Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 5 stycznia

  Wigilia Objawienia Pańskiego 2015 »

  W poniedziałek, 5 stycznia 2014 r. o 20:15 zapraszamy do krakowskiego kościoła na Gródku na gregoriańską wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego, którą poprzedzi krótkie wprowadzenie Tomasza Grabowskiego OP. Śpiew przygotowała schola Vigilantes pod przewodnictwem Wojciecha Sznyka OP.

  – Wigilia gregoriańska obejmuje trzy nokturny, składające się z trzech psalmów, trzech czytań i trzech responsoriów – wyjaśnia o. Tomasz Grabowski, który będzie przewodniczył modlitwie. – Całość układa się w piękną, poetycką, a zarazem opartą na Piśmie Świętym i tekstach Ojców Kościoła, opowieść o tajemnicy Bożego Wcielenia – dodaje.

  Wspólnej modlitwie będzie przewodzić, oprócz celebransa, grupa chorałowa „Vigilantes” działająca przy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. – To nie są modlitwy ekskluzywne, przeznaczone jedynie dla tych, którzy są za pan brat z łaciną i chorałowymi neumami. Wigilie świąt pozwalają docenić czas, celebrować słowo i muzykę, oddawać cześć Bogu w powolnym wyciszeniu – opowiadała o zeszłorocznej wigilii Małgorzata Gadomska, która wykonała wtedy jedno z responsoriów.

  – Podczas czuwania będziemy sie modlić najstarszą zachowaną liturgią wigilijną. Na jej wiek wskazuje choćby fakt, że nie posiada ona jeszcze własnego hymnu – informuje Elżbieta Wiater ze scholi „Vigilantes”. – Całość kończy hymn „Te Deum” oraz uroczyste odśpiewanie przez diakona lub kapłana genealogii Jezusa z Ewangelii według św. Łukasza, analogicznie do wigilii Bożego Narodzenia, w której spotykamy genealogię według św. Mateusza. Treść tekstów stanowi rozważanie o pokłonie Trzech Magów i chrzcie Jezusa w Jordanie. Prostota treści wspaniale współgra z bogactwem formy chorałowej – wyjaśnia.

  Śpiewnik, z którego będą mogli korzystać uczestnicy spotkania, przygotowany został na podstawie Breviarium S.O.P. (brewiarza dominikańskiego) z 1962 r. oraz dominikańskiego antyfonarza. Ponieważ śpiewnik zawiera polskie tłumaczenia wszystkich tekstów, będzie można śledzić na bieżąco treść modlitwy, nawet nie znając łaciny.

  Przedłużeniem świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego (nazywanej też świętem Trzech Króli), rozpoczętego wieczorną wigilią, będzie wtorkowe kolędowanie przyjaciół, sympatyków, współpracowników i pracowników Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, które rozpocznie się w Kapitularzu krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 o godz. 18:00 od koncertu zespołu „Lege Artis”.

 • 5 stycznia

  Kolejna Wigilia Epifanii za nami »

  5 stycznia w kościele Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego przy ul. Mikołajskiej po raz kolejny odbyła się gregoriańska Wigilia Objawienia Pańskiego. Poprzedziła ją konferencja o. Tomasz Grabowskiego OP. Po niej uczestnicy liturgii modlili się psalmami, śpiewali responsoria oraz słuchali śpiewanych czytań i Ewangelii.

  Cieszy fakt zwiększającej się z roku na rok liczby uczestników Wigilii Epiphanii. Liturgię przygotowała grupa chorałowa świeckich Vigilantes. Następną planowaną liturgią jest Wigilia Zwiastowania Pańskiego 24 marca. Osoby, które chciałby wziąć udział w jej przygotowaniach zapraszamy na próby, które odbywają się w czwartki o godz. 19 w klasztorze dominikanów przy ul. Stolarskiej 12.

 • 6 stycznia

  Kolędowaliśmy z koncertem Lege Artis »

  6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, o godzinie 18.00 w kapitularzu klasztoru krakowskich dominikanów rozpoczął się koncert kolęd w wykonaniu chóru kameralnego Lege Artis pod kierownictwem Agnieszki Treli-Jochymek. Po koncercie kolędowali także wszyscy zebrani.

  Wśród utworów wykonanych przez Lege Artis można było usłyszeć kolędy „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Do szopy hej pasterze” w opracowaniu H. J. Botora, a także pieśń „Nuż my dziś krześcijani” z kancjonału staniąteckiego, jak również „O magnum mysterium” T. L. de Victoria. Koncert zgromadził dużą liczbę słuchaczy. Wszystkie miejsca siedzące szybko zostały zajęte.

  Po koncercie rozpoczęło się wspólne kolędowanie, które trwało niemal dwie godziny. Oprócz powszechnie znanych kolęd, śpiewano wielozwrotkowe pastorałki, takie jak np. „ornitologiczną”, zaczerpniętą ze zbiorów Oskara Kolberga, „W dzień Bożego narodzenia”, piękną „Hej, hej lelija”, gdzie „sama się Msza święta odprawiała”, czy „Nuż my bracia pastuszkowie”, w której pojawiają się przedstawiciele różnych narodowości oraz regionów Polski.

  „Lege Artis” to chór kameralny, działający w Krakowie od 2005 roku. Zespół składa się zarówno z absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej, jak i studentów innych uczelni, a także przedstawicieli różnych zawodów: matematyków, biologów, informatyków i grafików. Łączy ich wspólna pasja – muzyka wokalna. Zespół wykonuje muzykę a capella z różnych epok, od renesansu po współczesność. Znaczną część repertuaru stanowi muzyka sakralna, nie stronimy jednak także od utworów świeckich, śpiewając zarówno madrygały jak i chóralne aranżacje utworów rozrywkowych.

 • 6 stycznia

  Kolędowanie z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym »

  We wtorek, 6 stycznia 2014 r. zapraszamy wszystkich przyjaciół, sympatyków i współpracowników naszej Fundacji oraz serwisu Liturgia.pl na tradycyjne już kolędowanie. Rozpoczniemy od koncertu zespołu „Lege Artis” o 18:00 w Kapitularzu.

  „Lege Artis” to chór kameralny, działający w Krakowie od 2005 roku. Zespół składa się zarówno z absolwentów krakowskiej Akademii Muzycznej, jak i studentów innych uczelni, a także przedstawicieli różnych zawodów: matematyków, biologów, informatyków i grafików. Łączy ich wspólna pasja – muzyka wokalna.

  Zespół wykonuje muzykę a capella z różnych epok, od renesansu po współczesność. Znaczną część repertuaru stanowi muzyka sakralna, nie stronimy jednak także od utworów świeckich, śpiewając zarówno madrygały jak i chóralne aranżacje utworów rozrywkowych.

  Na uczestników kolędowania będą czekać kawa, herbata i przekąski, ale wszelkie wypieki przyniesione na spotkanie będą bardzo mile widziane.

  Przy okazji przypominamy, że choć w poniedziałek, 5 grudnia nasze biuro przy Dominikańskiej i sklep przy Stolarskiej funkcjonują normalnie, później mamy przerwę do końca tygodnia – szczegóły znajdziecie na naszym blogu.

 • 10 stycznia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 24 stycznia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 7 lutego

  Sesja zimowa Szkoły Kantorów

 • 12 lutego

  Cykl o teologii architektury »

  Razem z krakowskim Klubem Inteligencji Katolickiej zapraszamy na cykl wykładów o symbolice świątyni chrześcijańskiej. W drugie czwartki miesiąca będzie je wygłaszał Piotr Oleś OP.

  Będzie o symbolu w architekturze i jego połączeniach z symbolami w liturgii, od Świątyni Jerozolimskiej, gdzie bije źródło, przez bazyliki wczesnochrześcijańskie, kościoły syryjskie i wielkie bazyliki Bizancjum, po Karolingów, cudowne średniowiecze, humanistyczny renesans i zdumiewający barok. Wszystko nieznacznie przeplecione wątkami filozoficznymi i tymi drobnymi szczegółami, które poprzez dokumenty różnych soborów ukształtowały wreszcie to, co określamy mianem świątyni chrześcijańskiej.

  Pierwsze spotkanie, zatytułowane „Nawiedzi nas Słońce wschodzące z wysoka” odbędzie się 12 lutego 2015 o godz. 18:00 w sali odczytowej KIK przy ul. Siennej 5 w Krakowie. Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane (ilość dostępnych miejsc jest ograniczona).

  Piotr Oleś – dominikanin, historyk sztuki, student Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Pasjonuje go to, w jaki sposób architekturę sakralną kształtowała liturgia i symbol, czasem próbuje dociec co z tego wynikło.

 • 13 lutego

  Drugi wyjazd katechumenatu do Tarnowa »

  U progu Wielkiego Postu, w dniach 13-15 lutego 2015, grupa kandydatów do chrztu i bierzmowania uczestniczyła w wyjeździe do domu rekolekcyjnego sióstr Sacré-Cœur w Tarnowie. Punktem kulminacyjnym rekolekcji był wieczór poświęcony świętym patronom.

  Tradycyjnie droga przygotowania do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dla dorosłych obejmuje dwa wyjazdy weekendowe: na początku pierwszego semestru i przed Wielkim Postem, które jest ostatnim etapem przygotowania do chrztu, udzielanego w Wielką Noc.

  W rekolekcjach uczestniczyło niemal 30 osób z grup kandydatów do chrztu i kandydatów do bierzmowania. Towarzyszyło im dwóch dominikanów z naszej Fundacji: o. Tomasz Grabowski i br. Wojciech Sznyk oraz dziesięcioro świeckich katechistów.

  Obok wspólnie celebrowanej liturgii, adoracji Najświętszego Sakramentu, spotkań biblijnych i konferencji, nie zabrakło czasu na spacer i wspólne chwili przy kawie w kuchni na poddaszu. W sobotni wieczór wszyscy zebrali się przy świecach, aby podzielić się z innymi dokonanym wyborem świętego patrona i opowiedzieć o jego drodze do świętości.

  Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa Sacré-Cœur, do którego należy dom rekolekcyjny w Tarnowie, zostało założone we Francji na początku XIX w. przez św. Magdalenę Zofię Barat, wkrótce po oficjalnym włączeniu przez Klemensa XII kultu Serca Jezusa w życie Kościoła. Konstytucje zgromadzenia, zatwierdzone w 1826 r. przez papieża Leona XII, przeszły zasadniczą odnowę po soborze watykańskim II, nieustannie jednak kluczowa pozostaje służba wychowawcza i misyjna. Obecnie wspólnota liczy ponad 2500 sióstr w 43 krajach na 5 kontynentach.

  Do Polski siostry przybyły w 1843 r., otwierając dom we Lwowie. W Tarnowie obecne są od początku XX wieku, prowadząc duży dom przy Pszennej, gdzie mieściła się stancja, akademik, szkoła, a obecnie przedszkole. Jako ciekawostkę polecamy film z lat 40. o szkole prowadzonej przez siostry pod Poznaniem.

  fot. Barbara Szymańska

 • 18 lutego

  Dzień skupienia u paulinów na Skałce »

  W środę popielcową, 18 lutego 2015 r. o. Tomasz Grabowski wygłosił konferencje duchowe podczas dnia skupienia Konwentu oo. Paulinów na Skałce i kleryków paulińskiego Wyższego Seminarium Duchownego, przewodniczył także wieczornej Mszy św. w bazylice św. Michała Archanioła.

  Pierwsza konferencja odpowiadała na pytanie: „Co zrobić, by nie stracić motywacji do nawrócenia, która towarzyszy nam w pierwszych dniach Wielkiego Postu?”. Ojciec Tomasz zauważył, że umartwienia i praktyki charakterystyczne dla tego czasu nie powinny być podejmowane wyłącznie z poczucia obowiązku i przyzwyczajenia. Jeśli ktoś uczciwie odpowie na pytanie dlaczego się chce umartwiać, ma szansę odnaleźć właściwą motywację do nawrócenia. Druga natomiast omawiała kolejne etapy nawrócenia. By o nich opowiedzieć, rekolekcjonista komentował 4 rozdział Ewangelii według świętego Jana.

  Podczas wieczornej Mszy św., w której także uczestniczyli mieszkańcy klasztoru, o. Tomasz wygłosił homilę, poświęconą tematowi pokory i pokuty, jako postawach gwarantujących zachowanie łaski. Przypomniał o wartości pokory, która zwracając wzrok na nasze słabości, przypomina o potrzebie proszenia Boga o pomoc w duchowej walce z pokusami. Natomiast wierni zgromadzeni w kościele zachęceni zostali do poświęcania Bogu 1% czasu każdego dnia, tj. 14 minut i 24 sekundy.

  Zakon Paulinów powstał w XIII w. na ziemi węgierskiej. Pierwszą paulińską wspólnotę zgromadził, z rozproszonych po lasach i grotach skalnych pustelników, Bartłomiej, biskup Pecs. Niemal równocześnie bł. Euzebiusz, kanonik kapituły katedralnej w Ostrzyhomiu, wybudował dla pustelników klasztor z kościołem Św. Krzyża na Górze Pilis. Ta wspólnota obrała za swojego głównego patrona Św. Pawła z Teb, pierwszego ze znanych w tradycji pustelników, żyjącego na pustyni w Egipcie na przełomie III i IV wieku. Z czasem nastąpiła unia między obu wspólnotami i przyjęły one regułę św. Augustyna.

  Do Polski z Węgier, z klasztoru Marianosztra (Nasza Maria) sprowadził paulinów książę Władysław Opolczyk. Paulini przybyli w 1382 roku do Częstochowy, otrzymując wzgórze jasnogórskie wraz z niewielkim kościołem pod wezwaniem Matki Bożej, gdzie wkrótce umieścili, od wieków otaczany wielką czcią Cudowny Wizerunek Matki Najświętszej, przywieziony z Bełza. W 1472 roku kanonik krakowski Jan Długosz w trosce o podupadające wówczas sanktuarium św. Stanisława na Skałce, postanowił przekazać je w ręce zakonników. Spośród wielu zgromadzeń wybrał właśnie Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika, który do dziś strzeże tego miejsca.

  fot. br. Zbigniew Karpowicz OSPPE, WSD Zakonu Paulinów