Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 30 maja

  Nowy sklep na Liturgia.pl zrobi na Tobie wrażenie! »

  Sklep internetowy serwisu Liturgia.pl rusza dziś w zupełnie nowej odsłonie. Dla kupujących oznacza to nie tylko poszerzoną ofertę najbardziej wartościowych książek, czasopism, nagrań i innych propozycji, ale przede wszystkim poprawiony wygląd i zupełnie nowe funkcjonalności, które uczynią zakupy przyjemnością.

  – Nasza księgarnia religijna zyskuje dziś zupełnie nową dynamikę – mówi Marta Bernat, odpowiedzialna za funkcjonowanie sklepu. – Kiedy niemal rok temu otwarliśmy nową wersję sklepu, nie przestaliśmy szukać rozwiązań, które w stu procentach sprostają oczekiwaniom naszych klientów. Te starania przyniosły oczekiwany efekt, dzięki czemu po kilkumiesięcznym okresie testowym udostępniamy dziś docelową wersję sklepu.

  – Nasi użytkownicy mogą korzystać od dziś z jednej z najnowocześniejszych księgarni religijnych w polskim internecie – wyjaśnia Michał Wsiołkowski, odpowiedzialny za techniczne funkcjonowanie portalu. – Mnogość funkcjonalności, które odkryją zaawansowani bywalcy sklepów internetowych wcale nie wyklucza prostej i intuicyjnej obsługi. System jest więc przyjazny także dla tych, którzy czas wolą poświęcić raczej na czytanie zamówionych książek, niż na przesiadywanie w internecie – zapewnia.

  – Oprócz zabiegania o udostępnienie naprawdę dobrej platformy, robimy, co możemy, aby także asortyment zadowolił najbardziej wymagających – dodaje Marta Bernat.

  W ofercie sklepu już teraz można znaleźć grubo ponad sto tytułów. Są to nie tylko książki o liturgii, czy publikacje autorów dominikańskich, ale także szeroki wybór najbardziej wartościowych, starannie wyselekcjonowanych publikacji o tematyce religijnej. Dużym zainteresowaniem internautów cieszą się także audiobooki, czy oferta czarno-białych, dominikańskich dewocjonaliów.

  Oczywiście, na wirtualnych półkach sklepu Liturgia.pl nie mogło zabraknąć publikacji wydanych przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny, w tym najpiękniejszych płyt z muzyką liturgiczną, kolęd czy kultowego śpiewnika „Niepojęta Trójco” (tom drugi dostępny jest od ręki, a pierwszy pojawi się w sklepie w najbliższym czasie). Każdy zakup, dokonywany w sklepie jest swoistą cegiełką, wspierającą funkcjonowanie Fundacji.

  Sklep jest dostępny w górnym menu nawigacyjnym portalu oraz pod adresem sklep.liturgia.pl. Z okazji otwarcia nowej platformy na Facebooku udostępniane będą w najbliższych dniach specjalne kody rabatowe.

  Jesteśmy ciekawi Waszych opinii o nowym sklepie – do dyspozycji są zarówno komentarze poniżej, jak i formularz kontaktowy. Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami (a jeśli trzeba, nie pomijajcie konstruktywnej krytyki).

 • 3 czerwca

  Liturgia interdyscyplinarna: Obecność czy przezroczystość? »

  Msza Święta, najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba, jest też bodaj rzeczą najdziwniejszą i najtrudniejszą do zrozumienia. Zatrzymamy się nad nią w tym roku w cyklu seminariów - najbliższe we wtorek, 3.06.2014.

  Ostatnie spotkanie, zatytułowane „Obecność czy przezroczystość? Dyskusja o sztuce sakralnej” poświęcone będzie rozmowie ze Zbigniewem Warpechowskim „Eucharystia to najwspanialsze performance” (A. Leszkiewicz, Jakub Moroz, Paweł Rojek, Pressje) oraz rozmowie, którą z prof. Januszem Krupińskim (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie) przeprowadziła Małgorzata Gadomska (Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny, Liturgia.pl) „Obecność czy przezroczystość?”. Osoby, które się zarejestrują, otrzymają tekst w wersji elektronicznej.

  Potwierdź obecność i udostępnij informację znajomym!

 • 7 czerwca

  Bierzmowanie i czuwanie na Gródku »

  W sobotę, 7 czerwca 2014 o 19:00 zapraszamy na liturgiczną wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego w kościele sióstr Dominikanek w Krakowie. Podczas uroczystej Mszy świętej o. Michał Mitka OP udzieli sakramentu bierzmowania.

  Czuwanie rozpoczniemy o godz. 19:00 Nieszporami (w języku polskim). Następnie, podczas wigilijnej Mszy świętej, 21 dorosłych osób, które od października odbywają przygotowanie w ramach katechumenatu, przyjmie sakrament bierzmowania z rąk o. Michała Mitki – przeora klasztoru oo. Dominikanów, upoważnionego przez biskupa krakowskiego. Kazanie podczas Eucharystii wygłosi o. Tomasz Grabowski, a przy ołtarzu nie zabraknie także o. Piotra Geislera, neoprezbitera, który w ostatnim roku akademickim posługiwał w katechumenacie i podczas Mszy na Gródku jako diakon.

  Zakończeniem modlitwy będzie gregoriańskie czuwanie – matutinum (po polsku z elementami po łacinie), które poprowadzi schola Vigilantes, działająca przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym. Dla uczestników zostaną przygotowane teksty liturgii.

  Zapraszamy wszystkich do kościoła sióstr Dominikanek pw. Matki Bożej Śnieżnej przy ul. Mikołajskiej 21. Osoby chętne do włączenia się w scholę lub asystę liturgiczną proszone są o wcześniejszy kontakt mailowy lub telefoniczny.

  Jednocześnie przypominamy, że w dzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego (niedziela, 8 czerwca) tradycyjnie nie będzie Mszy na Gródku o godz. 11. Kolejne Msze będą 15, 22 i 29 czerwca – po nich nastąpi wakacyjna przerwa, o której zakończeniu będziemy informować na blogu i w newsletterze.

 • 7 czerwca

  20 bierzmowanych i gregoriańska wigilia »

  W minioną sobotę, 7 czerwca 2014 r., odprawiona została na Gródku wigilia Zesłania Ducha Św. Złożyły się na nią Nieszpory oraz Msza św. odprawiona według specjalnego formularza na wigilię Zesłania z rozbudowaną Liturgią Słowa.

  W czasie mszy dwadzieścia osób otrzymało bierzmowanie, którego szafarzem, za zgodą biskupa, był przeor krakowskich dominikanów, o. Michał Mitka. Na zakończenie zaśpiewane zostało Matutinum uroczystości, który to śpiew poprowadziła grupa chorałowa Vigilantes, działająca przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym.

  W porównaniu do wigilii innych uroczystości to Matutinum jest zdecydowanie krótsze, jakby stanowił je jeden tylko nokturn. Składa się z invitatorium, hymnu, trzech psalmów z antyfonami oraz trzech czytań z homilii św. Grzegorza papieża połączonych z responsoriami. Tekst psalmów i czytań był zaśpiewany po polsku, tak by obecne na oficjum osoby mogły włączyć się w śpiew psalmów i rozważanie czytań.

  O ile melodia antyfon jest w tym przypadku bardzo podobna – różnią się jedynie długością recytatywów, to responsoria sprawiły nam sporo trudności. Przy całym swoim pięknie, są jednocześnie bardzo trudne wykonawczo. Na szczęście kończący całość liturgii hymn „Te Deum” grupa chorałowa umie już prawie na pamięć, więc zabrzmiał pięknie i z mocą, zacierając brak wprawy w śpiewie wcześniejszych części.

  To była długa noc, jednak warta tego, by przeżyć ją w oczekiwaniu na Dar z nieba, który niewątpliwie został tego wieczoru udzielony. Wierzymy, że nie tylko w kościele Dominikanek na Gródku.

 • 11 czerwca

  Rekolekcje dla księży o liturgii »

  Serdecznie zapraszamy księży (diecezjalnych i zakonnych) na specjalną serię rekolekcji kapłańskich w Zakopanem, w dniach 11-14 czerwca 2014 r. (środa-sobota). Sesję pod tytułem „Tożsamość kapłańska w oparciu o ryt Święceń i Eucharystii” poprowadzi o. Tomasz Grabowski.

  Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz internetowy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej oraz uzyskać pod nr. tel. 12 444 12 52 lub 18 201 51 33. Każdy uczestnik rekolekcji otrzymuje zaświadczenie do kurii diecezjalnej lub zakonnej.

  Na terenie Domu rekolekcyjnego Konferencji Episkopatu Polski „Księżówka” znajduje się główna kaplica papieska z relikwiami bł. Jana Pawła II, mniejsza kaplica św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, a także kaplica w apartamencie Ojca Świętego Jana Pawła II i oratorium. Klimat domu pełnego spokoju sprzyja oderwaniu się od codziennych spraw, a piękny ogród otaczający kompleks budynków stwarza warunki do owocnego wypoczynku.

  Księżówka położona jest u stóp Kasprowego Wierchu – pieszy spacer do Kuźnic to około kwadrans, a na Krupówki około 30 minut, w pobliżu rozpoczynają się szlaki piesze na Giewont, Kasprowy Wierch czy Kalatówki. Przybywając do Zakopanego można skorzystać także z oferty Aqua Parku oraz kompleksu basenowego
Termy Podhalańskie czy kompleksów termalnych w Bukowinie, Białce i na Słowacji.

  Przebywając w Księżowce można korzystać z bezpłatnego, bezprzewodowego internetu oraz stanowisk komputerowych, sal telewizyjnych, a także z czytelni. Bezpośrednio pod domem znajduje się obszerny, zamykany i monitorowany parking.

  Tomasz Grabowski – ur. 1978, święcenia 2009, dominikanin, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, członek Komisji Liturgicznej Polskiej Prowincji Dominikanów, opiekuje się katechumenatem dla dorosłych, wykładowca w Kolegium oo. Dominikanów, z zamiłowania historyk rytu dominikańskiego.

  Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu. Krótki i wygodny formularz zgłoszeniowy na rekolekcje jest dostępny na stronie Księżówki.

 • 13 czerwca

  Byliśmy na warsztatach w Lublinie »

  W Lublinie już po raz trzeci odbyły się Dominikańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Tegoroczną edycję pod hasłem „Do źródła” poprowadzili Urszula Rogala, Paweł Bębenek, Rafał Maciejewski oraz Borys Somerschaf. Tradycyjnie nie zabrakło także przedstawicieli naszej Fundacji.

  Warsztaty w dniach 13-15 czerwca 2014 r. zorganizował lubelski klasztor oo. Dominikanów we współpracy z Dominikańskim Duszpasterstwem Akademickim w Lublinie. Około 120 uczestników przyjechało przede wszystkim z woj. lubelskiego, ale też z innych stron Polski.

  – Bardzo się cieszymy, że udało się nam doprowadzić do tego, że te warsztaty są cykliczne. tłumaczy Szymon Burek, koordynator merytoryczny warsztatów. – Trzy lata temu postanowiliśmy zająć się muzyką liturgiczną w sposób profesjonalny. Znaleźliśmy specjalistów i kompozytorów, którzy do nas przyjeżdżają i wspólnie z uczestnikami warsztatów zastanawiają się nad tym czym jest muzyka liturgiczna. Staramy się, aby co roku sprowadzać na te warsztaty kolejne osoby ze środowiska – wyjaśnia Burek.

  Urszula Rogala oraz Paweł Bębenek na lubelskich warsztatach byli po raz trzeci. W tym roku organizatorzy do współprowadzenia warsztatów zaprosili także nowych prowadzących. Rafał Maciejewski jest praktykiem muzyki liturgicznej, ponieważ jest organistą w jednej z łódźkich parafii. Jednocześnie jest doktorantem Akademii Muzycznej w Łodzi i wybitnym specjalistą w dziedzinie muzyki. Bardzo znaną postacią dla Lublina jest Borys Somerschaf, który już od kilkunastu lat prowadzi męski zespół wokalny „Kairos”. W obrębie jego muzycznych zainteresowań znajduje się muzyka liturgiczna Wschodu: muzyka rosyjska, prawosławna, gruzińska oraz ormiańska.

  – Lublin leży na wschodzie kraju i uważany jest właśnie za „bramę wschodu” dlatego też postanowiliśmy zaprosić pana Borysa na nasze warsztaty z repertuarem prawosławnym – dodaje Szymon Burek.

  Jak tłumaczą organizatorzy, lubelskie warsztaty mają być platformą wymiany doświadczeń dla wszystkich, którzy zajmują się muzyką liturgiczną. W tym miejscu co roku będzie można wymienić swoje poglądy. Jako cel postawiono, aby warsztaty muzyki liturgicznej były miejscem, gdzie można wysłuchać dobrej muzyki liturgicznej.

  – To były trzy dni ciężkiej pracy, ale jednocześnie trzy dni dobrej zabawy, wspólnego śpiewania i modlenia się. W tym roku mocno rozwinęliśmy stronę teoretyczną. Zgłębiliśmy historię liturgii w myśl naszego hasła „Do źródła” – podkreśla Alicja Orzeszek, koordynator III DWML.

  W tegorocznym programie warsztatów zaproponowano ponad 20 godzin zajęć śpiewu muzyki liturgicznej. Była także wspólna modlitwa liturgią godzin. Tegoroczne konferencje dla uczestników warsztatów przygotował o. Michał Murzyn OP (dominikanin, duszpasterz akademicki z Lublina). W sobotnią noc odbyło się nabożeństwo „Noc Śpiewów”.

  Tradycyjnie na warsztatach obecni byli przedstawiciele Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Uczestnicy warsztatów mieli okazję jako pierwsi zamówić nową wersję śpiewnika „Niepojęta Trójco”, tom I, którego reedycja ukaże się już niebawem. Serwis Liturgia.pl był natomiast patronem medialnym wydarzenia.

  Trzecia edycja lubelskich warsztatów muzyki liturgicznej przeszła do historii. Na spotkaniu podsumowującym całe wydarzenie padła deklaracja ze strony organizatorów, że warsztaty będą kontynuowane.

 • 14 czerwca

  Wigilia odpustu Najświętszej Trójcy »

  Już po raz piąty grupa chorałowa Vigilantes poprowadziła czuwanie w wigilię uroczystości Najświętszej Trójcy. Modlitwie w Bazylice oo. Dominikanów 14 czerwca 2014 r. po Mszy św. o 19.30 przewodniczył o. Tomasz Grabowski OP, a duży udział w przygotowaniu śpiewających miał br. Wojciech Sznyk OP.

  W roli lektorów i kantorów zadebiutowały osoby, które dołączyły w tym roku do Grupy chorałowej Vigilantes, śpiewali także jej stali członkowie. Wybrzmiało Bogu na chwałę invitatorium, hymn, trzy nokturny (trzy psalmy z antyfonami i trzy czytania z responsoriami) i potężne „Te Deum” na koniec.

  Wigilia tradycyjnie otwiera uroczystości odpustowe u krakowskich dominikanów, których kościół nosi tytuł Najświętszej Trójcy. Jednocześnie wigilią tą Grupa zamyka wspólne śpiewanie chorału i udaje się na zasłużone wakacje, ale od września znów zaczną się próby i przygotowania do wigilii I Niedzieli Adwentu.

  W tym sezonie duże podziękowania za zaangażowanie należą się Danielowi Wierzejskiemu, który dbał o przygotowanie śpiewników i motywował śpiewaków do pracy, Monice Lipińskiej za dopilnowanie kwestii organizacyjnych i szczególnie br. Wojciechowi Sznykowi OP za opiekę muzyczną i duszpasterską.

 • 14 czerwca

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 14 czerwca

  Wigilia niedzieli Najświętszej Trójcy »

  Po raz kolejny działająca przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym Grupa chorałowa Vigilantes zaprasza na wspólne czuwanie przed uroczystością Trójcy Najświętszej. Zaśpiewamy jak co roku Matutinum składające się z trzech nokturnów i jak co roku będzie to miało miejsce w Bazylice oo. Dominikanów w Krakowie.

  Zapraszamy wszystkich, którzy chcą doświadczyć spotkania ze wspaniałymi tekstami i melodiami chorałowymi, w sobotę, 14 czerwca 2014 o godz. 20:30, do prezbiterium bazyliki. Na wszystkich chcących się włączyć w śpiew będą czekały śpiewniczki.

 • 17 czerwca

  Katecheza o sakramentach »

  Zapraszamy na katechezę, zatytułowaną „Sakramenty - źródło uzdrowienia”, która odbędzie się o godz. 19:00 w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium oo. Dominikanów, wejście od ul. Stolarskiej 12).

  Katechezę wygłoszą o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło.