Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   Bieżące
 • 12 stycznia

  Kolędowaliśmy z braćmi dominikanami »

  U krakowskich dominikanów odbył się niezapomniany koncert kolęd. Wśród wykonawców nie zabrakło ojców, którzy 15 lat temu jako bracia studenci nagrali bestsellerową płytę „Jezu, Śliczny Kwiecie”. Ich muzykowania wysłuchało kilkaset osób na miejscu i przez internet.

  Koncert połączony ze wspólnym kolędowaniem zorganizowaliśmy w sobotę 12 stycznia 2019 w kapitularzu klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie.

  15 lat temu, świętując Boże Narodzenie, spotkała się grupa braci dominikanów, śpiewając oraz grając na skrzypcach, gitarze, flecie i akordeonie – byli to m.in. obecni ojcowie Dawid Kusz (kompozytor muzyki liturgicznej), Tomasz Nowak (przeor klasztoru w Łodzi, kaznodzieja i rekolekcjonista), Piotr Ciuba (przeor klasztoru w Krakowie), Adam Szustak (kaznodzieja i youtuber), Mateusz Przanowski (dyrektor Instytutu Tomistycznego), Tomasz Grabowski (dyrektor Wydawnictwa W drodze), Tomasz Gałuszka (dyrektor Dominikańskiego Instytutu Historycznego), Łukasz Miśko (duszpasterz akademicki w USA), Łukasz Popko (biblista w École Biblique) i Michał Śliż (syndyk klasztoru na Służewie). Owocem tego spotkania jest płyta „Jezu, Śliczny Kwiecie” z tradycyjnymi kolędami, jak i mniej znanymi pastorałkami.

  Zdaniem organizatorów i wielu uczestników, podczas tegorocznego wydarzenia udało się powrócić do atmosfery tamtych lat. Koncert miał charakter międzypokoleniowy – w kolędowanie włączyli się także obecni bracia studenci.

  Nasza propozycja spotkała się z ciepłym przyjęciem publiczności – miejsc siedzących w kapitularzu zabrakło ponad kwadrans przed rozpoczęciem koncertu. Oprócz tego transmisję na żywo na Facebooku oglądało jednocześnie ponad sto osób.

  Kolędowanie zakończyło liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego – w tym roku najdłuższy możliwy. Już teraz jednak planujemy kolejne wydarzenia o innej tematyce: oprócz cyklu comiesięcznych katechez „Liturgiczne espresso”, kolejne zaproszenie będzie dotyczyło połowy lutego.

 • 12 stycznia

  Jezu, Śliczny Kwiecie 15 lat później »

  Serdecznie zapraszamy na koncert z udziałem braci dominikanów Jezu, Śliczny Kwiecie - 15 lat później, połączony ze wspólnym kolędowaniem, który odbędzie się w sobotę 12 stycznia 2019 o godzinie 18:00 w kapitularzu klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie.

  15 lat temu, świętując Boże Narodzenie, grupa braci dominikanów jak co roku spotkała się w klasztornym refektarzu w Krakowie. Owocem tego spotkania jest płyta Jezu, Śliczny Kwiecie z tradycyjnymi kolędami, jak i mniej znanymi pastorałkami. W tym roku wracamy do atmosfery tamtych lat. Nie zabraknie świątecznych specjałów - oprócz poczęstunku z klasztornej kuchni, zachęcamy do podzielenia się domowymi łakociami.

  Do udziału w koncercie zaprosiliśmy braci, którzy w 2004 roku stworzyli materiał na płytę, śpiewając oraz grając na skrzypcach, gitarze, flecie i akordeonie. Podczas koncertu usłyszymy m.in. ojców Piotra Ciubę, Dawida Kusza, Tomasza Nowaka oraz braci studentów z krakowskiego klasztoru. W nagraniu w 2004 roku brali udział także m.in. obecni ojcowie Adam Szustak, Mateusz Przanowski, Tomasz Grabowski, Tomasz Gałuszka i Michał Śliż.

  Dołączmy do grona braci, nie tylko odnajdując echa atmosfery dominikańskiego refektarza, ale też nawzajem dzieląc się radością z Narodzenia Pana.

  Również w Konwencie św. Trójcy w Krakowie w trakcie wieczerzy wigilijnej śpiewamy i cieszymy się wspólnym świętowaniem. W blasku wigilijnych świec roześmiane twarze braci nie są już obce. Najstarsi ojcowie, bracia kooperatorzy, ojcowie w średnim wieku i młodsi od nich neoprezbiterzy, diakoni, bracia z niższych lat studiów – my wszyscy cieszymy się, ponieważ nawzajem opowiadamy sobie o zbawieniu danym nam przez Jezusa Chrystusa. A opowiadamy o nim, śpiewając. W pogodnej i pełnej radości atmosferze głosimy sobie nawzajem wieść o narodzeniu Pana.

 • 21 stycznia

  Świeccy a liturgia – tematem czwartego „Liturgicznego espresso” »

  Czwarte spotkanie z cyklu „Liturgiczne espresso” odbędzie się w najbliższy poniedziałek 21 stycznia o 19:00 w Krakowie. Z tematem „Świeccy a liturgia” zmierzą się przedstawiciele Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków, której zadaniem za każdym razem jest przepytywanie zaproszonych gości.

  Propozycje pytań można wysyłać z wyprzedzeniem poprzez stronę www.liturgiczne.es – będą one miały pierwszeństwo przed pytaniami zadawanymi na żywo podczas spotkania.

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim. Ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie).

  Temat obecności i zaangażowania świeckich w liturgii podejmą: ks. Stanisław Miszczak, sercanin, liturgista i wieloletni duszpasterz, w tym moderator Krakowskiej Archidiecezjalnej Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie oraz Michał Wsiołkowski, pracownik Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, świecki teolog i czynny ministrant wraz z żoną Katarzyną.

  Spotkanie w najbliższy poniedziałek 19 listopada o 19:00 w Auli św. Tomasza na III piętrze Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie – wejście przez drzwi z tablicą „Klasztor Dominikanów”, krużganki i klasztorne Atrium.

 • 17 lutego

  Dzień otwarty 17 lutego »

  Zapraszamy na dzień otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego pod hasłem „Wielka Sztuka”. Przez całą niedzielę 17 lutego będzie można wysłuchać ciekawych wykładów i koncertu, wziąć udział w ćwiczeniach i zwiedzaniu, a także we wspólnej modlitwie Liturgią Godzin.

  Po zeszłorocznym wydarzeniu pod hasłem „Dominikański Ośrodek Liturgiczny na 100%”, po raz drugi organizujemy lutowy dzień otwarty. Przez całą niedzielę cały zespół będzie czekał na gości w krużgankach z ciekawym programem.

  11:30-12:15 – Aula św. Tomasza Kolegium Filozoficzno-Teologicznego (III piętro)
  Wykład „Ars celebrandi w liturgii – sprawa nie tylko dla księdza”
  Dominik Jurczak OP, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego
  po nim: Modlitwa w ciągu dnia z Vigilantes – schola chorałowa

  1% to Wielka Sztuka 13:00-13:45 – Kapitularz
  Szkoła śpiewania dla każdego: ćwiczenia z impostacji
  Artur Zajt, wykładowca Szkoły Kantorów

  14:30-15:15 – rozpoczęcie przy sklepie w krużgankach
  Sztuka w klasztorze: zwiedzanie
  Piotr Oleś OP, historyk sztuki, współpracownik Ośrodka

  16:15-17:00 – Kapitularz
  Wykład „Katolipa: o sztuce i kiczu w Kościele”
  Jacek Hajnos OP, absolwent ASP: grafik, rzeźbiarz, rysownik

  18:00-18:45 – Kapitularz
  „Śpiewajcie Panu pieśń nową” – muzyczna zapowiedź wydarzeń
  Bractwo śpiewacze San Clemente
  po niej: Kompleta z San Clemente i scholą Vigilantes

  9:30-22:00 – Sklep Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (przy furcie)
  Poznaj nasze produkty i publikacje

  Wszystkie wydarzenia są bezpłatne i otwarte dla wszystkich zainteresowanych bez konieczności rejestracji. Zapraszamy do klasztoru oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12, Kraków). Prosimy wejść przez furtę (drzwi oznaczone tablicą „Klasztor Dominikanów”) i przejść krużgankami do Kapitularza (tabliczka na drzwiach, vis a vis schodów wejściowych) lub kierować się do Auli św. Tomasza przez Atrium do końca i w prawo.

  Prosimy Was o zaznaczenie „Wezmę udział” na Facebooku, gdzie będą się pojawiać aktualne informacje oraz o udostępnienianie wydarzenia swoim znajomym, dla których może okazać się cenne!

  Prosimy Cię także o przekazanie 1% podatku na Dominikański Ośrodek Liturgiczny, podając nasz KRS: 0000354036.

  icsPobierz plan w formacie ics (m.in. na smartfony)

 • 18 lutego

  Charyzmatycy a liturgia – podczas piątego „Liturgicznego espresso” »

  Piąte spotkanie z cyklu „Liturgiczne espresso” odbędzie się w najbliższy poniedziałek 18 lutego o 19:00 w Krakowie. Z tematem „Charyzmatycy a liturgia” zmierzy się o. Jakub Nestorowicz ze wspólnoty Janki oraz o. Dominik Jurczak z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków, której zadaniem za każdym razem jest przepytywanie zaproszonych gości.

  Propozycje pytań można wysyłać z wyprzedzeniem poprzez stronę www.liturgiczne.es – będą one miały pierwszeństwo przed pytaniami zadawanymi na żywo podczas spotkania.

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim. Ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie).

  Spotkanie w najbliższy poniedziałek 19 listopada o 19:00 w Auli św. Tomasza na III piętrze Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie – wejście przez drzwi z tablicą „Klasztor Dominikanów”, krużganki i klasztorne Atrium.