz 28 zwrotek „Płaczcie Anieli” i pieśń „Zbliżam się k'Tobie”. Nie zabrakło oczywiście także „Stała Matka boleściwa”. Na koniec uczestniczki spotkania odśpiewały „Już Cię żegnam”, użyczając swoich głosów cierpiącej Maryi. Spotkanie zakończyły śpiewy „Gdy ja sobie uważuję” i „Jest drabina do nieba”.

  Choć było to pierwsze w tym roku nabożne śpiewanie, mamy nadzieję, że nie będzie ono ostatnie.

 • 6 kwietnia

  Wieczór pieśni pasyjnych »

  Serdecznie zapraszamy na nabożne śpiewanie pieśni pasyjnych. Spotykamy się w niedzielę, 6 kwietnia 2014 o godz. 20:00 w kapitularzu klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie przy ul. Stolarskiej 12.

  Inicjatorami wspólnej modlitwy są kandydaci do bierzmowania, przygotowujący się w tym roku w ramach kursu, który prowadzi nasza Fundacja.

  Wieczór nie będzie koncertem ani profesjonalnym wykonaniem przygotowanego repertuaru, ale okazją do wspólnej modlitwy i rozważania wielkopostnych tajemnic.

 • 6 kwietnia

  Trzecie skrutynium »

  Podczas niedzielnej Mszy św. na Gródku (11:00) będzie miało miejsce skrutynium – ważny etap przygotowania dorosłych kandydatów do sakramentu chrztu św.

 • 7 kwietnia

  Nowy przeor krakowskich dominikanów »

  W poniedziałek, 7 kwietnia 2014, o. Michał Mitka OP objął funkcję przeora krakowskiego konwentu oo. Dominikanów i odprawił pierwszą Mszę konwentualną w nowym charakterze.

  Wyboru przeora dokonała kapituła klasztoru, a następnie zatwierdził go nowy prowincjał, który jeszcze do niedawna sam był przełożonym krakowskiej wspólnoty dominikanów. Po wyborze o. Pawła Kozackiego na urząd prowincjała, w klasztorze zarządzono wybory nowego przeora.

  Formalne objęcie urzędu przez o. Mitkę odbyło się przed Mszą św. w kaplicy klasztornej, gdzie przeor elekt złożył uroczyste wyznanie wiary wobec prowincjała i krakowskiej wspólnoty braci.

  35-letni o. Michał Mitka wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego w 1999 roku, sześć lat później złożył śluby wieczyste, a w roku 2006 przyjął święcenia kapłańskie. W latach 2010-2013 był przeorem klasztoru w Gdańsku. Ostatnio pracował w Monachium w Niemczech.

  Krakowski przeor jest z urzędu także członkiem Rady naszej Fundacji, zgodnie z jej statutem.

  fot. Krzysztof Nowak, inf. na podst. dominikanie.pl

 • 8 kwietnia

  Katecheza o sakramencie święceń »

  Zapraszamy na katechezę, zatytułowaną „Tajemnica służby – sakrament święceń”, która odbędzie się o godz. 19:00 w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium oo. Dominikanów, wejście od ul. Stolarskiej 12).

  Katechezę wygłoszą o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło.

   
 • 12 kwietnia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 13 kwietnia

  Rekolekcje wielkopostne w Rozdrażewie »

  Wielkopostne rekolekcje ostatniej szansy wygłosił Tomasz Grabowski OP w Rozdrażewie koło Kalisza (wielkopolska). Od niedzieli palmowej do wielkiej środy włącznie głosił kazania rekolekcyjne poświęcone tematowi Triduum Paschalnego.

  Nauki rekolekcyjne poświęcił kolejno tematom: ostatniej wieczerzy i jej związku z ofiarą krzyżową, zwycięstwie, jakie Chrystus Pan odniósł przez krzyż, wierze w zmartwychwstanie. Jak to ma w zwyczaju, ojciec Tomasz głosił kazania katechetyczne, objaśniając tajemnice wiary i dając wskazówki praktyczne, jak przeżywać tajemnice wiary w życiu codziennym.

  Dodatkowo wieczorami spotykał się z uczestnikami grup działających przy parafii (Odnowy w Duchu Świętym, Kościoła domowego, Oazy Rodzin). Spotkania wieczorne miały charakter rozmowy zataczającej niekiedy szerokie kręgi tematyczne. Ojciec Tomasz starał się każdego wieczoru poruszyć iny temat, który wywoływali uczestnicy dnia wcześniejszego i tak najpierw tłumaczył zasadę anamnezy liturgicznej, następnie opowiadał o mszy w kluczu pytania „Jak owocnie przeżyć Eucharystię?”, a ostatnie spotkanie poświęcił na opowiadanie o życiu w Duchu Świętym. Oprócz wspomnianych spotkań prowadził też spotkanie dla uczestników kursu przedmałżeńskiego, dwa spotkania dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania i jedno z ministrantami służącymi w parafii.

  Dziękujemy serdecznie wspólnocie parafii w Rozdrażewie, na czele z księdzem Sławomirem, Piotrem i Karolem, za ciepłe przyjęcie i modlitwę.

 • 19 kwietnia

  Chrzest trojga katechumenów »

  W tym roku, czasie Wigilii Paschalnej, sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię otrzymało troje katechumenów. Przez ostatnie miesiące przygotowywali się w katechumenacie przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym.

  W tym roku chrzest w krakowskiej Bazylice oo. Dominikanów przyjęły trzy dorosłe osoby: Karolina, Alina i Bayar. W liturgii uczestniczyli wraz ze swoimi chrzestnymi i rodzinami, a także około dwudziestoosobową grupą kandydatów do bierzmowania.

  Katechumenat, organizowany przy współpracy krakowskiego konwentu oo. Dominikanów i Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, to nie tylko regularne spotkania, ale także wspólne uczestnictwo w liturgii niedzielnej w kościele Matki Bożej Śnieżnej na Gródku. Zasadniczym okresem przygotowań był czas Wielkiego Postu, kiedy to odbywały się skrutynia i inne obrzędy najbardziej bezpośrednio przygotowujące do przyjęcia chrztu.

 • 26 kwietnia

  Dzień 2 i 3 pielgrzymki: kanonizacja »

  Od piątku trwa pielgrzymka na kanonizację Jana XXIII i Jana Pawła II do Rzymu, zorganizowana przez naszą Fundację. Za nami kluczowy punkt programu, czyli Msza św. kanonizacyjna.

  W drogę przez Polskę, Czechy i Austrię do Włoch ruszyliśmy w piątek kilka minut po godz. 14. Do przygotowanych dla nas hoteli pod Rzymem dotarliśmy bez przeszkód w sobotę wczesnym popołudniem, po niemal 24 godzinach podróży. Ze względu na potrzebę odpoczynku i aklimatyzacji, oficjalny plan przewidywał tego dnia już tylko Mszę świętą w miejscowym kościele (w przypadku grupy, nocującej w urokliwym miasteczku Genzano di Roma, był to kościół parafialny pod wezwaniem Najśw. Trójcy, czyli identycznym, jak dzień wcześniej) oraz kolację.

  Niedługo potem, bo już o 3 w nocy, ruszyliśmy autobusem w stronę Rzymu. Dane nam było dotrzeć najpierw w okolice Via Conciliazione, prowadzącej na Plac Świętego Piotra, ale z powodu ogromnego ścisku zdecydowaliśmy się - pod przewodnictwem ojca Tomasza - przenieść pod pobliski Zamek Świętego Anioła, gdzie udało nam się znaleźć dogodne miejsce przed telebimem.

  Mimo że po drodze mijaliśmy grupy z rożnych stron świata - w tym włoskie, filipińskie, chorwackie czy slowackie - to jednak przez większość czasu sąsiadowaliśmy z Polakami, których w promieniu kilku kilometrów od Bazyliki św. Piotra było prawdziwe zatrzęsienie. Kilkugodzinne oczekiwanie na bruku pomiędzy zamkiem, parkiem i straganami z pamiątkami nie było doświadczeniem łatwym, ale w międzyczasie odspiewaliśmy jutrznię - z podziałem na chóry - a gdy rozpoczęła się transmisja sprzed Bazyliki, włączyliśmy się w śpiew Litanii do Wszystkich Świętych.

  Chyba dla każdego uczestnika pielgrzymki - co potwierdza zarówno przejmująca cisza, która zapanowała wsród zgromadzonych, jak i późniejsze wypowiedzi i świadectwa - dialog Ojca Świętego z postulatorami procesów kanonizacyjnych i późniejsza uroczysta proklamacja dekretu były momentami ważnymi i wyjątkowo wzruszającymi.

  Po zakończonej liturgii pielgrzymi mieli chwilę, aby skosztować prawdziwego espresso, a ojcowie przewodnicy udali się do Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu - jednego z wielu dominikańskich miejsc na mapie Rzymu - aby tam odprawić niedzielną Eucharystię.

  Długi i męczący, ale wyjątkowy i pełen wrażeń dzień zakończyliśmy kolacją i spoczynkiem.

 • 26 kwietnia

  Zjazd Szkoły Kantorów