Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 12 stycznia

  Kolędowaliśmy z braćmi dominikanami »

  U krakowskich dominikanów odbył się niezapomniany koncert kolęd. Wśród wykonawców nie zabrakło ojców, którzy 15 lat temu jako bracia studenci nagrali bestsellerową płytę „Jezu, Śliczny Kwiecie”. Ich muzykowania wysłuchało kilkaset osób na miejscu i przez internet.

  Koncert połączony ze wspólnym kolędowaniem zorganizowaliśmy w sobotę 12 stycznia 2019 w kapitularzu klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie.

  15 lat temu, świętując Boże Narodzenie, spotkała się grupa braci dominikanów, śpiewając oraz grając na skrzypcach, gitarze, flecie i akordeonie – byli to m.in. obecni ojcowie Dawid Kusz (kompozytor muzyki liturgicznej), Tomasz Nowak (przeor klasztoru w Łodzi, kaznodzieja i rekolekcjonista), Piotr Ciuba (przeor klasztoru w Krakowie), Adam Szustak (kaznodzieja i youtuber), Mateusz Przanowski (dyrektor Instytutu Tomistycznego), Tomasz Grabowski (dyrektor Wydawnictwa W drodze), Tomasz Gałuszka (dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego), Łukasz Miśko (duszpasterz akademicki w USA), Łukasz Popko (biblista w École Biblique) i Michał Śliż (syndyk klasztoru na Służewie). Owocem tego spotkania jest płyta „Jezu, Śliczny Kwiecie” z tradycyjnymi kolędami, jak i mniej znanymi pastorałkami.

  Zdaniem organizatorów i wielu uczestników, podczas tegorocznego wydarzenia udało się powrócić do atmosfery tamtych lat. Koncert miał charakter międzypokoleniowy – w kolędowanie włączyli się także obecni bracia studenci.

  Nasza propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem publiczności – miejsc siedzących w kapitularzu zabrakło ponad kwadrans przed rozpoczęciem koncertu. Oprócz tego transmisję na żywo na Facebooku oglądało jednocześnie ponad sto osób.

  Kolędowanie zakończyło liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego – w tym roku najdłuższy możliwy. Już teraz jednak planujemy kolejne wydarzenia o innej tematyce: oprócz cyklu comiesięcznych katechez „Liturgiczne espresso”, kolejne zaproszenie będzie dotyczyło połowy lutego.

 • 12 stycznia

  Jezu, Śliczny Kwiecie 15 lat później »

  Serdecznie zapraszamy na koncert z udziałem braci dominikanów Jezu, Śliczny Kwiecie - 15 lat później, połączony ze wspólnym kolędowaniem, który odbędzie się w sobotę 12 stycznia 2019 o godzinie 18:00 w kapitularzu klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie.

  15 lat temu, świętując Boże Narodzenie, grupa braci dominikanów jak co roku spotkała się w klasztornym refektarzu w Krakowie. Owocem tego spotkania jest płyta Jezu, Śliczny Kwiecie z tradycyjnymi kolędami, jak i mniej znanymi pastorałkami. W tym roku wracamy do atmosfery tamtych lat. Nie zabraknie świątecznych specjałów - oprócz poczęstunku z klasztornej kuchni, zachęcamy do podzielenia się domowymi łakociami.

  Do udziału w koncercie zaprosiliśmy braci, którzy w 2004 roku stworzyli materiał na płytę, śpiewając oraz grając na skrzypcach, gitarze, flecie i akordeonie. Podczas koncertu usłyszymy m.in. ojców Piotra Ciubę, Dawida Kusza, Tomasza Nowaka oraz braci studentów z krakowskiego klasztoru. W nagraniu w 2004 roku brali udział także m.in. obecni ojcowie Adam Szustak, Mateusz Przanowski, Tomasz Grabowski, Tomasz Gałuszka i Michał Śliż.

  Dołączmy do grona braci, nie tylko odnajdując echa atmosfery dominikańskiego refektarza, ale też nawzajem dzieląc się radością z Narodzenia Pana.

  Również w Konwencie św. Trójcy w Krakowie w trakcie wieczerzy wigilijnej śpiewamy i cieszymy się wspólnym świętowaniem. W blasku wigilijnych świec roześmiane twarze braci nie są już obce. Najstarsi ojcowie, bracia kooperatorzy, ojcowie w średnim wieku i młodsi od nich neoprezbiterzy, diakoni, bracia z niższych lat studiów – my wszyscy cieszymy się, ponieważ nawzajem opowiadamy sobie o zbawieniu danym nam przez Jezusa Chrystusa. A opowiadamy o nim, śpiewając. W pogodnej i pełnej radości atmosferze głosimy sobie nawzajem wieść o narodzeniu Pana.

 • 21 stycznia

  Świeccy a liturgia – tematem czwartego „Liturgicznego espresso” »

  Czwarte spotkanie z cyklu „Liturgiczne espresso” odbędzie się w najbliższy poniedziałek 21 stycznia o 19:00 w Krakowie. Z tematem „Świeccy a liturgia” zmierzą się przedstawiciele Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków, której zadaniem za każdym razem jest przepytywanie zaproszonych gości.

  Propozycje pytań można wysyłać z wyprzedzeniem poprzez stronę www.liturgiczne.es – będą one miały pierwszeństwo przed pytaniami zadawanymi na żywo podczas spotkania.

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim. Ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie).

  Temat obecności i zaangażowania świeckich w liturgii podejmą: ks. Stanisław Miszczak, sercanin, liturgista i wieloletni duszpasterz, w tym moderator Krakowskiej Archidiecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie oraz Michał Wsiołkowski, pracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, świecki teolog i czynny ministrant wraz z żoną Katarzyną.

  Spotkanie w najbliższy poniedziałek 19 listopada o 19:00 w Auli św. Tomasza na III piętrze Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie – wejście przez drzwi z tablicą „Klasztor Dominikanów”, krużganki i klasztorne Atrium.

 • 17 lutego

  Dzień otwarty 17 lutego »

  Zapraszamy na dzień otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego pod hasłem „Wielka Sztuka”. Przez całą niedzielę 17 lutego będzie można wysłuchać ciekawych wykładów i koncertu, wziąć udział w ćwiczeniach i zwiedzaniu, a także we wspólnej modlitwie Liturgią Godzin.

  Po zeszłorocznym wydarzeniu pod hasłem „Dominikański Ośrodek Liturgiczny na 100%”, po raz drugi organizujemy lutowy dzień otwarty. Przez całą niedzielę cały zespół będzie czekał na gości w krużgankach z ciekawym programem.

  11:30-12:15 – Aula św. Tomasza Kolegium Filozoficzno-Teologicznego (III piętro)
  Wykład „Ars celebrandi w liturgii – sprawa nie tylko dla księdza”
  Dominik Jurczak OP, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego
  po nim: Modlitwa w ciągu dnia z Vigilantes – schola chorałowa

  1% to Wielka Sztuka 13:00-13:45 – Kapitularz
  Szkoła śpiewania dla każdego: ćwiczenia z impostacji
  Artur Zajt, wykładowca Szkoły Kantorów

  14:30-15:15 – rozpoczęcie przy sklepie w krużgankach
  Sztuka w klasztorze: zwiedzanie
  Piotr Oleś OP, historyk sztuki, współpracownik Ośrodka

  16:15-17:00 – Kapitularz
  Wykład „Katolipa: o sztuce i kiczu w Kościele”
  Jacek Hajnos OP, absolwent ASP: grafik, rzeźbiarz, rysownik

  18:00-18:45 – Kapitularz
  „Śpiewajcie Panu pieśń nową” – muzyczna zapowiedź wydarzeń
  Bractwo śpiewacze San Clemente
  po niej: Kompleta z San Clemente i scholą Vigilantes

  9:30-22:00 – Sklep Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (przy furcie)
  Poznaj nasze produkty i publikacje

  Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych bez konieczności rejestracji. Zapraszamy do klasztoru oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12, Kraków). Prosimy wejść przez furtę (drzwi oznaczone tablicą „Klasztor Dominikanów”) i przejść krużgankami do Kapitularza (tabliczka na drzwiach, vis a vis schodów wejściowych) lub kierować się do Auli św. Tomasza przez Atrium do końca i w prawo.

  Prosimy Was o zaznaczenie „Wezmę udział” na Facebooku, gdzie będą się pojawiać aktualne informacje oraz o udostępnienianie wydarzenia swoim znajomym, dla których może okazać się cenne!

  Prosimy Cię także o przekazanie 1% podatku na Dominikański Ośrodek Liturgiczny, podając nasz KRS: 0000354036.

  icsPobierz plan w formacie ics (m.in. na smartfony)

 • 18 lutego

  Charyzmatycy a liturgia – podczas piątego „Liturgicznego espresso” »

  Piąte spotkanie z cyklu „Liturgiczne espresso” odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 lutego o 19:00 w Krakowie. Z tematem „Charyzmatycy a liturgia” zmierzy się o. Jakub Nestorowicz ze wspólnoty Janki oraz o. Dominik Jurczak z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków, której zadaniem za każdym razem jest przepytywanie zaproszonych gości.

  Propozycje pytań można wysyłać z wyprzedzeniem poprzez stronę www.liturgiczne.es – będą one miały pierwszeństwo przed pytaniami zadawanymi na żywo podczas spotkania.

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim. Ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie).

  Spotkanie w najbliższy poniedziałek 19 listopada o 19:00 w Auli św. Tomasza na III piętrze Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie – wejście przez drzwi z tablicą „Klasztor Dominikanów”, krużganki i klasztorne Atrium.

 • 22 lutego

  Wyjazd katechumenatu do Hermanic »

  W weekend 22-24 lutego klasztorze dominikańskim w Ustroniu-Hermanicach odbyły się drugie w tym roku formacyjnym weekendowe rekolekcje katechumenatu.

  Wzięło w nich udział 25 osób, które przygotowują się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (chrztu, Eucharystii i bierzmowania) oraz katechistów. W czasie konferencji i na rozważaniach Pisma Świętego w mniejszych grupach komentowaliśmy teksty Ewangelii według świętego Jana o Samarytance, niewidomym od urodzenia i o wskrzeszeniu Łazarza. Modliliśmy się w czasie jutrzni, nieszporów i Mszy świętych.

  Ważnym punktem wyjazdu był wieczór ze świętymi, podczas którego opowiadaliśmy o swoich patronach, bądź ulubionych świętych.

  Podczas niedzielnej Mszy świętej odbył się obrzęd wybrania do katechumenatu dwóch mężczyzn – najważniejszy moment całego katechumenatu. Zanim zostanie dokonane „wybranie”, wymaga się od katechumenów nawrócenia serca i zmiany obyczajów, dostatecznej znajomości nauki chrześcijańskiej oraz ducha wiary i miłości. Musieli publicznie wyrazić swoją wolę przyjęcia chrztu, a diakon odpowiedzialny za formację katechumenów oznajmił wobec wspólnoty decyzję co do ich dalszego przygotowania.

  Od dnia „wybrania” i dopuszczenia katechumeni noszą miano „wybranych”. Określa się ich też jako competentes – „ubie­gający się o chrzest”, ponieważ wspólnie dążą do przyjęcia sakramentów Chrystusa i daru Ducha Świętego, albo illuminandi – „dążący do oświecenia”, dlatego że neofici przez chrzest zostają napełnieni światłem wiary.

 • 5 marca

  Katecheza u progu Wielkiego Postu »

  Razem z Wydawnictwem WAM zapraszamy na wielkopostną katechezę ks. Krzysztofa Porosły, połączoną z promocją nowej książki „Zobaczyć Boga”. Spotkanie odbędzie się we wtorek przed Popielcem, 5.03.2019 o 19:00 w Krakowie.

  Okładka Zobaczyć BogaWtorkowa katecheza, zatytułowana „Abyśmy byli świętymi, jak Ty jesteś święty”, odbędzie się w Auli św. Tomasza w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym przy krakowskim Klasztorze oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12. Będzie ona połączona z promocją najnowszej książki, której ks. Krzysztof Porosło jest współautorem. W promocji książki wezmą udział także jej pozostali autorzy: ks. Piotr Kroczek, ks. Ryszard Kilanowicz oraz ks. Karol Rawicz-Kostro.

  Podczas spotkania będzie można zakupić książkę w promocyjnej cenie. Później będzie ona także dostępna w sprzedaży internetowej oraz m.in. w Sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego przy furcie klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie.

  Ks. Krzysztof Porosło jest prezbiterem archidiecezji krakowskiej (święcenia 2013 r.). Animator liturgiczny Ruchu Światło-Życie, inicjator i współorganizator rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”. Interesuje się teologią liturgii, a szczególnie teologią symbolu oraz trynitarnym wymiarem liturgii. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Navarra w Pampelunie (Hiszpania). Jest stałym współpracownikiem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, prowadzi bloga w serwisie Liturgia.pl, a także autorską stronę Baptysterium.pl.

 • 14 marca

  Słynni francuscy muzycy poprowadzą warsztaty »

  W połowie marca w Krakowie organizujemy aż dwie sesje warsztatowe ze słynnymi francuskimi muzykami: weekendową z Marcelem Peresem, poświęconą polifonii franko-flamandzkiej ze słynnego Kodeksu Occo oraz sobotnią z Jean-Étienne'em Langiannim, poświęconą polifonii korsykańskiej.

  Kodeks Occo z Marcelem Peresem

  Marcowe spotkanie z Marcelem Peresem to już drugie warsztaty z zaplanowanego cyklu; pierwsze odbyły się w dniach 10-13 stycznia, a wzięło w nich udział prawie 30 osób. Uczestnictwo w danej sesji nie wymaga jednak obecności na pozostałych: można zapisać się na drugie lub dowolne kolejne warsztaty, w miarę dostępności miejsc. Wybrana data jest nieprzypadkowa: dokładnie w tych dniach Amsterdam będzie obchodził 674. rocznicę cudu eucharystycznego i uliczkami starego miasta w nocy 16 marca znowu wyruszy cicha procesja.

  Bardzo cieszymy się z pierwszych warsztatów. Kiedy prawie rok temu Marcel Peres, słynny znawca i wykonawca muzyki dawnej, podzielił się z nami swoim wielkim, niezrealizowanym od lat pragnieniem, by utwory ku czci Najświętszego Sakramentu wykonywane z kaplicy Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie, zapisane w tzw. Kodeksie Occo, przywrócić do życia w ich pierwotnym liturgicznym kontekście, nie był wcale pewien, czy nasza próba się powiedzie.

  Warsztaty śpiewu francuski artysta prowadzi niemal wyłącznie ze śpiewów jednogłosowych, gdyż przy utworach polifonicznych trudności piętrzą się wielokrotnie. Taki repertuar wykonują z reguły stałe zespoły muzyczne, a nie zebrane ad hoc grupy warsztatowe, nawet jeśli ich uczestnicy mają przygotowanie muzyczne. Z tego powodu muzyka z Kodeksu Occo, nawet jak na polifonię niełatwa, jest wykonywana rzadko i zasadniczo jedynie na koncertach, a nie podczas liturgii. Rękopis zawiera przepiękne dzieła takich kompozytorów jak Josquin Desprez czy innych, których nazwisk nie znamy, ale których umiejętności nie były gorsze. Po tych pierwszych warsztatach możemy już powiedzieć, że zadanie się powiodło: „złożenie” tych utworów przez grupę warsztatową jest możliwe i ostateczny efekt artystyczny będzie zależał wyłącznie od naszego wysiłku i zaangażowania.

  Wspólny projekt Stowarzyszenia Brandsma i Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zakłada przygotowanie zespołu, który wykona wybrane przez mistrza utwory z Kodeksu Occo oraz odpowiadające im liturgicznie utwory chorałowe z oficjum o Najświętszym Sakramencie, których teksty opracował słynny teolog dominikański, św. Tomasz z Akwinu, podczas liturgii ku czci Najświętszego Sakramentu – być może nawet w samym Amsterdamie, jeśli pojawią się możliwości finansowe.

  Warsztaty odbędą się w dniach 14-17 marca 2019 (czwartek-niedziela) w krakowskim Klasztorze oo. Dominikanów, koszt uczestnictwa wynosi 300 zł.

  Polifonia korsykańska z Jean-Étienne’em Langiannim

  W ten sam weekend – w sobotę 16 marca 2019 – stacjonarne warsztaty z prowadzoną przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny Szkołą Kantorów poprowadzi Jean-Étienne Langianni, pod którego okiem uczestnicy nauczą się utworów samego autora oraz opracowań śpiewu gregoriańskiego w tzw. stylu korsykańskim.

  Jean-Étienne Langianni to muzyk, śpiewak i kompozytor samouk. Jest stałym członkiem zespołów Tavagna, Ensemble Organum i Seraphica, który założył w 2007 r. W pracy artystycznej podtrzymuje i popularyzuje muzyczne tradycje Korsyki. Od lat współpracuje z Marcelem Peresem.

  Jednodniowe warsztaty odbędą się w sobotę 16 marca 2019 w krakowskim Klasztorze oo. Dominikanów, koszt uczestnictwa wynosi 100 zł.

  Zapisy na obydwie sesje warsztatowe są otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale uczestnictwo wymaga wcześniejszej rejestracji poprzez formularz na stronie danego projektu.

 • 18 marca

  Kobieta w liturgii – tematem Liturgicznego espresso »

  Marcowe spotkanie z cyklu „Liturgiczne espresso” odbędzie się w poniedziałek 18.03 o 19:00 w Krakowie. Do rozmowy na temat „Kobieta w liturgii” zaprosiliśmy s. Susi Ferfoglię oraz dr Elżbietę Wiater. Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków.

  Siostra Susi Ferfoglia pochodzi z Gorizia (Włochy), ale od wielu lat mieszka w Polsce, swoją działalność naukową i dydaktyczną łączy z aktywnością artystyczną. Specjalizuje się w muzyce organowej oraz śpiewie gregoriańskim. Prowadzi żeński zespół wokalny Flores Rosarum, z którym wykonuje m.in. muzykę św. Hildegardy z Bingen. Od roku akademickiego 2016/17 jest kierownikiem Studiów Podyplomowych z Monodii Liturgicznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

  Elżbieta Wiater to dziennikarka, historyk i teolog. Współpracowała z Deon.pl i Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, publikowała m.in. we W drodze, Przewodniku Katolickim, Christianitas oraz w polskiej Aletei. Autorka wielu książek – w tym o świętych kobietach. Zafascynowana św. Jackiem Odrowążem i historią braci kaznodziejów.

  Propozycje pytań można wysyłać z wyprzedzeniem poprzez stronę www.liturgiczne.es – będą one miały pierwszeństwo przed pytaniami zadawanymi na żywo podczas spotkania. Na osoby, które zarejestrują się na stronie nawet bez zadawania pytań, czeka niespodzianka podczas katechezy.

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim. Ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie).

  Organizatorzy przewidzieli też specjalną ofertę kawowej Piekarni i Kawiarni Lajkonik przy pl. Dominikańskim 2 (kto był na pierwszych spotkaniach, ten wie – kto będzie dopiero na styczniowym, dowie się w poniedziałek). Zaproszenie obowiązuje także przed katechezą.

  Spotkanie w poniedziałek 18 marca o 19:00 w Auli św. Tomasza na III piętrze Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie – wejście przez drzwi z tablicą „Klasztor Dominikanów”, krużganki i klasztorne Atrium.

 • 8 kwietnia

  Dlaczego Trydent? W poniedziałek Liturgiczne espresso »

  Kwietniowe spotkanie z cyklu „Liturgiczne espresso” odbędzie się w poniedziałek 8.04.2019 (wyjątkowo nie w trzeci poniedziałek miesiąca ze względu na Wielki Tydzień) o 19:00 w Krakowie. Do rozmowy na temat „Dlaczego Trydent?” zaprosiliśmy ks. Kacpra Nawrota, dr. Tomasza Dekerta i dr Dominikę Sozańską. Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków.

  Tomasz Dekert, ur. 1979, mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów, doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, redaktor kwartalnika „Christianitas”. Interesuje się kulturą wczesnochrześcijańską, przede wszystkim w zakresie orto- i heterodoksji, rozwoju tradycji i imaginarium, a także liturgią chrześcijańską i możliwościami badania jej przy użyciu antropologicznych teorii rytuału. Autor m.in. książki Apostazja w „Adversus haereses” Ireneusza z Lyonu (Kraków 2016).

  Ks. Kacper Nawrot, prezbiter archidiecezji krakowskiej wyświęcony w 2013 r., obecnie jest wikariuszem w parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza. Jest także częstym celebransem Mszy świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tzw. trydenckich). Stały współpracownik Fundacji św. Grzegorza Wielkiego, a w przeszłości także współinicjator Mszy młodości św. Jana Pawła II w jego krakowskim sanktuarium oraz rekolekcji Ars Serviendi, celebrował tradycyjne Msze św. podczas rekolekcji Mysterium fascinans.

  Dominika Sozańska, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie ukończyła studia magisterskie i obroniła pracę doktorską. Obecnie pracuje w Instytucie Spraw Społecznych Uniwersytetu Pedagogicznego. W 2012 roku prowadziła badania wśród krakowskich uczestników Mszy trydenckiej, metodą ankiety internetowej i wywiadu swobodnego. Celem było sporządzenie portretu środowiska cech społeczno-demograficznych oraz odpowiedź na pytanie, co skłania respondentów do wybrania w tej dość wymagającej formy pobożności.

  Propozycje pytań można wysyłać z wyprzedzeniem poprzez stronę www.liturgiczne.es – będą one miały pierwszeństwo przed pytaniami zadawanymi na żywo podczas spotkania. Na osoby, które zarejestrują się na stronie nawet bez zadawania pytań, czeka niespodzianka podczas katechezy.

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim. Ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie). Organizatorzy przewidzieli też specjalną ofertę kawową w Piekarni i Kawiarni Lajkonik przy pl. Dominikańskim 2 (kto był na pierwszych spotkaniach, ten wie – kto będzie dopiero na kwietniowym, dowie się w poniedziałek). Zaproszenie obowiązuje także przed katechezą.

  Spotkanie w poniedziałek 8 kwietnia o 19:00 w Auli św. Tomasza na III piętrze Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie – wejście przez drzwi z tablicą „Klasztor Dominikanów”, krużganki i klasztorne Atrium. Planowana jest dźwiękowa transmisja internetowa na żywo na Facebooku i poprzez YouTube.

1