Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 27 maja

  Kończymy Msze na Gródku do wakacji »

  Sobotnią wigilią i niedzielną Mszą w dzień uroczystości Zesłania Ducha Świętego zakończyliśmy tegoroczny „sezon” Mszy niedzielnych na Gródku. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w nich mniej lub bardziej regularnie i cieszymy się, że mogliśmy przez ten rok towarzyszyć modlitwą katechumenom i bierzmowanym, aby w tym samym miejscu, w minioną sobotę przyjąć ich do grona ochrzczonych.

  Dziękujemy przede wszystkim drogim Siostrom Dominikankom, za gościnę i modlitwę - a także wszystkim, którzy podejmowali posługi i koordynowali je - tu szczególne podziękowania dla niezawodnej Moniki Lipińskiej OPs, a także dla braci Krystiana Neściora, Dominika Zarychty, Tobiasza Cieślaka oraz Piotra Olesia, a także dla Jakuba Lamparskiego.

  Pamiętajcie więc, że w tę niedzielę (27.05) i w żadną z niedziel od czerwca do września Mszy św. o 11:00 nie będzie (na Gródku są Msze o 7:30 i 19:00, na Stolarskiej 8:00, 9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:30, 17:00, 19:00, 20:20, 21:30, a w kościele św. Idziego 9:00 i 12:00).

  Jeśli byliście uczestnikami naszych Mszy, pewnie dostaliście tę wiadomość także mailem - jej treść można zobaczyć tutaj. Korzystając z okazji, chcemy wspomnieć o kilku nadchodzących inicjatywach, które uważamy za naprawdę wartościowe i związane z naszą Fundacją:

  Sobota, 19 maja - to (już miniona) data naszej wigilii - mamy dla Was piękne zdjęcia, a niedługo na Liturgia.pl będzie można zobaczyć świetną relację wideo - śledźcie stronę!

  Sobota, 26 maja - o 10:00 święcenia prezbiteratu (w tym br. Piotr Oleś OP, który towarzyszył nam w katechumenacie i nie tylko), o 20:30 wigilia gregoriańska Trójcy Świętej w Kapitularzu.

  Niedziela, 27 maja - przez cały dzień Odpust dominikański Świętej Trójcy w Bazylice i Klasztorze, zapraszamy na nasze stoisko w krużgankach i polecamy inne atrakcje.

  Piątek, 1 czerwca - spodziewana data rozpoczęcia sprzedaży świetnej książki „Theologia prima. Czym jest teologia liturgiczna?” Davida W. Fagerberga - do tego czasu można zamowić ją taniej.

  Weekend, 7-9 września - rekolekcje liturgiczne Mysterium fascinans w Krakowie, wkrótce ogłosimy szczegóły, a zapisy ruszą w czerwcu - warto jednak zarezerwować ten termin!

 • 27 maja

  Spotkajmy się na odpuście dominikańskim »

  Niedziela Świętej Trójcy to każdego roku święto tytułu krakowskiej bazyliki oo. Dominikanów - czyli uroczystość odpustowa. Z tej okazji duszpasterstwo Beczka przygotowało tradycyjne wydarzenie, dzięki któremu będziemy mogli uczcić ten dzień.

  Jak podkreślają studenci z Beczki, każdy, bez względu na wiek, powinien czuć się zaproszony, żeby wzmocnić ducha i ciało. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych prelekcjach wykładowych i warsztatach, także dla najmłodszych. Jak na tradycyjnym odpuście będzie można zjeść różnorodne smakołyki: owoce, domowe słodycze i ciasta, a także delektować się smakiem świeżo parzonej kawy.

  W klasztornych krużgankach nie zabraknie tego dnia także naszej Fundacji i stoiska Sklepu Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego - a na nim nie tylko crème de la crème dominikańskich publikacji, ale też ikony, rękodzieło i wspaniała muzyka. Wydawnicze bestsellery będą tego dnia dostępne w promocyjnych cenach. Jak zwykle u nas, za wszystko będzie można płacić kartą.

 • 15 czerwca

  Radio Kraków: Teologiczna książka roku »

  W piątek 15 czerwca słuchacze Radia Kraków mogli wysłuchać rozmowy p. red. Anny Łoś z ojcami związanymi z Dominikańskim Ośrodklem Liturgicznym na temat książki „Theologia prima”.

  W studiu gościli o. Dominik Jurczak OP – prezes naszej Fundacji, o. Łukasz Miśko – stały współpracownik Fundacji w USA oraz br. Dominik Zarychta – diakon i kantor w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów.

  Korzenie tego terminu tkwią w filozofii greckiej – Platon używał go, zwracając na edukacyjną funkcję mitologii, a Arystoteles identyfikował z metafizyką – uznając, że pierwiastek boski obecny jest we wszystkich bytach. Mowa o teologii. O jej szczególnym wymiarze rozmawiamy w Duchowym Kole Kultury, a pretekstem do dyskusji jest teologiczna książka roku, czyli „Theologia prima” Davida W. Fagerberga.

  Książka Fagerberga jest już piątą pozycją serii „Źródło i Szczyt” prezentującą polskiemu czytelnikowi bogactwo teologii liturgicznej. Zdecydowaliśmy się opublikować książkę Davida W. Fagerberga, ponieważ czytając ją można poznać również myślenie jego nauczycieli. Fagerberg umiejętnie przedsta­wia w formie syntezy najważniejsze idee teologii liturgicznej rozwijanej przez Aidana Kavanagha oraz Aleksandra Schmemanna. Równocześnie Theologia Pri­ma nie jest jedynie streszczeniem myśli wspomnianych teologów, ale twórczym rozwinięciem ich poglądów.

  Książka jest dostępna w bieżącej sprzedaży – także intenetowej i telefonicznej.

 • 16 czerwca

  Dzień otwarty Szkoły Kantorów »

  W sobotę 16 czerwca 2018 zapraszamy na dzień otwarty Szkoły Kantorów. Propozycja skierowana jest szczególnie do osób rozważających wzięcie udziału w nadchodzącej rekrutacji, ale także do wszystkich zainteresowanych śpiewem i muzyką liturgiczną.

  Zajęcia odbywają się w godzinach 9:00-13:50 oraz 14:50-18:00 w salach krakowskiego Klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 (wejście przez furtę i krużganki - wewnętrzne drzwi będą oznakowane bannerem).

  Każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w otwartych zajęciach z zasad muzyki (prow. A. Kubik), kształcenia słuchu (prow. T. Samulnik OP lub G. Doniec OP), próbie przygotowującej do koncertu końcoworocznego (prow. D. Kusz OP i O. Trzebicka). Po południu przewidziane są zajęcia z chorału gregoriańskiego (S. Witkowski, G. Doniec OP), teologii muzyki i liturgii (G. Doniec OP), harmonii i analizy (K. Dobosz) oraz Podstawowych Umiejętności Kantorskich (T. Samulnik OP).

  Dzień otwarty będzie okazją do poznania przebiegu zajęć na poszczególnych rocznikach, a także prowadzących zajęcia - w czasie przerw z pewnością będzie okazja, aby zadać im pytania, jeśli jakieś się pojawią. Do dyspozycji odwiedzających zajęcia będzie także opiekun projektu, o. Grzegorz Doniec OP. Podczas przedpołudniowego bloku zajęć i przerwy obiadowej będzie można także zapoznać się z publikacjami z dziedziny muzyki i liturgii, dostępnymi w sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, zlokalizowanym przy wejściu do klasztoru (za furtą, czynny w godz. 11-15).

  Uczestnictwo jest bezpłatne i niezobowiązujące. Ze względów organizacyjnych, prosimy o wcześniejsze potwierdzenie uczestnictwa poprzez przycisk „Wezmę udział” na Facebooku (nie jest to jednak warunek konieczny do wzięcia udziału w zajęciach).

 • 29 czerwca

  Missa F-dur KV 192 W. A. Mozarta podczas Mszy świętej »

  W piątek 29 czerwca, podczas Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w krakowskiej bazylice oo. Jezuitów, Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego wykona Mszę F-dur KV 192 Wolfganga Amadeusza Mozarta, skomponowaną na solistów, chór i orkiestrę. Liturgia rozpocznie się o godzinie 19:30 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26 w Krakowie.

  Partie solowe zaśpiewają: Jolanta Kowalska-Pawlikowska (sopran), Katarzyna Kucia (mezzosopran), Krzysztof Kozarek (tenor) i Dawid Biwo (bas), całość zaś poprowadzi Ewa Kieres. Części zmienne Mszy (propria missae) wykona bractwo chorałowe San Clemente. Mszę św. odprawi ks. Kacper Nawrot, posługiwać będą ministranci z Fundacji Grzegorza Wielkiego. Liturgia rozpocznie się o godzinie 19:30 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26 w Krakowie.

  Missa F-dur KV 192

  Trzecia missa brevis 18-letniego Mozarta, ukończona jeszcze w Salzburgu, według muzykologów datowana jest na rok 1774. Swoją objętością wyraźnie przekracza zakres tego typu kompozycji. W założeniu twórcy jest bowiem opracowaniem wszystkich części cyklu mszalnego: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus-Benedictus, Agnus Dei.

  Otwierające mszę Kyrie rozpoczyna się przygrywką orkiestrową, po której głosy chóralne – począwszy od najniższych – wchodzą w synkopowanym rytmie w imitacji ścisłej. W części „Christe eleison” charakterystyczne skoki oktawowe w melodii głosów żeńskich, korespondują z dopełnieniami w formie pasaży w głosach męskich, tworząc swoiste przetworzenie zasadniczego tematu tej części. Jako rozwiązanie powraca charakterystyczny temat pierwszej cząstki „Kyrie eleison”.

  Kolejne części – Gloria i Credo – mają formę ritornello. Motyw użyty przez kompozytora w Credo („do-re-fa-mi”) jest początkiem hymnu Lucis Creator i został zaczerpnięty ze znanego w owym czasie podręcznika do kontrapunktu „Gradus ad parnassum” J. Fuxa. Pojawia się on w określonych miejscach Credo (podsumowanie kolejnych prawd wiary), spajając całą cześć w klarowną całość. Ten sam motyw melodyczny został przez Mozarta użyty kilka lat później w finale Symfonii Jowiszowej. W kolejnej części mszy, Sanctus, Mozart zastosował fugato na słowach „hosanna in excelsis”. Benedictus jest wyraźnie wyodrębniona przez powierzenie całej partii głosom solowym. Agnus Dei kończy cały cykl mszalny. Po homofonicznym początku, w którym na słowach „miserere nobis” Mozart stosuje śmiałe rozwiązania harmoniczne, wprowadzając opóźnienia w głosach chóralnych, następuje radosne „dona nobis pacem”, utrzymane aż do końca utworu w płynnym rytmie trójkowym.

  Wykonawcy

  Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, pracujący pod dyrekcją Ewy Kieres, jako swoje główne zadanie obrał popularyzację wartościowej muzyki sakralnej. Podejmuje on pracę nad różnorodną muzyką sakralną, tak by móc zarówno służyć podczas liturgii, jak i brać udział w wydarzeniach kulturalnych. W repertuarze chóru znajdują się utwory takich kompozytorów jak M. Duruflé, F. Poulenc, G.F. Händel, G. Fauré, A. Dvořák.

  Chór rozpoczął swą działalność w maju 2015 roku. W grudniu 2016 roku, z towarzyszeniem solistów i orkiestry Chór wykonał w bazylice oo. Dominikanów Te Deum utrechckie G.F. Händla z okazji 799. rocznicy założenia zakonu dominikańskiego. W następnym roku zespół zaśpiewał na mszy św. w nadzwyczajnym rycie Mszę D-dur A. Dvořáka z towarzyszeniem organów. W roku 2017 chór skupił swoją pracę nad utworami związanymi z tematyką maryjną. Dzięki czemu swój repertuar poszerzył o cykl pieśni maryjnych J. Brahmsa, utwory E. Griega i M. Raczyńskiego. Ponadto w uroczystość Zwiastowania Pańskiego uczestniczył w świątecznych nieszporach, wykonując wraz z orkiestrą Magnificat A. Vivaldiego. W tym samym roku zespół przygotował na zakończenie roku akademickiego Missa Joannis de Deo B-dur J. Haydna. Następnym wydarzeniem chóralnym był „wieczór adwentowy”, w czasie których zespół zaśpiewał motety Rheinbergera oraz inne kompozycje związane z tym okresem liturgicznym. W Niedzielę Palmową Chór uświetnił liturgię w kościele oo. Paulinów „Na Skałce” śpiewając Missa tempore Quadragesimae M. Haydna.

  By doskonalić wokalne umiejętności i dzięki temu móc jak najpełniej dbać o piękno liturgii, członkowie chóru biorą udział w regularnych próbach oraz warsztatach muzycznych. Zależy nam na tym, aby chór był nie tylko zespołem o wysokim poziomie artystycznym, ale także wspólnotą, która uwielbia Pana i przeżywa uświęcenie dzięki Jego łasce. Dlatego chórzyści dbają o wspólną modlitwę, adoracje Najświętszego Sakramentu, wspólne uczestnictwo w Mszach świętych. Nad duszpasterskim aspektem działalności chóru czuwa opiekun ze strony Fundacji, o. Grzegorz Doniec OP.

  Dlaczego podczas Mszy

  Po raz kolejny zespół włącza się w celebrację Mszy świętej w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego. Jest to naturalna konsekwencja obcowania z muzyką minionych epok. Właśnie dla tej przedsoborowej formy zostało skomponowane dzieło, które wykonuje chór. Dopiero podczas celebracji Mszy świętej kompozycja Wolfganga Amadeusza Mozarta osiąga pełne znaczenia brzmienie i spełnia swój podstawowy cel, którym jest służba Bogu. Od wielkich mistrzów chcemy nauczyć się, jak czcić Boga. Wierzymy, że wielkim dziełom kultury pełen blask przywróci włączenie ich w kult, dla którego powstały.

 • 30 lipca

  Radio Kraków: Duchowe wędrówki w Rzymie »

  W niedzielę 29 lipca słuchacze Radia Kraków mogli wysłuchać rozmowy p. red. Anny Łoś z prezesem naszej Fundacji, o. Dominikiem Jurczakiem, mieszkającym w Rzymie.

  Trzy miejsca, w których sacrum dotyka codzienności, gdzie wieki mówią do nas wciąż mocno - trzeba tylko się wsłuchać... Jerozolima, Santiago de Compostelle, Rzym - to tam pielgrzymowano najliczniej. W Duchowych wędrówkach zatrzymaliśmy się na 7 wzgórzach. Przewodnikiem był o. dr Dominik Jurczak - liturgista, od wielu lat mieszkający Wiecznym Mieście.

 • 7 września

  Ruszyły zapisy na Mysterium fascinans 2018 »

  „Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i Liturgii godzin” – to temat jedenastych rekolekcji Mysterium fascinans, które odbędą się w dniach 7-9 września. Tradycyjnie wraz z rozpoczęciem wakacji ruszają zapisy.

  Po ubiegłorocznej, jubileuszowej edycji rekolekcji, możemy już stwierdzić, że wiemy, co jest ważne i doceniane przez naszych uczestników, co stanowi o tożsamości tych unikatowych rekolekcji liturgicznych i co jest warte zachowania. Jednocześnie każdy, kto był już na Mysterium fascinans wie, że każda edycja przynosi nowości i niespodzianki – nie brakuje nam determinacji w udoskonalaniu propozycji, poszukiwaniu jak najlepszych tematów oraz zapraszaniu prelegentów.

  – „Ostatnie edycje Rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans poświęciliśmy tematowi ducha liturgii” – przypomina ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca rekolekcji. – „To, co zwykliśmy nazywać duchem liturgii, jest dla niej jak dusza dla ciała. Nie da się tych rzeczywistości od siebie oddzielić. To ona jest formą dla ciała, a równocześnie to, co cielesne, staje się jedyną drogą poznania tego, co duchowe” – tłumaczy ks. Porosło.

  Ks. Krzysztof wyjaśnia też w jaki sposób temat będzie kontynuowany. – „W czasie dwóch najbliższych edycji będziemy przechodzili przez rytuał Eucharystii i Liturgii godzin, krok po kroku odkrywając całe bogactwo treści, która kryje się w świętych obrzędach Kościoła. Będziemy wchodzić coraz głębiej w celebrowane misterium przez odkrywanie znaczenia i symboliki rytuału, aby całe nasze życie było przemieniane przez liturgię. Ważne jest to zakotwiczenie w konkretnym życiu uczestnika celebracji, które zostaje uświęcone, ukształtowane i przemienione przez liturgię, którą człowiek się modli. Właśnie te słowa papieża Piusa X („modlić się liturgią”) wybraliśmy na hasło przewodnie tegorocznej edycji. Nie chodzi o to, aby modlić się w czasie liturgii, jakby jedną rzeczą było wypełnianie rytuału, a drugą modlitwa, o którą trzeba niejako powalczyć w międzyczasie. Rzecz w tym, żeby modlić się liturgią, a więc wszystkimi słowami modlitw, śpiewami, gestami i postawami ciała, wszystkimi zmysłami zaangażowanymi w odbiór całego bogactwa liturgicznych symboli, którymi mówi liturgia”.

  Uczestnicy jedenastej edycji będą mogli wysłuchać nauk rekolekcyjnych ks. Piotra Roszaka z Torunia. Wśród tegorocznych prelegentów znajdą się znani polscy liturgiści: ks. Stanisław Mieszczak, sercanin z Krakowa; ks. Tomasz Bać z Rzeszowa; o. Dominik Jurczak OP, wykładowca na rzymskim Anselmianum; Tomasz Grabowski OP z Poznania, Piotr Oleś OP, historyk sztuki z Krakowa oraz ks. Krzysztof Porosło, doktorant dogmatyki w Pampelunie.

  W tym roku nowością będzie miejsce – choć tegoroczna lokalizacja jest odległa od dotychczasowej o niecałe 500 metrów. W związku z koniecznością wykonania nieoczekiwanego, ale poważnego remontu w krakowskim seminarium przy ul. Podzamcze, w tym roku uczestników gościć będzie wyjątkowo klasztor oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej, a noclegi zapewni położony w pobliżu Hotel Studencki Żaczek.

  To połączenie sprawdziło się doskonale już podczas ubiegłorocznych, tygodniowych Warsztatów Muzyki Niezwykłej, kiedy w Żaczku nocowała prawie połowa z ponad 300 uczestników, a w zabytkowych wnętrzach klasztoru odbywały się całodzienne zajęcia i wszystkie modlitwy.

  Do uczestnictwa zaproszeni są wszyscy chętni (którzy ukończyli 16 rok życia): świeccy, ale także księża, diakoni, klerycy czy bracia i siostry zakonne. Aby wziąć udział w rekolekcjach, należy wypełnić formularz internetowy na stronie www.mf.org.pl.

 • 14 września

  Żegnamy Macieja Kazińskiego »

  W piątek 14 września, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, zmarł po długiej chorobie Maciej Kaziński (ur. 1967), muzyk, tłumacz, badacz dawnych i tradycyjnych kultur muzycznych. Erudyta, poliglota, śpiewak i multiinstrumentalista, człowiek wielkiego serca.

  Od samego początku (1992) związany z festiwalem Pieśń Naszych Korzeni, a od roku 2006 jego dyrektor. Dzięki dalekim podróżom przywoził na festiwal swoich muzycznych przyjaciół z Gruzji, Grecji, Rumunii, Serbii, Iranu czy Syrii.

  Był jednym ze współzałożycieli Scholi Węgajty, wyjątkowego zespołu zajmującego się wykonywaniem średniowiecznych dramatów liturgicznych. W Orkiestrze Czasów Zarazy łączył ze sobą dawne polskie tańce znalezione w starych źródłach oraz żywioł współcześnie granej muzyki ludowej.

  Wśród dzieł przez niego przetłumaczonych jest monumentalna praca Egona Wellesza poświęcona muzyce bizantyjskiej. Pomimo choroby pracował nad przekładem „Western Plainchant” Davida Hileya, kompendium wiedzy o chorale.

  Stały współpracownik i przyjaciel Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Wziął udział wraz z braćmi dominikanami w nagraniu płyty „In epiphania Domini”, współtworzył – jako mówca, śpiewak i organizator – konferencje i warsztaty poświęcone muzyce liturgicznej, zwłaszcza chorałowi.

  W książeczce na tegoroczną edycję festiwalu pisał: „Muzyka, a zwłaszcza Święta Liturgia, to przedsmak liturgii niebiańskiej. To przedsmak Nieba, gdzie nieustannie Boga chwalą aniołowie. Obyśmy się tam wszyscy spotkali, I zgodnym głosem Hosanna śpiewali!”.

 • 17 września

  Biuro zamknięte w poniedziałek »

  Informujemy, że nasze biuro będzie wyjątkowo nieczynne w poniedziałek 17.09, a do końca września możemy odpowiadać z opóźnieniem na Wasze maile i telefony - przepraszamy za ewentualne utrudnienia.

 • 8 października

  Różaniec ze śpiewanymi rozważaniami »

  Wraz z grupą San Clemente zapraszamy na nabożeństwa różańcowe ze śpiewanymi XVII-wiecznymi rozważaniami tajemnic – od 8 do 10 października w ramach regularnych modlitw po mszy o 17.00.

  Śpiewane rozważania były wykonywane przez Bractwo Różańcowe działające przy krakowskim klasztorze oo. Dominikanów. Pochodzą ze zbioru wydanego przez o. Błażeja Dereya OP w 1645 roku pt.: „Nabożne pieśni, które przy gromadnym odprawowaniu Rożánców tak Błogosławionej Panny Maryjej, jak też Najświętszego Imienia Jezus śpiewane być mogą”.