Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 9 września

  Rekolekcje Mysterium fascinans z transmisją na żywo »

  W piątek, 9 września rozpoczęły się IX rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans. Wzorem kilku ostatnich edycji odbywają się one w krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym pod Wawelem. Tradycyjnie po zakończeniu edycji ukaże się audiobook z nagraniami wykładów, a nowością jest transmisja na żywo w radiu internetowym.

  Tegoroczne rekolekcje odbywają się pod hasłem „Duchowość kształtowana przez liturgię”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się ks. Krzysztof Grzywocz, ks. Andrzej Muszala, Maria Miduch, Tomasz Grabowski OP, Konrad Małys OSB, ks. Bogusław Migut, s. Anna Hyszko CHR oraz osoby świeckie, które podczas panelu powiedzą o swoim doświadczeniu liturgii: Elżbieta Wiater, Marcin Kędzierski, Tomasz Grabowski. Rekolekcjonistą prowadzącym konferencje będzie w tym roku pomysłodawca i wieloletni współorganizator rekolekcji, ks. Krzysztof Porosło.

  Podczas liturgii śpiewać będzie schola San Clemente (w piątek), Schola Cantorum Minorum Chosoviensis (podczas Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w sobotę) oraz schola Chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (w niedzielę).

  Do uczestnictwa zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba ponad 200 osób, a zapisy zostały zamknięte znacznie przed planowanym terminem. Przyjadą oni do Krakowa w czwartek i piątek z różnych stron Polski.

  W tym roku po raz pierwszy wszystkie prelekcje będą transmitowane na żywo. Będzie można ich wysłuchać bezpłatnie na antenie internetowego Radia Profeto.pl według programu rekolekcji. Po rekolekcjach ukaże się także audiobook w formie płyty CD, zbierający wszystkie prelekcje, katechezy i homilie. Uczestnictwo w rekolekcjach na miejscu możliwe jest wyłącznie po wcześniejszej rejestracji internetowej.

 • 2 października

  Przyjdź na Gródek 2 października »

  W najbliższą niedzielę, 2 października o godz. 11:00 odprawimy naszą pierwszą Mszę na Gródku, na którą już teraz Was bardzo serdecznie zapraszamy. Jesteśmy nowi w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym i cieszymy się, że będziemy razem spotykać się na Liturgii. To dla nas okazja, aby poznać tę „gródkową” wspólnotę (i nie myślimy tu o mniszkach) oraz dowiedzieć się, czym ta Eucharystia jest dla Was.

  Jesteśmy wdzięczni Siostrom dominikankom za gościnność i ich modlitewne wsparcie, o którym regularnie zapewniają Fundację i wszystkich uczestników Mszy niedzielnych.

  Dowiedzieliśmy się, że różne zadania związane z tą Mszą (takie jak: kantor, lektor, ministrant, pieczenie chleba, procesja z darami) można zarezerwować przez internetową tabelkę. Trzeba wtedy przyjść do kościoła kilka minut przed Mszą. Intencje mszalne można zamówić przez formularz - tak jak w latach ubiegłych.

  Pamiętamy również o katechumenach i osobach przygotowujących się do bierzmowania - również i w tym roku podczas Mszy będą celebrowane obrzędy przed przyjęciem sakramentów wtajemniczenia.

  Zaproście swoje rodziny, przyjaciół i znajomych, by razem świętować Paschę w pierwszy dzień tygodnia.

  Stanisław Nowak OP i Grzegorz Doniec OP

 • 10 października

  Kolokwium na temat głoszenia »

  W dniach 10-14 października w St. Louis w Stanach Zjednoczonych odbyło się Międzynarodowe Kolokwium na temat kaznodziejstwa. Jednym z reprezentantów europejskich instytucji, zaproszonym do udziału w Kolokwium, był prezes naszej Fundacji, o. Dominik Jurczak OP.

  Wydarzenie zostało zorganizowanie przez działający w tym miejscu Instytut Św. Tomasza z Akwinu (www.ai.edu) oraz podobne instytucje z Niemiec (www.institutpastoralhomiletik.de) i Filipin (www.ust.edu.ph).

  Pretekstem do zorganizowania spotkania oraz do pogłębionej refleksji na temat kaznodziejstwa – także w kontekście liturgii – jest trwający Jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejów. W obecności generała, Brunona Cadorego, uczestnicy starali się wymienić doświadczeniami i przykładami pochodzącymi z różnych kontynentów, by nazwać nakreślić horyzont współczesnych problemów.

 • 13 października

  Katechezy w Sali na Górze o Mszy św. »

  Razem z Salą na Górze rozpoczynamy cykl katechez w krakowskiej Bazylice Mariackiej. Dotychczas mówiono tam już o człowieku, o Kościele, o katolicyzmie, a ostatnio - o miłosierdziu. W tym roku sprawdzimy kiedy Msza przestaje być nudna.

  Plakat katechezy Wielu katolików rezygnuje z chodzenia do kościoła z banalnego powodu: nudzą się. Jak skończyć z nudą w kościele i zakochać się w liturgii? O tym - przez najbliższe 9 miesięcy w Bazylice Mariackiej!

  ​Pierwsze i jedno z najczęstszych pytań dot. liturgii brzmi prawdopodobnie tak: po co chodzić do kościoła? Banalne, ale prawdziwe. Po co chodzić do kościoła, skoro nic mi to nie daje, po co wypowiadać te wszystkie słowa, śpiewać, modlić się. Do tematu zabierzemy się od fundamentów. Pierwsze z serii spotkań będzie o kulcie, liturgii i świątyni. Brzmi odlegle, ale to właśnie po to nam kościoły… O tym wszystkim opowie zafascynowany liturgią o. Stanisław Nowak, dominikanin z Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Pierwsze spotkanie odbędzie się w czwartek, 13 października o godz. 19:15 w Bazylice Mariackiej przy Rynku Głównym w Krakowie. Zapraszają na nie: Sala na Górze, Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny i Bazylika Mariacka.

  Materiały ze spotkań będą dostępne także na stronie internetowej www.salanagorze.pl.

 • 28 października

  Wykłady o liturgii w Żywcu »

  W wybrane jesienno-zimowe piątki o. Grzegorz Doniec z naszej Fundacji podczas trzech wykładów będzie starał się odpowiedzieć na pytanie „Po co na liturgia i sakramenty?”. Serię zorganizował Klub Inteligencji Katolickiej w Żywcu.

  W piątek, 28 października 2016 serię rozpocznie wykład zatytułowany „Sine dominica non possumus. Dlaczego pierwsi chrześcijanie spotykali się w niedzielę?”, podczas którego o. Grzegorz powie o rozumieniu liturgii (Eucharystii) u Ojców Kościoła w odniesieniu do kultu Starego Testamentu, będzie się zastanawiał na nowością i wyjątkowością kultu chrześcijańskiego, co nam to mówi na temat wiary chrześcijańskiej i w czym świadectwa pierwotnego Kościoła mogą nam pomóc w naszym życiu duchowym i relacji z Bogiem. Wykład będzie oparty o listy św. Pawła, List do Hebrajczyków, teksty Ojców Kościoła (np. Didachè), teksty Akt Apostolskich.

  Drugi wykład, zaplanowany na piątek, 18 listopada 2016, odbędzie się pod tytułem „Uczta czy Najświętsza Ofiara? O istocie Mszy Świętej” i poruszy temat istoty i części Mszy św. Czy Msza św. jest, a czym już nie jest? Co tak naprawdę dokonuje się na Mszy i jakie ma to odniesienie do naszego życia? zastanawiamy się nad naszą relacją i wynikającą z niej postawą w odniesieniu do akcji liturgicznej. Staramy się krótko przeanalizować części Mszy św., aby lepiej wiedzieć, co tam się dokonuje i dlaczego. Spotkanie będzie oparte o teksty Ratzingera, Guardiniego i innych.

  Ostatni wykład pt. „Sakramenty. Boże działanie w Kościele i dla Kościoła” odbędzie się 13 stycznia 2017. Omawiany będzie temat sakramentów: skąd pochodzą, czy Chrystus je rzeczywiście ustanowił? Po co one są potrzebne Kościołowi i ludziom? czy da się żyć bez sakramentów? i jak rozumieć – czym one tak naprawdę są?

  Wszystkie wykłady odbędą się w Domu Katolickim w Żywcu, ul. Zamkowa 12, o godz. 19.00.

 • 11 listopada

  Rekolekcje wyjazdowe katechumenatu »

  Kiedy inni udawali się na długi weekend związany ze świętem niepodległości, katechumenat działający w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym wyruszył na pierwsze rekolekcje wyjazdowe w tegorocznym cyklu przygotowań. Pojechaliśmy do Tarnowa, do domu Sióstr Sacre Coeur.

  Dom ten jest czule zwany przez niektórych Hogwartem ze względu na swój neogotycki wygląd i potężne rozmiary, jednak żadnej magii nie uczyliśmy ani nie byliśmy uczeni – tylko działanie Ducha Świętego i czysta teologia.

  Ponieważ zjeżdżaliśmy się tam późnym popołudniem 11 listopada, pierwszym punktem programu po rozpakowaniu była kolacja. Po niej br. Michał Karp zrobił krótkie techniczne wprowadzenie do Nieszporów, po czym odmówiliśmy je i płynnie przeszliśmy do mszy św. Odprawiał ją opiekun katechumenatu, o. Grzegorz Doniec; on też prowadził większość konferencji w trakcie rekolekcji oraz był do dyspozycji uczestników, jeśli chodzi o spowiedź.

  Tradycyjnie ten wieczór wypełniły zabawy integracyjne. Niektórzy podczas nich odnieśli lekkie stłuczenia, a i krzesła traciły momentami swoją stabilność, jednak zamierzony efekt został osiągnięty. Poznaliśmy swoje imiona (choć było nas około trzydzieści osób), przy okazji świetnie się bawiąc. Tu głęboki ukłon w stronę Wioli Zielińskiej, która przygotowała to spotkanie.

  Sobota, rozpoczęta dość wcześnie Jutrznią, była ściśle wypełniona konferencjami, czasem na indywidualną i wspólną modliwę oraz rozmowami prywatnymi. Ulubionym miejscem okazała się kuchnia: najcieplejsze miejsce na piętrze, w dodatku wypełnione wszelkimi dobrami konsumpcyjnymi. Były ciasta, tarty, placki z nadzieniem wszelakim i długo by tu jeszcze wymieniać. Jedno jest pewne: nie da się przecenić roli domowych wypieków oraz kubka z gorącą kawą/herbatą w tworzeniu przyjaznych relacji, czyli wspólnoty.

  Jednym z najradośniej przyjętych punktów sobotniego programu było wprowadzenie w kościelny savoir vivre, czyli jak z klasą zachowywać się w kościele. Wprowadzenia w ten jakże subtelny a istotny temat dokonali: br. Michał i Wojtek Barlik. Mówili o tym, jak klękać i jak nie „klękać”, co oznaczają poszczególne gesty podczas liturgii oraz jak się odnaleźć w kościelnej terminologii. Ich niezbyt długie, za to treściwe wystąpienie świetnie podsumowało stwierdzenie jednej z osób przygotowujących się do bierzmowania: „czemu nikt nam tego nie powiedział na katechezie?!”.

  Dzień ten zakończyło dzielenie. Usiedliśmy przy długim stole, przy świecach i zostaliśmy zaproszeni do podzielenia się swoim doświadczeniem wiary, spotkania Boga, Jego poszukiwań. Większość historii była opowieściami o miłości do drugiego człowieka, która przyprowadza do Jezusa. Wszystkie były poruszające i można było w nich dostrzec delikatne Boże prowadzenie.

  Niedzielę rozpoczęliśmy Jutrznią i w pięknych okolicznościach przyrody, gdyż w nocy spadł śnieg i świat za oknem wyraźnie pojaśniał. Czas po konferencji, który miał być przeznaczony na dzielenie w grupach, ostatecznie zamienił się w czas na pytania, których katechumeni noszą w sobie wiele i nie wahają się wypowiedzieć ich głośno. Dzięki temu mogliśmy spędzić ponad godzinę na rozmowie i szukaniu odpowiedzi.

  Gościnne siostry opuściliśmy po mszy i obiedzie wczesnym popołudniem. Był to czas bardzo intensywny, ale z pewnością dobry dla budowania i wzmacniania więzi z Panem Bogiem i między sobą. Kolejny szew cerujący świat porwany przez grzech pierwszych rodziców.

 • 7 grudnia

  Grudniowe koncerty naszego Chóru »

  Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego serdecznie zaprasza na Msze święte w wigilię i w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (7 i 8 grudnia 2016) w dwóch krakowskich kościołach karmelitańskich: „Na Piasku” i przy ul. Rakowickiej.

  Tota pulchra es, Maria, et macula originalis non est in Te!
  Cała piękna jesteś, Mario, i zmazy pierworodnej nie ma w Tobie!

  Koncert pieśni maryjnych - plakatWigilijna Msza św. odbędzie się w środę, 7 grudnia o godzinie 19.00 w bazylice oo. Karmelitów na Piasku, przy ul. Karmelickiej 19. Msza św. w dniu uroczystości będzie celebrowana w ramach odpustu w kościele oo. Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 o godz. 18.00. W trakcie Eucharystii w ramach części stałych usłyszymy Messe Basse G. Fauré na chór żeński i organy (wyk. Henryk Krawczyk). Propria mszalne Mszy wigilijnej zaśpiewa chorałowe bractwo San Clemente.

  Po obu Mszach św. zapraszamy na koncert pieśni maryjnych, złożony z utworów E. Griega, J. Brahmsa, F. Poulenca i M. Raczyńskiego. Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego poprowadzi Ewa Kieres, która jest jego stałym dyrygentem i kierownikiem artystycznym.

  Błogosławiony Papież Pius IX w bulli Ineffabilis Deus, ogłaszającej dogmat o Niepokalanym Poczęciu NMP w 1854 roku tak pisał o Maryi: „Z przyrodzenia piękna i nie znająca (...) żadnej skazy, jak jutrzenka zewsząd promienista wystąpiła na świecie w swym Niepokalanym Poczęciu”. Właśnie to piękno Maryi i Jej niezwykłość będziemy się starali wyśpiewać w utworach poświęconych Jej czci. Wspólnie świętujmy tę szczególną uroczystość, rozważając, jak wielkie rzeczy uczynił Bóg swojej Służebnicy.

  Koncert pieśni maryjnych - plakatKoncert pieśni maryjnych - plakat

 • 9 grudnia

  Gościliśmy Marcela Pérèsa »

  W dniach 9‒11 grudnia 2016 r. w krakowskim klasztorze Dominikanów odbyły się warsztaty śpiewu chorałowego prowadzone przez znanego śpiewaka i badacza muzyki dawnej – Marcela Pérèsa.

  Oprócz cyklu otwartych wykładów, zorganizowanych przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny, uczestnicy mieli możliwość poznać w praktyce sposób interpretacji, różne typy rytmizowania i ozdabiania zapisanych w źródłach śpiewów chorałowych. Swoistym wypełnieniem programu były rozmowy prowadzone między kolejnymi zajęciami oraz kończąca warsztaty dyskusja, podczas której padły pytania o obecność i miejsce chorału dominikańskiego w dzisiejszych czasach.

  Szczególną wartość warsztatów stanowiła koherentna, przemyślana koncepcja trzydniowego spotkania. Jej punktem wyjścia była próba zrozumienia epoki, w których rodził się i był śpiewany chorał dominikański. W tym celu Marcel Pérès szeroko omówił różne kategorie teologiczne i kulturowe zarazem: tj. poczucie sacrum i przeżywanie czasu, podejście do tradycji ustnej, aktu śpiewu jako proklamacji słowa we wspólnocie – zawsze wychodząc od podstawowego doświadczenia liturgicznego, które dla ludzi XIII w. było elementem normatywnym. Sięgając do początków istnienia Zakonu wraz z ukazaniem problemów, jakie przyniósł nowy, międzynarodowy charakter konwentów braci kaznodziejów (mianowicie: co i jak śpiewać wśród takiej różnorodności tradycji?) Pérès efektownie naszkicował całościowy pejzaż monodii liturgicznej X-XIII w., pośrednio pokazując, iż także dzisiaj chorał dominikański ma możliwość odegrania podobnej roli do tej, jaką w dziedzinie uniwersalizacji śpiewu Zakonu miał u swego zarania.

  Oczywiste jest, że w tak ustawionej perspektywie stereotypowe podejście do chorału jako historycznej, martwej i niezbyt ciekawej części historii muzyki europejskiej zostało podważone. Widać to choćby na przykładzie negacji popularnego w klasycznej muzykologii ewolucyjnego ujęcia rozwoju zapisu muzycznego chorału. Pérès przedstawił bowiem neumy, dziś uważane za prymitywną formę nut, jako w pełni rozwinięte narzędzie zapisu, tyle że mające przekazać informacje istotne dla innego rozumienia muzyki, informacje obecnie zapomniane lub lekceważone, jak sztuka ornamentowania linii muzycznej czy kunsztowność „dobrego mówienia/śpiewania” (benedicere), nieodzownie połączonego z przeżywaną w konkretnym miejscu – kościele lub bazylice – akcją liturgiczną.

  Nauka zaproponowanych przez Marcela Pérèsa śpiewów, odczytywanych z kopii manuskryptów i dawniejszych publikacji (np. ms. XVIIIB1, Chantilly; Antyfonarz z Poissy fol.395v; Brewiarz Karola V, ms.lat. 1052), pozwoliła zapoznać się w praktyce z mniej obecnie znanymi lub zapomnianymi sposobami śpiewu chorałowego. Uzmysłowiła uczestnikom również, iż śpiewanie chorału polega tyleż na znajomości rządzących nim reguł, co i na ukształtowanym przez nie wyczuciu, a co za tym idzie ‒ twórczej inwencji kantora.

  Myślą, z jaką pozostawił Marcel Pérès uczestników spotkań (osoby świeckie, kleryków diecezjalnych i oczywiście braci dominikanów), była konieczność kontynuowania starań, by powstało centrum śpiewu chorałowego, mogące w przyszłości stać się miejscem jego odnowy. Mistrz wskazał też, jak istotną rolę w tym zamierzeniu odgrywa wezwanie do podjęcia głębokich studiów nad śpiewem chorałowym, zawarte w dokumentach Soboru Watykańskiego II ‒ pierwszego soboru, który nazwał chorał śpiewem własnym Kościoła katolickiego.