Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 24 marca

  Rekolekcje w Hermanicach »

  W dniach od 2 do 4 marca odbyły się w klasztorze oo. Dominikanów w Hermanicach rekolekcje dla dzieci i młodzieży. Prowadził je br. Wojciech Sznyk OP, diakon z Krakowa, pracujący w naszej Fundacji.

  Dzieci ze szkoły podstawowej miały okazję wysłuchać trzyczęściowej bajki z morałem, której bohaterami były aniołki i diabełki, natomiast młodzież gimnazjalna, w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie, poznawała zagadnienia związane z Bożym miłosierdziem.

  Parafia w Hermanicach została erygowana w 1983 r., a w 1987 r. tamtejsze duszpasterstwo parafialne biskup katowicki Damian Zimoń powierzył dominikanom. Wkrótce wybudowano kaplicę, w której do dziś znajduje się obraz „Matki Bożej Słowa Bożego” – wizerunek w stylu barokowym, namalowany dla klasztoru dominikanów w Gidlach przez nieznanego autora prawdopodobnie w XVIII w.; a także kościół parafialny, poświęcony w 2001 roku. Od początku kwitło tu duszpasterstwo młodzieżowe. Dominikanie prowadzą m.in. katechezę w szkołach Ustronia, wspomagając w ten sposób parafię św. Klemensa, na terenie której znajduje się większość ustrońskich szkół (opr. na podst. strony parafii).

 • 24 marca

  Wigilia uroczystości Zwiastowania Pańskiego »

  Serdecznie zapraszamy na gregoriańską wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego we wtorek, 24 marca 2015 o godz. 20:30 w kościele pw. Matki Bożej Śnieżnej przy ul. Mikołajskiej 21, czyli u mniszek dominikańskich.

 • 29 marca

  Niedziela Palmowa i katecheza »

  Tradycyjnie już naszej Mszy św. na Gródku w Niedzielę Palmową towarzyszyła uroczysta procesja z palmami. W tym roku nowością była katecheza o Triduum Paschalnym, zorganizowana przede wszystkim z myślą o uczestnikach katechumenatu, która miała miejsce po Mszy w Auli św. Tomasza.

  Fot. Magdalena Skowronek.

 • 30 marca

  Rekolekcje ostatniej szansy »

  Zapraszamy na rekolekcje w Bazylice oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie.

 • 2 kwietnia

  Serwis specjalny na Triduum Paschalne 2015 »

  Jak co roku serwis Liturgia.pl zmienia się na czas Triduum Paschalnego. W tegorocznym serwisie specjalnym przypominamy najcenniejsze materiały z minionej dekady.

  Serwisy specjalne przygotowywane są od 2006 roku – większość z nich nadal jest dostępna jako archiwum. Baza artykułów, komentarzy i multmediów jest owocem pracy wielu autorów oraz redaktorów, którzy pracowali nad serwisem na przestrzeni lat. Serwis jest dostępny pod adresem www.liturgia.pl/triduum.

  Jednocześnie informujemy, że:

  • nasze biuro będzie nieczynne w dniach 3-7.04.2015
  • nasz sklep będzie nieczynny w dniach 3-6.04.2015
  • najbliższa Msza niedzielna na Gródku odbędzie się w Białą Niedzielę, 12.04.2015 o 11:00.

  Zapraszamy do przeżywania liturgii Triduum Paschalnego z katechumenami w Bazylice św. Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie:

  • Msza Wieczerzy Pańskiej o 19:00
  • Liturgia Męki Pańskiej o 17:00
  • Wigilia Paschalna o 21:00

  Zapraszają także siostry dominikanki na Gródku (istnieje możliwość zaangażowania się w śpiew, prowadzony przez Pawła Bębenka):

  • Msza Wieczerzy Pańskiej o 17:00
  • Liturgia Męki Pańskiej o 15:00
  • Wigilia Paschalna o 19:30

  Godziny liturgii w innych miastach dostępne są na stronach poszczególnych klasztorów.

 • 9 kwietnia

  Trzeci wykład o symbolice świątyni »

  Razem z Krakowskim Klubem Inteligencji Katolickiej zapraszamy na cykl wykładów o symbolice świątyni chrześcijańskiej. Na czwartek, 9 kwietnia, zaplanowane jest trzecie spotkanie z autorem cyklu, Piotrem Olesiem OP.

  PlakatTrzecie spotkanie, zatytułowane „O, Jeruzalem szczęśliwe” odbędzie się 9 kwietnia 2015 o godz. 18:00 w sali KIK przy ul. Siennej 5 w Krakowie (parter). Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane (ilość dostępnych miejsc jest ograniczona).

  – „Będzie o symbolu w architekturze i jego połączeniach z symbolami w liturgii, od Świątyni Jerozolimskiej, gdzie bije źródło, przez bazyliki wczesnochrześcijańskie, kościoły syryjskie i wielkie bazyliki Bizancjum, po Karolingów, cudowne średniowiecze, humanistyczny renesans i zdumiewający barok” – mówi br. Piotr. – „Wszystko nieznacznie przeplecione wątkami filozoficznymi i tymi drobnymi szczegółami, które poprzez dokumenty różnych soborów ukształtowały wreszcie to, co określamy mianem świątyni chrześcijańskiej” – dodaje.

  Piotr Oleś – dominikanin, historyk sztuki, student Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Pasjonuje go to, w jaki sposób architekturę sakralną kształtowała liturgia i symbol, czasem próbuje dociec, co z tego wynikło.

 • 11 kwietnia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 15 kwietnia

  Pięć lat jako Fundacja »

  Dzisiaj obchodzimy piąte urodziny – choć działamy już ponad 20 lat, to 15 kwietnia 2010 r. Dominikański Ośrodek Liturgiczny został zarejestrowany jako Fundacja.

  Z okazji pierwszej okrągłej rocznicy (zwanej drewnianą) istnienia Fundacji, dla wszystkich odwiedzających nas tego dnia w naszym sklepie w krużgankach krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów przygotowaliśmy słodkie niespodzianki oraz zniżki na wydane przez nas publikacje: książki i płyty z muzyką liturgiczną. Zapraszamy, abyście świętowali razem z nami!

 • 23 kwietnia

  Wykład o liturgii w Sali na Górze »

  Liturgia to dzieło Boga czy dzieło człowieka? Jakie ma i jakie może mieć znaczenie w naszym codziennym życiu? Na te pytania będzie odpowiadał gość czwartkowej katechezy w krakowskim kościele mariackim – o. Tomasz Grabowski OP z naszej Fundacji.

  Sakramenty, w tym Eucharystia, Triduum Paschalne i Liturgia Godzin – liturgia jest kwintesencją ofiary chrześcijańskiej. Wielkim dziełem Boga i Kościoła jako Jego ciała. Dziełem, z którego często niewiele rozumiemy, bo liturgia jest niezmiernie złożona i tajemnicza. Trzeba nam uczyć się jej symboli i znaczeń, by znając ją lepiej, więcej czerpać z jej daru.

  Spotkanie z konferencją o. Tomasza Grabowskiego, prezesa naszej Fundacji, pt. „Człowiek i liturgia” odbędzie się w ramach cyklu katechez „Będziesz człowiekiem!”. Organizatorzy zapraszają o 18:30 na Eucharystię, o 19:15 na katechezę i o 20:00 na dyskusję.

  Katechezy czwartkowe to cotygodniowe otwarte konferencje organizowane przez grupę Sala na Górze działająca przy Bazylice Mariackiej. Opierają się na 45-minutowych katechezach specjalistów – osób duchownych i świeckich, które przybliżają temat od strony teologicznej. Następnie w salce prowadzona jest dyskusja, w trakcie której można też zadać dodatkowe pytania do prelegentow. Szczegółowy program katechez jest dostępny na www.salanagorze.pl. Tam też można odsłuchać i/lub pobrać na własny użytek nagrania z minionych spotkań – zarówno najnowszych, jak i trzech poprzednich trzech cykli: „Kościół w 5D”, „Tu się z–wiedza Kościół katolicki” i „A właśnie, że katolicyzm! Od A do Z”. Najbardziej aktualne nagrania będą też retransmitowane na antenie internetowego radia Nowohuckie.pl – w każdy wtorek o godz. 21.15.

 • 23 kwietnia

  Sala na Górze gościła o. Tomasza Grabowskiego »

  Liturgia to dzieło Boga czy dzieło człowieka? Jakie ma i jakie może mieć znaczenie w naszym codziennym życiu? Na te pytania odpowiadał gość czwartkowej katechezy w krakowskiej Bazylice Mariackiej, o. Tomasz Grabowski OP, prezes naszej Fundacji.

  Sakramenty, w tym Eucharystia, Triduum Paschalne i Liturgia Godzin: liturgia jest kwintesencją ofiary chrześcijańskiej. Wielkim dziełem Boga i Kościoła jako Jego ciała. Dziełem, z którego często niewiele rozumiemy, bo liturgia jest niezmiernie złożona i tajemnicza. Trzeba nam uczyć się jej symboli i znaczeń, by znając ją lepiej, więcej czerpać z jej daru.

  Katechezy czwartkowe to cotygodniowe otwarte konferencje organizowane przez grupę Sala na górze w Bazylice Mariackiej. Opierają się na 45-minutowych katechezach specjalistów – osób duchownych i świeckich, które przybliżają temat od strony teologicznej. Następnie w salce prowadzona jest dyskusja, w trakcie której można też zadać dodatkowe pytania do prelegentow. Szczegółowy program katechez jest dostępny na stronie internetowej. Tam też można odsłuchać lub pobrać na własny użytek nagrania z minionych spotkań – zarówno najnowszych, jak i trzech poprzednich trzech cykli: Kościół w 5D, Tu się z-wiedza Kościół katolicki i A właśnie, że katolicyzm! Od A do Z. Najbardziej aktualne nagrania będą też retransmitowane na antenie internetowego radia Nowohuckie.pl.

  Patronem medialnym cyklu katechez jest serwis Liturgia.pl.