Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 20 lutego

  Warsztaty o Liturgii Godzin »

  W piątek, 20 lutego 2015, o. Tomasz Grabowski OP gościł na Kursie Oazowym dla Animatorów Liturgicznych (KODA-L) w domu rekolekcyjnym Ruchu Światło-Życie „Maksymilianum” w Bystrej, gdzie poprowadził spotkanie poświęcone Liturgii Godzin.

  Podczas spotkania z grupą uczestników o. Tomasz opowiadał o historii modlitwy brewiarzowej, odnosząc ją do współczesnej praktyki, a jednocześnie do zwyczajów zakonnych i diecezjalnych. Objaśnił także pochodzący z Pisma Świętego sposób mierzenia czasu w liturgii oraz strukturę roku liturgicznego. Wywodowi towarzyszyły poglądowe ilustracje, na bieżąco wykonywane przez o. Tomasza na obszernych papierowych arkuszach.

  Temat Liturgii Godzin wpisuje się bardzo ściśle w tematykę rekolekcji i całość charyzmatu Ruchu Światło-Życie, który ze swej natury jest na wskroś liturgiczny – już w zamyśle założyciela, ks. Franciszka Blachnickiego, miał on być przestrzenią mądrej i owocnej odnowy liturgicznej.

  Tegoroczne rekolekcje dla kandydatów na animatorów, które odbyły się w dniach 13-21 lutego 2015 oprócz odpowiedzialnego za nie ks. Stanisława Dolasińskiego, prowadził także ks. Krzysztof Porosło, który zaprosił o. Tomasza z wykładem. W ramach przygotowania przed przyjęciem z rąk metropolity krakowskiego błogosławieństwa animatora liturgicznego, kandydaci z całej archidiecezji krakowskiej odbywają w każdym roku szkolnym tygodniowe rekolekcje, podczas których ćwiczą posługi liturgiczne, ale też poszerzają swoją wiedzę i podejmują zadania związane z prowadzeniem małej grupy. Są one uzupełnieniem serii spotkań wykładowych, odbywających się w ciągu roku szkolnego, zwieńczonych praktykami podczas rekolekcji wakacyjnych.

 • 21 lutego

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 22 lutego

  Pięcioro wybranych »

  Wielki Post to dla kandydatów do chrztu ostatni etap przygotowań – nazywany jest czasem „oczyszczenia i oświecenia”. Poprzedza go obrzęd wybrania katechumenów i wpisania ich imion do specjalnej księgi, który miał miejsce w minioną niedzielę.

  Tradycyjnie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu miał miejsce obrzęd wybrania katechumenów – najważniejszy moment całego katechumenatu. Zanim zostanie dokonane „wybranie”, wymaga się od katechumenów nawrócenia serca i zmiany obyczajów, dostatecznej znajomości nauki chrześcijańskiej oraz ducha wiary i miłości. Musieli publicznie wyrazić swoją wolę przyjęcia chrztu, a diakon odpowiedzialny za formację katechumenów oznajmił wobec wspólnoty decyzję co do ich dalszego przygotowania.

  Zachęcamy do modlitwy o łaskę wiary dla Inny, Rafała, Tomasza, Sándora i Stanisława,aby ich serca pozostały otwarte na Pana przychodzącego do ich życia. Uczestników Mszy na Gródku zapraszamy też do napisania listu do katechumenów (lub jednego z nich), w którym opowiemy o swoim przeżywaniu wiary w Zmartwychwstałego Pana.

  Serdecznie zapraszamy także do uczestnictwa w obrzędach skrutyniów w III, IV i V niedzielę Wielkiego Postu w kościele Matki Bożej Śnieżnej na Gródku, przy ul. Mikołajskiej w Krakowie oraz do wspólnej modlitwy za kandydatów do chrztu i bierzmowania. Tydzień przed Wielkanocą uroczyście celebrowana będzie liturgiia Niedzieli Palmowej, czyli Męki Pańskiej.

 • 7 marca

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 12 marca

  Drugi wykład o symbolice świątyni »

  Razem z krakowskim Klubem Inteligencji Katolickiej zapraszamy na cykl wykładów o symbolice świątyni chrześcijańskiej. Na czwartek, 12 marca, zaplanowane jest drugie spotkanie z autorem cyklu, Piotrem Olesiem OP.

  PlakatBędzie o symbolu w architekturze i jego połączeniach z symbolami w liturgii, od Świątyni Jerozolimskiej, gdzie bije źródło, przez bazyliki wczesnochrześcijańskie, kościoły syryjskie i wielkie bazyliki Bizancjum, po Karolingów, cudowne średniowiecze, humanistyczny renesans i zdumiewający barok. Wszystko nieznacznie przeplecione wątkami filozoficznymi i tymi drobnymi szczegółami, które poprzez dokumenty różnych soborów ukształtowały wreszcie to, co określamy mianem świątyni chrześcijańskiej.

  Drugie spotkanie, zatytułowane „Sol iustitiae. W blasku światłości wieczystej” odbędzie się 12 marca 2015 o godz. 18:00 w sali KIK przy ul. Siennej 5 w Krakowie (parter). Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane (ilość dostępnych miejsc jest ograniczona).

  Piotr Oleś – dominikanin, historyk sztuki, student Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Pasjonuje go to, w jaki sposób architekturę sakralną kształtowała liturgia i symbol, czasem próbuje dociec, co z tego wynikło.

 • 13 marca

  Prelekcje o liturgii na warsztatach w Sosnowcu »

  W dniach 13-15 marca 2015 roku w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu odbyły się warsztaty muzyki liturgicznej organizowane przez Sosnowiecką Radę Rycerzy Kolumba. Poprowadzili je śpiewacy z zespołu Perfugium, a prelekcje dotyczące liturgii powiedział br. Wojciech Sznyk OP z naszej Fundacji. Gościem specjalnym warsztatów był wybitny duszpasterz, rekolekcjonista i spowiednik, o. Leon Knabit OSB z Tyńca.

  Środula, teren której obejmuje parafia, istniała już w XVII w. jako osada karczmarska. Od początku XX w. podejmowano starania w kurii częstochowskiej dotyczące utworzenia parafii, wojna jednak odroczyła te działania. Dekret o powstaniu parafii pw. Podwyższenia Świętego Krzyża bp Zdzisław Goliński podpisał ostatecznie w 1957 r. W 1980 r. duszpasterstwo przejęli księża Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego (sercanie), a kościół parafialny został poświęcony w 2004 r.

 • 15 marca

  Wielkopostne śpiewanie nabożne »

  Serdecznie zapraszamy na nabożne śpiewanie pieśni wielkopostnych, które odbędzie się w niedzielę, 15 marca 2015 o godzinie 15.00 w kościele św. Idziego przy ul. Grodzkiej 67 w Krakowie. Planujemy zacząć modlitwę od odśpiewania części Gorzkich żali, a następnie przejść do tradycyjnych pieśni wielkopostnych.

 • 15 marca

  Gdy miły Jezus był w Betanii - śpiewaliśmy nabożnie »

  15 marca o godzinie 15.00 w kościele św. Idziego w Krakowie odbyło się wielkopostne nabożne śpiewanie. Odprawiliśmy pierwszą część Gorzkich Żali, a następnie zaśpiewaliśmy raptem kilka pieśni z przebogatego zbioru tradycyjnych pieśni polskich, co zajęło nam przeszło dwie godziny.

  Ś​piewaliśmy m.in. „Gdy miły Jezus był w Betanii” (33 zwrotki); „Nieskończona, na​jśliczniejsza”, „Jezu, miłości” czy „Zbliżam się k'Tobie, mój Jezu kochany”.

  Na ciąg dalszy modlitwy zapraszamy do bazyliki oo. dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 bezpośrednio po wieczornej liturgii Wielkiego Piątku.

 • 21 marca

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 22 marca

  Nasi katechumeni przeszli sprawdzenie »

  W trzecią, czwartą i piątą niedzielę Wielkiego Postu celebrowaliśmy na Gródku skrutynia, czyli obrzędy, mające sprawdzić przygotowanie katechumenów do przyjęcia chrztu, a także umocnić ich na obranej drodze.

  Na początku Wielkiego Postu katechumeni przeszli też tzw. obrzęd wybrania. Skrutynia, które odbywają się uroczyście w niedziele Wielkiego Postu, mają uświadomić wybranym, że to, co jest w ich sercach ułomne, słabe i złe, powinno zostać uzdrowione, a to, co jest w nich prawe, wartościowe i święte, winno być umocnione. Jak jednak wynika ze świadectw wielu uczestników ochrzczonych w dzieciństwie, obrzędy te są ważnym przeżyciem także dla nich.

  Ostatnim, kulminacyjnym, elementem Wielkiego Postu jest Wielki Tydzień, który rozpoczniemy niedzielną procesją z palmami i Mszą św. na Gródku.

  Ostatnie obrzędy przygotowujące zaplanowaliśmy na Wielką Sobotę. Przed Wigilią Paschalną, która ma miejsce w Wielką Noc, kandydaci do chrztu zbierają się w ustalonym miejscu, aby „oddać” wspólnocie symbol wiary i przeżyć obrzęd otwarcia. Tak mówił o nim papież Benedykt XVI: „Słowo i gest «effatha» zostały włączone do obrzędu chrztu św., jako jeden ze znaków, wyjaśniających jego znaczenie: kapłan, dotykając ust i uszu osoby nowo ochrzczonej, mówi: «Effatha», modląc się, aby mogła ona wkrótce słuchać Słowa Bożego i wyznawać wiarę. Przez chrzest człowiek zaczyna – że tak powiem – «oddychać» Duchem Świętym, tym, o którego Jezus, głęboko westchnąwszy, prosił Ojca, aby uzdrowić głuchoniemego” (rozważanie przed modlitwą Anioł Pański, 9 września 2012 w Castel Gandolfo).

  Zaprszamy do uczestnictwa, wraz z katechumenami, w obrzędach Triduum Paschalnego w Bazylice św. Trójcy przy Stolarskiej 12 w Krakowie: w czwartek o 19:00 Msza Wieczerzy Pańskiej, w piątek o 17:00 Liturgia Męki Pańskiej, w sobotę o 21:00 Wigilia Paschalna z udzieleniem sakramentów chrztu, bierzmowania i eucharystii.

  Zgodnie ze zwyczajem, nie będzie Mszy św. o 11:00 na Gródku w Niedzielę Wielkanocną. Już teraz jednak zapraszamy w Białą Niedzielę – Msza św. odbędzie się jak zwykle o 11:00.

  fot. M. Skowronek