Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 3 marca

  Wiosenny wyjazd katechumenatu »

  Pierwszy weekend Wielkiego Postu katechumenat spędził w Bystrej koło Jordanowa. Już samo dotarcie do domu rekolekcyjnego wymagało determinacji. Nie dość, że na mapie Polski jest więcej niż jedna Bystra, to jeszcze górska noc rozświetlana tylko nieco gwiazdami i ulicznymi lampami utrudniała znacznie rozpoznanie terenu.

  Nie bardzo nawet można było liczyć na pomoc technologii, bo GPSy uparły się wskazywać miejsce docelowe tam, gdzie stała tablica informacyjna o ośrodku rekolekcyjnym „Maksymilianum”, a nie sam ośrodek. Ten zaś, należący do Ruchu Światło-Życie, sprytnie ukrywał się kilkaset metrów dalej.

  Mimo to, pokonawszy nieprzychylne okoliczności podróży, dotarliśmy ostatecznie do celu. Rozlokowani w pokojach przez Basię Szymańską, która dzielnie wzięła na siebie organizację wyjazdu (podobnie jak poprzedniego), zeszliśmy się na kolację. Nakarmieni i w składzie uzupełnionym przez tych, którzy jechali nieco dłużej, odmówiliśmy w dolnej kaplicy Nieszpory a następnie o. Grzegorz odprawił pierwszą mszę na tym wyjeździe. Dzień zakończyła piętnastominutowa adoracja i kilka ogłoszeń technicznych.

  Tu należy dodać, że zakończyła oficjalną część dnia, gdyż nocne Polek i Polaków rozmowy trwały do późna w noc, bazując na smakowitej kawie z ekspresu w jadalni. Nie bez znaczenia była też spora ilość łakoci zakupionych oraz własnoręcznie wyprodukowanych w domu przez rekolektantów. 

  Sobota była dniem rozmów: między sobą i z Bogiem. Rozpoczęła się Jutrznią oraz konferencją o Kościele i króciutkim wprowadzeniem do praktyki rozważania tekstu, a potem były dwa spotkania. Pierwsze przy studni Jakubowej, z Samarytanką, a drugie (już po południu) z niewidomym od urodzenia uzdrowionym przez Jezusa. Najpierw każdy z nas miał pół godziny adoracji na rozważenie perykopy, potem dzieliliśmy się w grupkach naszymi doświadczeniami. Całość zamykały konferencje na temat tekstu: o Samarytance mówiła Ania Gasińska, a o niewidomym – o. Grzegorz. Między tymi spotkaniami a po obiedzie było sporo czasu wolnego, który w założeniu miał być przeznaczony na samotne zmierzenie się z myślami. Pomagała w tym piękna pogoda towarzysząca nam przez cały wyjazd oraz górska cisza – ośrodek mieści się na obrzeżach miejscowości, przez co wystarczy zaledwie kilkanaście kroków, by znaleźć się na polnej ścieżce lub łące i odbyć przyjemny, wiosenny spacer.

  Dzień podsumował wieczór ze świętymi. Każdy miał opowiedzieć o patronie, którego wybrał dla siebie na chrzest lub bierzmowanie, nawet jeśli ten wybór odbył się wiele lat temu przed otrzymanym już sakramentem. Stół uginał się od pyszności, całość oświecało światło świec, tworząc klimat sprzyjający rozmowie i spotkaniu. Na koniec przeszliśmy do kaplicy i odśpiewaliśmy Litanię do Wszystkich Świętych. Ci z nas, którzy chcieli jeszcze posiedzieć chwilę z Panem, zostali w kaplicy, reszta rozeszła się, by dokończyć rozmowy z poprzedniego dnia.

  W niedzielę spotkaliśmy się z podniesionym z martwych Łazarzem, znów przez adorację i rozważanie w samotności, potem dzielenie i konferencję o. Grzegorza. Ewangelia św. Jana okazała się tekstem otwierającym serca i sprzyjającym rozmowie. Pojawiło się wiele tematów i pytań, trudno było zakończyć dzielenie w zaledwie pół godziny. Nie da się ukryć, że nie bez znaczenia był dodatkowy zastrzyk energii w postaci pysznego ciasta zaserwowanego przez panie kucharki i siostry sercanki pracujące w ośrodku (serdecznie dziękujemy!).

  Całość wyjazdu zamknęły msza św. oraz obiad. Zrobiliśmy sobie jeszcze zdjęcie grupowe, takie dla najwytrwalszych uczestników, i rozjechaliśmy się do domów. Wyjazd zostawił poczucie intensywnie przeżytego czasu, w którym z mocą działała łaska. To dobry kapitał na cały Wielki Post, szczególnie że w jego II Niedzielę, czyli 12 marca 2017 r., u sióstr dominikanek na Gródku odbędzie się obrzęd wybrania i wpisania imion katechumenów do księgi. 

  Serdecznie zapraszamy i bardzo prosimy o modlitwę za pięcioro odważnych, którzy w tym roku chcą prosić Kościół o sakramenty wtajemniczenia.

 • 24 marca

  Matutinum Zwiastowania Pańskiego w sobotę »

  Zapraszamy na gregoriańską Godzinę czytań uroczystości Zwiastowania Pańskiego – w piątek, 24 marca 2017 o godz. 19:00 w kościele na Gródku.

  Zwiastowanie Pańskie to jedna z najważniejszych uroczystości obchodzonych w Kościele. Upamiętnia chwilę, w której archanioł Gabriel przyszedł do Maryi - skromnej, prostej dziewczyny z Nazaretu - i obwieścił Jej, że Bóg wybrał Ją na dziewiczą matkę naszego Zbawiciela. Wspominając to wydarzenie czcimy tajemnicę wcielenia Syna Bożego, który przyszedł na świat aby umrzeć za nasze grzechy i wybawić nas od śmierci wiecznej.

  W tym dniu, o godzinie 19:00 u naszych mniszek w Kościele Matki Bożej Śnieżnej na Gródku przy ul. Mikołajskiej 21 odprawimy uroczystą gregoriańską Godzinę czytań. Modlitwę poprowadzi Grupa Chorałowa Vigilantes, a przewodzić jej będzie o. Stanisław Nowak OP z naszej Fundacji.

  Dzień później, w dniu uroczystości, zapraszamy także na Nieszpory Zwiastowania Pańskiego w wykonaniu Chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w bazylice oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12.

 • 25 marca

  Nieszpory Zwiastowania Pańskiego u dominikanów »

  W sobotę, 25 marca 2017, o godzinie 16:00 w bazylice oo. Dominikanów w Krakowie, celebrowane były Nieszpory uroczystości Zwiastowania Pańskiego.

  Bractwo śpiewacze San Clemente wykonało chorałowe części: hymn, antyfony, psalmy, czytanie oraz prośby. Nasz Chór, z towarzyszeniem zaprzyjaźnionych instrumentalistów, wykonał Magnificat RV 610 A. Vivaldiego pod dyrekcją Ewy Kieres. Niezwykłym doświadczeniem dla naszych chórzystów było wyśpiewanie w trakcie liturgii słów Maryi wielbiącej Boga za dary, jakie zsyła On na swoich wiernych.

  Śpiew w trakcie Liturgii Godzin wpisuje się w misję Chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, który obrał sobie za cel ukazywać piękną muzykę i umiejscawiać ją w liturgii, tam gdzie jest dla niej miejsce. Połączenie chorału z muzyką barokową podczas jednego nabożeństwa było z pewnością niecodziennym przykładem wykorzystania muzyki w liturgii.

  Cieszymy się, że utwór ten wybrzmiał w bazylice oo. Dominikanów i że mogło usłyszeć go tak wiele osób. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tej celebracji, a przede wszystkim dziękujemy tak wielu osobom uczestniczącym w tej wieczornej modlitwie Kościoła.

  Partie solowe wykonali nasi chórzyści:
  II Et exultavit: Olga Gach, Magdalena Sikora, Marcin Fejklowicz
  VI Esurientes: Zofia Chmaj, Joanna Czarnik
  VIII Sicut locutus est: Olga Gach, Magdalena Sikora, Michał Piechota

  Na instrumentach zagrali:

  Skrzypce I:
  Barbara Szpakiewicz
  Magdalena Łukasik
  Dominika Rusinowska

  Skrzypce II:
  Maria Boroń
  Paulina Matusiak

  Altówki:
  Przemysław Dajcz
  Dorota Mortek

  Oboje:
  Magdalena Sułkowska
  Marta Piznal

  Wiolonczela:
  Katarzyna Krawczyk

  Kontrabas:
  Mateusz Kluza

  Fagot:
  Ewa Piątek

  Klawesyn:
  Anna Huszczo

  Zdjęcia: Marcin Łękawa​​

 • 25 marca

  Nieszpory Zwiastowania Pańskiego »

  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje uroczyste Nieszpory Zwiastowania Pańskiego w krakowskiej bazylice oo. Dominikanów. W sobotę, 25 marca będzie można usłyszeć Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego oraz bractwo San Clemente.

  Hymn oraz psalmodia zostaną poprowadzone przez bractwo śpiewacze San Clemente, działające przy klasztorze oo. Dominikanów. Natomiast Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego wraz z zaprzyjaźnionymi instrumentalistami wykona Magnificat RV 610 A. Vivaldiego. Chór poprowadzi Ewa Kieres, która jest jego stałym dyrygentem.

  Nieszpory rozpoczną się w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie o godz. 16:00 w Bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Wstęp wolny.

  Błogosławiony papież Paweł VI tak pisał w adhortacji „Marialis cultus” (n. 1c) o uroczystości Zwiastowania Pańskiego: „Co zaś dotyczy Maryi, to powyższą uroczystość obchodzą jako święto nowej Ewy, posłusznej i wiernej dziewicy, która wielkodusznie wypowiedziawszy słowo fiat, stała się za sprawą Ducha Świętego Bożą Rodzicielką, a także prawdziwą Matką żyjących, i przez przyjęcie do swego łona jedynego Pośrednika stała się Prawdziwą Arką Przymierza oraz prawdziwą Świątynią Boga; czyli jako wspomnienie tej chwili, która była najdonioślejszą w tym jakby dialogu nawiązanym przez Boga z człowiekiem w sprawie jego zbawienia, oraz jako wspomnienie wolnego przyzwolenia Dziewicy i współudziału w urzeczywistnieniu Bożego planu odkupienia ludzi”.

 • 7 maja

  Chór wystąpił w Rzeszowie »

  W niedzielę, 7 maja, Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego po raz pierwszy wystąpił poza Krakowem. Tym razem miał okazję zaśpiewać w kościele pw. św. Jacka oo. Dominikanów w Rzeszowie.

  Mszę o godzinie 13:00 celebrował opiekun Chóru, o. Grzegorz Doniec OP, natomiast uczestnicy prowadzili śpiew. Tuż po liturgii odbył się koncert, w czasie którego został zaprezentowany repertuar maryjny Chóru. Wybór pieśni maryjnych nie był przypadkowy: zostały one wykonane ze względu na to, że koncert odbył się w maju – miesiącu szczególnie poświęconym Matce Bożej.

  Podczas koncertu usłyszeć można było cykl pieśni Johannesa Brahmsa „Marienlieder”, utwór „Ave Maris Stella” Edvarda Griega oraz „Sicut lilium inter spinas” Marka Raczyńskiego.

  Serdecznie dziękujemy za naprawdę liczną obecność na naszym koncercie, za wszystkie słowa uznania i za zaproszenia do kolejnych występów. Cieszymy się, że to właśnie Rzeszów był pierwszym miastem poza Krakowem, w którym mogliśmy zaprezentować fragmenty naszego repertuaru.

 • 7 maja

  Koncert Chóru w Rzeszowie »

  Serdecznie zapraszamy na koncert Chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 7 maja 2017 roku w kościele Dominikanie Rzeszów po Mszy świętej o godz. 13:00.

  Chór pod dyrekcją Ewy Kieres zaprezentuje wybrane maryjne utwory ze swojego repertuaru: cykl pieśni J. Brahmsa „Marienlieder”, „Sicut lilium inter spinas” M. Raczyńskiego oraz „Ave maris stella” E. Griega.

  Serdecznie zapraszamy na ten wyjątkowy koncert w szczególnym dla chrześcijan Okresie Wielkanocnym i w miesiącu szczególnie poświęconym Matce Bożej. 

  Św. Jan Paweł II w encyklice Redemptoris Mater (45) pisał: Maryjny wymiar życia ucznia Chrystusowego wypowiada się w sposób szczególny poprzez takie właśnie synowskie zawierzenie względem Bogarodzicy, które ma swój początek w testamencie Odkupiciela na Golgocie. Zawierzając się po synowsku Maryi, chrześcijanin — podobnie jak apostoł Jan — „przyjmuje” Matkę Chrystusa i wprowadza Ją w to wszystko, co stanowi jego własne życie wewnętrzne, poniekąd jego Ludzkie i chrześcijańskie „ja”: „wziął Ją do siebie”. Stara się on w ten sposób wejść w zbawczy zasięg tej „macierzyńskiej miłości”, poprzez którą Matka Odkupiciela „opiekuje się braćmi swego Syna” i „współdziała w ich rodzeniu i wychowywaniu” wedle tej miary daru, jaka każdemu jest właściwa z mocy Ducha Chrystusowego. Tak też realizuje się owo macierzyństwo wedle Ducha, jakie stało się udziałem Maryi pod Krzyżem i w Wieczerniku.

 • 21 maja

  Pierwsza Komunia na Gródku »

  W niedzielę, 21 maja, dwoje uczestników naszego kursu przygotowawczego, przyjęło pierwszą Komunię św. Dwa tygodnie później, w wigilię Zesłania Ducha Świętego, przyjmą wraz z 15 innymi dorosłymi, sakrament bierzmowania.

  Agnieszka i Władek po raz pierwszy w życiu przyjęli tego dnia Komunię świętą. Obydwoje przygotowują się także do przyjęcia sakramentu bierzmowania w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

  Kurs przygotowujący dorosłych do chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania nasza Fundacja prowadzi przy krakowskim klasztorze oo. Dominikanów już od ponad pięciu lat. Kurs dla wszystkich kandydatów – niezależnie od sakramentów, do których się przygotowują – trwa od października do maja lub czerwca, zapisy odbywają się co roku we wrześniu.

  Fot. Dawid Grześkowiak OP

 • 21 maja

  Koncert dla osób bez domu »

  W niedzielę, 21 maja, Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego miał okazję zaśpiewać koncert dla podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, który został zorganizowany z inicjatywy tworzonej przez wolontariuszy ŚDM Kraków 2016 – Góry Dobra oraz Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w ramach akcji „Żyjmy razem, a nie obok siebie”.

  Głównym celem tej inicjatywy jest umożliwienie dostępu do kultury osobom bezdomnym, które są w pewien sposób wykluczone ze społeczeństwa. Osoby nie mające gdzie mieszkać potrzebują, oprócz wsparcia materialnego, także wsparcia drugiego człowieka, jego obecności, rozmowy, uśmiechu, dobrego słowa, podzielenia się tym, czego nie można kupić.

  W trakcie koncertu został zaprezentowany głównie repertuar maryjny Chóru. Wybór utworów był podyktowany trwającym miesiącem maryjnym, w którym szczególnie zwracamy uwagę na Matkę Boga. Chórzyści wykonali w pierwszej części kilka utworów a capella: Ave maris stella E. Griega, cykl pieśni Marienlieder op. 22 J. Brahmsa oraz Sicut lilium inter spinas M. Raczyńskiego. Pierwszy utwór to tekst pięknego hymnu brewiarzowego “Witaj Gwiazdo morza”. Teksty pieśni z cyklu Marienlieder opisują w barwny sposób ludowe historie związane z Maryją. Nie są one często przedstawiane w naszej kulturze, ale wczytując się w tłumaczenie tekstów można dostrzec ich niesamowite piękno. Ostatni utwór tej części, utwór polskiego kompozytora, to ubrany we wspaniałą melodię fragment Pisma Świętego z Pieśni nad pieśniami. Tenorowe solo, którym rozpoczyna się utwór, wprowadziło słuchaczy w temat “jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka ma pośród dziewcząt”, który pojawiał się kolejno w poszczególnych głosach, budując napięcie w utworze.

  Druga część koncertu rozpoczęła się od utworu instrumentalnego. Zaprzyjaźnieni z Chórem muzycy wykonali Sonatę f-moll G.F. Telemanna, części Triste - Allegro - Andante - Vivace. Na koniec Chór razem z instrumentalistami wykonał Magnificat RV 610 A. Vivaldiego, który mocno wybrzmiał w sali. W roli solistów znów można było usłyszeć naszych chórzystów. Partie solowe zaśpiewali: Zofia Chmaj, Justyna Galica, Wojciech Kubica, Maria Karwowska, Joanna Czarnik i Michał Piechota.

  Utwory wykonane w trakcie koncertu są w większości utworami, które Chór wykonuje w trakcie liturgii, dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy podzielić się muzyką, która pobudza nasze serca, którą się modlimy i przez to mogliśmy się włączyć w tę piękną i wartościową akcję. Mamy nadzieję, że był to dobry czas dla wszystkich słuchających i tak samo jak w nas, tak i we wszystkich obecnych, ta muzyka będzie jeszcze długo budzić piękne uczucia i przywoływać wspaniałe wspomnienia.

 • 21 maja

  Chór zaśpiewa dla osób bez domu »

  W niedzielę, 21 maja 2017 roku, o 14:00 w krakowskim klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Loretańskiej 11, odbędzie się koncert Chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Będzie on szczególny, bo dedykowany podopiecznym Dzieła Pomocy św. Ojca Pio.

  Organizatorzy tego wydarzenia zapraszają w sposób szczególny osoby bez domu oraz wszystkich wolontariuszy, którzy pragną spędzić razem czas.

  Chór będzie miał przyjemność zaśpiewać razem z zaprzyjaźnionymi instrumentalistami, którzy towarzyszyli mu już w trakcie Nieszporów śpiewanych w marcu tego roku. W programie koncertu znajdą się utwory a capella Ave maris stella Edvarda Griega, cykl pieśni maryjnych Marienlieder op. 22 Johannesa Brahmsa, Sicut lilium inter spinas Marka Raczyńskiego, utwór instrumentalny Sonata f-moll na fagot i basso continuo Georga Philippa Telemanna oraz utwór na chór i instrumentalistów - Magnificat RV 610 Antoniego Vivaldiego. W roli solistów, po raz kolejny wystąpią chórzyści.

  Instrumentaliści: skrzypce I Dominika Rusinowska, skrzypce II Maria Boroń, altówka Dorota Mortek, oboje Magdalena Sułkowska, Marta Piznal, wiolonczela Katarzyna Krawczyk, kontrabas Mateusz Kluza, fagot Ewa Piątek, klawesyn Anna Huszczo.

  Chór działający przy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie powstał w maju 2015 roku. Od początku jego dyrygentem jest Ewa Kieres. Zespół podejmuje pracę nad wokalną muzyką sakralną, tak by móc zarówno służyć podczas liturgii, jak i brać udział w wydarzeniach kulturalnych. W repertuarze chóru znajdują się utwory m.in. Duruflé, Poulenca, Handla, Faure, Dvoraka. Jednym z pierwszych projektów chóru było wykonanie w ramach uroczystości związanych z obchodami 800 rocznicy założenia zakonu dominikańskiego Te Deum HWV 278 (utrechckie) Georga Friedricha Häendla, z towarzyszeniem solistów i orkiestry.

 • 26 maja

  Nasz prezes doktorem Anselmianum »

  Prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, o. Dominik Jurczak OP, obronił rozprawę doktorską z liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym Anselmianum w Rzymie.

  Praca nowego doktora Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego dotyczyła pierwotnej liturgii dominikańskiej, a dokładniej – proklamacji Ewangelii oraz formowania się oficjum zakonu braci kaznodziejów (ecclesiasticum officium secundum ordinem fratrum praedicatorum). Przedmiotem pracy doktorskiej był tekst księgi Ewangeliarza, czyli jednej z ksiąg zawartej w słynnym manuskrypcie (XIV L1), zwanym Prototypem, przechowywanym w Archiwum Zakonu w klasztorze św. Sabiny.

  Oprócz analizy do tekstu księgi (pod względem historycznym, kodykologicznym oraz liturgicznym) praca zawiera także wydanie krytyczne Ewangeliarza oraz listy perykop Ewangelii (incipit evangeliorum), pierwsze w historii badań nad manuskryptem.

  W publicznej obronie rozprawy, która odbyła się 26 maja w Ateneum św. Anzelma na rzymskim Awentynie, wzięli udział rodzice ojca Jurczaka, profesorowie, studenci Instytutu oraz znajomi i współbracia kandydata. Widoczna była zwłaszcza obecność dominikanów, którzy przybyli licznie zarówno z Polski jak i z pobliskiego klasztoru św. Sabiny.

  Podczas obrony zarówno promotor, prof. Renato De Zan, jak i recenzenci: prof. Giuseppe Midili OCarm. oraz prof. Juan Pablo Rubio OSB podkreślali wysoką jakość pracy, która – według słów promotora – plasuje się wśród najlepszych doktoratów Papieskiego Instytutu Liturgicznego w historii. W oczach komisji uznanie zyskały także zdolności badawcze i dydaktyczne kandydata. Przyznając mu tytuł, członkowie komisji podkreślili, że ocena końcowa nie mogłaby być inna niż summa cum laude. Nie dziwi więc fakt, że ojciec Jurczak został zaproszony do prowadzenia zajęć na tej renomowanej rzymskiej uczelni od przyszłego roku akademickiego.

  Ojciec Jurczak urodził się w 1980 roku w Bielsku-Białej. Po uzyskaniu stopnia inżyniera na Politechnice Poznańskiej wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego w 2002 roku. W roku 2008 złożył śluby wieczyste, a rok później przyjął święcenia kapłańskie. Podczas pobytu w Rzymie był kantorem i liturgistą klasztoru św. Sabiny. Obecnie mieszka w Krakowie, jest prezesem naszej Fundacji oraz członkiem międzynarodowej komisji liturgicznej Zakonu.

  inf. dominikanie.pl