Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 24 kwietnia

  Warsztaty wielkanocne „Obudź serce” w Poznaniu »

  Patronujemy Warsztatom Śpiewu Liturgicznego „Obudź serce!”, które w Klasztorze oo. Dominikanów w Poznaniu w dniach 24-26 kwietnia 2015 r. organizuje tamtejsze Duszpasterstwo Akademickie Dominikanów.

  Organizatorzy o warsztatach: „Idea poznańskich warsztatów to nie tylko przestrzeń intensywnej pracy, poznawania nowych utworów, wymiany doświadczeń. Wierzymy, że jest to czas dobrych inspiracji. Czas nauki modlitwy śpiewem czyli zapraszania Ducha Świętego by porwał nas do Źródła, by w naszej muzyce zamieszkał i naszym działaniem kierował”.

  Prowadzącymi stronę muzyczną będą: Urszula Rogala (Warszawa), Paweł Bębenek (Kraków), Rafał Maciejewski (Łódź), Krzysztof Dudzik (Chorzów). Konferencję liturgiczną wygłosi o. Tomasz Grabowski OP, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny (Kraków).

  Organizatorzy zapraszają kantorów, schole, prowadzących zespoły, wszystkich świeckich i duchownych, którzy swoim śpiewem posługują w Kościele, których śpiew liturgiczny fascynuje i którzy chcą poznać taką muzykę. Słowem wszystkich, którzy chcą przeżyć trzy dni w radości śpiewania Bożej chwały!

  W programie przewidziano pieśni związane ze Zmartwychwstaniem Pańskim (zarówno wielogłosowe jak i tradycyjne), Liturgia Godzin w tradycji dominikańskiej, warsztaty tematyczne (m.in. chorał dla odważnych, obudź ciało!, kompozycja liturgiczna live). Zaplanowane są także Nieszpory Starorzymskie, sobotnia biesiada, oraz wymiana bezcennych doświadczeń osób angażujących się w odnowę liturgii w całej Polsce.

  W związku z dużym zainteresowaniem, zapisy zakończyły się jeszcze przed Wielkanocą. Szczegółowe informacje o wydarzeniu dostępne są na stronie www.da.poznan.dominikanie.pl/warsztaty.

 • 24 kwietnia

  Byliśmy na warsztatach w Poznaniu »

  Od piątku do niedzieli, 24-26 kwietnia 2015, gościliśmy na warsztatach śpiewu liturgicznego, organizowanych przez Duszpasterstwo Akademickie poznańskich dominikanów, pod hasłem „Obudź serce”. Wydarzenie zgromadziło 230 osób z Wielkopolski i nie tylko.

  Warsztaty, zgodnie z założeniami organizatorów, mimo ograniczonych ram czasowych stały się przestrzenią intensywnej pracy, poznawania nowych utworów, wymiany doświadczeń, ale też czasem dobrych inspiracji i wspólnej modlitwy. Zajęcia prowadzili znani i cenieni muzycy, zajmujący się śpiewem liturgicznym: Urszula Rogala z Warszawy, Paweł Bębenek z Krakowa, Krzysztof Dudzik z Katowic oraz Rafał Maciejewski z Łodzi. Równolegle z zajęciami w sekcjach i próbami chóru trwały konsultacje indywidualne u specjalistów w dziedzinie emisji głosu – studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Poznaniu.

  Większość punktów programu, począwszy od porannej Jutrzni, przez przedpołudniowe zajęcia, po popołudniowe próby, odbywało się w szkole sióstr urszulanek, odległej o kilka minut spacerem od klasztoru oo. Dominikanów. Z kolei w dominikańskim kościele uczestnicy przeżywali codzienną Mszę świętą oraz wysłuchali w piątek Nieszporów starorzymskich.

  W sobotę oprócz tradycyjnych prób w głosach oraz prób wspólnych odbywały się warsztaty inspiracji. Do wyboru było osiem grup tematycznych: Kompozycja liturgiczna live, Chorał dla odważnych, Głos nie do zdarcia (zajęcia z higieny głosu), Śpiew cerkiewny, Obudź ciało, Warsztat liturgiczny, Wtajemniczeni w piękno (współczesna chóralistyka) i Warsztat dla prowadzących schole. Była to niepowtarzalna okazja by dostrzec bogactwo muzyki liturgicznej i doświadczyć, że zawsze wymaga ona dużej pokory.

  Z racji objęcia patronatu nad wydarzeniem, nie zabrakło w Poznaniu obecności naszej Fundacji. Przez całą sobotę byliśmy dostępni na stoisku, udostępniając uczestnikom nasze publikacje – z legendarnym śpiewnikiem „Niepojęta Trójco” na czele – w znacząco obniżonych cenach. Natomiast niedzielny poranek stał się okazją do wysłuchania konferencji mistagogicznej o. Tomasza Grabowskiego OP, zatytułowanej „Mens concordet voci”.

  Cieszymy się z tak udanych warsztatów i tym bardziej czekamy na sierpniowe Warsztaty Muzyki Niezwykłej, podczas których mamy nadzieję spotkać się z wieloma uczestnikami z Poznania. Jednocześnie dziękujemy poznańskim dominikanom, Marysi Żywicy i wszystkim organizatorom za owocną współpracę i serdeczną gościnność. 

  fot. Antoni Ropelewski, Piotr Szyszka

 • 25 kwietnia

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 28 kwietnia

  Pierwsza wigilia św. Katarzyny »

  We wtorek, 28 kwietnia, zapraszamy na wigilię dnia św. Katarzyny Sieneńskiej, doktora Kościoła i patronki Europy. W Trzecim Zakonie dominikańskim (dla tercjarzy - świeckich dominikanów) jest to uroczystość.

  Matutinum, czyli tradycyjna, gregoriańska wigilia, rozpocznie się o godz. 20:30 w kościele Matki Bożej Śnieżnej na Gródku, przy ul. Mikołajskiej 21 w Krakowie. Modlitwę poprowadzi grupa chorałowa Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „Vigilantes” pod przewodnictwem br. Wojciecha Sznyka OP, udział wezmą także mniszki dominikańskie.

  Psalmy i czytania będą wykonywane po polsku, a pozostałe części po łacinie. Dla uczestników modlitwy będą przygotowane teksty.

  W tym roku wigilia św. Katarzyny będzie sprawowana na Gródku po raz pierwszy, choć kiedyś już odprawialiśmy nabożeństwo ku czci św. Katarzyny w kaplicy jej poświęconej w bazylice przy ul. Stolarskiej. Dotychczas przez Grupę chorałową celebrowane były m.in. wigilie Wszystkich Świętych, I Niedzieli Adwentu, Epifanii (Trzech Króli), Zwiastowania Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego, Trójcy Najświętszej i św. Jacka.

 • 29 kwietnia

  Gość w dom o katechumenacie »

  W środę, 29 kwietnia, gościliśmy w siedzibie Fundacji Malak na spotkaniu w ramach cyklu „Gość w dom”. Mieliśmy okazję podzielić się swoim doświadczeniem katechumenatu, czyli towarzyszenia osobom przygotowującym się do przyjęcia chrztu.

  Podczas spotkania, o. Tomasz Grabowski OP – odpowiedzialny za katechumenat w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów oraz Łukasz Serwiński i Michał Wsiołkowski – świeccy katechiści, razem z grupą innych osób pomagający podczas kursu, a jednocześnie pracownicy naszej Fundacji, opowiadali o tym, czym jest katechumenat oraz jak w praktyce wygląda prowadzony przez nich kurs; dzielili się także własnymi refleksjami. Nie zabrakło też czasu na pytania od uczestników spotkania.

  Projekt „Gość w dom” zakłada comiesięczne wieczorne spotkania otwarte dla każdego. Uczestnicy słuchają opowieści zaproszonych gości i mają okazję zadać im kilka pytań przy wspólnej herbacie. Dotychczas na spotkaniach gościli wolontariusze Domów Serca, Basia Turek, Agnieszka Musiał i TAU.

  Fundacja Malak jest organizacją non-profit, której celem jest głoszenie na różne sposoby Dobrej Nowiny oraz wspieranie wszelkich inicjatyw promujących Boży pomysł na człowieka. Organizuje rekolekcje, wieczory uwielbienia oraz akcje charytatywne. Wydaje książki, płyty, audiobooki i gadżety religijne, z których dochód przekazuje na działalność dobroczynną i ewangelizacyjną. Współpracuje z o. Adamem Szustakiem OP.

  fot. Irena Kiełb

 • 9 maja

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 14 maja

  Czwarty wykład o symbolice świątyni »

  Razem z Krakowskim Klubem Inteligencji Katolickiej zapraszamy na cykl wykładów o symbolice świątyni chrześcijańskiej. Na czwartek, 14 maja, zaplanowane jest czwarte spotkanie z autorem cyklu, Piotrem Olesiem OP.

  PlakatCzwarte spotkanie, zatytułowane „Oto jej sklepienie rozpościera się jak niebo bez kolumn”, odbędzie się 14 maja 2015 o godz. 18:00 w sali KIK przy ul. Siennej 5 w Krakowie (parter). Wykład ma się tym razem koncentrować na symbolice sklepienia i kopuły jako figury nieba oraz piętrach znaczeniowych w strukturze świątyni bizantyńskiej. Wstęp wolny, zapisy nie są wymagane (ilość dostępnych miejsc jest ograniczona).

  – „Będzie o symbolu w architekturze i jego połączeniach z symbolami w liturgii, od Świątyni Jerozolimskiej, gdzie bije źródło, przez bazyliki wczesnochrześcijańskie, kościoły syryjskie i wielkie bazyliki Bizancjum, po Karolingów, cudowne średniowiecze, humanistyczny renesans i zdumiewający barok” – mówi br. Piotr. – „Wszystko nieznacznie przeplecione wątkami filozoficznymi i tymi drobnymi szczegółami, które poprzez dokumenty różnych soborów ukształtowały wreszcie to, co określamy mianem świątyni chrześcijańskiej” – dodaje.

  Piotr Oleś – dominikanin, historyk sztuki, student Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego. Pasjonuje go to, w jaki sposób architekturę sakralną kształtowała liturgia i symbol, czasem próbuje dociec, co z tego wynikło.

 • 23 maja

  Zjazd Szkoły Kantorów

 • 25 maja

  Rekolekcje kapłańskie o liturgii z umiłowanym uczniem »

  Pod koniec maja już po raz czwarty będziemy prowadzić rekolekcje kapłańskie o liturgii w zakopiańskiej Księżówce – domu rekolekcyjnym, który już od przesło stu lat służy polskiemu duchowieństwu.

  Tym razem o. Tomasz Grabowski wygłosi rekolekcje pt. „Pan widziany oczyma umiłowanego ucznia. Komentarz do wybranych fragmentów Ewangelii wg św. Jana”. Rekolekcjonista skupi się na duchowości kapłańskiej widzianej przez pryzmat Ewangelii umiłowanego ucznia. Jest ona zapisem intymnej drogi Jana, w której rozpoznaje synostwo Boże Chrystusa.

  Konferencje będą zarazem komentarzem do wybranych fragmentów Ewangelii, jak i okazją do zastanowienia się nad powołaniem i jego realizacją. Zwyczajowo konferencje będą zawierać nawiązania do eucharystii i sposobu jej przeżywania, a jedna z nich będzie poświęcona duszpasterstwu liturgicznemu.

  Zapraszamy wszystkich księży, a pozostałe osoby prosimy o przekazanie tej informacji duszpasterzom. Rekolekcje odbędą się w dniach 25-28.05.2015 (poniedziałek-czwartek) – zapisy powoli dobiegają końca, a ilość miejsc jest ograniczona. Udział w rekolekcjach to bez wątpienia okazja do modlitwy i wyciszenia, ale także do wypoczynku w dogodnych warunkach, jakie stwarza dom rekolekcyjny i bliskość tatrzańskich szlaków.

  Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie projektu. Kolejna seria rekolekcji kapłańskich o liturgii planowana jest na termin 26-28.11.2015.

 • 7 czerwca

  Święcenia i prymicje o. Wojciecha Sznyka »

  W sobotę, 23 maja Wojciech Sznyk OP, od dwóch lat blisko współpracujący z naszą Fundacją, a od roku będący częścią naszego stałego zespołu, przyjął święcenia prezbiteratu z rąk bp. Grzegorza Rysia w krakowskiej Bazylice oo. Dominikanów.

  W niedzielę, 7 czerwca, odbyły się zwyczajowe prymicje o. Wojciecha w jego rodzinnej parafii w Zduńskiej Woli. W uroczystości obok rodziny i przyjaciół ojca prymicjanta, zduńskowolskich parafian i braci dominikanów z różnych klasztorów, wziął udział także zespół Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Kazanie wygłosił Tomasz Grabowski OP, prezes naszej Fundacji.

  Na obrazku prymicyjnym, rozdawanym przy okazji udzielania indywidualnego błogosławieństwa, o. Wojciech umieścił cytat: „Czemu On je i pije z celnikami i grzesznikami? Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie przyszedłem powołać sprawiedliwych, ale grzeszników” (Mk 2, 16-17).

  Cieszymy się z łaski, której Pan udzielił o. Wojciechowi i dalszej współpracy, która przed nami.

  fot. br. Dawid Grześkowiak OP