Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   Bieżące
 • 5 stycznia

  Wigilia Objawienia Pańskiego 2018 »

  W piątek, 5 stycznia 2018 r. o 20:15 zapraszamy do Kapitularza krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12) na gregoriańską wigilię uroczystości Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego (zwanej też świętem Trzech Króli).

  Uroczystość Epifanii to jedno z najwcześniej ustanowionych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie przez długi czas (a w niektórych Kościołach do dzisiaj) obchodzone było zamiast Bożego Narodzenia. Na Zachodzie święto to – jako oddzielne od Bożego Narodzenia – zaczęto obchodzić już w IV w.

  Na wigilię uroczystości Epifanii złożą się trzy nokturny (trzy psalmy, trzy czytania i trzy responsoria w każdym), bez hymnu. Brak własnego hymnu jest dowodem na to, że liturgia tej wigilii należy do jednej z najstarszych. Pod koniec nabożeństwa o. Wojciech Sznyk OP odśpiewa przepiękną genealogię Jezusa Chrystusa z Ewangelii św. Łukasza, a całość zakończy uroczyste „Te Deum” w wykonaniu wszystkich uczestników wigilii. Teksty, którymi będziemy się modlić nawiązują do znanych nam z Ewangelii, a także z tekstów Ojców Kościoła, pokłonu Trzech Magów oraz chrztu Jezusa w Jordanie – objawienia się wcielonego Boga poganom i całemu światu.

  Wspólną modlitwę poprowadzi Grupa chorałowa „Vigilantes”, kierowana przez o. Grzegorza Dońca OP. Każdy z uczestników wigilii otrzyma śpiewnik z nutami i tekstami opracowanymi na podstawie dominikańskich ksiąg (brewiarza z 1962 r. oraz antyfonarza). Psalmy i czytania będą wykonywane po polsku, a pozostałe części po łacinie. Do łacińskich tekstów dołączone będzie tłumaczenia na język polski.

  Wigilia uroczystości Epifanii to jedna z tych wigilii, które Grupa chorałowa „Vigilantes” śpiewa najdłużej (w tym roku po raz ósmy) i która zawsze gromadzi najwięcej uczestników. Zapraszamy do uwielbienia Boga we wspólnej modlitwie chorałem gregoriańskim.

  Przedłużeniem świętowania tajemnicy Wcielenia, rozpoczętego wieczorną wigilią, będzie koncert i kolędowanie przyjaciół, sympatyków, współpracowników i pracowników Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, które rozpocznie się w Auli klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w niedzielę, 7 stycznia o godz. 18:00.

 • 7 stycznia

  Kolędowanie z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym »

  Serdecznie zapraszamy wszystkich Współpracowników, Przyjaciół, Sympatyków i Dobrodziejów naszej Fundacji na wspólne kolędowanie - tradycyjnie w okolicach uroczystości Objawienia Pańskiego, tym razem w święto Chrztu Pańskiego, czyli już w najbliższą niedzielę, 7 stycznia.

  Rozpoczynamy o 18:00 w Auli krakowskiego klasztoru oo. Dominikanów (wejście z ul. Stolarskiej 12 przez krużganki i atrium).

  Na uczestników kolędowania będą czekać kawa i herbata, ale wszelkie wypieki, owoce, sałatki itp. przyniesione na spotkanie będą bardzo mile widziane.

  Wydarzenie na Facebooku

 • 2 lutego

  Drugi wyjazd katechumenatu »

  Tym razem spotkaliśmy się na weekend w Domu Rekolekcyjnym „Nazaret”. Wyjazd zaplanowaliśmy na weekend 2-4.02.2018. Wszystkim udało się dojechać na czas i jak zwykle zaczęliśmy od kolacji, która, podobnie jak reszta posiłków, okazała się smaczna i obfita. Nakarmiwszy ciało, udaliśmy się do kaplicy na mszę, żeby zacząć zasadniczą pracę na rekolekcjach, czyli nawracanie się.

  Drugi wyjazd jest zawsze przeznaczony na pogłębienie relacji z Bogiem – mniej w nim elementów integracyjnych, za to więcej ciszy i modlitwy. Z tego względu pierwszy wieczór wypełniła konferencja o Kościele oraz nieszpory z komentarzem do czytania, który powiedział dk. Piotr Oleś. Jego krótkie kazania do czytań towarzyszyły także pozostałym godzinom liturgicznym, jakie wspólnie odmawialiśmy (jutrzni i nieszporom). Po modlitwie był czas do indywidualnego zagospodarowania: część uczestników wybrała odsypianie, część – integrację w kawiarence wypełnionej przywiezionymi przez nas smakowitościami (tu ukłon w stronę pań, które upiekły pyszne ciasta!).

  Następny dzień rozpoczął się jutrznią i śniadaniem, a zasadniczym motywem ewangelicznym, który nam towarzyszył przez całą sobotę, było czytanie o spotkaniu Jezusa z Samarytanką. Jego dotyczyły konferencje o. Macieja Soszyńskiego, bo jeśli chodzi o pracę w grupkach, to rozważaliśmy czytania niedzielne i każdy zespół miał napisać coś na kształt kazania na podstawie swojego dzielenia. W południe zebraliśmy się na mszy św. a potem na obiedzie. Po nim nastąpiła długi czas wolny, przeznaczony na spacer bądź trwanie w milczeniu ze słowem, które rozważaliśmy. Można było tez połączyć te elementy.

  Po południu ojciec wygłosił drugie rozważanie i mieliśmy czas na adorację Najświętszego Sakramentu w ciszy. Po niej odmówiliśmy nieszpory i nadszedł czas na kolację. Wzmocnieni spożywczo a także z odpowiednią ilością kofeiny we krwi zasiedliśmy w zaciemnionej auli do wysłuchania i obejrzenia bardzo profesjonalnego wykładu dk. Piotra na temat świątyni chrześcijańskiej, czyli skąd, jak i po co powstały kościoły. Po nim podzieliliśmy się naszymi kazaniami, co było z jednej strony dobrym doświadczeniem duchowym, a z drugiej źródłem śmiechu i radości nie tylko wzniosłej.

  W niedzielę rano opuścił nas, ze względu na swoje obowiązki w Krakowie, diakon, ale pozostały skład dzielnie wytrwał do końca. Po śniadaniu i kawie posłuchaliśmy konferencji na temat sakramentu pokuty, który oczywiście wywołał mnóstwo pytań. Ledwo zdążyliśmy przed mszą.

  Zamknęła ona czas skupienia. Został nam tylko posiłek przed drogą, uporządkowanie pokoi i zwrot kluczy. W międzyczasie Bystrą zasypał śnieg, więc był pewien niepokój, czy nie zostaniemy odcięci, jednak mroczne wizje się nie sprawdziły – drogowcy zdążyli odśnieżyć drogi. Zresztą im bliżej Krakowa, tym śniegu było mniej. Szkoda, bo wyglądał naprawdę spektakularnie i przytulnie.

  Za całość organizacji wyjazdu odpowiedzialna była Barbara Szymańska i jak zwykle zrobiła to w pełni profesjonalnie – dziękujemy! Od strony wewnętrznej cały ciężar spoczął na Duchu Świętym, ale z pewnością nas nie zawiódł – oby dobre owoce tego spotkania w nas trwały i pomogły nam duchowo dorastać. I do sakramentów, i do świętości.