Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 5 stycznia

  Wigilia Objawienia Pańskiego 2018 »

  W piątek, 5 stycznia 2018 r. o 20:15 zapraszamy do Kapitularza krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12) na gregoriańską wigilię uroczystości Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego (zwanej też świętem Trzech Króli).

  Uroczystość Epifanii to jedno z najwcześniej ustanowionych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie przez długi czas (a w niektórych Kościołach do dzisiaj) obchodzone było zamiast Bożego Narodzenia. Na Zachodzie święto to – jako oddzielne od Bożego Narodzenia – zaczęto obchodzić już w IV w.

  Na wigilię uroczystości Epifanii złożą się trzy nokturny (trzy psalmy, trzy czytania i trzy responsoria w każdym), bez hymnu. Brak własnego hymnu jest dowodem na to, że liturgia tej wigilii należy do jednej z najstarszych. Pod koniec nabożeństwa o. Wojciech Sznyk OP odśpiewa przepiękną genealogię Jezusa Chrystusa z Ewangelii św. Łukasza, a całość zakończy uroczyste „Te Deum” w wykonaniu wszystkich uczestników wigilii. Teksty, którymi będziemy się modlić nawiązują do znanych nam z Ewangelii, a także z tekstów Ojców Kościoła, pokłonu Trzech Magów oraz chrztu Jezusa w Jordanie – objawienia się wcielonego Boga poganom i całemu światu.

  Wspólną modlitwę poprowadzi Grupa chorałowa „Vigilantes”, kierowana przez o. Grzegorza Dońca OP. Każdy z uczestników wigilii otrzyma śpiewnik z nutami i tekstami opracowanymi na podstawie dominikańskich ksiąg (brewiarza z 1962 r. oraz antyfonarza). Psalmy i czytania będą wykonywane po polsku, a pozostałe części po łacinie. Do łacińskich tekstów dołączone będzie tłumaczenia na język polski.

  Wigilia uroczystości Epifanii to jedna z tych wigilii, które Grupa chorałowa „Vigilantes” śpiewa najdłużej (w tym roku po raz ósmy) i która zawsze gromadzi najwięcej uczestników. Zapraszamy do uwielbienia Boga we wspólnej modlitwie chorałem gregoriańskim.

  Przedłużeniem świętowania tajemnicy Wcielenia, rozpoczętego wieczorną wigilią, będzie koncert i kolędowanie przyjaciół, sympatyków, współpracowników i pracowników Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, które rozpocznie się w Auli klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w niedzielę, 7 stycznia o godz. 18:00.

 • 7 stycznia

  Kolędowanie z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym »

  Serdecznie zapraszamy wszystkich Współpracowników, Przyjaciół, Sympatyków i Dobrodziejów naszej Fundacji na wspólne kolędowanie - tradycyjnie w okolicach uroczystości Objawienia Pańskiego, tym razem w święto Chrztu Pańskiego, czyli już w najbliższą niedzielę, 7 stycznia.

  Rozpoczynamy o 18:00 w Auli krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów (wejście z ul. Stolarskiej 12 przez krużganki i atrium).

  Na uczestników kolędowania będą czekać kawa i herbata, ale wszelkie wypieki, owoce, sałatki itp. przyniesione na spotkanie będą bardzo mile widziane.

  Wydarzenie na Facebooku

 • 2 lutego

  Drugi wyjazd katechumenatu »

  Tym razem spotkaliśmy się na weekend w Domu Rekolekcyjnym „Nazaret”. Wyjazd zaplanowaliśmy na weekend 2-4.02.2018. Wszystkim udało się dojechać na czas i jak zwykle zaczęliśmy od kolacji, która, podobnie jak reszta posiłków, okazała się smaczna i obfita. Nakarmiwszy ciało, udaliśmy się do kaplicy na mszę, żeby zacząć zasadniczą pracę na rekolekcjach, czyli nawracanie się.

  Drugi wyjazd jest zawsze przeznaczony na pogłębienie relacji z Bogiem – mniej w nim elementów integracyjnych, za to więcej ciszy i modlitwy. Z tego względu pierwszy wieczór wypełniła konferencja o Kościele oraz nieszpory z komentarzem do czytania, który powiedział dk. Piotr Oleś. Jego krótkie kazania do czytań towarzyszyły także pozostałym godzinom liturgicznym, jakie wspólnie odmawialiśmy (jutrzni i nieszporom). Po modlitwie był czas do indywidualnego zagospodarowania: część uczestników wybrała odsypianie, część – integrację w kawiarence wypełnionej przywiezionymi przez nas smakowitościami (tu ukłon w stronę pań, które upiekły pyszne ciasta!).

  Następny dzień rozpoczął się jutrznią i śniadaniem, a zasadniczym motywem ewangelicznym, który nam towarzyszył przez całą sobotę, było czytanie o spotkaniu Jezusa z Samarytanką. Jego dotyczyły konferencje o. Macieja Soszyńskiego, bo jeśli chodzi o pracę w grupkach, to rozważaliśmy czytania niedzielne i każdy zespół miał napisać coś na kształt kazania na podstawie swojego dzielenia. W południe zebraliśmy się na mszy św. a potem na obiedzie. Po nim nastąpiła długi czas wolny, przeznaczony na spacer bądź trwanie w milczeniu ze słowem, które rozważaliśmy. Można było tez połączyć te elementy.

  Po południu ojciec wygłosił drugie rozważanie i mieliśmy czas na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy. Po niej odmówiliśmy nieszpory i nadszedł czas na kolację. Wzmocnieni spożywczo a także z odpowiednią ilością kofeiny we krwi zasiedliśmy w zaciemnionej auli do wysłuchania i obejrzenia bardzo profesjonalnego wykładu dk. Piotra na temat świątyni chrześcijańskiej, czyli skąd, jak i po co powstały kościoły. Po nim podzieliliśmy się naszymi kazaniami, co było z jednej strony dobrym doświadczeniem duchowym, a z drugiej źródłem śmiechu i radości nie tylko wzniosłej.

  W niedzielę rano opuścił nas, ze względu na swoje obowiązki w Krakowie, diakon, ale pozostały skład dzielnie wytrwał do końca. Po śniadaniu i kawie posłuchaliśmy konferencji na temat sakramentu pokuty, który oczywiście wywołał mnóstwo pytań. Ledwo zdążyliśmy przed mszą.

  Zamknęła ona czas skupienia. Został nam tylko posiłek przed drogą, uporządkowanie pokoi i zwrot kluczy. W międzyczasie Bystrą zasypał śnieg, więc był pewien niepokój, czy nie zostaniemy odcięci, jednak mroczne wizje się nie sprawdziły – drogowcy zdążyli odśnieżyć drogi. Zresztą im bliżej Krakowa, tym śniegu było mniej. Szkoda, bo wyglądał naprawdę spektakularnie i przytulnie.

  Za całość organizacji wyjazdu odpowiedzialna była Barbara Szymańska i jak zwykle zrobiła to w pełni profesjonalnie – dziękujemy! Od strony wewnętrznej cały ciężar spoczął na Duchu Świętym, ale z pewnością nas nie zawiódł – oby dobre owoce tego spotkania w nas trwały i pomogły nam duchowo dorastać. I do sakramentów, i do świętości.

 • 25 lutego

  W niedzielę dzień otwarty »

  W niedzielę, 25 lutego, organizujemy serię spotkań, poświęconych teologii liturgii, architektury i muzyki. Przez cały dzień będzie można także zapoznać się z publikacjami naszej Fundacji.

  Wszystkie wydarzenia odbędą się w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów, przy ul. Stolarskiej 12 - są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych bez konieczności rejestracji.

  Dominikański Ośrodek Liturgiczny na 100%Przyjdź, posłuchaj, zainspiruj się!

  9:45-10:30
  Wykład „O pięknie gestu liturgicznego”
  Dominik Jurczak OP, Kapitularz

  13:00-13:45
  Wykład „O znaczeniu architektury sakralnej”
  Piotr Oleś OP, Kapitularz

  14:30-15:15
  Zwiedzanie Bazyliki Najświętszej Trójcy
  Piotr Oleś OP, rozpoczęcie przy furcie

  18:00-19:00
  Wykład „O liczbie, kosmosie i muzyce liturgicznej”
  prezentacja muzyczna „Loomine”
  Grzegorz Doniec OP, Kapitularz

  9:30-21:30
  Poznaj nasze produkty i publikacje
  Sklep Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego przy furcie

  Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych bez konieczności rejestracji, każde z nich potrwa dwa do trzech kwadransów (wieczorny blok muzyczny – około godziny); tak, aby z łatwością mogli w nich wziąć udział uczestnicy poprzedzającej dane spotkanie Mszy świętej oraz aby można było zdążyć na kolejną Mszę.

  Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest organizacją pożytku publicznego, na którą można przekazać 1% podatku. Aby to zrobić, w swoim zeznaniu podatkowym wystarczy wpisać numer KRS: 0000354036.

 • 25 marca

  Chór zaśpiewa na Skałce »

  Podczas Mszy świętej w Niedzielę Palmową zaśpiewa nasz Chór oraz schola Flores Rosarum. Zapraszamy 25 marca 2018 o godzinie 17:30 do Bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa na Skałce, przy ul. Skałecznej 15 w Krakowie.

  Missa Tempore QuadrageimaeW trakcie Mszy Chór wykona części stałe z Missa tempore Quadragesimae Johanna Michaela Haydna, a części zmienne wykona schola gregoriańska Flores Rosarum.

  Missa tempore Quadragesimae MH 553 została skomponowana w 1794 roku w Salzburgu. Wpisuje się w ówczesny ideał reformy, jest krótka, funkcjonalna, prosta i nawiązuje do tradycji gregoriańskiej.

  Flores Rosarum poprowadzi s. Susi Ferfoglia, natomiast nasz Chór poprowadzi jego stały dyrygent Ewa Kieres. Na instrumentach zagrają Marek Miśkowicz - organy, Katarzyna Krawczyk - wiolonczela.

  Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy tego dnia.

  Chór działający przy Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie powstał w maju 2015 roku. Od początku jego dyrygentem jest Ewa Kieres. Zespół podejmuje pracę nad wokalną muzyką sakralną, tak by móc zarówno służyć podczas liturgii, jak i brać udział w wydarzeniach kulturalnych. W repertuarze chóru znajdują się utwory m.in. Duruflé, Poulenca, Handla, Faure, Dvoraka. Jednym z pierwszych projektów chóru było wykonanie w ramach uroczystości związanych z obchodami 800 rocznicy założenia zakonu dominikańskiego Te Deum HWV 278 (utrechckie) Georga Friedricha Häendla, z towarzyszeniem solistów i orkiestry.

 • 7 kwietnia

  Zaśpiewaj z nami Allleluja! »

  Serdecznie zapraszamy na wspólne allelujanie, czyli śpiewanie pieśni wielkanocnych w atmosferze świętowania Zmartwychwstania Pańskiego. Spotykamy się w najbliższą sobotę, 7 kwietnia 2018 o 18:00 w Kapitularzu krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12.

  Dla uczestników spotkania (tutaj można pobrać wydarzenie do kalendarza) będziemy mieli przygotowane teksty pieśni. Nie trzeba być zawodowym śpiewakiem (choć i takich zapraszamy) - wystarczy po prostu chcieć się z nami uradować Zmartwychwstaniem. Jak zwykle, będzie herbata i trochę słodkości, ale zachęcamy też do przyniesienia specjałów z Waszych świątecznych stołów.

  My już się rozgrzewamy przy naszych paschalnych płytach - możecie słuchać ich razem z nami w serwisie Spotify (a także w iTunes, Google Play, Tidal czy innych serwisach z e-muzyką).

  Już teraz zapraszamy Was także na uroczystą, liturgiczną wigilię Zesłania Ducha Świętego w sobotę, 19 maja 2018 o 19:30 w kościele NMP Śnieżnej u sióstr Dominikanek na Gródku przy ul. Mikołajskiej. Cieszymy się na tę wspólną celebrację i mamy nadzieję, że Was nie zabraknie!

 • 19 maja

  Kraków: Abp Marek Jędraszewski ochrzcił troje dorosłych u dominikanów »

  W sobotę 19 maja uroczystej Mszy wigilii Zesłania Ducha Świętego w kościele sióstr dominikanek „na Gródku” przewodniczył arcybiskup metropolita krakowski, który udzielił trojgu dorosłym sakramentów chrztu i pierwszej komunii, a dwunastu osobom bierzmowania. Czuwanie zorganizował jak co roku Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Dorośli na drodze do wiary

  Choć przyzwyczailiśmy się, że nowi członkowie wspólnoty Kościoła przyjmowani są zazwyczaj w wieku niemowlęcym, niemal w każdej diecezji prowadzone jest także – wzorem pierwszych wieków chrześcijaństwa – przygotowanie osób dorosłych, które nie otrzymały chrztu po urodzeniu, a na pewnym etapie spotkały Boga i zapragnęły otrzymać chrzest. Jeden z dwóch takich kursów w Krakowie – zwanych katechumenatem – przy krakowskim klasztorze dominikanów prowadzi od siedmiu lat Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Zwieńczeniem całorocznego przygotowania dwóch grup (kandydaci do chrztu oraz ochrzczeni, przygotowujący się do bierzmowania) była sobotnia liturgia. Troje „wybranych”: Bartosz, Aneta i Jagoda, przyjęło sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i eucharystię, a dziewięcioro kolejnych kandydatów sakrament bierzmowania.

  Przeszło dziesięć lat temu Ośrodek rozpoczął także odprawianie liturgicznych wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego, które są uzupełnieniem bogatego wachlarza propozycji czuwań charyzmatycznych i wieczorów uwielbienia, organizowanych w Krakowie w noc poprzedzającą Zielone Świątki. Początkowo były to wigilie gregoriańskie (w kościele św. Idziego pod Wawelem), a w ostatnich latach – po publikacji najpierw nowego Mszału, a potem lekcjonarza – także Msze święte w kościele Matki Bożej Śnieżnej na krakowskim Gródku. Modlitwie przewodniczyli krakowscy biskupi, którzy przez ostatnie pięć lat udzielali także sakramentu bierzmowania. W tym roku zaproszenie przyjął krakowski ordynariusz, abp Marek Jędraszewski.

  Święto całej wspólnoty

  Zgodnie z wielowiekową tradycją, zazwyczaj dorośli otrzymują sakramenty wtajemniczenia w czasie Wigilii Paschalnej w Wielką Noc. W tym roku jednak wybrana została druga z tradycyjnych dat – uroczystość Pięćdziesiątnicy.

  Zgodnie propozycją zawartą w nowych wydaniach ksiąg liturgicznych, Mszę świętą rozpoczęła rozbudowana liturgia słowa, składająca się z sześciu czytań, czterech psalmów i następujących po nich modlitw. Po homilii odśpiewana została Litania do Wszystkich Świętych i uroczyste błogosławieństwo wody chrzcielnej, podczas którego zanurzany był paschał.

  Następnie biskup zapytał kandydatów do chrztu, czy wyrzekają się szatana i wszystkich jego spraw, a uzyskawszy potrójne potwierdzenie, namaścił ich dłonie olejem katechumenów. To jeden z trzech olejów, błogosławionych podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek – ma on sprawić, że ciało nowo ochrzczonego będzie natłuszczone niczym u antycznego atlety, dzięki czemu będzie zdolny wyślizgnąć się spod uścisku diabła.

  Po otrzymaniu wyznania wiary, biskup uroczyście polał głowy wybranych wodą, udzielając im chrztu. Na znak przemiany, która dokonała się w ich życiu, założyli białą szatę (albę) i otrzymali zapaloną świecę, a w końcu wraz z pozostałymi kandydatami przyjęli znamię Ducha Świętego. Podczas sprawowanej później liturgii eucharystycznej, po raz pierwszy w życiu przyjęli Komunię świętą.

  Różne drogi do jednej Prawdy

  Katechumenat u dominikanów prowadzą ojcowie związani z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym z pomocą diakonów, braci studentów i świeckich katechistów – wywodzących się z duszpasterstwa Beczka, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii czy Ruchu Światło-Życie. Do grupy w każde wakacje dołączają inne osoby: osoby, którym rodzice postanowili pozostawić wybór wiary na czas dorosłości, dzieci wyznawców innych religii, a niekiedy obcokrajowcy, którzy w dzieciństwie nie mogli przyjąć sakramentów w Kościele katolickim. Każda historia jest inna – i choć kurs ma charakter grupowy, wspólnota nie jest liczna, dzięki czemu podejście do kandydatów pozostaje indywidualne.

  Krakowski kościół mniszek dominikańskich tradycyjnie jest miejscem udzielania bierzmowania dorosłym kandydatom, ponieważ w tym miejscu w każdą niedzielę Dominikański Ośrodek Liturgiczny sprawował dotychczas Mszę św. we wspólnocie z katechumenami i kandydatami do bierzmowania. Także siostry, które nie opuszczają zakonnej klauzury, każdego roku wiernie ogarniają ich modlitwą.

  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oprócz katechumenatu prowadzi także szereg innych projektów duszpasterskich, edukacyjnych i internetowych – wśród nich serwis poświęcony w całości Sakramentom, pod adresem www.7pierwszych.pl. Obecnie przygotowuje jedenastą edycję rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, które odbędą się w dniach 7-9 września 2018.

 • 19 maja

  Liturgiczna Wigilia Zesłania Ducha Świętego z sakramentami wtajemniczenia »

  W sobotę 19 maja uroczystej Mszy wigilii Zesłania Ducha Świętego w kościele sióstr dominikanek „na Gródku” o 19:00 będzie przewodniczył arcybiskup metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, który udzieli trojgu dorosłym z naszego katechumenatu sakramentów chrztu i pierwszej komunii, a dwunastu osobom bierzmowania.

  Plakat Dorośli na drodze do wiary

  Choć przyzwyczailiśmy się, że nowi członkowie wspólnoty Kościoła przyjmowani są zazwyczaj w wieku niemowlęcym, niemal w każdej diecezji prowadzone jest także – wzorem pierwszych wieków chrześcijaństwa – przygotowanie osób dorosłych, które nie otrzymały chrztu po urodzeniu, a na pewnym etapie spotkały Boga i zapragnęły otrzymać chrzest. Jeden z dwóch takich kursów w Krakowie – zwanych katechumenatem – prowadzimy od siedmiu lat przy krakowskim klasztorze dominikanów.

  Zwieńczeniem całorocznego przygotowania dwóch naszych grup (kandydaci do chrztu oraz ochrzczeni, przygotowujący się do bierzmowania) będzie sobotnia liturgia. Troje „wybranych” przyjmie sakramenty wtajemniczenia: chrzest, bierzmowanie i eucharystię, a dziewięcioro kolejnych kandydatów sakrament bierzmowania.

  Przeszło dziesięć lat temu rozpoczęliśmy także odprawianie liturgicznych wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego, które są uzupełnieniem bogatego wachlarza propozycji czuwań charyzmatycznych i wieczorów uwielbienia, organizowanych w Krakowie w noc poprzedzającą Zielone Świątki. Początkowo były to wigilie gregoriańskie („In Vigilia Pentecostes” w kościele św. Idziego pod Wawelem), a w ostatnich latach – po publikacji najpierw nowego Mszału, a potem lekcjonarza – także Msze święte w kościele Matki Bożej Śnieżnej na krakowskim Gródku (pod przewodnictwem przeorów, a potem biskupów Damiana Muskusa i Tadeusza Pieronka, którzy przez ostatnie pięć lat udzielali także sakramentu bierzmowania). W tym roku zaproszenie przyjął krakowski ordynariusz, abp Marek Jędraszewski.

  Święto całej wspólnoty

  Zgodnie z wielowiekową tradycją, zazwyczaj dorośli otrzymują sakramenty wtajemniczenia w czasie Wigilii Paschalnej w Wielką Noc. W tym roku jednak wybrana została druga z tradycyjnych dat – uroczystość Pięćdziesiątnicy.

  Zgodnie propozycją zawartą w nowych wydaniach ksiąg liturgicznych, Mszę świętą rozpocznie rozbudowana liturgia słowa, składająca się z sześciu czytań, czterech psalmów i następujących po nich modlitw. Po homilii odśpiewana zostanie Litania do Wszystkich Świętych i uroczyste błogosławieństwo wody chrzcielnej, podczas którego zanurzany będzie paschał.

  Następnie biskup zapyta kandydatów do chrztu, czy wyrzekają się szatana i wszystkich jego spraw i namaści ich dłonie olejem katechumenów. To jeden z trzech olejów, błogosławionych podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek – ma on sprawić, że ciało nowo ochrzczonego będzie natłuszczone niczym u antycznego atlety, dzięki czemu będzie zdolny wyślizgnąć się spod uścisku diabła.

  Po otrzymaniu wyznania wiary, biskup poleje głowy wybranych wodą, udzielając im chrztu. Na znak przemiany, która dokonała się w ich życiu, założą także białą szatę (albę) i otrzymają zapaloną świecę, a w końcu wraz z pozostałymi kandydatami przyjmą znamię Ducha Świętego. Podczas sprawowanej później liturgii eucharystycznej, po raz pierwszy w życiu przyjmą Komunię.

  Różne drogi do jednej Prawdy

  Katechumenat u dominikanów prowadzą ojcowie związani z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym z pomocą diakonów, braci studentów i świeckich katechistów – wywodzących się z duszpasterstwa Beczka, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii czy Ruchu Światło-Życie. Do grupy w każde wakacje dołączają inne osoby: osoby, którym rodzice postanowili pozostawić wybór wiary na czas dorosłości, dzieci wyznawców innych religii, a niekiedy obcokrajowcy, którzy w dzieciństwie nie mogli przyjąć sakramentów w Kościele katolickim. Każda historia jest inna – i choć kurs ma charakter grupowy, wspólnota nie jest liczna, dzięki czemu podejście do kandydatów pozostaje indywidualne.

  Krakowski kościół mniszek dominikańskich tradycyjnie jest miejscem udzielania bierzmowania dorosłym kandydatom, ponieważ w tym miejscu w każdą niedzielę Dominikański Ośrodek Liturgiczny sprawował dotychczas Mszę św. we wspólnocie z katechumenami i kandydatami do bierzmowania. Także siostry, które nie opuszczają zakonnej klauzury, każdego roku wiernie ogarniają ich modlitwą.

  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny oprócz katechumenatu prowadzi także szereg innych projektów duszpasterskich, edukacyjnych i internetowych – wśród nich serwis poświęcony w całości Sakramentom, pod adresem www.7pierwszych.pl.

 • 22 maja

  Książka roku: „Theologia prima” Davida W. Fagerberga już w przedsprzedaży! »

  „Przedmiotem teologii jest Bóg, ludzkość i stworzenie, a wirem, w którym te trzy rzeczywistości egzystencjalnie się splatają, jest właśnie liturgia”. Zobacz i posłuchaj, co o polskim wydaniu przełomowej książki Davida W. Fagerberga mówi prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, o. Dominik Jurczak OP, wykładowca na Anselmianum w Rzymie.

  David W. Fagerberg: Theologia prima. Czym jest teologia liturgiczna?„Theologia prima” Davida W. Fagerberga próbuje odpowiedzieć na kluczowe pytania: czym jest teologia liturgiczna i czym różni się od teologii liturgii? Jego zdaniem celebracja, do której włącza chrzest, jest wiarą Kościoła w ruchu, a tym samym podstawą rozumienia zbawczego działania Boga - nie zaś pustym rytualnym gestem. Zgodnie z tym podejściem wspólnota liturgiczna uprawia autentyczną teologię, a prawo modlitwy (lex orandi) ustanawia prawo wiary Kościoła. 

  „Theologia prima”, opublikowana w języku angielskim w 2003 roku, to drugie wydanie przełomowej książki Fagerberga z 1992 roku What is Liturgical Theology? A Study in Methodology - od tego czasu autor postanowił przeformułować wiele zaprezentowanych w niej kwestii, a jego sposób rozumienia teologii liturgicznej cały czas ewoluował.

  Książka Fagerberga jest już piątą pozycją serii „Źródło i Szczyt” prezentującą polskiemu czytelnikowi bogactwo teologii liturgicznej. Zdecydowaliśmy się opublikować książkę Davida W. Fagerberga, ponieważ czytając ją można poznać również myślenie jego nauczycieli. Fagerberg umiejętnie przedsta­wia w formie syntezy najważniejsze idee teologii liturgicznej rozwijanej przez Aidana Kavanagha oraz Aleksandra Schmemanna. Równocześnie Theologia Pri­ma nie jest jedynie streszczeniem myśli wspomnianych teologów, ale twórczym rozwinięciem ich poglądów. 

  Zamów w przedsprzedaży

  Do 31 maja trwa przedsprzedaż książki w promocyjnej cenie. Zamówienie złożone w tym czasie będą realizowane od 1 czerwca 2018 roku.

 • 26 maja

  Gregoriańska wigilia Najświętszej Trójcy »

  W wigilię uroczystośc Najświętszej Trójcy, w sobotę, 26 maja, o godz. 20:30 zapraszamy serdecznie do Kapitularza krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. Matutinum tej uroczystości już po raz dziewiąty poprowadzi grupa chorałowa Vigilantes pod przewodnictwem o. Grzegorza Dońca OP z naszej Fundacji.

  „Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu” – tymi słowami każdego dnia oddajemy cześć Jednemu Bogu w Trzech Osobach. W sposób szczególny czcimy Trójcę Najświętszą tydzień po Zesłaniu Ducha Świętego. Choć prawdę o Trójcy Świętej objawił nam Chrystus Pan, a Nowy Testament pełen jest odniesień do Trzech Osób Boskich, to osobna uroczystość ku czci Trójcy Świętej jest stosunkowo młoda, bo pochodzi z XI w., a na cały Kościół została rozszerzona w wieku XIV.

  Dla uczestników będą przygotowane śpiewniki z tekstami i nutami, tak aby każdy mógł włączyć się do wspólnej modlitwy.