Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 6 września

  Rekolekcje Mysterium fascinans po raz dwunasty »

  Dwunasta edycja rekolekcji liturgicznych Mysterium fascinans, zakończyła się w niedzielę 8 września w Krakowie. Do gmachu seminarium duchownego pod Wawelem przyjechało ponad dwieście osób, zainteresowanych ich tematyką. Wydarzenie organizowane przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników – ich liczba przekracza pulę dostępnych miejsc.

  – „Po raz pierwszy w dwunastoletniej historii Mysterium fascinans realizujemy jeden temat w czasie dwóch edycji” – mówi ks. Krzysztof Porosło, pomysłodawca rekolekcji. – „W zeszłym roku pod hasłem «modlić się liturgią» rozpoczęliśmy realizację tematu «Mistagogia Eucharystii i Liturgii Godzin», który – ze względu na ilość możliwych do poruszenia zagadnień – został rozłożony na dwa lata” – wyjaśnia.

  Tym razem prawie 250 uczestników wraz z zaproszonymi gośćmi pochyliło się nad kolejnymi obrzędami Mszy świętej, począwszy od obrzędów przygotowania darów, na obrzędach Komunii i rozesłania kończąc. Przewodnikiem w tych rozważaniach był św. Augustyn, którego słowa stały się motywem przewodnim tegorocznej edycji: „Stań się tym, co przyjąłeś”. 

  – „O ile prawdziwe jest słynne polskie przysłowie, że «z kim przestajesz, takim się stajesz», o tyle w wypadku Eucharystii nabiera jeszcze na znaczeniu, gdyż głębia owej przemiany, która się w nas dokonuje na skutek zjednoczenia z Chrystusem w Eucharystii, jest nieporównywalna z jakimkolwiek ludzkim upodobnieniem do drugiego człowieka” – mówi ks. Krzysztof.

  Tegorocznym rekolekcjonistą był o. Tomasz Grabowski, dominikanin z Poznania, a wśród prelegentów znaleźli się cenieni wykładowcy: o. dr Dominik Jurczak OP z rzymskich uczelni Anselmianum i Angelicum, ks. dr Maciej Zachara MIC z Lublina, ks. dr Krzysztof Porosło, który ostatnio obronił doktorat w Pampelunie i ks. dr Piotr Roszak z Torunia, a także ks. dr hab. Robert Tyrała, prof. UPJPII z Krakowa i ks. dr Sławomir Jeziorski z Rzeszowa.

  W niedzielę zamiast referatów odbył się panel dyskusyjny, w czasie którego zaproszeni wykładowcy odpowiadali na pytania uczestników, oraz katecheza mistagogiczna, poświęcona zagadnieniu owoców Komunii świętej w życiu człowieka wierzącego.

  – „Mysterium fascinans to czas, by w modlitewnej atmosferze «zebrać na nowo» (re-colligere, stąd „rekolekcje”) to, co w codzienności uciekło, rozmyło się, stało się mniej oczywiste, co domaga się przeformułowania” – wyjaśnia o. Dominik Jurczak, prezes Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Te rekolekcje to zatem tradycyjnie nie tylko referaty i warsztaty, ale przede wszystkim piękna celebracja liturgii.

  – „Oczywiście nie chcemy zapomnieć o spotkaniach między ludźmi” – podkreśla o. Jurczak. – „Nie są one mniej istotne; co więcej, od dwunastu lat dokonują się we wzajemnym szacunku i poszukiwaniu prawdy. W takiej optyce Mysterium fascinans rzeczywiście jest przestrzenią odnowy i prawdziwego, duchowego wzrostu. Najlepiej świadczy o tym fakt, że tak wielu z nas ma w kalendarzach na stałe zarezerwowany weekend na początku września!”. Ten konsekwentny dialog owocuje powstaniem wokół rekolekcji środowiska osób, którym temat liturgii leży na sercu – wiele z nich przyjeżdża na rekolekcje regularnie, choć co roku można spotkać również wiele nowych twarzy. W tym roku także po raz kolejny wiele osób pozostało na liście rezerwowej, ponieważ liczba chętnych znów przekroczyła możliwości seminaryjnej auli i kaplicy – zostaną oni zaproszeni jako pierwsi w przyszłym roku.

  Rekolekcje zakończyły się otwartą dla wszystkich uroczystą Mszą św. w Bazylice Świętej Trójcy w niedzielę o 13:30.

  Rekolekcyjne prelekcje i liturgie były transmitowane przez Radio Profeto, a w ostatnim kwartale roku wydany zostanie audiobook z kompletem nagrań, który będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.mf.org.pl.

 • 18 października

  Rekolekcje katechumenatu w Siedlcu »

  Pierwszy tegoroczny wyjazd katechumenatu odbył się w weekend 18-20 października. Wszyscy kandydaci do chrztu i bierzmowania dojechali bezpiecznie do ośrodka w Siedlcu.

  Obiekt jest prowadzony przez Siostry Duszy Chrystusowej, zgromadzenie założone przez sługę Bożą Paulę Zofię Tajber. Według jej wizji został wykonany obraz Jezusa w promieniach światła, namalowany przez Adolfa Hyłę (autora znanego obrazu Chrystusa Miłosiernego), a znajdujący się w głównym ołtarzu kaplicy domu, w którym odbyły się tegoroczne rekolekcje.

  Ten szczególny czas został zainaugurowany krótką zachętą, aby zrobić przestrzeń na działanie Boże i uruchomić pamięć, przypomnieć sobie to, jak łaska przychodziła do nas kiedyś i otworzyć na nowo kanały, jakimi może płynąć przez nasze życie. Była także mowa o tym, że rekolekcje są rzeczywistością głęboko wspólnotową. Aby jednak można było mówić o jej zawiązaniu, należało najpierw dołożyć pewnych starań w celu lepszego poznania się i temu także służył kolejny punkt dnia, jakim była integracja.

  Wczesnym rankiem dnia następnego wyruszyliśmy do kościoła św. Marcina z Tours. Świątynia leżała w niedalekiej odległości od ośrodka, co stało się sposobnością do krótkiego rozważania o pielgrzymiej naturze życia chrześcijańskiego. Na miejscu - po zwięzłej opowieści o patronie miejsca, św. Marcinie - odbyła się Msza święta.

  Już w domu rekolekcyjnym na uczestników czekał pyszny obiad, a po nim liczne konferencje m.in. o Biblii, o Dzieleniu Słowem i śpiewie w liturgii. Wszystkie te punkty były mocno związane z tym, co realnie działo się w tej wspólnocie. Właśnie na tym wyjeździe bowiem rozpoczęła się np. praktyka „dzielenia Słowem”, która rozciągnie się odtąd na wszystkie spotkania. Dzień zamknęły wspólne Nieszpory i bardzo osobista chwila dzielenia się swoimi historiami w wieczorze, zatytułowanym „moja droga do wiary”.

  Ostatniego dnia - po konferencji poświęconej Matce Bożej - wyjazd zakończył się Mszą świętą.

  Za rekolekcje i cały tegoroczny kurs odpowiada o. Łukasz Miśko i o. Wojciech Sznyk wraz z braćmi studentami i grupą świeckich katechistów.

  fot. Magdalena Kuza

 • 20 października

  Misje w parafii Bożego Ciała na Kazimierzu »

  Serdecznie zapraszamy Was na Misje ewangelizacyjne, które przygotowujemy z o. Tomaszem Nowakiem OP z Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego - przed nami cały tydzień ciekawych wydarzeń na krakowskim Kazimierzu. Przybywajcie od 20 października!

  Od niedzieli do piątku (20-25 października 2019) będziemy spotykać się na Mszy św. o 19:00, a po niej (około 19:45) od poniedziałku na dodatkową godzinę modlitwy i rozważania Tajemnicy Eucharystii.

  21 października - poniedziałek

  Akatyst ku czci Bogarodzicy. Bizantyjska liturgia z VI w. zapraszająca do refleksji nad tajemnicą Wcielenia Słowa Bożego. Słowo Ciałem się stało i wciąż mieszka między nami w tajemnicy Eucharystii - Bożego Ciała.

  22 października - wtorek

  Adoracja w ciszy + muzyka Taizé. Czas na przebywanie przed Tajemnicą Bożej Obecności w ciszy pogłębionej przez medytacyjne kanony z francuskiej wspólnoty Taizé.

  23 października - środa

  Wspólne śpiewanie nabożne pieśni eucharystycznych. Teksty i melodie tych mają niezwykły potencjał kształtowania naszej eucharystycznej wyobraźni. Chcemy się dać prowadzić utworom zarówno dawnym, jak współczesnym, zarówno jedno-, jak i wielogłosowym.

  24 października - czwartek

  Gregoriańska Wigilia Uroczystości Bożego Ciała. Chorał gregoriański to śpiew własny Kościoła rzymskiego, dla wielu jednak nieznany. Bracia dominikanie i schola San Clemente poprowadzą liturgiczną wigilię uroczystości Bożego Ciała. Na tę liturgię, ułożoną przez św. Tomasza z Akwinu w XIII w., uczestnicy usiądą w stallach zakonnych, by doświadczyć tej modlitwy w tradycyjnej, monastycznej wersji, gdzie modli się nie tylko umysł, ale całe ciało: naprzemienne wstawanie i siadanie chórów, ukłony na "Chwała Ojcu...".

  25 października - piątek

  Wyjście na ulice Kazimierza i błogosławienie miasta. W piątkową noc Kazimierz tętni życiem. Na koniec naszych misji, zachwyceni Emmanuelem, czyli Bogiem-z-nami, Tym, którego w Eucharystii przyjmowaliśmy przez cały tydzień, chcemy wyjść w miasto i tą Obecnością Emmanuela się podzielić. Procesja do „4 ołtarzy”, tak jak w uroczystość Bożego Ciała. 

  Na zakończenie agapa przy kościele.

 • 31 października

  Wigilia Wszystkich Świętych »

  Zapraszamy na gregoriańskią wigilię uroczystości Wszystkich Świetych. Odbędzie się ona w najblizszy czwartek 31 października o godzinie 20.00 w kościele św. Idziego pod Wawelem.

  Warto nadmienić, że dzisiejsza nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym All Hallows' E’en, czyli wcześniejszym All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych (jak podaje Wikipedia).

  Ogólne Wprowadzenie do Liturgii Godzin zawiera zalecenie odnośnie do odprawiania wigilii liturgicznych, że „ten zwyczaj należy zachować i popierać” (pkt 71). Zaś punkt 72. brzmi następująco: „Ojcowie Kościoła i pisarze kościelni często wzywali wiernych, zwłaszcza tych, którzy prowadzą życie kontemplacyjne, do nocnych czuwań, albowiem taka modlitwa jest wyrazem oczekiwania na przyjście Pana i do tego pobudza: O północy rozległo się wołanie: Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie (Mt 25, 6); Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy Pan domu przyjdzie: z wieczora czy o północy, czy o pianiu kogutów, czy rankiem. By niespodzianie przyszedłszy, nie zastał was śpiących (Mk 13, 35-36). A zatem godni są pochwały ci, którzy Godzinę Czytań odprawiają jako modlitwę w ciągu nocy”.

  Grupa chorałowa Vigilantes składa się z fascynatów modlitwy śpiewem chorałowym. Mimo że wśród nich są osoby z wykształceniem muzycznym, spotykają się nie po to, by zajmować się chorałem specjalistycznie, starając się odtworzyć jego pierwotne brzmienie lub przygotować koncert – chcą, aby chorał na nowo ożył – neumy stały się muzyką, dzięki której uczestnicy celebracji będą mogli uwielbić Boga.

 • 22 listopada

  Weekendowe warsztaty Szkoły Kantorów »

  Serdecznie zapraszamy na weekendowe warsztaty Szkoły Kantorów, które odbędą się już w dniach 22-24 listopada 2019 (od piątku 18:00 do niedzieli ok. 15:00) w Wadowicach. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo do wyczerpania miejsc.

  Tematyka warsztatów:

  Nowoopracowane śpiewy liturgiczne i okołoliturgiczne, do tradycyjnych tekstów, na melodie chrześcijańskiego wschodu. Na jeden, dwa, trzy i cztery głosy (m.in. Modlitwa św. Ambrożego, Modlitwa św. Tomasza, Duszo Chrystusowa).

  Miejsce:

  Dom Rekolekcyjny Karmelitów Bosych w Wadowicach, ul. Karmelicka 24, 34-100 Wadowice, domrekolekcyjny.pl.

  Prowadzący warsztaty:

  Andrij Szkrabiuk (ur. 1969). Od 2001 jest kierownikiem chóru Ormiańskiej Katedry we Lwowie. Od 2006 pracownik i wykładowca Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego również we Lwowie. Jako kantor zajmuje się śpiewem ukraińskosłowiańskim, greckobizantyjskim, gruzińskim i ormiańskim. Przygotowuje przekłady bizantyjskich tekstów liturgicznych na język ukraiński, adaptując je do dawnych melodii. Jest autorem m.in. opracowania polskojęzycznego Paraklisisu ku czci św. Mikołaja Cudotwórcy. Wielokrotnie prowadził warsztaty w ramach festiwalu „Pieśń naszych korzeni” w Jarosławiu. Prowadził grupę śpiewu bizantyjskiego w ramach WMN 2019.

  W sobotę odbędą się także zajęcia z impostacji, które poprowadzi Artur Zajt - aktor, wykładowca Szkoły Kantorów. Przewidziana jest także wspólna modlitwa, w tym śpiew Liturgii godzin.

  Plan (może ulec zmianie):

  Piątek

  od 18.00 - przyjazd i rozlokowanie w pokojach
  18.30 - nieszpory
  19.00 - kolacja
  19.30 - 21.30 - warsztaty
  siedzenie przy kawie/herbacie/ciastku
  23.00 zakończenie dnia

  Sobota

  8.00 - śniadanie
  8:30 - jutrznia
  9.15 - 12.00 - warsztaty
  12.30 - przygotowanie, Msza święta, dziękczynienie
  14.00 - obiad
  16.00 - 17.25 - warsztaty
  17.30 - nieszpory
  18.00 - kolacja
  19.00 - 20.30 warsztaty
  od ok. 21 siedzenie przy kawie/herbacie/ciastku
  23.00 zakończenie dnia

  Niedziela

  7.30 - śniadanie
  8.30 - jutrznia
  9.15 - 12.00 - warsztaty
  12.30 - przygotowanie, Msza święta, dziękczynienie 
  14.00 - obiad
  pakowanie się i wyjazd

  Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy mailowo pod adresem [email protected].

  Niezdecydowanych zapraszamy do zapoznania się z opisem zeszłorocznych warsztatów. Gdyby pojawiły się jakiekolwiek pytania, jesteśmy do dyspozycji pod mailem [email protected] oraz pod numerem telefonu 12 430 19 34 wew. 80.

 • 26 listopada

  Mamy dwoje nowych katechumenów »

  Wieczorem 26 listopada w kościele pw. św. Idziego w Krakowie odbył się uroczysty obrzęd rozpoczęcia katechumenatu. Tegoroczny katechumenat, czyli czas przygotowania do przyjęcia sakramentu Chrztu Świętego, rozpoczęli Julia i Szymon.

  W kościele obecni byli duszpasterze, katechiści, kandydaci do przyjęcia bierzmowania z działającego przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym duszpasterstwa przygotowującego dorosłych do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, a także bliscy i przyjaciele nowych katechumenów. Obrzędowi przewodniczył o. Łukasz Miśko OP, prezes Ośrodka i jednocześnie opiekun katechumenatu.

  Uroczystość rozpoczęła się w kruchcie kościoła, w której kandydaci na katechumenów przedstawili się wspólnocie Kościoła i poprosili o chrzest. Następnie zostali naznaczeni przez celebransa znakiem krzyża na czołach, który powtórzyli także opiekunowie ich katechumenatu – patroni (odpowiednicy chrzestnych). Później znakiem krzyża naznaczono ich uszy, oczy, usta, piersi i barki, aby mogli oni wszelkimi zmysłami poznawać Boga i przygotować się na przyjęcie na siebie słodkiego brzemienia Chrystusa. Na koniec tej części obrzędu otrzymali pobłogosławione krzyżyki, które na ich szyjach zawiesił celebrans. Chociaż jeszcze nie zostali ochrzczeni, to już od tego momentu mogą identyfikować się ze znakiem krzyża, na którym Chrystus umarł, aby dać życie tym, którzy w Niego wierzą. Katechumeni zaufali, że w tym znaku jest zwycięstwo.

  Po przyjęciu znaku krzyża, wspólnota Kościoła w uroczystej procesji wprowadziła katechumenów do świątyni. Od tej pory jako katechumeni będą uczyć się życia chrześcijańskiego przyglądając liturgii Kościoła, słuchając Słowa Bożego i katechezy. Po zajęciu przez wszystkich swoich miejsc odczytano Słowo Boże – czytanie, psalm i Ewangelię. W homilii o. Łukasz podkreślił doniosłość momentu pierwszego spotkania z Panem w życiu chrześcijanina opierając się na ewangelicznym opisie powołania Szymona Piotra (J 1, 39-42). Po homilii nastąpił obrzęd przekazania Ewangelii. Żeby Ewangelia zamieszkała w sercach katechumenów, symbolicznie przyjęli oni do swoich rąk księgę Pisma Świętego. Na koniec zgromadzeni w świątyni w modlitwie powszechnej powierzyli Bogu nowych katechumenów i zapewnili, że udzielą im pomocy we wzrastaniu w wierze.

  Pamiętając w modlitwie o naszych nowych katechumenach, życzymy im otwartości na przychodzące Słowo.

  fot. M. Kuza

 • 15 grudnia

  Ave Maris Stella – adwentowy koncert z Dawidem Kuszem OP »

  W najbliższą, adwentową niedzielę 15 grudnia 2019 o 17:00 po raz pierwszy w Polsce wykonany zostanie utwór „Ave Maris Stella” współczesnego francuskiego kompozytora Remi Gousseau.

  W programie koncertu znajdą się także dwa nowe utwory o. Dawida: „O Radix Iesse” oraz „Rorate caeli”. Zapraszamy Cię do zasłuchania się z nami w adwentowe piękno!

  Podczas koncertu w kościele garnizonowym św. Agnieszki przy ul. Dietla 30 w Krakowie wystąpi Zespół Kameralny Sancta Trinitas, Maria Babicz – sopran, Magdalena Pawełek – sopran, Marek Pawełek – organy. Dyrygować będzie Dawid Kusz OP.

  Oto, co o swojej kompozycji mówi Remi Gousseau: „Dzieło pt. Ave Maria Stella (Witaj, Gwiazdo Morza) zostało zamówione przez diecezję Verdun we Francji z okazji Wielkiego Jubileuszu roku 2000. Premiera miała miejsce 29 czerwca 2001 r. w katedrze Wniebowzięcia NMP w Verdun. Mój utwór wiernie podąża za tekstem tego tradycyjnego maryjnego hymnu. Gdy byłem dzieckiem, bardzo głęboko zapadła mi w pamięć melodia Ave Maris słyszana podczas nieszporów w uroczystości i święta Najświętszej Maryi Panny. Utwór ten jest napisany jako suita na organy z chórem. Partia organów jest bardzo ambitna, bo organy katedry w Verdun, dla których utwór był pomyślany, doprawdy imponują brzmieniem. Melodia gregoriańska jest obecna w każdej warstwie utworu”.

  Remi Gousseau – francuski dyrygent i kompozytor, były dyrektor Konserwatorium w Paryżu i Filharmonii Paryskiej, a zarazem dyrektor kilku festiwali muzycznych oraz szef chóru Radia France.

  Dawid Kusz – dominikanin. Urodzony w 1979 roku w Rzeszowie. Do zakonu dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika. Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie (2017). Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

3