Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 5 stycznia

  Wigilia Objawienia Pańskiego 2017 »

  W czwartek, 5 stycznia 2017 r. o 19:30 zapraszamy do krakowskiego kościoła mniszek dominikańskich na Gródku (ul. Mikołajska 21) na gregoriańską wigilię uroczystości Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego (zwanej też świętem Trzech Króli).

  Uroczystość Epifanii to jedno z najwcześniej ustanowionych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie przez długi czas (a w niektórych Kościołach do dzisiaj) obchodzone było zamiast Bożego Narodzenia. Na Zachodzie święto to – jako oddzielne od Bożego Narodzenia – zaczęto obchodzić już w IV w.

  Na wigilię uroczystości Epifanii złożą się trzy nokturny (trzy psalmy, trzy czytania i trzy responsoria w każdym), bez hymnu. Brak własnego hymnu jest dowodem na to, że liturgia tej wigilii należy do jednej z najstarszych. Pod koniec nabożeństwa o. Wojciech Sznyk OP odśpiewa przepiękną genealogię Jezusa Chrystusa z Ewangelii św. Łukasza, a całość zakończy uroczyste „Te Deum” w wykonaniu wszystkich uczestników wigilii. Teksty, którymi będziemy się modlić nawiązują do znanych nam z Ewangelii, a także z tekstów Ojców Kościoła, pokłonu Trzech Magów oraz chrztu Jezusa w Jordanie – objawienia się wcielonego Boga poganom i całemu światu.

  Wspólną modlitwę poprowadzi Grupa chorałowa „Vigilantes”, kierowana przez o. Stanisława Nowaka OP. Każdy z uczestników wigilii otrzyma śpiewnik z nutami i tekstami opracowanymi na podstawie dominikańskich ksiąg (brewiarza z 1962 r. oraz antyfonarza). Psalmy i czytania będą wykonywane po polsku, a pozostałe części po łacinie. Do łacińskich tekstów dołączone będzie tłumaczenia na język polski.

  Wigilia uroczystości Epifanii to jedna z tych wigilii, które Grupa chorałowa „Vigilantes” śpiewa najdłużej (w tym roku po raz siódmy) i która zawsze gromadzi najwięcej uczestników. Zapraszamy do uwielbienia Boga we wspólnej modlitwie chorałem gregoriańskim.

  Przedłużeniem świętowania tajemnicy Wcielenia, rozpoczętego wieczorną wigilią, będzie koncert i kolędowanie przyjaciół, sympatyków, współpracowników i pracowników Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, które rozpocznie się w klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w kolejny czwartek, 12 stycznia o godz. 18:00.

 • 12 stycznia

  Koncert i wspólne kolędowanie »

  Serdecznie zapraszamy wszystkich Przyjaciół, Sympatyków i Współpracowników naszej Fundacji na koncert „Kolędy na trzy-czte-ry” i wspólne kolędowanie w czwartek, 12 stycznia 2017. Rozpoczynamy o 18:00 w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów.

  Spotkanie rozpocznie się od koncertu kolęd z naszej nowej płyty „Kolędy na trzy-czte-ry” w wykonaniu chorzowskich muzyków: Magdaleny Krzywdy i Sławka Witkowskiego, a także Piotra Flisa (harfa romańska i flet prosty) oraz muzyków z Krakowa: Michała Wierby (fortepian), Huberta Kowalskiego (kontrabas) i Łukasza Kurzydły (instrumenty perkusyjne).

  Sami autorzy napisali o płycie: „Kolędy znamy. Rzadziej śpiewamy. Częściej słuchamy, nucąc pod nosem. Niestety, w przestrzeni medialnej, są wypierane przez anglojęzyczne piosenki o śniegu, oddawaniu serca czy dzwonkach sań. Nie godzimy się na to, dlatego nagraliśmy płytę z kolędami wiele lat temu zapisanymi przez naszych przodków. Przywracamy pamięć i tradycję. Kochamy muzykę, mieszanie brzmień – muzyki dawnej, ludowej z jazzem i bluesem. Ta wielonurtowa kompozycja pozwala współczesnemu odbiorcy odnaleźć się wśród niecodziennych słów dawno zapomnianych kolęd”.

  Około godz. 19 płynnie przjedziemy do wspólnego kolędowania, do którego zaproszeni będą wszyscy uczestnicy spotkania, a zakończy ją już nieformalne spotkanie przy kawie. Będzie to także okazja do zakupu płyt, książek i śpiewników z bożonarodzeniowej oferty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w promocyjnych cenach - w tym płyty „Kolędy na trzy-czte-ry” i śpiewnika z tradycyjnymi kolędami i pastorałkami.

  Wejście do kapitularza przez furtę klasztoru oo. Dominikanów, od ul. Stolarskiej 12. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale część miejsc siedzących na wszystkie części programu będzie zarezerwowana dla darczyńców projektu wydania kolęd.

 • 20 stycznia

  Obchody 800-lecia dominikanów z papieżem Franciszkiem i polskim śpiewem »

  W sobotę, 21 stycznia 2017 r. w papieskiej bazylice na Lateranie Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył uroczystej Mszy św. kończącej obchody jubileuszu 800-lecia dominikanów. Razem z Rodziną Dominikańską z całego świata uczestniczyć w niej będzie nasza schola, która została poproszona o poprowadzenie śpiewu.

  Do Rzymu jedzie ponadpięćdziesiecioosobowa grupa śpiewaków, którzy od kilku miesięcy przygotowywali się do tego wydarzenia pod przewodnictwem o. Dawida Kusza, dominikanina, kompozytora i dyrygenta. W większości są to osoby związane z Ośrodkiem Liturgicznym i krakowskim klasztorem dominikanów, ale nie zabrakło także Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis z Chorzowa, stale współpracującej z Fundacją, której powierzono wykonanie gregoriańskich części stałych Mszy.

  – To wyróżnienie dla naszego Ośrodka i polskich dominikanów – mówi o. Dawid Kusz – że do prowadzenia śpiewu podczas tej liturgii wybrano naszą scholę. Nie dość, że taki jubileusz zdarza się raz na osiemset lat, to wśród bogactwa form modlitwy z najróżniejszych szerokości geograficznych dostrzeżono właśnie dziedzictwo kojarzone z dominikańskimi klasztorami i wydawanymi w Krakowie śpiewnikami Niepojęta Trójco – dodaje o. Kusz.

  – Podczas Eucharystii będzie śpiewanych kilka nowych kompozycji w trzech oficjalnych językach Zakonu – wyjaśnia o. Dominik Jurczak, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. – Na wejście „Mon Dieu, ma Misericorde” po francusku, która odwołuje się do modlitwy świętego Dominika u stóp krzyża: „Boże, co się stanie z grzesznikami”. Z tą samą gorliwością także my możemy zanieść bliskich naszemu sercu, radości i trudności każdego dnia, by załączyć je z Ofiarą krzyża. W czasie przygotowania darów zaśpiewany zostanie po hiszpańsku utwór „El Pan de San Sixto”, który przenosi nas do refektarza pierwszej dominikańskiej fundacji w Rzymie, wspominając cud św. Dominika, kiedy to wstawił się za głodnymi braćmi. Na komunię, pełni radości i wdzięczności, zaśpiewamy po angielsku „Thanks be to You, O Lord!” (Dzięki Ci Panie). W końcu, na zakończenie zaśpiewamy dwie dominikańskie antyfony: „Salve Regina” do Matki Boskiej i „O Lumen Ecclesiae” do świętego Dominika, prosząc ich o wstawiennictwo – wyjaśnia o. Jurczak.

  Choć będzie to liturgia papieska, będzie miała charakterystyczne rysy dominikańskie. Pierwszym z nich będzie formularz Mszy – będzie to wotywa o św. Dominiku, prawdopodobnie skomponowana na okoliczność jego kanonizacji w 1234 roku. Teksty te są jednymi z najwcześniejszych świadectw liturgii dominikańskiej, jeszcze sprzed jej unifikacji w 1256 roku. W modlitwie powszechnej – która będzie odpowiadała dominikańskiej jedności i różnorodności – będzie siedem wezwań; każde krótko będzie wprowadzone po łacinie, dając każdemu możliwość modlitwy, gdyby nie rozumiał języka, w którym następowała będzie modlitwa.

  Przed Mszą uczestnicy uroczystości odmówią Różaniec – modlitwę tak bardzo ważną dla tradycji dominikańskiej. Będzie on prowadzony w pięciu językach przez o. Bruno Cadoré, generała zakonu. Ponieważ Rodzina Dominikańska mówi w więcej niż pięciu językach i składa się z wielu kultur, dlatego odpowiedzi będą recytowane po łacinie, co pomoże wyrazić uniwersalny charakter naszego dziedzictwa i jedność dominikańskiej modlitwy. Przed każdą tajemnicą chór zaproponuje niedługi śpiew, który pomoże wejść w daną tajemnicę.

  Na Komunię schola zaintonuje „Adoro Te devote”, powszechnie znany, tradycyjny hymn autorstwa św. Tomasza z Akwinu. Msza św. celebrowana będzie przez Ojca Świętego w zwyczajnej formie rytu rzymskiego, po włosku. Liturgia będzie transmitowana na stronie op.org oraz przez Telewizję Watykańską. W Radiu Watykańskim będzie można także usłyszeć transmisję z komentarzem o. Dominika Jarczewskiego OP.

  Celebracja na Lateranie – w miejscu, gdzie rezydowali papieże, a więc prawdopodobnie św. Dominik spotykał się z biskupem Rzymu – zamyka świętowanie roku jubileuszowego, które w zakonie trwało od listopada 2015 r. i było wypełnione wydarzeniami we wszystkich prowincjach i klasztorach.

  W niedzielę o 16:00 polska schola weźmie jeszcze udział we Mszy św., której przewodniczył będzie prowincjał o. Paweł Kozacki w bazylice św. Sabiny na Awentynie. Są na nią zaproszeni także wszyscy polskojęzyczni pielgrzymi, przebywający w Wiecznym Mieście.

 • 21 stycznia

  Papież Franciszek na Lateranie zakończył jubileusz dominikanów »

  Jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego oficjalne zakończono dziś w Rzymie w Bazylice Laterańskiej. Jak podkreślają polscy dominikanie, obecni na tej niezwykłej uroczystości – dzisiejsze wydarzenie jest „początkiem”. – Ten jubileusz to zachęta na następne osiemset lat – powiedział nam o. Wojciech Giertych OP, teolog Domu Papieskiego.

  Msza św. oficjalnie kończąca jubileusz 800-lecia Zakonu Dominikanów odbyła się 21 stycznia br. Uroczystości przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Śpiew podczas liturgii przygotowała schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa, na organach zagrał Henryk Krawczyk, organista krakowskiego klasztoru dominikanów; zaśpiewali także członkowie Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis.

  Prowincjał Dominikanów w Polsce, o. Paweł Kozacki powiedział nam, że jubileusz jest po to, by ponownie rozpocząć misję głoszenia – Jubileusz nie służył temu, by coś kończyć, ale żeby się zatrzymać i docenić tradycję i tożsamość, którą otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – mówi o. Paweł Kozacki.

  Posłuchaj jak podsumowuje jubileusz 800-lecia dominikanów o. Wojciech Giertych OP:

 • 21 stycznia

  Wideorelacja z Rzymu: Msza »

  Sobota, 21 stycznia to dla scholi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego punkt kulminacyjny podróży do Rzymu. Po południu prawie pięćdziesięcioosobowy zespół zaśpiewał podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego, której przewodniczył papież Franciszek. Przeżyjcie z nami te wydarzenia!

  Msza św. oficjalnie kończąca jubileusz 800-lecia Zakonu Dominikanów rozpoczęła się w sobotę, 21 stycznia 2017 r. o 16:00 w bazylice na Lateranie. Wzięli w niej udział przedstawiciele Rodziny Dominikańskiej, czyli bracia, mniszki, tercjarze i inne osoby związane z zakonem z całego świata. Obecni byli m.in. obecny generał zakonu, o. Bruno Cadoré, jego poprzednik – Carlos Azpíroz Costa, obecnie biskup Bahia Blanca w Argentynie oraz prowincjał polskich dominikanów – o. Paweł Kozacki OP.

  Odpowiedzialność za śpiew podczas liturgii powierzono scholi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa, pod przewodnictwem o. Dawida Kusza, dominikanina, kompozytora, dyrygenta i muzykologa, stałego współpracownika Fundacji.

  Choć wszystkie przygotowania przebiegały w porozumieniu z Watykanem i dominikańską Kurią Generalną, o. Dawid odpowiedzialny był za dobór i przygotowanie repertuaru oraz zaproszenie śpiewaków do wspólnego projektu. Próby trwały przez cały grudzień i w pierwszej połowie stycznia, a próba generalna odbyła się w bazylice św. Jana na Lateranie w przededniu celebracji – czyli wkrótce po dwudziestu godzinach spędzonych przez scholę w autobusie.

  Na organach grał Henryk Krawczyk, organista krakowskiej bazyliki oo. Dominikanów. Przedstawiciele Ośrodka Liturgicznego i krakowskiego klasztoru włączyli się także w asystę liturgiczną. Nad całością przygotowań od kilku miesięcy czuwał – doglądając wszystkich szczegółów w Krakowie, w Rzymie i w Watykanie – prezes Fundacji, o. Dominik Jurczak OP.

  Zapraszamy do śledzenia naszej strony – po weekendzie zaprezentujemy ostatni odcinek reportażu z rzymskiej wyprawy Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z wrażeniami uczestników. Za realizację nagrań odpowiada studio Lee Bros z Krakowa, powstały one we współpracy serwisów Liturgia.pl i Dominikanie.pl.

 • 21 stycznia

  Msza św. kończąca jubileusz dominikanów z papieżem Franciszkiem »

  W sobotę, 21 stycznia o godzinie 16 papież w Bazylice św. Jana na Lateranie Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. zamykającej jubileusz osiemsetlecia Zakonu Kaznodziejskiego. Będzie to ważne wydarzenie, które nie tylko powinno kierować nasze myśli ku minionym wiekom, ale też zagrzewać nas do odważnego spojrzenia na przyszłość dominikanów.

  Ponieważ każda Eucharystia jest celebracją tajemnicy Kościoła – w tym wypadku zwłaszcza Rodziny Dominikańskiej – dobrze będzie przygotować się, aby naprawdę celebrować ją wspólnie, pamiętając, że liturgia to nie tylko osoba celebransa czy śpiewający chór, ale że angażuje ona całą wspólnotę Kościoła z bogactwem jego różnorodności i powołań. Dlatego też niech będzie mi wolno przedstawić kilka szczegółów tej wyjątkowej celebracji.

  Przed Mszą odmówimy Różaniec – modlitwę tak bardzo ważną dla tradycji dominikańskiej. Będzie on prowadzony w pięciu językach przez o. Bruno Cadoré, generała zakonu. Oczywiście, nasza Rodzina Dominikańska mówi w więcej niż pięciu językach i składa się z wielu kultur, dlatego odpowiedzi będą recytowane po łacinie, co pomoże nam wyrazić uniwersalny charakter naszego dziedzictwa i jedność dominikańskiej modlitwy. Przed każdą tajemnicą chór zaproponuje niedługi śpiew, który pomoże nam wejść w daną tajemnicę, natomiast na zakończenie zaśpiewamy antyfonę do św. Dominika Imple Pater quod dixisti – wierząc głęboko, że wstawia się za nami, jak to obiecał na łożu śmierci przed ośmiuset laty.

  Jako przygotowanie do Mszy – niewypowiedzianej tajemnicy obcowania Boga z ludźmi – przeżyjemy chwilę ciszy w modlitewnym skupieniu, aby usposobić się do przyjęcia Bożego działania w liturgii.

  Każda Msza św. jest obrazem całego Kościoła, a więc także Zakonu Kaznodziejskiego w bogactwie różnorodności życia, z dominikańskimi biskupami, wcześniejszymi generałami i reprezentantami całej Rodziny Dominikańskiej z całego świata. Mimo że Msza św. będzie celebrowana głównie w języku włoskim, aby podkreślić jednocześnie jedność i różnorodność modlitwy dominikańskiej, będziemy śpiewać kompozycje muzyczne w różnych językach – zarówno starodawne, jak i współczesne.

  Zachęcamy do pobrania tekstów pieśni i wysłuchania nagrań

  Na Komunię schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zaintonuje Adoro Te devote, powszechnie znany, tradycyjny hymn autorstwa św. Tomasza z Akwinu. Msza św. celebrowana będzie przez Ojca Świętego w zwyczajnej formie rytu rzymskiego.

 • 21 stycznia

  Dominikańskie akcenty na Mszy św. z papieżem Franciszkiem »

  Przygotowania do Eucharystii zamykającej Jubileusz Zakonu Kaznodziejskiego, której 21 stycznia 2017 w Bazylice na Lateranie będzie przewodniczył papież Franciszek, warto rozpocząć od uchwycenia właściwej perspektywy. Mowa o Mszy papieskiej, która – nawet jeśli zawierać będzie pewne elementy tradycji liturgicznej Kaznodziejów, które duchowo karmiły Zakon przez stulecia – nadal taką pozostaje. Nie jest to więc liturgia Kaznodziejów celebrowana przez Papieża, ale Msza papieska z elementami dominikańskiej liturgii.

  Pierwszy element to formularz Mszy świętej: wotywa o św. Dominiku, prawdopodobnie skomponowana na okoliczność jego kanonizacji w 1234 roku. Teksty te są jednymi z najwcześniejszych świadectw liturgii dominikańskiej, jeszcze sprzed jej unifikacji w 1256 roku, które ukształtowały sposób modlitwy Kaznodziejów przez wieki.

  Podczas Eucharystii będzie śpiewanych kilka nowych kompozycji w trzech oficjalnych językach Zakonu. Na wejście „Mon Dieu, ma Misericorde” po francusku, która odwołuje się do modlitwy świętego Dominika u stóp krzyża: „Boże, co się stanie z grzesznikami”. Z tą samą gorliwością także my możemy zanieść bliskich naszemu sercu, radości i trudności każdego dnia, by załączyć je z Ofiarą krzyża. W czasie przygotowania darów zaśpiewany zostanie po hiszpańsku utwór „El Pan de San Sixto”, który przenosi nas do refektarza pierwszej dominikańskiej fundacji w Rzymie, wspominając cud św. Dominika, kiedy to wstawił się za głodnymi braćmi. Na komunię, pełni radości i wdzięczności, zaśpiewamy po angielsku „Thanks be to You, O Lord!” (Dzięki Ci Panie). W końcu, na zakończenie zaśpiewamy dwie dominikańskie antyfony: „Salve Regina” do Matki Boskiej i „O Lumen Ecclesiae” do świętego Dominika, prosząc ich o wstawiennictwo.

  Z całej celebracji niech mi wolno będzie podkreślić dwie znaczące chwile. Pierwszą jest modlitwa Ojcze nasz (Pater Noster), którą zaśpiewamy po łacinie; druga to modlitwa wiernych. Oba momenty łączą w sobie powszechność Zakonu i pragnienie wspólnej modlitwy, które jest częścią tradycji i duchowości dominikańskiej, o czym przypomina nam Reguła św. Augustyna:„przede wszystkim zgromadziliśmy się po to, by jednomyślnie mieszkać w domu, mając dusze i serca zjednoczone w Bogu”. W modlitwie powszechnej będzie siedem wezwań; każde krótko będzie wprowadzone po łacinie, dając każdemu możliwość modlitwy, gdyby nie rozumiał języka, w którym następowała będzie modlitwa. Na końcu każdego z wezwań śpiewać będziemy Kyrie eleison.

  Zakończę krótkim wytłumaczeniem, dlaczego Zakończenie Jubieluszu 800-lecia odbywać się będzie w Bazylice świętego Jana na Lateranie. To nie dlatego, że Bazylika św. Piotra byłaby do tego nieodpowiednia. Lateran – katedra biskupa Rzymu – jest bazyliką, przy której rezydował papież w czasach św. Dominika, gdzie prawdopodobnie odbywali swoje spotkania. W tym szczególnym dla nas wszystkich dniu, wezwani przez samego Chrystusa i pod przewodnictwem Papieża Franciszka, chcemy na nowo odkryć nasze powołanie i misję Zakonu Kaznodziejskiego. By sformułować to jeszcze inaczej, przed contemplata aliis tradere, musimy contemplari.

  Ponieważ Eucharystia jest obrazem Kościoła, więc także Rodziny Dominikańskiej w całym bogactwie form życia, bracia i siostry przybędą w habitach i kapach, czyli uroczystych szatach. Wejście do bazyliki zostanie otwarte o 14:30 dla osób posiadających wejściówki. Ci, którzy nie będą mogli wziąć udziału w świętowaniu osobiście, będą mogli oglądać transmisję internetową.

 • 22 stycznia

  Wideorelacja z Rzymu: wrażenia »

  Sobotnia Msza św. z papieżem Franciszkiem na Lateranie na zakończenie jubileuszu 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego była punktem kulminacyjnym rzymskiej wyprawy Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Kolejne dwie doby to czas na dzielenie się wrażeniami, relaks, zwiedzanie i drogę powrotną. Pospacerujcie z nami uliczkami Wiecznego Miasta!

  Msza św. oficjalnie kończąca jubileusz 800-lecia Zakonu Dominikanów odbyła się w sobotę, 21 stycznia 2017 r. w bazylice na Lateranie, pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka. Odpowiedzialność za śpiew podczas liturgii powierzono scholi Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa, pod przewodnictwem o. Dawida Kusza.

  Choć przygotowania zaczęły się już w ostatnim kwartale 2016 roku, sama podróż scholi do Rzymu trwała prawie pięć dni. Śpiewacy wraz z dyrygentem i przedstawicielami Fundacji ruszyli z Krakowa w czwartek, 19 stycznia i wrócili w poniedziałek po południu. Niedziela była więc dniem przeznaczonym na odpoczynek po wzmożonej pracy i przed długą drogą powrotną, a także zwiedzanie, dzielenie się wrażeniami, uczestnictwo w modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra, a także... kawę i tiramisu!

  Poniżej playlista z wszystkimi czterema odcinkami reportażu z rzymskiej wyprawy Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego – w każdym z nich można włączyć napisy w kilku językach. Za realizację nagrań odpowiada studio Lee Bros z Krakowa, powstały one we współpracy serwisów Liturgia.pl i Dominikanie.pl.

 • 2 lutego

  Zimowy nabór do Chóru »

  W czwartek, 2 lutego odbędą się przesłuchania, podczas których wyłonimy nowych chórzystów. Szukamy altów, tenorów i basów, więc jeśli czujesz, że posiadasz taki głos, chcesz do nas dołączyć i możesz regularnie uczestniczyć w próbach, zgłoś się koniecznie.

  By należeć do chóru, nie trzeba mieć wykształcenia muzycznego; wystarczy muzykalność i umiejętności weryfikowane podczas przesłuchania. Do chóru przyjmowane są osoby pełnoletnie.

  Aby dołączyć do Chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i w ten sposób zarezerwować sobie termin przesłuchania. W wyznaczonym dniu (2 lutego) i godzinie należy stawić się na przesłuchaniu w Kapitularzu krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12.

  Rozmowa ma na celu ustalenie kompetencji muzycznych kandydatów oraz poznanie ich dotychczasowych doświadczeń związanych ze śpiewem. Na przesłuchanie zapraszamy wszystkich Panów, a także Panie (śpiewające altem), którzy chcą spróbować swoich sił w pracy w chórze. Podczas przesłuchania będziemy prosić o wykonanie dowolnego utworu wokalnego według wyboru kandydata oraz o wykonanie kilku ćwiczeń wokalno-muzycznych (powtarzanie dźwięków, prostych melodii). Chodzi o to, abyśmy mogli poznać umiejętności wokalne kandydatów i ewentualnie przypisać ich do odpowiedniego głosu.

  Udział w chórze jest oparty na dobrowolnym i wolontariackim zaangażowaniu członków. Chórzyści zobowiązują się do regularnego udziału w próbach chóru, wyjazdach warsztatowych oraz koncertach i wydarzeniach muzycznych. Próby odbywają się dwa razy w tygodniu (wtorek, czwartek), trwają 1,5 godziny.

  Chórzyści dzięki próbom i podejmowanym inicjatywom Fundacji mogą poszerzać wiedzę na temat muzyki liturgicznej, rozwijać umiejętności wokalne, ale przede wszystkim - służyć swoimi talentami podczas liturgii, nabożeństw oraz wydarzeń kulturalnych.

 • 24 lutego

  Warsztaty Chóru w Kalwarii »

  W dniach 17-19 lutego 2017 roku Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego uczestniczył w wyjazdowych warsztatach wokalnych. Odbyły się one w Domu Pielgrzyma, który zlokalizowany jest obok klasztoru Braci Mniejszych, przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.

  Chórzyści podczas warsztatów doskonalili znajomość utworów na próbach prowadzonych przez dyrygenta - Ewę Kieres oraz opiekuna Chóru - ojca Grzegorza Dońca OP. Jednocześnie mieli możliwość wzięcia udziału w indywidualnych zajęciach z emisji głosu z Jolantą Kowalską-Pawlikowską. Pomogły one jeszcze lepiej odkryć wokalne umiejętności  każdego z chórzystów i stały się motywacją do dalszej pracy własnej. Praca chóru podczas warsztatów skupiała się głównie nad utworem Magnificat Antoniego Vivaldiego. Jej efekty będzie można usłyszeć podczas nieszporów Uroczystości Zwiastowania Pańskiego, 25 marca tego roku.

  Podczas wyjazdu, oprócz wielu godzin spędzonych na próbach, nie zabrakło również czasu na wspólną modlitwę, której przewodniczył o. Grzegorz. Warsztaty Chóru były jak zawsze czasem nie tylko na naukę nowych czy ćwiczenie znanych już utworów, ale także czasem uwielbiania Pana oraz lepszej integracji chórzystów. Bliskość Sanktuarium pomogła wytworzyć odpowiednią atmosferę koncentracji i świadomości celu pracy w Chórze. Na koniec warsztatów chórzyści mogli podczas Eucharystii podziękować Bogu za ten intensywny czas, za dobre próby i za możliwość bycia w ciągu tych dni bliżej Niego dzięki śpiewowi na Jego chwałę.