Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 9 października

  Rzymski koncert „Totus Tuus” pod dyrekcją D. Kusza OP »

  Koncert „Totuus tuus – 40 lat wyboru Jana Pawła II” odbędzie się w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie we wtorek 9 października 2018 roku, godz. 20.00. Dyrygować będą o. Dawid Kusz OP i Wiesław Delimat. Będzie on dziękczynieniem za pontyfikat Jana Pawła II.

  Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, prowadzi wiernych lokalnego Kościoła do progów Apostolskich w pielgrzymce Archidiecezjalnej, aby raz jeszcze powrócić do wydarzeń z 16 października 1978 roku, aby pogłębiając wiarę i nieustannie wsłuchiwać się w głos św. Jana Pawła II.

  Muzyka, którą będzie można usłyszeć podczas koncertu, powstała z inspiracji wiary i jest okazją do wsłuchania się w głos Kościoła pielgrzymującego przez wieki i dbającego o najważniejsze Jego dzieło, jakim jest liturgia, która jest Jego źródłem i szczytem. Jest więc to okazja do zatrzymania się nad pięknem muzyki, aby dostrzec piękno Boga w człowieku.

  Koncert wykona Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie oraz chór Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej w Krakowie, który jest dziełem Akademii Muzycznej w Krakowie i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Kralowie. Wprowadzenie wygłosi abp Marek Jędraszewski, a słowo o muzyce wygłosi ks. Robert Tyrała, prorektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

   
 • 15 października

  Liturgiczne espresso - ruszają katechezy »

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim organizujemy u krakowskich dominikanów. Pierwsze już 15 października o 19:00.

  O liturgii będą mówić ojcowie z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego – i nie tylko. Katechezy adresowane są nie tylko do osób zaawansowanych w wiedzy religijnej i teologicznej, ale też do tych, którym słowo liturgia niewiele mówi, a chcieliby swoją wiedzę poszerzyć.

  Po cieszących się bardzo dużym zainteresowaniem spotkaniach „Liturgia domowa”, Dominikański Ośrodek Liturgiczny chce zaproponować cykl comiesięcznych spotkań o liturgii w wersji lekkiej i przystępnej. Liturgia bowiem nie jest tylko przedmiotem dla specjalistów, teologów czy dla znających łacinę czy tradycje Kościoła. Liturgia jest w Kościele dla wszystkich. Chcemy dać szansę tym, którzy nie mogą pozwolić sobie na taki luksus, a chcą karmić się i pogłębiać swoje życie duchowe.

  „Liturgiczne espresso” – ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie). Nie zabraknie też prawdziwej kawy od Lajkonika - szczegóły na spotkaniu!

  Temat spotkania będzie ogłaszany z tygodniowym wyprzedzeniem. Wszystkie pytania, jakie uczestnikom przyjdą do głowy, mogą wysyłać poprzez stronę www.liturgiczne.es.

  Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków, której zadaniem będzie przepytywanie różnych gości.

 • 31 października

  Wigilia Wszystkich Świętych »

  Zapraszamy na gregoriańskią wigilię uroczystości Wszystkich Świetych. Odbędzie się ona w najblizszą środę 31 października o godzinie 20.30 w kościele św. Idziego pod Wawelem.

  Warto nadmienić, że dzisiejsza nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych (jak podaje Wikipedia).

  Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin zawiera zalecenie odnośnie do odprawiania wigilii liturgicznych, że „ten zwyczaj należy zachować i popierać” (pkt 71). Zaś punkt 72. brzmi następująco: „Ojcowie Kościoła i pisarze kościelni często wzywali wiernych, zwłaszcza tych, którzy prowadzą życie kontemplacyjne, do nocnych czuwań, albowiem taka modlitwa jest wyrazem oczekiwania na przyjście Pana i do tego pobudza: O północy rozległo się wołanie: Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie (Mt 25, 6); Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących (Mk 13, 35-36). A zatem godni są pochwały ci, którzy Godzinę Czytań odprawiają jako modlitwę w ciągu nocy”.

  Grupa chorałowa Vigilantes składa się z fascynatów modlitwy śpiewem chorałowym. Mimo że wśród nich są osoby z wykształceniem muzycznym, spotykają się nie po to, by zajmować się chorałem specjalistycznie, starając się odtworzyć jego pierwotne brzmienie lub przygotować koncert – chcą, aby chorał na nowo ożył – neumy stały się muzyką, dzięki której uczestnicy celebracji będą mogli uwielbić Boga.

 • 2 listopada

  Zmarł Robert F. Taft, autor „Ponad Wschodem i Zachodem” »

  Jeśli dominikanin pisze o jezuicie, to nie jest to bez znaczenia. Jeśli robi to z nieśmiałością i świadomością własnej niedoskonałości, to mowa naprawdę o kimś wielkim. Dziś zmarł Robert Taft, znakomity badacz liturgii, światowej klasy specjalista, do samego końca oddany nauce. Pewnie od dzisiaj „Bob” – jak zwykli nazywać go jego uczniowie – uczestniczy w liturgii niebieskiej.

  Robert F. Taft w bibliotece Papieskiego Instytutu Wschodniego w Rzymie, marzec 2011 r.Nigdy nie spotkałem go osobiście, choć przyznam, że wyczekiwałem okazji, by móc powypytywać go czy pospierać się na tematy liturgiczne. Po jego powrocie z Włoch do Stanów Zjednoczonych kilka lat temu nie było to już tak proste. Poznałem go przede wszystkim z jego licznych publikacji oraz z opowieści uczniów i studentów, którzy widzieli w nim oddanego naukowca.

  Robert Taft znaczną część swojego życia poświęcił zgłębianiu problematyki Liturgii Godzin (zwłaszcza na Wchodzie chrześcijaństwa) i Liturgii Jana Chryzostoma, drobiazgowo je studiując, wykorzystując i udoskonalając narzędzia zaproponowane przez Baumstarka. Pewnie jeszcze przyjdzie czas, by całościowo przeanalizować jego pracę. To, co zostało mi w głowie z licznych opowieści jego uczniów i przyjaciół, to obraz człowieka całkowicie oddanego pracy naukowej. Całkowicie świadomie zrezygnował z aktywności duszpasterskiej, by dać się pochłonąć liturgii i studiom nad nią. Kto wie, czy jego „duszpasterstwo bibliotek” nie pozostało bardziej owocne. Niewątpliwie było przedłużeniem głębokiej refleksji i studiów, znaczenia których często nie docenia się w Kościele. Imponująca liczba artykułów i publikacji jest tego najlepszym dowodem! Cieszę się, że jedną z nich – „Ponad Wschodem i Zachodem. Problemy rozumienia liturgii” – w kontekst polski wprowadził Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Robercie! Jak wiemy, nasze życie zmienia się, ale się nie kończy. Ufam, że po prostu zmieniłeś swoje miejsce w kościelnym chórze. Z nadzieją czekam, by móc w końcu zadać Ci moje pytania…

  Dominik Jurczak OP
  prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny

  Zobacz także:
  Od dzisiaj o. Robert Taft uczestniczy w liturgii niebieskiej
  Robert F. Taft: liturgia jest teologią, a nie historią

 • 8 listopada

  Śpiewanie zaduszne »

  Zapraszamy do wspólnej modlitwy tradycyjnymi pieśniami zadusznymi. Nabożeństwo odbędzie się w czwartek 8 listopada o godz. 20.00 w klasztornym kapitularzu.

  Spotkanie organizowane przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny poprowadzą Schola chorałowa Vigilantes oraz Bractwo Śpiewacze San Clemente.

 • 16 listopada

  Daj Słowu zabrzmieć - warsztaty w Warszawie »

  Duszpasterstwo Akademickie „Studnia” na Warszawskim Służewie organizuje w weekend 16-18 listopada 2018 warsztaty muzyki liturgicznej dla studentów „Daj Słowu zabrzmieć”. Jednym z prowadzących będzie o. Dawid Kusz z naszego Ośrodka.

  Celem warsztatów jest praca nad repertuarem liturgicznym i modlitwa nim zarówno podczas liturgii mszalnej, jak i liturgii godzin. Uczestnicy zapoznawać się będą ze współczesnym repertuarem czterogłosowym oraz ze śpiewami pochodzącymi z tradycji chorału dominikańskiego. Warsztaty poprowadzą: o. Dawid Kusz OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (śpiewy wielogłosowe) oraz Sławomir Witkowski (chorał dominikański).

  Uczestnicy warsztatów poprowadzą śpiew podczas sobotniej mszy we wspomnienie św. Elżbiety Węgierskiej o godz. 18.00. Podczas mszy pewne śpiewy wykonane zostaną śpiewem gregoriańskim w interpretacji dominikańskiej. Po eucharystii obędzie się natomiast uroczysta celebracja I Nieszporów XXXIII Niedzieli Zwykłej. Warsztaty zakończą się niedzielną mszą akademicką o godz. 20.15.

  Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października, pod adresem mailowym: [email protected], koszt warsztatów to 40 zł. Warsztaty skierowane są dla studentów poniżej 26. roku życia. Wszystkie inne osoby zaproszone są do wspólnej modlitwy podczas liturgii.

 • 19 listopada

  Drugie „Liturgiczne espresso” »

  Pierwsze spotkanie z cyklu „Liturgiczne espresso” już za nami (zdjęcia dostępne na naszej stronie) - teraz zapraszamy już na drugą katechezę. Widzimy się w najbliższy poniedziałek 19 listopada o 19:00 w Auli św. Tomasza w klasztorze oo. Dominikanów przy Stolarskiej 12!

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które organizujemy w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim. Ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie).

  Pamiętajcie też o specjalnej ofercie kawowej Piekarni i Kawiarni Lajkonik przy pl. Dominikańskim 2 (kto był na pierwszym spotkaniu, ten wie - kto będzie dopiero na drugim, dowie się w poniedziałek). Zaproszenie obowiązuje także przed katechezą!

  Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków, której zadaniem będzie przepytywanie różnych gości - tym razem będą to ojcowie Jan Andrzej Kłoczowski OP i Dominik Jurczak OP. Temat durgiego spotkania brzmi „Liturgia a czas”. Serdecznie zachęcamy do wysyłania wszelkich pytań poprzez stronę www.liturgiczne.es - będą one miały pierwszeństwo przed pytaniami zadawanymi na żywo podczas spotkania.

  Do zobaczenia w najbliższy poniedziałek 19 listopada o 19:00 w Auli św. Tomasza na III piętrze Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie - wejście przez drzwi z tablicą „Klasztor Dominikanów”, krużganki i klasztorne Atrium - zobacz na mapie.

  Udostępnij wydarzenie na Facebooku, aby o spotkaniu dowiedzieli się też inni!

 • 22 listopada

  Konferencja śpiewu gregoriańskiego w Tyńcu »

  We wtorek 20 listopada 2018, odbyła się w opactwie tynieckim międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Słowo - melodia - neuma jako podstawa śpiewu gregoriańskiego”, w ramach Dni Muzyki Kościelnej archidiecezji krakowskiej.

  Wśród prelegentów znaleźli się znakomici gregorianiści: prof. Juan Carlos Asensio Palacios, prof. Franz Prassl, prof. Johannes Goeschl. s. dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII oraz liturgista o. Dominik Jurczak OP, prezes naszej Fundacji.

  Tyniec

  Po konferencji odbyła się medytacja organowo-chorałowa Credo quod Redemptor meus vivit in memoriam Mariani Machura w wykonaniu żeńskiego zespołu wokalnego Flores Rosarum, scholi benedytynów oraz na organach Henryk Jan Botor.

  Konferencja została zorganizowana przez Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie we współpracy z opactwem tynieckim i pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Gregoriańskich (AISCGre) - sekcja polska.

  Nagranie wykładu o. Dominika Jurczaka „Znaczenie Słowa w liturgii” oraz innych odczytów można znaleźć na stronie internetowej Opactwa Tynieckiego, a dodatkowe informacje o konferencji na stronie organizatora.

 • 30 listopada

  Wykład o architekturze w Rybniku »

  Wykład pt. „Między dwiema świętościami. Kilka myśli o teologii architektury” wygłosi w Rybniku o. Piotr Oleś z naszego Ośrodka. Spotkanie odbędzie się w piątek 30 listopada o 17:00 w bazylice św. Antoniego przy ul. Mikołowskiej.

  Piotr Oleś – dominikanin, historyk sztuki. Obecnie jest duszpasterzem Dominikańskiego Duszpasterstwa Młodzieży „Przystań”. Pasjonuje go to, w jaki sposób architekturę sakralną kształtowała liturgia i symbol, czasem próbuje dociec co z tego wynikło.

  Kościół św. Antoniego Padewskiego w Rybniku została zbudowana na początku XX wieku. W 1993 r. papież Jan Paweł II nadał mu tytuł bazyliki mniejszej. Bazylika była jednym z kościołów Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Jest często nazywana Katedrą Ziemi Rybnickiej jako najwyższa świątynia na Górnym Śląsku (95 metrów).

 • 7 grudnia

  Warsztaty Szkoły Kantorów za nami »

  W weekend 30.11-02.12.2018 w Domu Pielgrzyma oo. karmelitów w Czernej odbyły się wyjazdowe warsztaty Szkoły Kantorów.

  Pod okiem lwowskiego kantora grekokatolickiego - Andrija Szkrabiuka - uczestnicy mieli okazję do nauki śpiewów liturgicznych z tradycji chrześcijańskiego wschodu. Głównym tematem warsztatów był Akatyst ku czci Bogurodzicy w nieco innej wersji niż ta najbardziej znana, ale nie tylko.

  Pan Andrij przygotował śpiewy z różnych tradycji: greckiej, ukraińskiej i gruzińskiej, w tym takie, które na tę okazję adaptował do języka polskiego. 

  Uczestnicy uczyli się m.in. Kondakionu 13 na tradycyjną melodię kijowską z najstarszym polskim tłumaczeniem z 1792 roku, na podstawie śpiewu Alleluja dowiedzieli się czym jest „oktoikos”, czyli tradycyjne 8 tonów greckich.

  Ponadto poznawali inne utwory np. mszalne Sanctus (Agios), w języku greckim, gruzińskie Ojcze nasz (Mamao czweno), po polsku, Psalm 93 (Pan króluje) na podstawie prokimenonu z Wieczerni, w tonie 6, ukraińską kolędę „Anheły w nebi” i inne.

  W czasie warsztatów rozgrzewki przed intensywnym czasem pracy prowadził aktor-lalkarz Artur Zajt, pod którego okiem wykonywano wiele ćwiczeń kondycyjnych, dykcyjnych i głosowych w ożywionej, radosnej atmosferze, a elementy rozśpiewania o. Wojciech Sznyk OP.

  Warsztaty Szkoły Kantorów to nie tylko nauka, ale również wspólna modlitwa w czasie Mszy świętych, jutrzni, nieszporów i adoracji. W sobotni wieczór odprawiony został Aktatyst ku czci Bogurodzicy. Po oficjalnych zajęciach był czas na integrację przy kawie, herbacie, słodyczach i grach planszowych.