Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 26 czerwca

  Wydaliśmy „Liturgia a osobowość” Dietricha von Hildebranda »

  Miło nam poinformować, że nasza Fundacja razem z krakowskim Wydawnictwem M wydała właśnie nową książkę. „Liturgia a osobowość”, druga część serii Źródło i Szczyt, to niepublikowana dotąd w języku polskim jedna z wczesnych prac von Hildebranda, w której autor przedstawia kult Boży jako naturalne środowisko kształtowaniu ludzkich postaw.

  Okładka książki Dzieło to wydaje się szczególnie ważne w czasach, gdy życie sakramentalne sprowadza się do chwilowych przeżyć lub rytuałów życia religijnego oderwanych od codzienności. Daje okazję do refleksji nad tym, jak rozumieć ducha wspólnoty, czci, dyskrecji czy tego, co klasyczne, i poprzez rozwój życia sakramentalnego lepiej przeżywać codzienność.

  Książka Dietricha von Hildebranda ma na celu uzmysłowienie czytelnikom tej pełnej powagi prawdy o istocie liturgii. Ma również na celu wyjaśnienie tego, jak liturgia kształtuje pełną osobowość uczestniczących w niej. Napotykamy tu jednak dodatkową trudność, o której wypada wspomnieć. Autor – z jednej strony przez swoje teologiczne i filozoficzne teksty kształtujący mentalność ojców Soboru Watykańskiego II, a z drugiej wielki krytyk fałszywego sposobu odczytania tak zwanego „ducha Soboru” – odwołuje się w „Liturgii a osobowości” wyłącznie do liturgii sprzed reformy. Jest to zrozumiałe, ponieważ książka powstała w 1955 roku. Wówczas nie było jeszcze wiadome, że Kościół zbierze się na Soborze i że w wyniku ogłoszonych przez niego reform, również liturgia zostanie poddana zmianom. Wobec tego, lektura będzie prostsza dla tych, którzy znają nadzwyczajną formę rytu rzymskiego.

  Hildebrand nie pisze wyłącznie o mszy świętej, choć prawdą jest, że poświęca jej znaczną część swojej pracy. Niejednokrotnie jednak odwołuje się do brewiarza, czyli liturgii godzin. Poza jednym wyjątkiem odwołania do niej są zrozumiałe dla każdego, kto posługuje się współczesną, a więc zwyczajną formą tej modlitwy. Książka może stanowić inspirację, by z większą swobodą podjąć uczestnictwo w celebracji mszy według rytu sprzed 1962 roku.

  Mimo różnicy w opisywanych rytach książka nie straciła na aktualności. Zajmuje się bowiem sprawami wiecznymi, aktualnymi pomimo upływu czasu i zmieniających się form celebracji. Należy zwrócić uwagę, że dla autora liturgia stanowi całość. Nie ogranicza się wyłącznie do coniedzielnej mszy świętej. Wraz z liturgią godzin i sakramentami jest jakby ekosystemem dla ludzkiego ducha, który przez udział w celebracji wzrasta i jest kształtowany. Również adoracja Boga w sposób pełny i całościowy dokonuje się przez wszystkie celebracje liturgiczne ponawiane każdego dnia roku liturgicznego.

  Dietrich von Hildebrand (1889-1977) – niemiecki filozof, teolog, uznawany za jednego z największych katolickich myślicieli XX wieku. Dorastał w protestanckiej rodzinie o bogatych tradycjach intelektualnych, w dorosłym życiu wybrał wiarę katolicką. Tworzył w trudnych czasach szerzenia się nazizmu, wobec którego zachował bezkompromisową postawę. Jest autorem ważnych prac na temat etyki, życia duchowego i katolickiej wizji małżeństwa.

  Książkę można już zamówić w naszym sklepie internetowym, telefonicznie pod numerem 12 44 66 265 oraz zakupić w dobrych księgarniach na terenie całego kraju.

 • 28 czerwca

  Letnia sesja egzaminacyjna Szkoły Kantorów

 • 29 czerwca

  Zakończenie roku Szkoły Kantorów

 • 28 lipca

  Legendarny śpiewnik „Niepojęta Trójco” wraca do sprzedaży! »

  Na poniedziałek, 28 lipca, zaplanowana jest oficjalna premiera długo wyczekiwanego I tomu śpiewnika „Niepojęta Trójco”. Przygotowane przez nas nowe wydanie zostało gruntownie uzupełnione i poprawione, ale w żaden sposób nie straciło swojego liturgicznego charakteru i wyjątkowości.

  Niepojęta Trójco, tom IReedycja pierwszego tomu to zbiór ponad trzystu pieśni religijnych, w tym ponad 100 kompozycji dotychczas niepublikowanych nakładem naszej Fundacji. Zawiera zarówno najstarsze zabytki muzyki chorałowej (w tym najstarszą polską pieśń – Bogurodzicę), perły polskiego renesansu (psalmy Mikołaja Gomółki, pieśni Wacława z Szamotuł i Cypriana Bazylika), jak i współcześnie powstające, czterogłosowe kompozycje liturgiczne i opracowania tradycyjnych polskich pieśni (autorstwa m.in. Marcina Pospieszalskiego, Jacka Sykulskiego, Pawła Bębenka i Piotra Pałki). By ułatwić korzystanie ze śpiewnika, wprowadzony został podział na okresy liturgiczne, dodano spis alfabetyczny oraz wykaz siglów biblijnych.

  Pierwsze wydanie ukazało się nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w 1998 roku – już wtedy w znanej do dziś z obydwu tomów czarnej, płóciennej oprawie. Kilka lat później wydany został lekko zmodyfikowany dodruk. Natomiast tylko nieliczne grono szczęśliwców posiada do dziś unikatowe egzemplarze nieoficjalnego wydania z początku lat dziewięćdziesiątych, przygotowanego na klasztornej kopiarce przez braci dominikanów.

  Śpiewnik „Niepojęta Trójco” wkrótce po premierze rozpowszechnił się w różnych rejonach Polski, stając się ważną pozycją na półkach osób prowadzących schole i chóry, kantorów, animatorów muzycznych i organistów, ale także licznych pasjonatów śpiewu liturgicznego.

  Na bazie dziesięcioletniego użytkowania śpiewnika w praktyce liturgicznej pod koniec 2010 roku ukazał się drugi tom, stanowiący ważne i potrzebne uzupełnienie.

  Obecnie dostępne w stałej sprzedaży będą obydwa tomy, stanowiące spójną całość. Można je zamówić w sklepie wydawcy przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie oraz w sklepie internetowym portalu Liturgia.pl pod adresem sklep.liturgia.pl lub numerem tel. 12 44 66 770.

  W dniu oficjalnej premiery – w poniedziałek, 28 lipca 2014, można się spodziewać dodatkowych promocji. W Krakowie, po Mszy św. o godz. 12 (Bazylika oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej) nastąpi także uroczyste otwarcie sklepu stacjonarnego na krużgankach klasztoru oo. Dominikanów, połączone z prezentacją nowo wydanego śpiewnika.

  Serdecznie zapraszamy do udziału w „wirualnym” wydarzeniu premiery śpiewnika oraz w otwarciu sklepiku. Komentarze poniżej są do Waszej dyspozycji – napiszcie koniecznie o Waszych wrażeniach z otwarcia i co sądzicie o nowym śpiewniku!

  Patronatem medialnym wznowienie I tomu śpiewnika „Niepojęta Trójco” objęli: Gość Niedzielny, Wiara.pl, Stacja7.pl, Liturgia.pl, Dominikanie.pl oraz Miesięcznik Katolicki List.

 • 28 lipca

  Otwarcie sklepu na krużgankach »

  Serdecznie zapraszamy na oficjalne pobłogosławienie i otwarcie naszego sklepu stacjonarnego na krużgankach krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów, przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie w poniedziałek o godz. 12:45, z udziałem o. przeora Michała Mitki OP i prezesa Fundacji, o. Tomasza Grabowskiego OP.

  Ogromnie cieszymy się, że wreszcie nasze wydawnictwa – a także szeroki wybór innych, wartościowych książek i nagrań religijnych – będą dostępne w sklepie z prawdziwego zdarzenia. Jesteśmy też dumni, że możemy Wam zaprezentować nowy sklep o jakim marzyliśmy.

  Choć nasza oferta będzie się stale poszerzać, już teraz znajdziecie na naszych wyjątkowych, sześciennych półkach wiele dobrych książek, płyt, a także medaliki, przypinki i koszulki, płaskorzeźby czy krzyże na ścianę, jakie trudno znaleźć w zwykłych sklepach z dewocjonaliami. Odwiedzającym nas klientom stale towarzyszyć będzie w tle oferowana przez nas muzyka – oczywiście, będzie można także przed zakupem posłuchać wskazanych nagrań Fundacji.

  W czasie wakacji sklep będzie czynny od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9:00 do 17:00. Można do niego trafić, wchodząc do klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie przez drzwi furty – przeszklone wejście do sklepu znajduje się po lewej stronie, między drzwiami a schodami w dół. Jak zawsze, można u nas płacić kartami (Visa, MasterCard, Maestro, American Express, Diners Club) czy odpowiednim telefonem komórkowym.

  Każdemu chcielibyśmy się pochwalić naszym nowym sklepem, ale jeśli nie macie możliwości, aby zobaczyć go osobiście – jesteśmy do dyspozycji także pod numerem 12 44 66 265 oraz w sklepie internetowym Liturgia.pl.

  Nasze biuro przy ul. Dominikańskiej 3/11 nadal pozostaje do Waszej dyspozycji (od poniedziałku do piątku między 10 a 16), służąc m.in. informacjami o prowadzonych przez nas projektach czy zbliżających się warsztatach, ale nie prowadzi już sprzedaży ani wydawania zamówień internetowych.

 • 25 sierpnia

  Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2014 - pierwszy blok »

  Blisko trzystu głosami rozbrzmiewa od poniedziałku śpiew i modlitwa w krakowskim Klasztorze Dominikanów. Od poniedziałku trwają tu Warsztaty Muzyki Niezwykłej, podczas których pod okiem profesjonalnych muzyków, kompozytorów i dyrygentów uczestnicy z różnych stron Polski doskonalą swoje umiejętności wokalne za św. Augustynem wierząc, że „kto śpiewa, ten modli się i kocha” oraz że śpiewając przed Bogiem, nie godzi się fałszować.

  Tegoroczne Warsztaty Muzyki Niezwykłej to już druga edycja tego przedsięwzięcia, którego pomysłodawcą i organizatorem jest zespół Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Wielu uczestników tegorocznych Warsztatów przywiodło do Krakowa wspomnienie udziału w zajęciach zeszłorocznych – nikt jednak nie może narzekać na nudę. Organizatorzy zaproponowali uczestnikom sto godzin różnorodnych zajęć. Poza prowadzonymi przez Katarzynę Młynarską ćwiczeniami z emisji głosu oraz próbami chóru przygotowującego śpiew na codzienną Mszę świętą, każdy z uczestników może doskonalić umiejętności w wybranej przez siebie sekcji.

  I tak przed południem w klasztornych salach na zajęciach Piotra Pałki oraz Marcina Wasilewskiego-Kruka kilkanaście osób uczy się jak dyrygować w chórze i prowadzić scholę, Sławomir Witkowski wprowadza w świat chorału gregoriańskiego oraz śpiewu tradycyjnego, a Rafał Maciejewski podstaw muzyki, rytmiki etc. naucza tych, dla których dominikańskie warsztaty to pierwsze tego rodzaju zetknięcie z muzyką. Magdalena Głogowska, Urszula Rogala, Hubert Kowalski oraz Jakub Tomalak prowadzą natomiast zajęcia w sekcjach sopranów, altów, basów oraz tenorów.

  Novum podczas tegorocznych Warsztatów Muzyki Niezwykłej stanowi możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z jednym z prowadzących. Uczestnicy pierwszego bloku warsztatów, chętnie korzystali z szansy indywidualnej pracy z wybitnymi śpiewakami, a zarazem prawdziwymi pasjonatami muzyki liturgicznej. O wyznaczonej godzinie i miejscu spotkania każdy uczestnik informowany był sms-em, dzięki czemu, mimo dużej liczby chętnych, indywidulane konsultacje przebiegały sprawnie.

  Warsztaty Muzyki Niezwykłej to jednak nie tylko godziny spędzone na próbach i kształceniu umiejętności. To przede wszystkim spotkanie z Tym, który jest źródłem wszelkiego piękna – szansę ku temu stanowią śpiewane codziennie przez uczestników jutrznia i nieszpory oraz udział w konwentualnej Mszy św. o 12 w krakowskiej Bazylice Trójcy Świętej.

  Warsztaty Muzyki Niezwykłej to także ciekawe spotkania i panele, taneczna biesiada z Kapelą Hałasów czy koncerty. Uczestnicy pierwszego bloku wysłuchać mogli Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis, ci natomiast, którzy wziąć udział mogą jedynie w drugim – weekendowym – bloku Warsztatów będą mieli okazję do zwiedzania klasztoru i bazyliki ojców dominikanów w Krakowie oraz wysłuchania koncertu „Ordo Virtutum” Hildegardy z Bingen w wykonaniu zespołów Flores Rosarum i Ensemble Peregrina. Uczestnicy otrzymali też możliwość zakupu biletu za symboliczne 10 zł na czwartkowy koncert w ramach festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”: Odhecaton, Gesualdo da Venosa – Muzyka Wielkiego Tygodnia. Przez cały tydzień towarzyszą im również atrakcyjne zniżki w pobliskich restauracjach, z których chętnie korzystają w przerwie obiadowej.

  Wspólne nieszpory w klasztornym kapitularzu zakończyły dzisiaj pierwszy blok zajęć. Dla wielu więc nadszedł czas podziękowań i pożegnań. Zajęcia trwają jednak nadal, w klasztorze pojawi się blisko dwieście uczestników drugiego bloku Warsztatów, a do grona prowadzących dołączy Paweł Kisiel oraz Tomasz Rojek OP.

 • 29 sierpnia

  Warsztaty Muzyki Niezwykłej 2014 - drugi blok »

  Mszą świętą o godzinie 13.30 w krakowskiej bazylice Trójcy Świętej zakończyły się zorganizowane przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny drugie Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Śpiew podczas liturgii poprowadził chór złożony z uczestników zajęć.

  Blisko trzysta osób z różnych części Polski pod okiem profesjonalnych kompozytorów i dyrygentów, pasjonatów muzyki liturgicznej rozwijało swoje śpiewacze umiejętności. Podstawowe źródło podczas tegorocznych Warsztatów Muzyki Niezwykłej stanowił I tom śpiewnika „Niepojęta Trójco”, w którym znalazły się utwory nowe oraz te znane od lat i popularne zwłaszcza w środowiskach związanych z dominikanami, chorał gregoriański oraz wiele pieśni ludowych. Uczestnicy Warsztatów mogli zakupić śpiewnik w obniżonej cenie. Każdy z nich otrzymał także zniżki na posiłki w pobliskich restauracjach oraz specjalny pakiet z teczką, notatnikiem, książeczką z planem dnia oraz tekstami Liturgii Godzin.

  Pakiet uczestnika Warsztatów Muzyki Niezwykłej 2014

  Niektórzy w zajęciach brali udział przez cały tydzień, inni uczestnicy oraz prowadzący dołączyli w piątkowy poranek – wtedy właśnie rozpoczął się drugi blok Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Bez zmian pozostał natomiast program zajęć – w dalszym ciągu warsztatowy dzień rozpoczynał się jutrznią, kończył nieszporami i twórczym wieczorem, uczestnicy w południe brali udział w konwentualnej Mszy świętej w Kościele Dominikanów, a w ciągu dnia chodzili na zajęcia w sekcjach, próby tutti oraz indywidualne konsultacje z jednym z prowadzących. Możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji została na Warsztatach Muzyki Niezwykłej wprowadzona po raz pierwszy i cieszyła się wśród uczestników dużą popularnością.

  Drugi – weekendowy – blok Warsztatów Muzyki Niezwykłej przygotowany został z myślą zwłaszcza o osobach, które nie mogą przeznaczyć na zajęcia całego tygodnia. Mimo krótkiego pobytu w Krakowie zdążyli one jednak zasmakować pracy w chórze oraz w wybranej przez siebie sekcji. Chorału gregoriańskiego i śpiewu tradycyjnego w dalszym ciągu nauczał Sławomir Witkowski; o to, by uczestników rozgrzać, rozśpiewać i nauczyć poprawnie emitować głos – tak jak podczas pierwszego bloku – dbała Katarzyna Młynarska; z sopranami nadal pracowała Magdalena Głogowska, z tenorami zaś Jakub Tomalak, a grupą „Moje pierwsze warsztaty” zajmował się Rafał Maciejewski. Sekcję prowadzenia scholi po Piotrze Pałce przejął Marcin Wasilewski–Kruk, natomiast Huberta Kowalskiego w pracy z basami zastąpił o. Tomasz Rojek OP; a w sekcji altów Ulę Rogalę zastąpił Paweł Kisiel. Codzienne homilie poświęcone modlitwie przez cały tydzień głosił o. Tomasz Grabowski OP, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Zwyczajem Warsztatów Muzyki Niezwykłej są tzw. twórcze wieczory. Piątkowy upłynął na zwiedzaniu zabytkowej bazyliki i klasztoru – prowadzeni przez historyka sztuki Marcina Cibę, uczestnicy zobaczyli nawet kilka miejsc na co dzień dostępnych tylko domownikom.

  W sobotę wieczorem uczestnicy mogli natomiast wysłuchać koncertu „Ordo virtutum” Hildegardy z Bingen w wykonaniu zespołów Flores Rosarum i Ensemble Peregrina, odbywającego się w ramach festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”.

  Tydzień wytężonej pracy minął szybko, uczestnicy Warsztatów zżyli się ze sobą, polubili prowadzących i dobrze poczuli w gościnnych progach krakowskiego klasztoru. Tu i ówdzie dało się więc słyszeć „żal odjeżdżać” i „do zobaczenia na następnych warsztatach”. Prowadzący zachęcają wszystkich do zadbania o śpiew podczas liturgii w swoich parafiach, a Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny już dziś rozpoczyna przygotowania i zaprasza do Krakowa na kolejne Warsztaty Muzyki Niezwykłej w 2015 roku.

  Uwaga Uczestnicy! Pierwsza wiadomość i podziękowanie czeka już na Was w skrzynkach mailowych. Jeśli macie ochotę podzielić się swoimi wrażeniami – zanim wyślemy ankietę, komentarze poniżej są do Waszej dyspozycji.

 • 23 września

  Jesteśmy na targach LubSacro »

  Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko podczas targów LubSacro 2014, które odbędą się przy ul. Dworcowej 11 w Lublinie w dniach 23-25 września. Targi będą czynne we wtorek i środę od 10.00 do 18.00 oraz w czwartek od 10.00 do 15.00. Wstęp na targi jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.

  Na stoisku poświęconym przede wszystkim serwisowi Liturgia.pl można będzie znaleźć informacje o portalu, a także szeroki wybór publikacji dostępnych na co dzień w sklepie internetowym, m.in. obydwa tomy śpiewnika „Niepojęta Trójco” i pozostałe nowości wydawnicze Fundacji, a także inne płyty i książki - m.in. Wydawnictwa W drodze.

  Dla naszych Gości przygotowaliśmy oczywiście promocyjne ceny, ale Czytlenicy bloga mogą otrzymać dodatkowy rabat 10% na wszystkie produkty Fundacji (z wyjątkiem Regulae Cantus) - wystarczy przy zakupie podać hasło „blogozniżka”. Rabat łączy się ze zniżką targową, ale nie łączy się z innymi promocjami.

  W związku z udziałem w targach nasze krakowskie biuro będzie nieczynne do czwartku włącznie. Sklep przy ul. Stolarskiej 12 działa w tym czasie bez zmian, czyli w godz. 9-17.

 • 27 września

  Przesłuchania do Szkoły Kantorów »

  Przesłuchania dla kandydatów na I rok Szkoły Kantorów – szczegółowe informacje można znaleźć na stronie projektu.

 • 4 października

  Zjazd Szkoły Kantorów