Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 3 czerwca

  W sobotę na Gródku bierzmowanie i wigilia »

  Chrzest już prawie 50 dni za nami, więc zbliżamy się do wyczekiwanego dnia wylania Ducha Świętego i sakramentu bierzmowania.

  Sobota, 17:30 Nieszpory oraz Msza św. z sakramentem bierzmowania

  Bierzmowania udzieli w tym roku bp Tadeusz Pieronek. Sakrament przyjmie 17 dorosłych osób, które od października przygotowywały się w ramach kursu prowadzonego w naszej Fundacji. Podczas niedzielnych Mszy towarzyszyliśmy im modlitwą - niech to się nie zmieni także po sobocie. Scholę prowadzi Ania Wilczyńska (chętni mogą się zgłaszać do Olgi Romejko), a Michał Wsiołkowski poszukuje ministrantów.

  Sobota, około 20:00 gregoriańska wigilia Zesłania Ducha Św.

  Po Mszy i krótkiej przerwie, ok. 19:30-20, odprawimy gregoriańskie Matutinum, które poprowadzi grupa chorałowa Vigilantes pod przewodnictwem o. Stanisława Nowaka OP. Będziemy śpiewać zarówno po polsku, jak i po łacinie, a każdy uczestnik otrzyma teksty wraz z nutami, więc bez problemu będzie się mógł włączyć w modlitwę.

  Niedziela, 4 czerwca o 11:00 Msza św. na Gródku

  W tym roku także odprawimy Mszę świętą w samym dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W momencie wysyłania tego posta jest jeszcze wolna intencja; oczywiście można też zapisać się do posług.

  W kolejne niedziele oczywiście także spotykamy się na Mszach niedzielnych - do 25 czerwca włącznie. Natomiast za tydzień, w sobotę, zapraszamy na wigilię uroczystości Najświętszej Trójcy do Bazyliki przy Stolarskiej.

 • 3 czerwca

  15 osób przyjęło bierzmowanie na Gródku »

  W sobotę, 3 czerwca, 15 dorosłych osób przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Tadeusza Pieronka. Uroczystość odbyła się w kościele na Gródku, w którym przez ostatni rok kandydaci spotykali się na modlitwie w ramach kursu prowadzonego przez naszą Fundację.

  Mszę świętą poprzedziły uroczyste nieszpory, które prowadził o. Stanisław Nowak OP ze scholą chorałową Vigilantes. Rozpoczęły one świętowanie uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Krótko po Nieszporach schola, złożona z katechistów i zaprzyjaźnionych osób, rozpoczęła śpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, w której prosiliśmy o wstawiennictwo patronów, których wybrali sobie kandydaci jako przewodników w wierze i dorosłym życiu chrześcijańskim.

  Podczas uroczystej Wigilii, sprawowanej po raz pierwszy w tym miejscu według schematu zaproponowanego w nowym Lekcjonarzu mszalnym, odczytaliśmy aż cztery czytania ze Starego Testamentu, epistołę i Ewangelię. Kandydaci do bierzmowania zostali przedstawieni księdzu biskupowi przez o. Grzegorza Dońca OP, który jako duszpasterz towarzyszył im przez miniony rok akademicki, a następnie wysłuchali homilii biskupa Tadeusza. Po otrzymaniu znamienia Ducha Świętego, każdy z nich dostał także symboliczną lilię.

  Po Mszy i krótkiej przerwie odprawiliśmy gregoriańskie Matutinum, które tradycyjnie już przygotowała i prowadziła grupa chorałowa Vigilantes, działająca przy naszym Ośrodku.

  Zwyczajem staje się już także Msza św. w samym dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w tym roku także celebrowaliśmy ją na Gródku o 11:00. Za śpiew odpowiadała w tym dniu schola San Clemente pod przewodnictwem o. Grzegorza, która – wraz z wszystkimi obecnymi – wykonała części stałe i śpiewy chorałowe.

  W kolejne niedziele oczywiście także spotykamy się na Mszach niedzielnych – do 25 czerwca włącznie. Natomiast „Vigilantesi” przygotowują się już do śpiewania wigilii Najświętszej Trójcy, na którą zapraszają w sobotę do Bazyliki przy Stolarskiej.

 • 11 czerwca

  Koncert odpustowy na Stolarskiej »

  W niedzielę, 11 czerwca, obchodziliśmy Uroczystość Trójcy Przenajświętszej, która jest świętem patronalnym bazyliki krakowskich dominikanów. Z tej okazji Duszpasterstwo Akademickie Beczka zorganizowało okołoodpustowe wydarzenia, m.in. koncert muzyki poważnej, w którym wziął udział Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego pod dyr. Ewy Kieres oraz zespół kameralny Quicklar Quintet pod kierownictwem Grzegorza Dońca OP.

  Koncert był podzielony na część a capella, podczas której Chór wykonał utwory: Ave maris stella E. Griega, Der englische Gruss, Der Jäger, Ruf zur Maria z cyklu Marienlieder op. 22 J. Brahmsa a także Sicut lilium inter spinas M. Raczyńskiego. W drugie cześci wystąpił Quicklar Quintet w składzie: Grzegorz Doniec OP - klarnet, Paulina Matusiak - skrzypce, Katarzyna Piotrowska - II skrzypce, Natalia Ryba - altówka, Łukasz Pawlikowski - wiolonczela. Zespół wykonał utwór instrumentalny Kwintet klarnetowy A-dur KV 581 W. A. Mozarta.

  Na koniec Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego razem z zaprzyjaźnionymi instrumentalistami wykonał Magnificat RV 610 A. Vivaldiego. Partie solowe wykonali chórzyści: Olga Gach, Anna Jargieło, Marcin Fejklowicz, Zofia Chmaj, Joanna Czarnik, Magdalena Sikora, Michał Piechota. Na instrumentach zagrali: Paulina Matusiak - I skrzypce, Maria Boroń - II skrzypce, Dorota Mortek - altówka, Katarzyna Krawczyk - wiolonczela, Mateusz Kluza - kontrabas, Magdalena Sułkowska - obój I, Marta Piznal - obój II, Anna Wiktoria Swoboda - teorba, Anna Huszczo - klawesyn.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym dniu w koncercie.

 • 29 czerwca

  Zakończenie roku pracy Chóru u św. Anny »

  W czwartek, 29 czerwca 2017, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zaśpiewał w trakcie Mszy świętej sprawowanej w Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Było to jednocześnie zakończenie kolejnego roku pracy Chóru i rozpoczęcie przerwy wakacyjnej.

  Msza święta rozpoczęła się pieśnią Tu es Petrus, która swoim tekstem nawiązała do obchodzonej uroczystości: „Ty jesteś Piotr – Skała i na tej skale zbuduję mój Kościół. Alleluja”. W czasie homilii, którą wygłosił opiekun Chóru, o. Grzegorz Doniec OP, usłyszeliśmy czego możemy się uczyć od Apostołów Piotra i Pawła. Tak jak oni musimy spotkać żywego Chrystusa, pozwolić Bogu działać w naszym życiu i zachować wiarę.

  Chór wykonał części stałe Missa brevis in B-dur Sancti Joannis de Deo Josepha Haydna, która jest krótką mszą zawierającą technikę politekstowości w części Gloria oraz Credo. W tych fragmentach różne zdania są wyśpiewywane symultanicznie w różnych głosach. Najdłuższą częścią tej mszy jest Benedictus, w którym głos solowy dialoguje z organami. Ten fragment kończy się wielokrotnym powtarzaniem przez chór słowa Hosanna. Ostatnia część mszy, Agnus Dei, kończy się niezwykle delikatnie realizowaną frazą dona nobis pacem (obdarz nas pokojem). Oprócz tego można było usłyszeć również Ave verum W. A. Mozarta oraz na zakończenie Eucharystii piękne Salve Regina in E-dur Hob.XXIIIb:1 Josepha Haydna.

  W czasie Mszy świętej Chórowi towarzyszyli wspaniali instrumentaliści. Na skrzypcach zagrały Barbara Szpakiewicz, Agata Front, Dominika Rusinowska, Maria Boroń, Karolina Błędowska, Aleksandra Steczkowska. Na wiolonczeli zagrała Katarzyna Krawczyk, zaś na kontrabasie Mateusz Kluza. Po raz kolejny na organach towarzyszył nam niezastąpiony Henryk Krawczyk.

  Części solowe wykonała sopranistka Natalia Czuhaj. Z wyróżnieniem ukończyła studia w Instytucie Muzycznym w Kijowie. Studiowała na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie mgr Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej. W trakcie dotychczasowej działalności artystycznej uzyskała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń w konkursach, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Brała też udział w licznych festiwalach muzyki wokalnej i kameralnej, a w roku 2016 wystąpiła jako solistka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

  Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli razem z nami w Mszy świętej w Kolegiacie. Dziękujemy asyście za posługę przy ołtarzu, naszym instrumentalistom i solistce. Naszemu opiekunowi, ojcu Grzegorzowi Dońcowi OP oraz dyrygent Ewie Kieres dziękujemy za prowadzenie Chóru nie tylko tym razem, ale przez cały, obfity w wydarzenia, sezon. Kończymy ten rok pełni nadziei, że następny będzie równie piękny.

 • 29 czerwca

  Koncert naszego Chóru u św. Anny »

  Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego serdecznie zaprasza na Mszę świętą w dniu uroczystości świętych Piotra i Pawła, w czwartek 29 czerwca o godzinie 19:30.

  Eucharystia będzie sprawowana w Kolegiacie św. Anny przy ulicy św. Anny 11. W jej trakcie Chór wykona Missa B-dur Hob.XXII:7 oraz Salve Regina Hob.XXIIIb:1 Josepha Haydna i Ave verum corpus W. A. Mozarta. Partię organów wykona Henryk Krawczyk, a części solowe zaśpiewa sopran, Jolanta Kowalska-Pawlikowska. Chórowi będą towarzyszyć instrumentaliści, a całość poprowadzi Ewa Kieres, stały dyrygent Chóru.

  Missa brevis Sancti Joannis de Deo in B-Dur (Hob. XXII:7) Josepha Haydna została przez niego skomponowana w 1775 roku dla Zakonu Braci Miłosierdzia w Eisenstadt. Nazwa utworu pochodzi od założyciela zakonu, św. Jana Bożego. Msza została skomponowana na sopran, chór mieszany, skrzypce, organy i bas.

  Msza święta w uroczystość świętych Piotra i Pawła będzie ostatnią okazją w tym sezonie, aby usłyszeć Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego przed przerwą wakacyjną.

  Wydarzenie na Facebooku

 • 14 sierpnia

  Warsztaty Muzyki Niezwykłej z Divną Ljubojević »

  W dniach 14 do 20 sierpnia 2017 po raz czwarty organizujemy w Krakowie Warsztaty Muzyki Niezwykłej. Na początku maja ruszyły zapisy – warto się spieszyć, bo program jest bardzo bogaty, a ilość miejsc ograniczona.

  Warsztaty Muzyki Niezwykłej to nasz najważniejszy projekt, przeznaczony dla wokalistów i instrumentalistów zainteresowanych muzyką liturgiczną. W tym roku towarzyszyć im będzie Festiwal Muzyki Niezwykłej – zupełnie nowe wydarzenie, obejmujące pięć wieczornych koncertów, otwartych zarówno dla uczestników warsztatów, jak i wszystkich fanów muzyki dawnej.

  Poprzez Warsztaty chcemy realnie zmieniać oblicze Kościoła w Polsce. Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju.

  Tradycyjnie już tygodniowe warsztaty podzielone są na dwa bloki, które z jednej strony stanowią kontynuację i nie dublują się, a z drugiej organizatorzy z myślą o osobach pracujących przewidzieli także możliwość uczestnictwa tylko w jednym z nich. W każdym bloku do wyboru jest kilka sekcji: śpiew wielogłosowy (na trzech poziomach), prowadzenie scholi, chorał gregoriański (na dwóch poziomach) oraz lekcje mistrzowskie.

  Te ostatnie poprowadzą Divna Ljubojević (wokalne) oraz Tomasz Orlow (organistowskie). Wśród prowadzących znaleźli się także znani i cenieni muzycy, w większości znani z poprzednich edycji: Urszula Rogala, Rafał Maciejewski, Anita Pyrek, Jakub Tomalak, Michał Sławecki, Piotr Pałka, Dawid Kusz OP, Marcin Wasilewski-Kruk, Susi Ferfoglia, Sławek Witkowski, Joanna Piech-Sławecka, Magdalena Szymańska, Elżbieta Wtorkowska oraz Olga Trzebicka. Konferencje wygłosi o. Tomasz Grabowski OP.

  Oprócz merytorycznego przygotowania zajęć, w tym roku organizatorzy chcą jeszcze bardziej niż dwa lata ułatwić gościom wygodny pobyt w Krakowie: dla uczestników i ich rodzin przygotowane są miejsca noclegowe w atrakcyjnych cenach, dostępne będzie także atrakcyjne menu w okolicznych lokalach partnerskich. Na terenie klasztoru, gdzie odbywać się będą zajęcia, będzie funkcjonowała kawiarnia z ciepłymi napojami i przekąskami. W ciągu siedmiu intensywnych dni pracy każdy uczestnik będzie miał zapewnioną nieodpłatnie dobrą kawę i wodę.

  Zgłoszenia na warsztaty jak zwykle przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz internetowy – zapisy potrwają do końca lipca lub do wyczerpania miejsc (co w niektórych sekcjach na pewno nastąpi wcześniej). Szczegółowe informacje o każdej z sekcji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie wydarzenia: www.warsztaty.mn, aktualne informacje dostępne są także na Facebooku.

  Patronatem honorowym Warsztaty Muzyki Niezwykłej objęli Wojewoda Małopolski Pan Józef Pilch oraz Prezydent Miasta Krakowa Pan Jacek Majchrowski.

 • 14 sierpnia

  Wybitnym koncertem Alamire rozpoczęliśmy Festiwal Muzyki Niezwykłej »

  Działający w Wielkiej Brytanii zespół Alamire, złożony ze znakomitych śpiewaków różnych narodowości, wystąpił w poniedziałkowy wieczór w Bazylice Mariackiej. Występ „Salve Regina: Praises to the Virgin in 16th-century Europe”, otwierający Festiwal Muzyki Niezwykłej, był pierwszą wizytą tej grupy w Polsce.

  Muzycy są ekspertami w zakresie interpretacji chóralnej muzyki polifonicznej średniowiecza i renesansu, choć ze względu na swój doskonały warsztat wokalny bywają też zapraszani do projektów z utworami współczesnych kompozytorów. W Krakowie zaprezentowali antyfony maryjne w opracowaniu czołowych europejskich kompozytorów XVI wieku takich jak: Thomas Tallis, William Byrd, Tomás Luis de Victoria czy Giovanni Pierluigi da Palestrina.

  W zależności od wymagań repertuarowych Alamire poszerza lub zawęża swój skład, często współpracuje też z instrumentalistami tworząc niezwykle sugestywne interpretacje muzyki dawnej. Mimo iż zespół jest dość młody, jak na warunki brytyjskie (powstał zaledwie w 2005 roku), od samego początku charakteryzuje go doskonałe brzmienie i zgranie wszystkich głosów, nie dziwi więc, że szybko zdobył uznanie i liczne nagrody. Ich ostatnia płyta „Anne Boleyn Songbook” została bardzo entuzjastycznie przyjęta przez krytyków.

  Poniedziałkowy koncert zgromadził około dwa tysiące słuchaczy i zebrał bardzo pozytywne opinie, ale to dopiero początek serii wieczorów z muzyką niezwykłą: w ramach festiwalu już we wtorek w Bazylice oo. Franciszkanów będzie można usłyszeć krakowskie zespoły Floripari i Perfugium. Podczas koncertu usłyszymy cykl kilkunastu przetłumaczonych na język polski pieśni ze zbioru Cantigas de Santa Maria przypisywanego królowi Kastylii – Alfonsowi X el Sabio (1221-1284). Będzie to premierowe wykonanie kantyczek wydanych w formie śpiewnika wraz z płytą w ubiegłym roku przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu Muzyki Niezwykłej jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.festiwal.mn.

 • 17 sierpnia

  Koncert Graindelavoix – gwiazdy Festiwalu Muzyki Niezwykłej »

  Belgijski zespół Graindelavoix, określany jako największa gwiazda tegorocznego Festiwalu Muzyki Niezwykłej, nie zawiódł oczekiwań słuchaczy czwartkowego koncertu. Występ w bazylice oo. Dominikanów określany jest jako wybitny, czy wręcz mistyczny.

  Po znakomitym polskim debiucie brytyjskiej grupy Alamire oraz poruszającej prezentacji Kantyczek o Najświętszej Maryi Pannie w wykonaniu krakowskich zespołów Floripari i Perfugium, nadszedł czas na koncert grupy Graindelavoix pod dyrekcją Björna Schmelzera. Zespół wystąpił w czwartek, 17 sierpnia w bazylice oo. Dominikanów – był to trzeci z pięciu wieczorów festiwalu.

  Zespół Graindelavoix został założony i jest prowadzony przez Björna Schmelzera – wybitnego wokalistę, badacza dawnych tradycji wykonawczych, antropologa i muzykologa, artystę niezwykle wszechstronnego, wizjonera nowego podejścia do odczytania muzyki dawnej. Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki średniowiecza i renesansu Europy Zachodniej, choć swoje inspiracje czerpie także z doświadczeń śpiewu Chrześcijaństwa Wschodniego oraz muzyki Bliskiego Wschodu.

  Graindelavoix jest jedną z wiodących obecnie grup muzycznych w tym gatunku, chętnie zapraszaną na największe festiwale, podążającą szlakiem, który niegdyś przetarł Marcel Pérès i Ensemble Organum. Nie da się jednak zaprzeczyć, iż muzycy z Graindelavoix stworzyli bardzo charakterystyczne, niepowtarzalne brzmienie zespołu. Ich nowatorskie interpretacje zawsze są wybitnie oryginalnymi kreacjami muzycznymi, niekiedy wywołującymi kontrowersje wśród purystów muzycznych.

  W ramach Festiwalu Muzyki Niezwykłej zespół zaprezentował koncert „Florid style: singing the virgin à l’anglaise (c. 1500-1520)” – polifoniczne utwory a capella angielskich kompozytorów renesansu: motety maryjne Johna Browne’a i msza Ave Maria Thomasa Ashewella. Grupa wystąpi w składzie: Björn Schmelzer, Anne-Kathryn Olsen, Carine Tinney, Albert Riera, Razek-François Bitar, Andrès Miravete, Marius Peterson, Arnout Malfliet en Tomàs Maxé.

  Patronatem honorowym czwartkowy koncert objęli Yves Wantens, Przedstawiciel Generalny Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii oraz Philippe de Brouwer, Konsul Honorowy Belgii.

  Festiwal Muzyki Niezwykłej to cykl pięciu koncertów w znakomitej obsadzie europejskich sław, organizowany w tym tygodniu – równolegle z Warsztatami Muzyki Niezwykłej – przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Na kolejne dni zaplanowane są koncerty estońskiego zespołu Linnamuusikud oraz Divny Ljubojević z Serbii z zespołem Melódi. Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu Muzyki Niezwykłej jest wolny. Szczegółowy program można znaleźć na stronie www.festiwal.mn.

 • 18 sierpnia

  Kraków: Barwny koncert Linnamuusikud w bazylice oo. Dominikanów »

  Podczas koncertu zatytułowanego „An hour of silence and contemplation in the bright sky of the Northern Lights’ sounds” zespół Linnamuusikud wykonał kilkanaście utworów muzycznych z różnych epoki i różnej proweniencji. Dużą część z nich opartą na tekstach maryjnych antyfon, stanowiła tradycyjna muzyka estońska, usłyszeliśmy też znane utwory zachodnioeuropejskie. Bardzo miłym gestem ze strony muzyków było zaśpiewanie trzech utworów, dawnych kompozytorów polskich: Mikołaja Zieleński i Mikołaja z Radomia.

  Występ zespołu dostarczył wielu niezwykłych doznań estetycznych, emocjonalnych i duchowych. Muzycy wystąpili w Polsce po wielu latach nieobecności, publiczność z niecierpliwością czekała na ponowne przeżycie muzycznych wrażeń z przed lat, kiedy to – także na zaproszenie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego – muzycy wystąpili w kościele mniszek dominikańskich na Gródku. Na Festiwalu Muzyki Niezwykłej zespół wystąpił w składzie: Taivo Niitvagi, Tiina Niitvagi, Kaarel Kuusk, Maria Barbara Niitvagi, Triin Preisfreund, Li Langebraun, Varro Vooglaid, Helena Vooglaid Mihkel Kuusk, Karin Veissmann, Marius Peterson.

  – „Linnamuusikud jak zawsze zaprezentował znakomity poziom artystyczny, dbałość o najdrobniejszy szczegół wykonawczy” – mówi Daniel Wierzejski, muzykolog i koordynator Szkoły Kantorów. – „Doświadczyliśmy zetknięcia z sacrum w mistycznych dźwiękach melodii, harmonii, ciszy i tekstach, w niezwykle delikatnej tkance brzmieniowej jaką potrafią wytworzyć jedynie ci muzycy” – dodaje.

  Linnamuusikud jest grupą starannie dobranych przez założyciela – Taivo Niitvägi – artystów, których łączy głębokie zainteresowanie różnymi tradycjami muzycznymi: od muzyki ludowej i chorału, po polifoniczną wyrafinowaną muzykę liturgiczną. W czasie sowieckiej stagnacji, zespół wykonywał muzykę sakralną w estońskich kościołach. Grupa ta stworzyła niepowtarzalny idiom brzmieniowy rozpoznawalny od pierwszych dźwięków wykonywanych utworów. We właściwy sobie, niepowtarzalny sposób dokonuje syntezy różnych stylów i tradycji współtworząc nową, oryginalną „żywą tradycję” muzyczną.

  Działania zespołu stworzyły przestrzeń dla swego rodzaju muzycznego laboratorium dla kilku generacji młodych muzyków, którzy w tym środowisku rozwijali swoje umiejętności, wzbogacając równocześnie krajobraz kulturowy Estonii. Ich występ na Festiwalu Muzyki Niezwykłej będzie pierwszym po dłuższej przerwie w działaniu zespołu, a podróż do Polski będzie miała swój sentymentalny wymiar nie tylko dla muzyków, ale również dla polskiej publiczności, która im wiele zawdzięcza.

  Festiwal Muzyki Niezwykłej organizuje po raz pierwszy w Krakowie Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Przez cały tydzień, od 14 do 20 sierpnia, w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów odbywają się Warsztaty Muzyki Niezwykłej, podczas których 350 osób z różnych stron Polski – ale także z Litwy, Białorusi, Włoch czy Niemiec – zgłębia tajniki śpiewu liturgicznego na różnych poziomach zaawansowania. Wieczorami odbywają się koncerty festiwalowe w znakomitej obsadzie europejskich sław. Na sobotę zaplanowany jest koncert Divny Ljubojević z Serbii, która prowadzi także zajęcia podczas warsztatów, z zespołem Melódi. Wstęp na wszystkie koncerty Festiwalu Muzyki Niezwykłej jest wolny. Szczegółowy program w formie książki można zakupić przez cały dzień w klasztorze oo. Dominikanów, przy wejściu na koncerty i po ich zakończeniu, a także znaleźć na stronie www.festiwal.mn.

 • 19 sierpnia

  Kraków: Divna & Melódi – muzyczna ikona na Festiwalu Muzyki Niezwykłej »

  Zwieńczeniem Festiwalu Muzyki Niezwykłej będzie sobotni koncert Divny Ljubojević i zespołu Melódi. Znakomita serbska wokalistka, znana jest z prostego, ale zarazem głębokiego i emocjonalnego głosu. Rozpoczęcie o 20:30 w bazylice oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12.

  „Propozycję Divny Ljubojević i zespołu Melódi można uznać za muzyczną ikonę” – pisze w programie Festiwalu Kama Hawryszków. „Artyści wykonują misteria bizantyjskie, mistyczną i uduchowioną muzykę prawosławną – antyczne pieśni z okresu od XIII do XVIII wieku. Tak szerokie ramy czasowe, połączone z różnorodnością gatunków i stylów, gwarantują wyjątkowe przeżycia estetyczne oraz duchowe (…). Fenomenalne wyczucie dla styku epoki sprawia, że koncerty Divny są przeżyciem zarówno duchowym, jak i estetycznym. To muzyczno-religijna kontemplacja”.

  Divna Ljubojević to urodzona w Belgradzie (Serbia) wokalistka, dyrygentka, kompozytorka i aranżerka. Ukończyła Akademię Muzyczną w Nowym Sadzie. Śpiewem zajmuje się profesjonalnie od 17. roku życia. Krytycy i media jej głos nazywają anielskim. Uczyła muzyki chóralnej we Francji, Holandii i Anglii; prowadzi liczne warsztaty i kursy mistrzowskie.

  Jest założycielką, dyrygentką i kierownikiem artystycznym chóru Melódi wykonującego tradycyjną muzykę cerkiewną z obszarów Serbii, Bułgarii, Rosji i Bizancjum. Wraz z zespołem dała ponad 600 koncertów na całym świecie oraz nagrała 25 płyt, z czego 14 wydano zagranicą. Na przestrzeni lat współpracowała z artystami z całego świata: śpiewakami operowymi, kameralnymi zespołami instrumentalnymi, gwiazdami muzyki pop oraz brała udział w nagraniach muzyki do filmów (m.in. w utworze Jerusalem do filmu Human z 2015) i gier komputerowych. Jest laureatką licznych nagród oraz została odznaczona orderem ikony Matki Boskiej Poczajowskiej.

  Podczas koncertu „The Byzantine mysteries” muzycy zaprezentują najpiękniejsze przykłady muzyki sakralnej Prawosławia – starodawne śpiewy z obszarów Bizancjum, Serbii, Rosji i Bułgarii z XIII-XVIII wieku. Zaśpiewają je: Divna Ljubojević – sopran, Tatjana Gostiljać – alt, Ivan Stanković, Sasa Damnjanović – tenor, Zoran Tesić, Viktor Ljujić, Nikola Aleksandrov – bas.

  W koncercie wezmą udział również uczestnicy wokalnych lekcji mistrzowskich, które od poniedziałku artystka prowadziła w ramach Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Była to unikatowa okazja dotknięcia wschodniej tradycji śpiewaczej u źródła. Jak podkreślają uczestnicy, były to zajęcia ogromnie twórcze, a jednocześnie niezwykle wymagające i różne od ich dotychczasowych doświadczeń wokalnych.

  Festiwal Muzyki Niezwykłej w tym roku po raz pierwszy zorganizowała Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Przez cały tydzień, od 14 do 20 sierpnia, w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów odbywają się Warsztaty Muzyki Niezwykłej, podczas których 350 osób z różnych stron Polski – ale także z Litwy, Białorusi, Włoch czy Niemiec – zgłębia tajniki śpiewu liturgicznego na różnych poziomach zaawansowania. Na niedzielę zaplanowany jest jeszcze koncert finałowy Warsztatów – w bazylice oo. Dominikanów wystąpi zespół Sancta Trinitas. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Szczegółowy program w formie książki można zakupić przez cały dzień w klasztorze oo. Dominikanów, przy wejściu na koncerty i po ich zakończeniu, a także znaleźć na stronie www.festiwal.mn.