Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 15 kwietnia

  Śpiewy Wielkiego Tygodnia z Marcelem Peresem »

  Zapraszamy na warsztaty poświęcone śpiewom gregoriańskim Wielkiego Tygodnia, które poprowadzi Marcel Pérès. Odbędą się w Wielkim Tygodniu w Klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie.

  Warsztaty potrwają od Wielkiego Poniedziałku, 15.04.2019 do Wielkiej Środy, 17.04.2019 (3 pełne dni zajęć) i odbędą się w Klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie, ul. Stolarska 12. Obowiązują wcześniejsze zapisy przez formularz zgłoszeniowy, koszt uczestnictwa wynosi 330 zł (300 zł przy zgłoszeniu do 7.04.2019 włącznie).

  Marcel Pérès jest kompozytorem, śpiewakiem, organistą i historykiem muzyki. W 1982 r. założył zespół Ensemble Organum. Od ponad trzydziestu pięciu lat prowadzi różnorodne badania nad pamięcią muzyczną oraz wprowadzaniem jej w życie. Nagrał około czterdziestu płyt, jest też autorem licznych książek i artykułów. Interesuje się zwłaszcza historią rytów widzianą przez pryzmat śpiewu. Pragnie zrozumieć, dlaczego i jak ludzie tworzą i tworzyli muzykę. Jego pielgrzymowanie po meandrach pamięci muzycznej zaprowadziło go do zgłębiania wszelkich form muzycznych od późnego antyku po początki XXI wieku.

  Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu.

 • 2 maja

  Muzyka Duszy 2019 w Gdańsku »

  Ojcowie Dominik Jurczak i Wojciech Sznyk z naszej Fundacji znajdą się w gronie prowadzących Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Muzyka Duszy” 2019, które odbędą się w Gdańsku w terminie 2-5 maja 2019 - zapisy ruszyły już w połowie lutego.

  Liczna obsada prowadzących gwarantuje niezwykle bogaty w przeżycia czas: śpiewu, modlitwy, wewnętrznej przemiany. Część warsztatową poprowadzą: Magdalena Szymańska, Anita Pyrek-Nąckiewicz, s. Karen Trafankowska CFSN, Olga Trzebicka, Krzysztof Dudzik, Piotr Frey OP, Rafał Grozdew, Dawid Kusz OP, Rafał Maciejewski, Wojciech Sznyk OP. Część duszpasterską poprowdzi Dominik Jurczak OP, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Nad przygotowaniem orkiestry będą czuwać Patrycja Kaleczyc, Anita Broniewska-Telega.

  Organizatorzy zapraszają także na koncert, który odbędzie się w ramach warsztatów. Wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis z niezwykle ciekawym repertuarem.

  Na program Warsztatów składają się: zajęcia warsztatowe ze śpiewu wielogłosowego oraz ze śpiewu chorałowego, indywidualne zajęcia z emisji głosu, część duszpasterska: msze, konferencje, spowiedzi, rozmowy indywidualne oraz koncert. Zajęcia odbywać się będą w gdańskich kościołach św. Jana i św. Katarzyny.

  Głównym organizatorem warsztatów jest Klasztor oo. Dominikanów w Gdańsku, realizuje je Stowarzyszenie muzykaliturgiczna.pl. Od początku istnienia projektu nasza Fundacja z chęcią go wspiera, a serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym.

  Zapisy na warsztaty odbywają się poprzez stronę internetową muzykaliturgiczna.pl, ilość miejsc jest ograniczona. Koszt uczestnictwa wynosi 150 zł (dla uczniów i studentów 100 zł).

 • 20 maja

  O liturgii za klasztornym murem – w poniedziałek „Liturgiczne espresso” »

  Przedostatnie, majowe spotkanie z cyklu „Liturgiczne espresso” odbędzie się w poniedziałek 20.05.2019 o 19:00 w Krakowie. Do rozmowy na temat „Liturgia za klasztornym murem” Dominikański Ośrodek Liturgiczny zaprosił braci studentów z dominikańskiego konwentu i benedyktyńskiego opactwa. Spotkanie prowadzić będzie Anna Łoś z Radia Kraków.

  Bracia dominikanie i benedyktyni studiują razem w krakowskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym, ale reprezentują różne tradycje zakonne. O ich charakterystyce będą mówić podczas poniedziałkowego spotkania.

  Na pytania odpowie br. Radosław Więcławek, dominikanin mieszkający i studiujący w Krakowie, diakon i filolog klasyczny, zaangażowany m.in. w przygotowanie osób dorosłych do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego oraz br. Grzegorz Hawryłeczko, benedyktyn, mnich tyniecki od 2012 r., pierwszy kantor opactwa.

  Propozycje pytań można wysyłać z wyprzedzeniem poprzez stronę www.liturgiczne.es – będą one miały pierwszeństwo przed pytaniami zadawanymi na żywo podczas spotkania. Na osoby, które zarejestrują się na stronie nawet bez zadawania pytań, czeka niespodzianka podczas katechezy.

  „Liturgiczne espresso” to cykl spotkań, które Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje w trzecie poniedziałki miesiąca w roku akademickim. Ma łączyć aspekt wyrazistości smaku przekazywanych treści z krótką formą (jak niewielka objętość espresso) i nieformalnym charakterem dyskusji (jak spotkanie przy kawie). Organizatorzy przewidzieli też specjalną ofertę kawowej Piekarni i Kawiarni Lajkonik przy pl. Dominikańskim 2.

  Spotkanie w poniedziałek 20 maja o 19:00 w Auli św. Tomasza na III piętrze Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, przy Klasztorze oo. Dominikanów, ul. Stolarska 12 w Krakowie – wejście przez drzwi z tablicą „Klasztor Dominikanów”, krużganki i klasztorne Atrium. Planowana jest transmisja dźwiękowa na żywo w internecie.

 • 8 czerwca

  Bierzmowanie dorosłych w wigilię Zesłania Ducha Świętego »

  W sobotę 8 czerwca Mszy św. wigilii Zesłania Ducha Świętego w kościele sióstr dominikanek „na Gródku” o 14:30 będzie przewodniczył biskup Janusz Mastalski, który udzieli dorosłym z naszego katechumenatu sakramentu bierzmowania.

  Przeszło dziesięć lat temu rozpoczęliśmy odprawianie liturgicznych wigilii uroczystości Zesłania Ducha Świętego, które są uzupełnieniem bogatego wachlarza propozycji czuwań charyzmatycznych i wieczorów uwielbienia, organizowanych w Krakowie w noc poprzedzającą Zielone Świątki. Początkowo były to wigilie gregoriańskie („In Vigilia Pentecostes” w kościele św. Idziego pod Wawelem), a w ostatnich latach – po publikacji najpierw nowego Mszału, a potem lekcjonarza – także Msze święte w kościele Matki Bożej Śnieżnej na krakowskim Gródku (pod przewodnictwem przeorów, a potem biskupów Damiana Muskusa i Tadeusza Pieronka, którzy przez ostatnie pięć lat udzielali także sakramentu bierzmowania). W ubiegłym roku zaproszenie przyjął krakowski ordynariusz, abp Marek Jędraszewski, który w czasie wigilii udzielił chrztu i bierzmowania.

  Zgodnie propozycją zawartą w nowych wydaniach ksiąg liturgicznych, Mszę świętą rozpocznie rozbudowana liturgia słowa, składająca się z sześciu czytań, czterech psalmów i następujących po nich modlitw.

  Katechumenat u dominikanów prowadzą ojcowie związani z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym z pomocą diakonów, braci studentów i świeckich katechistów – wywodzących się z duszpasterstwa Beczka, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii czy Ruchu Światło-Życie. Do grupy w każde wakacje dołączają inne osoby: osoby, którym rodzice postanowili pozostawić wybór wiary na czas dorosłości, dzieci wyznawców innych religii, a niekiedy obcokrajowcy, którzy w dzieciństwie nie mogli przyjąć sakramentów w Kościele katolickim. Każda historia jest inna – i choć kurs ma charakter grupowy, wspólnota nie jest liczna, dzięki czemu podejście do kandydatów pozostaje indywidualne.

  Krakowski kościół mniszek dominikańskich tradycyjnie jest miejscem udzielania bierzmowania dorosłym kandydatom, ponieważ w tym miejscu w każdą niedzielę Dominikański Ośrodek Liturgiczny sprawował dotychczas Mszę św. we wspólnocie z katechumenami i kandydatami do bierzmowania. Także siostry, które nie opuszczają zakonnej klauzury, każdego roku wiernie ogarniają ich modlitwą.

  Serdecznie zapraszamy do wspólnego celebrowania liturgii 8 czerwca, a już teraz zachęcamy do modlitwy w intencji przygotowujących się do przyjęcia sakramentu kandydatów.

 • 15 czerwca

  Jubileusz grupy Vigilantes »

  W wigilię uroczystości Najświętszej Trójcy - w sobotę 15 czerwca 2019 r., o godz. 20:15 - zapraszamy do Bazyliki Świętej Trójcy oo. Dominikanów w Krakowie na wspólną modlitwę chorałem gregoriańskim (a właście dominikańskim).

  Odprawione zostanie brewiarzowe Matutinum - czyli rodzaj bardzo rozbudowanej godziny czytań - tej uroczystości, które w całości zaśpiewamy korzystając ze średniowiecznych muzycznych zapisów chorału z ksiąg dominikańskich. Wigilia ta będzie celebrowana już po raz dziesiąty z rzędu, a śpiew poprowadzi grupa chorałowa Vigilantes działająca w Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym pod przewodnictwem o. Wojciecha Sznyka OP.

  Grupa chorałowa Vigilantes obchodzi w tym roku jubileusz dziesięciolecia swojego istnienia. Od 2009 roku członkowie grupy uczą się śpiewu chorałowego, celebrują wigilie największych świąt i uroczystości roku liturgicznego oraz przygotowują spotkania z tradycyjnym nabożnym śpiewem pieśni i nabożeństw z dawnych czasów.

  Zapraszamy wszystkich chętnych do włączenia się w modlitwę oraz śpiew: psalmów, antyfon, responsoriów oraz czytań, w czasie Matutinum około godziny 20:15. Wcześniej zaś o godzinie 19.30 odbędzie się Msza święta, w czasie której będziemy dziękować Bogu za 10 lat istnienia Vigilantes.

  Dla wszystkich uczestników liturgii przygotujemy kancjonaliki zawierające teksty Matutinum (w wersji polsko-łacińskiej) wraz z zapisem chorałowym.

 • 22 lipca

  Warsztaty Muzyki Niezwykłej za nami »

  Trzy fenomenalne koncerty, cztery niecodzienne nabożeństwa, siedem kazań i sześć konferencji oraz wiele godzin ćwiczeń muzycznych i indywidualnych konsultacji odbytych przez prawie 300 uczestników – tak w samych liczbach podsumowujemy tegoroczne wydarzenie.

  Od poniedziałku do niedzieli co rano uczestnicy z całej Polski wypełniali dominikański klasztor. Dzień rozpoczynali od śpiewanej wspólnie jutrzni, a potem brali udział w ćwiczeniach śpiewu w różnych grupach: w podziale na głosy i chóry.

  Po uroczystej Mszy świętej w samo południe w Bazylice Świętej Trójcy i przerwie obiadowej wracali na zajęcia w sekcjach tematycznych z chorału gregoriańskiego, prowadzenia scholi, emisji głosu, impostacji, polifonii korsykańskiej, polskiego śpiewu ludowego oraz śpiewu bizantyjskiego. Efektami swojej pracy mogli wykorzystać podczas Eucharystii w kolejnym dniu.

  – „Doświadczenie piękna, choć fundamentalne w liturgii, nie może być celem samym w sobie” – mówi o założeniach warsztatów o. Dominik Jurczak, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. – „Piękno ma prowadzić do rozsmakowywania się w Tym, który jest źródłem piękna! Dlatego podczas tegorocznych warsztatów chcemy uczynić krok dalej, chcemy uczyć się, jak w poszukiwaniu piękna nie zatrzymać się jedynie na walorach artystycznych, ale jak dołączyć do chóru aniołów, by wraz z nimi nucić „święty, święty, święty” – wyjaśnił.

  Warsztaty Muzyki Niezwykłej, organizowane przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny od 2013 roku, znane są także z wieczornych koncertów i nabożeństw otwartych dla szerokiej publiczności, na które oprócz samych uczestników, zaproszeni byli wszyscy.

  Prawykonanie „Noli me tangere”

  Bardzo dobrymi opiniami obdarzone zostały trzy tegoroczne koncerty. W poniedziałekzebrani w bazylice mogli usłyszeć prawykonanie muzycznej medytacji na święto św. Marii Magdaleny „Noli me tangere”. Było to prawykonanie utworu, zainspirowanego ewangeliczną sceną spotkania Zmartwychwstałego Jezusa z Marią Magdaleną. Muzykę stworzyli związani z Fundacją kompozytorzy Paweł Bębenek, Urszula Rogala i Tomasz Samulnik OP. Dwunastoosobowemu zespołowi wokalnemu towarzyszyli znani artyści jazzowi: Piotr Baron (saksofon) i Maciej Adamczak (kontrabas).

  – „Noli me tangere” („nie dotykaj mnie”) jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa” – mówi kontrabasista Maciej Adamczak. – „Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy krótszych i dłuższych utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez wielokrotne ich powtarzanie, utrwalanie i rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji”.

  We wtorek odbyło się nabożne śpiewanie zaduszne w zabytkowych krużgankach klasztoru, które są równocześnie zakonnym cmentarzem. Nabożeństwo oparte na starych klasztornych zapiskach zbudowane zostało na pięciu stacjach, pomiędzy którymi przemieszczali się uczestnicy z modlitwą i śpiewem.

  W środę uczestnicy warsztatów mieli okazję wziąć udział w tradycyjnym czuwaniu przed świętem św. Jakuba Apostoła – tzw. gregoriańskim „matutinum”. Jest to rodzaj modlitwy, który uczy poświęcania czasu dla Pana Boga mimo wszelkich niesprzyjających czynników: zmęczenia, pośpiechu czy przyzwyczajenia do życia w dużym tempie, dyktowanym przez technologię.

  – „Towarzyszami tegorocznej edycji była niemała grupa świętych” – zaznacza o. Jurczak. – „Maria Magdalena, która pierwsza wyśpiewała prawdę o zmartwychwstaniu Jezusa, Brygida, Kinga, apostoł Jakub, Joachim i Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny. Ich wstawiennictwo i przykład były dla nas inspiracją, jak anielski hymn święty, święty, święty wypowiadać nie tylko ustami, ale całym naszym życiem”.

  „Ite in mundum” Dawida Kusza OP

  Czwartkowy wieczór był zakończeniem pierwszego bloku warsztatów, a zarazem punktem kulminacyjnym – tego dnia odbył się premierowy koncert nowej płyty Dawida Kusza OP „Ite in mundum”. Była to pierwsza okazja, aby usłyszeć utwory z płyty na żywo. Wielu uczestników koncertu dzieliło się po nim zachwytem i poruszeniem, które im towarzyszyły.

  W piątek do grupy uczestników dołączyły nowe osoby, które przyjechały tylko na drugą część warsztatów – na blok weekendowy. Wieczorem w krużgankach odbyło się Misterium Męki Pańskiej – paraliturgiczne nabożeństwo oparte na dramacie liturgicznym, ukazujące – i pozwalające przeżywać – wydarzenia związane z męką i śmiercią Chrystusa w inny sposób, niż choćby droga krzyżowa. Na koniec dnia odbył się jeszcze dodatkowy koncert – występ litewskiej grupy Gailestingumo šventovės ansamblis („Zespół Miłosierdzia”).

  – „Poszukiwanie piękna autentycznej muzyki sakralnej to najlepszy opis stworzonego przez nas kolażu” – wyjaśniają członkowie zespołu. „Szukamy piękna, które ujawnia tajemnice świata”.

  Efekty ciężkiej pracy

  Codziennie po przerwie obiadowej – podczas której uczestnicy warsztatów mogli korzystać ze specjalnych zniżek w dwudziestu czterech najlepszych okolicznych restauracjach – miała miejsce katecheza o. Łukasza Miśki OP, transmitowana także na żywo w internecie. Rekolekcyjny wymiar wydarzenia uwydatniały także kazania o. Dominika Jurczaka OP, wygłaszane podczas codziennych Mszy.

  W kazaniu podczas niedzielnej Mszy św. kończącej warsztaty, o. Jurczak podkreślił, że uczestnictwo w warsztatach nie jest po to, aby stanąć na piedestale jako ekspert, ale by jako uczeń dzielić się zdobytym doświadczeniem, wrażliwością i spotkaniem z żywym Bogiem. Celem warsztatów jest zgromadzenie całego środowiska z całej Polski, by móc wspierać celebracje liturgiczne w parafiach i wspólnotach.


  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

 • 22 lipca

  Noli me tangere: muzyczna medytacja na święto św. Marii Magdaleny »

  „Mario”. „Nauczycielu!”. Spotkanie Zmartwychwstałego Mistrza z wierną uczennicą o poranku trzeciego dnia było inspiracją do napisania wyjątkowego utworu Noli me tangere, który będzie wykonany podczas tegorocznych Warsztatów Muzyki Niezwykłej w liturgiczne święto św. Marii Magdaleny.

  Muzykę stworzyli związani z naszą Fundacją artyści Paweł Bębenek, Urszula Rogala i Tomasz Samulnik OP. Oprócz zespołu wokalnego usłyszymy uznanych artystów jazzowych Piotra Barona (saksofon) i Macieja Adamczaka (kontrabas). 

  „Noli me tangere jest zaproszeniem do pójścia po śladach Marii Magdaleny, zachętą do wsłuchania się w Jej świadectwo dotyczące życia, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa”, mówi kontrabasista Maciej Adamczak. „Wybranym z Pisma Świętego tekstom, z zachowaniem ich oryginalnego kształtu i brzmienia, nadano formy krótszych i dłuższych utworów muzycznych, w taki sposób, aby poprzez wielokrotne ich powtarzanie, utrwalanie i rozważanie stworzyć przestrzeń dla chrześcijańskiej modlitwy i medytacji.”

  Koncert odbędzie się w poniedziałek 22 lipca o godz. 20.15 w Bazylice Ojców Dominikanów pw. Świętej Trójcy w Krakowie. Zapraszamy wszystkich serdecznie - wstęp wolny.

 • 25 lipca

  «Ite in mundum» – nowa płyta Dawida Kusza OP »

  Nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego właśnie ukazała się nowa płyta o. Dawida Kusza – dominikanina, a jednocześnie znanego i cenionego kompozytora muzyki liturgicznej. Album jest starannie wyselekcjonowanym przeglądem jego twórczości z ostatnich ośmiu lat. W czwartek 25 lipca w Krakowie odbył się koncert premierowy.

  – „Od wydania mojej ostatniej autorskiej płyty Witaj Maryjo minęło 11 lat” – pisze we wprowadzeniu o. Kusz. – „Słucham jej pisząc te słowa i przypominam sobie wspaniałą atmosferę, jaka nam wtedy towarzyszyła. Wracam również wspomnieniami do wydanej trzy lata wcześniej, bo w 2005 roku płyty, Pieśń o nadziei. Nigdy nie zapomnę pozytywnych emocji i entuzjazmu, które przeżywaliśmy podczas jej nagrywania. Chociaż upływ czasu i tempo życia sprawiły, że z niektórymi osobami uczestniczącymi w tamtych projektach straciłem kontakt, to dzięki nagraniom mogę dziś ponownie wsłuchać się w ich głosy, wrócić myślami do tych wyjątkowych, wspólnie przeżytych chwil. Był to naprawdę dobry czas” – dodaje.

  W skład płyty wchodzą utwory komponowane na różne okazje, m.in.: Mszę świętą z okazji zakończenia Jubileuszu 800-lecia Zakonu Ojców Dominikanów, odprawioną przez papieża Franciszka na Lateranie (Alleluja, tytułowe Ite in mundum); Mszę świętą inaugurującą rocznicę 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie (Aklamacja Chwała Tobie Słowo Boże); czy cykliczne, adwentowe Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne, organizowane przez Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne (Missa Vroclaviensis, która dla potrzeb nagrania otrzymała nową „szatę” instrumentalną).

  Ponadto płytę Ite in mundum tworzą utwory pisane na potrzeby wykonania koncertowego, jak chociażby: trzyczęściowa Gloria, nawiązująca do twórczości angielskiego kompozytora Johna Ruttera, powstała z okazji jubileuszu Scholi Domenica, działającej przy żywieckiej konkatedrze oraz Odszedł Pasterz od nas i Adoramus Te, Christe, których premiera odbyła się w Lublinie podczas festiwalu „Wielkopostne Śpiewanie” w 2018 roku. Inne zamieszczone na płycie utwory wykonywane były przy różnych okazjach i weszły do repertuaru znanych krakowskich chórów, takich jak: Psalmodia czy Camerata Jagiellonica (Salve Regina, Tota pulchra es Maria). Repertuar ten – jak twierdzi sam autor – „mimo że jest trudny i wymagający”, może być użyty w celebracji Mszy świętej.

  Materiał został nagrany w połowie roku w niezwykłym wnętrzu kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie pod okiem najlepszych realizatorów.

  – „Nagrania są niesamowitą przygodą” – opisuje o. Dawid Kusz. – „Momentem, w którym splatają się i wchodzą w reakcję między sobą działania, talenty oraz emocje wielu ludzi. Towarzyszy im przekonanie, że tworzy się coś nowego, bardzo osobistego; coś, czego będą słuchać kolejne pokolenia”. 

  Oficjalną premierą płyty był koncert, który odbył się w ramach Warsztatów Muzyki Niezwykłej w czwartkowy wieczór, 25 lipca, w krakowskiej bazylice Dominikanów. – „Ten koncert był niezwykle różnorodny pod względem nastroju i przez to oddający prawdę, o którą moim zdaniem chodzi w muzyce” – mówi Miłosz Kowalewski, student przybyły na Warsztaty z Gdańska. – „Były spokój, melancholia, ale też radość. Dźwięki wypełniające kościół poruszały mnie do głębi i nie obyło się bez łez wzruszenia. Uwielbiam to uczucie, kiedy tak bardzo mogę doświadczyć piękna Boga przez sztukę” – wspomina.

  Kościół wypełnił się po brzegi nie tylko uczestnikami Warsztatów, ale również lokalnymi miłośnikami muzyki sakralnej i turystami. – „Nie chodzę wprawdzie do kościoła” – mówił jednemu z braci dominikanów młody człowiek, który wszedł do kościoła z ulicy zachęcony dźwiękami muzyki – „ale dzisiejszy wieczór był niezwykłym przeżyciem! Czy gracie tę muzykę częściej?” – pytał.

  Płyta jest dostępna w sprzedaży internetowej, a w sierpniu będzie dostępna także w najważniejszych sklepach internetowych z muzyką: iTunes Store, Google Play, Apple Music, Spotify, Tidal i innych.

   

  Dawid Kusz – dominikanin, ur. w 1979 roku w Rzeszowie. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika.

  Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie (2017). Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

 • 25 lipca

  «Ite in mundum» – premiera płyty »

  Pod koniec lipca ukaże się wydana przez nas nowa płyta o. Dawida Kusza – dominikanina, a jednocześnie znanego i cenionego kompozytora muzyki liturgicznej. Album jest starannie wyselekcjonowanym przeglądem jego twórczości z ostatnich ośmiu lat. W czwartek 25 lipca w Krakowie będzie można wysłuchać na żywo utworów z płyty.

  – „Od wydania mojej ostatniej autorskiej płyty Witaj Maryjo minęło 11 lat” – pisze we wprowadzeniu o. Kusz. – „Słucham jej pisząc te słowa i przypominam sobie wspaniałą atmosferę, jaka nam wtedy towarzyszyła. Wracam również wspomnieniami do wydanej trzy lata wcześniej, bo w 2005 roku płyty, Pieśń o nadziei. Nigdy nie zapomnę pozytywnych emocji i entuzjazmu, które przeżywaliśmy podczas jej nagrywania. Chociaż upływ czasu i tempo życia sprawiły, że z niektórymi osobami uczestniczącymi w tamtych projektach straciłem kontakt, to dzięki nagraniom mogę dziś ponownie wsłuchać się w ich głosy, wrócić myślami do tych wyjątkowych, wspólnie przeżytych chwil. Był to naprawdę dobry czas” – dodaje.

  W skład płyty wchodzą utwory komponowane na różne okazje, m.in.: Mszę świętą z okazji zakończenia Jubileuszu 800-lecia Zakonu Ojców Dominikanów, odprawioną przez papieża Franciszka na Lateranie (Alleluja, tytułowe Ite in mundum); Mszę świętą inaugurującą rocznicę 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie (Aklamacja Chwała Tobie Słowo Boże); czy cykliczne, adwentowe Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne, organizowane przez Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne (Missa Vroclaviensis, która dla potrzeb nagrania otrzymała nową „szatę” instrumentalną).

  Ponadto płytę Ite in mundum tworzą utwory pisane na potrzeby wykonania koncertowego, jak chociażby: trzyczęściowa Gloria, nawiązująca do twórczości angielskiego kompozytora Johna Ruttera, powstała z okazji jubileuszu Scholi Domenica, działającej przy żywieckiej konkatedrze oraz Odszedł Pasterz od nas i Adoramus Te, Christe, których premiera odbyła się w Lublinie podczas festiwalu „Wielkopostne Śpiewanie” w 2018 roku. Inne zamieszczone na płycie utwory wykonywane były przy różnych okazjach i weszły do repertuaru znanych krakowskich chórów, takich jak: Psalmodia czy Camerata Jagiellonica (Salve Regina, Tota pulchra es Maria). Repertuar ten – jak twierdzi sam autor – „mimo że jest trudny i wymagający”, może być użyty w celebracji Mszy świętej.

  Materiał został nagrany w połowie roku w niezwykłym wnętrzu kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie pod okiem najlepszych realizatorów.

  – „Nagrania są niesamowitą przygodą” – opisuje o. Dawid Kusz. – „Momentem, w którym splatają się i wchodzą w reakcję między sobą działania, talenty oraz emocje wielu ludzi. Towarzyszy im przekonanie, że tworzy się coś nowego, bardzo osobistego; coś, czego będą słuchać kolejne pokolenia”. 

  Oficjalną premierą płyty będzie Msza św. celebrowana w ramach trwających Warsztatów Muzyki Niezwykłej w czwartek 25 lipca o godz. 20:15 w krakowskiej bazylice oo. Dominikanów. Podczas liturgii zostaną wykonane publicznie po raz pierwszy niektóre utwory z nowej płyty, a po jej zakończeniu odbędzie się dodatkowo otwarty dla wszystkich koncert. Będzie to także pierwsza okazja do zakupu nowej płyty – choć już teraz można ją zamawiać w przedsprzedaży w sklepie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.

  Dawid Kusz – dominikanin, ur. w 1979 roku w Rzeszowie. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika. Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie (2017). Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

 • 26 lipca

  Gailestingumo šventovės ansamblis zaśpiewa w Krakowie »

  Przyjaźń ze szkoły, miłość do muzyki i wiara to prawdopodobnie główne powody, dla których Gailestingumo šventovės ansamblis („Zespół Miłosierdzia”) zebrał się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie trzy lata temu.

  Od samego początku życie zespołu oscylowało między tą a inną wileńską świątynią – kościołem Najświętszego Zbawiciela Braci Joannitów. Repertuar zespołu powstał z pragnienia, by wypełnić te święte miejsca muzyką. Obejmuje on arcydzieła muzyki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.

  „Poszukiwanie piękna autentycznej muzyki sakralnej to najlepszy opis stworzonego przez nas kolażu” – wyjaśniają członkowie zespołu. „Szukamy piękna, które ujawnia tajemnice świata”.

  Koncert odbędzie się w piątek 26 lipca, o 21.00 w bazylice Świętej Trójcy ojców Dominikanów w ramach trwających Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

  Zakończeniem tegorocznych Warsztatów Muzyki Niezwykłej będzie uroczysta Msza święta - także w bazylice Świętej Trójcy w niedzielę 28 lipca o godz. 13:30, po której uczestnicy zaprezentują kilka spośród utworów, nad którymi pracowali przez miniony tydzień.