Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 5 stycznia

  Wigilia uroczystości Objawienia Pańskiego »

  W niedzielę 5 stycznia 2018 r. o 20:30 zapraszamy kościoła sióstr dominikanek (ul. Mikołajska 21) na gregoriańską wigilię uroczystości Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego (zwanej też świętem Trzech Króli).

  Uroczystość Epifanii to jedno z najwcześniej ustanowionych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie przez długi czas (a w niektórych Kościołach do dzisiaj) obchodzone było zamiast Bożego Narodzenia. Na Zachodzie święto to – jako oddzielne od Bożego Narodzenia – zaczęto obchodzić już w IV w.

  Na wigilię uroczystości Epifanii złożą się trzy nokturny (trzy psalmy, trzy czytania i trzy responsoria w każdym), bez hymnu. Brak własnego hymnu jest dowodem na to, że liturgia tej wigilii należy do jednej z najstarszych. Pod koniec nabożeństwa zostanie odśpiewana genealogia Jezusa Chrystusa, a całość zakończy uroczyste „Te Deum” w wykonaniu wszystkich uczestników wigilii. Teksty, którymi będziemy się modlić nawiązują do znanych nam z Ewangelii, a także z tekstów Ojców Kościoła, pokłonu Trzech Magów oraz chrztu Jezusa w Jordanie – objawienia się wcielonego Boga poganom i całemu światu.

  Wspólną modlitwę poprowadzi Grupa chorałowa „Vigilantes”, kierowana przez o. Wojciecha Sznyka OP. Każdy z uczestników wigilii otrzyma śpiewnik z nutami i tekstami opracowanymi na podstawie dominikańskich ksiąg (brewiarza z 1962 r. oraz antyfonarza). Psalmy i czytania będą wykonywane po polsku, a pozostałe części po łacinie. Do łacińskich tekstów dołączone będzie tłumaczenia na język polski.

  Wigilia uroczystości Epifanii to jedna z tych wigilii, które Grupa chorałowa „Vigilantes” śpiewa najdłużej (w tym roku po raz dziesiąty) i która zawsze gromadzi najwięcej uczestników. Zapraszamy do uwielbienia Boga we wspólnej modlitwie chorałem gregoriańskim.

  Przedłużeniem świętowania tajemnicy Wcielenia, rozpoczętego wieczorną wigilią, będzie kolędowanie przyjaciół, sympatyków, współpracowników i pracowników Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, które rozpocznie się w Kapitularzu klasztoru Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w poniedziałek 6 stycznia o godz. 16:30.

 • 15 stycznia

  Ostatnie warsztaty Kodeksu Occo »

  Kolejna, szósta - i ostatnia w Polsce - edycja warsztatów polifonii franko-flamandzkiej z Kodeksu Occo pod kierownictwem Marcela Pérèsa odbędzie się po raz trzeci w Krakowie, w dniach 15 do 19 stycznia. Owoce pracy uczestników warsztatów zabrzmią podczas Mszy w Bazylice Ojców Dominikanów w Krakowie w niedzielę 19 stycznia o 15:30.

  Marcel Pérès wraca do Krakowa, by poprowadzić warsztaty śpiewu arcydzieła polifonii renesansowej - Missa Pange Lingua Josquina des Pres. Polifonia to niezwykła dziedzina sztuki muzycznej, a zarazem skarb i owoc pobożności Kościoła rzymskokatolickiego. Niestety, w Polsce poza nielicznymi wyjątkami praktycznie nie można jej usłyszeć w jej naturalnym środowisku, czyli w liturgii. Dlatego Fundacja Świętego Benedykta i Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizują warsztaty śpiewu, na zakończenie których zaśpiewana zostanie słynna Missa Pange Lingua Josquina des Pres podczas liturgii.

  Zajęcia poprowadzi Marcel Pérès, słynny francuski muzykolog, śpiewak, kompozytor oraz badacz i znawca najstarszych kultur i tradycji muzycznych Europy, lider zespołu Organum. Grupa warsztatowa pod jego kierownictwem zagłębi się w świat muzyki polifonicznej.

  Przedmiotem warsztatu będzie muzyka z Kodeksu Occo - niezwykłego manuskryptu związanego z miejscem średniowiecznego cudu eucharystycznego w Amsterdamie (1345 r.). Dzięki Marcelowi Pérèsowi muzyka z tego skarbca zostanie ożywiona tym razem Krakowie, a oprócz muzyki polifonicznej Josquina des Pres grupa warsztatowa będzie pracowała też nad Oficjum do Najświętszego Sakramentu św. Tomasza z Akwinu. Owoce pracy uczestników warsztatów zabrzmią podczas Mszy w Bazylice Ojców Dominikanów w Krakowie w niedzielę 19 stycznia o 15:30.

  Start warsztatów w środę 15 stycznia o 17:17, koszt uczestnictwa wynosi 350 zł. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected].

 • 9 lutego

  Dzień Otwarty już 9 lutego »

  Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. W tym roku organizujemy go już po raz trzeci, jak zawsze w krakowskim Klasztorze Ojców Dominikanów. Przez całą niedzielę 9 lutego 2020 czekamy z ciekawym programem spotkań!

  Poniżej Przedstawiamy program tegorocznego Dnia Otwartego – bez wątpienia każdy znajdzie w nim coś ciekawego sla siebie. Prosimy Was także o udostępnianie wydarzenia na Facebooku, aby o naszym projekcie mogli się dowiedzieć wszyscy, którzy mogą być zainteresowani.

  Wstęp na wszystkie punkty programu jest bezpłatny i nie wymaga biletów. Można jednak wydrukować bezpłatną wejściówkę, aby mieć pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc siedzących.

  11:15-12:00 Perełka u stóp Wawelu. Zwiedzanie kościoła św. Idziego (zbieramy się na pl. im. o. Adama Studzińskiego, u zbiegu ulic Grodzkiej i Podzamcze). Oprowadzać będą Łukasz Miśko OP – rektor kościoła oraz Laurenty Kupiec – zakrystian.

  11:30-12:15 Jak przetrwać Mszę w obecności małych dzieci - jak przetrwać Mszę w obecności rodziców? Spotkanie w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Zaprasza o. Mirosław Pilśniak OP. Po spotkaniu: Modlitwa w ciągu dnia z Grupą chorałową Vigilantes.

  13:00-13:45 Prezentacja prac konserwatorskich przy Wielkim Ołtarzu Świętej Trójcy (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Opowiedzą konserwatorzy dzieł sztuki: Maciej Filip, Aneta Filip i dr Bożena Opiłło.

  14:30-15:15 Trzy dominikańskie zakrystie bez tajemnic. Zwiedzanie z dominikańskim zakrystianem (zbieramy się pod kaplicą św. Jacka po Mszy św. o 13:30), poprowadzi Fabian Stanisz OP – zakrystian Bazyliki.

  16:15-17:00 Ćwierć wieku na chórze przy Stolarskiej. Rozmowa z dominikańskim organistą o liturgii, jego pracy i trwającym remoncie organów (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12). Rozmawiać będą Henryk Krawczyk – organista Bazyliki i Łukasz Miśko OP.

  17:45-18:30 Brzydkie kościoły i obrażające nas galerie. Religia i sztuka – konkubinat, małżeństwo z rozsądku…? Wykład w Auli św. Tomasza (III piętro Kolegium, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12) wygłosi Dominik Jarczewski OP – wykładowca filozofii współczesnej.

  18:30-19:15 Śpiewane nabożeństwo różańcowe (Kapitularz, wejście przez krużganki od ul. Stolarskiej 12) – poprowadzi Bractwo śpiewacze San Clemente.

  9:30-20:30 Poznaj nasze produkty i publikacje. Zapraszamy do Sklepu Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego w krużgankach (przy furcie).

  icsPobierz lub subskrybuj plan w formacie ics (aktualizacja 6.02.2020)

  Prosimy Was o zaznaczenie „Wezmę udział” na Facebooku, gdzie będą się pojawiać aktualne informacje oraz o udostępnienianie wydarzenia swoim znajomym, dla których może okazać się cenne!

  Prosimy Cię także o przekazanie 1% podatku na Dominikański Ośrodek Liturgiczny, podając nasz KRS: 0000354036.

 • 15 lutego

  Stacjonarne warsztaty Szkoły Kantorów »

  Tematem naszych jednodniowych, otwartych warsztatów będą nowe śpiewy eucharystyczne w tradycji bizantyjskiej i korsykańskiej. Prowadzenie: Bractwo śpiewacze San Clemente.

  Data: sobota 15.02.2020 od godz. 9:00, zakończenie Mszą św. w Kapitularzu o godz. 18:00 (w czasie Mszy będą wykonane śpiewy, przygotowane w czasie warsztatów).

  Szczegółowy plan: 

  9.00 - rozśpiewanie (kapitularz)
  10.00-10.45 - praca w głosach
  Przerwa
  11.00-11.45 - praca w głosach
  Przerwa
  12.00 - praca wspólna (kapitularz)
  13.00 - przerwa obiadowa
  15.00-15.45 - praca w głosach
  Przerwa
  16.00-16.45 - praca w głosach
  Przerwa
  17.00-17.45 - praca wspólna (kapitularz)
  18.00 - Msza  święta kończąca warsztaty (kapitularz)

  Zapisy poprzez formularz internetowy

 • 6 marca

  Lumen de Lumine - koncert w Warszawie »

  W weekend 6-8 marca na warszawskim Służewie odbędą się warsztaty schol duszpasterstw dominikańskich „In Unitate”. Na sobotni wieczór zaplanowano koncert muzyki liturgicznej pod hasłem „Lumen de Lumine”, w wykonaniu chóru złożonego z 240 uczestników.

  W tym roku organizuje je dominikańskie duszpasterstwo akademickie Studnia we współpracy z DA Freta 10; a partnerem wydarzenia jest nasza Fundacja. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą słowa zaczerpnięte z Ewangelii według św. Mateusza „Nie opowiadajcie nikomu o tym widzeniu, aż Syn Człowieczy zmartwychwstanie”. Słowa te mają nauczyć dostrzegać Bożą obecność w naszym życiu, który objawia się w sposób tajemniczy i niewidzialny. Podczas warsztatów ich uczestnicy będą chcieli nauczyć się uwielbiać Go śpiewem i w ten sposób przybliżyć się do Jego poznania.

  Ważnym wydarzeniem warsztatów będzie koncert muzyki liturgicznej w wykonaniu chóru złożonego z 240 uczestników pod hasłem „Lumen de Lumine”. Dyrygować będą prowadzący warsztaty: Ula Rogala, Rafał Maciejewski, Anna Grześkowiak oraz Krystian Neścior. W wigilię II Niedzieli Wielkiego Postu, w którą rozważamy Ewangelię o Przemienieniu Pańskim, będzie można usłyszeć utwory, które przeprowadzą słuchaczy w wielkopostnej drodze od szczytu góry Tabor, poprzez mury Wieczernika, aż do skał Golgoty. 

  Koncert odbędzie się 7 marca o godz. 19.00 w kościele oo. Dominikanów przy ul. Freta - wstęp wolny.

 • 10 marca

  Nasz sklep poszukuje pracownika »

  Otwieramy rekrutację na stanowisko asystenta sprzedaży. Praca w sklepie Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny na ul. Stolarskiej 12 w Krakowie. Na zgłoszenia czekamy do 23 marca 2020.

  W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i zamknięciem naszego sklepu przy Stolarskiej 12 do odwołania, jesteśmy zmuszeni zawiesić trwającą rekrutację na stanowisko asystenta sprzedaży.

  Serdecznie dziękujemy za wszystkie dotychczasowe zgłoszenia - zapoznaliśmy się z nimi z uwagą. Sklep ponownie zostanie otwarty, kiedy tylko będzie to możliwe; wtedy wszystkie osoby, które złożyły aplikację, otrzymają mailową informację o naszych dalszych planach rekrutacyjnych.

  Prosimy o przesyłanie CV na adres mailowy: [email protected].

  Wymiar czasu pracy: 

  • poniedziałki i wtorki od 11:00 do 18:00 oraz środy od 11:00 do 14:00 - prosimy o kontakt tylko kandydatów, którzy mogą podjąć pracę w tych godzinach;
  • praca od początku kwietnia (istnieje możliwość wcześniejszego zaangażowania);
  • umowa zlecenie

  Zakres obowiązków:

  • obsługa klienta stacjonarnego;
  • mailowa i telefoniczna obsługa klienta;
  • pomoc w obsłudze zamówień internetowych;
  • dbanie o ekspozycję towaru;
  • fiskalizacja i raportowanie sprzedaży;
  • przygotowywanie opisów produktów do sklepu internetowego;
  • obsługa dostaw towaru;
  • systematyczne zdobywanie kompleksowej wiedzy na temat asortymentu sklepu;
  • monitorowanie nowości wydawniczych;
  • prace porządkowe w sklepie;
  • okazjonalna sprzedaż towarów w trakcie wydarzeń organizowanych w Fundacji oraz na targach branżowych. 

  Wymagania:

  • doświadczenie w obsłudze klienta;
  • wysoka kultura osobista;
  • znajomość j. angielskiego na poziomie B2;
  • punktualność;
  • odpowiedzialność;
  • samodzielność;
  • dobra organizacja pracy;
  • umiejętność dynamicznej pracy w zespole;
  • wielozadaniowość;
  • orientacja w projektach Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

  Mile widziane:

  • umiejętność obsługi terminala i kasy fiskalnej.

   

  Prosimy o dołączenie do CV klauzuli:

  „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji na stanowisko asystent sprzedaży (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE - RODO).”

 • 31 maja

  „Jutrznia Paschalna” – premierowy koncert w niedzielę »

  W niedzielę premiera nowych kompozycji o. Dawida Kusza OP. Koncert będziemy transmitować w niedzielę o 10:00 na naszym YouTube.

  Jeden z czołowych kompozytorów muzyki liturgicznej w Polsce, dominikanin o. Dawid Kusz zaprezentuje swoje najnowsze utwory ułożone na kształt Jutrzni, na zakończenie liturgicznego okresu wielkanocnego. Koncert już w najbliższą niedzielę 31 maja o godz. 10:00 na kanałach YouTube Liturgia.pl i Dominikanie.pl.

  Kompozycja jest ułożona na kształt tradycyjnej Jutrzni, czyli modlitwy porannej, znanej z Liturgii Godzin: będzie można usłyszeć premierowo Psalm 63 na chór mieszany a cappella, Kantyk Trzech Młodzieńców na kwartet solistów, chór mieszany i organy; a także Psalm 149 na chór mieszany a cappella. Aby podkreślić maryjny charakter kończącego się miesiąca maja, autor uwzględnił w programie także utwór Ave Virgo Sanctissima na chór mieszany, skrzypce i organy.

  Warto podkreślić, że utwory, które będą prezentowane podczas koncertu, o. Dawid Kusz OP napisał w tym roku i będzie to pierwsza publiczna prezentacja tych kompozycji. Autorem trzech kompozycji organowych, które także znajdą się w programie, jest Krzysztof Grzeszczak – kompozytor, teoretyk muzyki i organista, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi. Scholę gregoriańską poprowadzi o. Wojciech Sznyk OP.

  Organizatorem koncertu jest Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie. W koncercie uczestniczył chór mieszany zaproszony przez organizatora pod dyrekcją o. Dawida Kusza OP, a także muzycy: na skrzypcach – Aleksandra Czajor z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a na organach Marek Pawełek – organista, aranżer, pedagog, organista podczas centralnych uroczystości Światowych Dni Młodzieży w Krakowie 2016. Wydarzenie otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”.

  Koncert odbędzie się w pięknej scenerii Bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie, którą opiekują się ojcowie jezuici. Kościół powstał na początku dwudziestego wieku według projektu Franciszka Mączyńskiego w stylu wczesnego modernizmu. Fryz nad ołtarzem głównym, który będzie widoczny w tle niedzielnego koncertu, obrazuje symbolicznie hołd Narodu Polskiego Sercu Bożemu – zaprojektował go Piotr Stachiewicz, a wykonał brat Wojciech Pieczonka SJ – podobnie jak pozostałe mozaiki w bazylice, zaprojektowane przez Leonarda Stroynowskiego, natomiast bogatą polichromię sklepień zawdzięczamy Janowi Bukowskiemu.

  O. Dawid Kusz do zakonu dominikanów wstąpił w 1998 roku, a w 2005 przyjął święcenia kapłańskie. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, na Kierunku Edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej, specjalność – Prowadzenie Zespołów Wokalnych i Wokalno-Instrumentalnych oraz Nauczanie Przedmiotów Muzyczno-Teoretycznych. W roku 2014 z wyróżnieniem obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie w dyscyplinie dyrygentura. W roku 2012 rozpoczął studia z kompozycji, najpierw w klasie prof. Zbigniewa Bujarskiego (licencjat), a ukończył je w 2016 roku w klasie prof. Józefa Rychlika. Był dyrygentem chóru i orkiestry podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (2016) oraz podczas Mszy św. kończącej jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego pod przewodnictwem papieża Franciszka na Lateranie (2017). Jest wykładowcą przedmiotów muzyczno-teoretycznych (na stanowisku adiunkta) w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej w Krakowie oraz członkiem Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Liturgicznej.

  W 2019 roku nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego ukazała się jego kolejna płyta „Ite in mundum”:

  Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny dąży do tego, by wszyscy mogli świadomie uczestniczyć w pięknej liturgii. Organizuje warsztaty, rekolekcje i katechezy, wydaje książki i nagrania muzyczne oraz tworzy przedmioty, które podkreślają treść i godność celebracji liturgicznej, a także organizuje środowisko osób zaangażowanych w odnowę liturgii. Jest organizacją pożytku publicznego.

  Program koncertu:

  1. K. Grzeszczak, Preludium organowe Chrystus zmartwychwstan jest (2005)
  2. Hymn greg., Aurora lucis rutilat
  3. Ant. greg., Angelus
  4. D. Kusz, Psalm 63 (2020)
  5. Ant. greg., Prae timore
  6. D. Kusz OP, Kantyk Trzech Młodzieńców (2020)
  7. Ant. greg. Respondens
  8. D. Kusz OP, Psalm 149 (2020)
  9. K. Grzeszczak, Preludium organowe O dniu radosny (2014)
  10. D. Kusz OP, Ave Virgo Sanctissima (2020)
  11. K. Grzeszczak, Carmen populi (2012)

  Wykonawcy:

  Soliści: sopran – Maria Babicz, Łucja Nowak, tenor – Wojciech Sznyk OP, bas – Jakub Figus
  Soprany: Maria Babicz, Katarzyna Olszewska, Agnieszka Kosecka-Wierzejska, Łucja Nowak, Barbara Kucharska
  Alty: Kama Hawryszków, Helena Kieferling, Justyna Łokcik, Agnieszka Węglarczyk
  Tenory: Mateusz Kucharski, Wojciech Sznyk OP, Hubert Boćko
  Basy: Grzegorz Szulik, Jakub Ciępka, Jakub Figus, Mirosław Chudy

  Skrzypce: Aleksandra Czajor
  Organy: Marek Pawełek
  Dyrygent: Dawid Kusz OP
  Prowadzenie scholi gregoriańskiej: Wojciech Sznyk OP

 • 9 września

  Warsztaty z modlitw przygotowania i dziękczynienia po Mszy świętej »

  Zapraszamy do udziału w miniwarsztatach poprzedzających tegoroczne rekolekcje liturgiczne Misterium facinans. Ich tematem jest 11 modlitw zaczerpniętych z Mszału Rzymskiego, a w polskiej wersji, z dodatku brewiarzowego, mających pomóc w owocniejszym uczestnictwie we Mszy świętej.

  Autorami tekstów są m.in. św. Ambroży, św. Tomasz z Akwinu i św. Ignacy Loyola. Melodie z tradycji chrześcijańskiego wschodu (monodia i wielogłos) do części napisał, a do innych adaptował, Andrij Szkrabiuk, kantor grekokatolicki ze Lwowa.

  Warsztaty poprowadzi Bractwo śpiewacze San Clemente z Krakowa. Modlitwy będą zaśpiewane w kontekście piątkowej Mszy świętej w ramach rekolekcji Misterium Fascinans w kościele św. Krzyża w Krakowie.

  Terminy zajęć warsztatowych:

  • Środa 18.00-20:00 - Aula przy atrium w Klasztorze Ojców Dominikanów, ul. Stolarska 12
  • Czwartek 18:00-20:00 - Skarbiec przy atrium w Klasztorze Ojców Dominikanów, ul. Stolarska 12
  • Piątek 17:00-19:00 - Aula przy atrium w Klasztorze Ojców Dominikanów, ul. Stolarska 12
  • Piątek 19:30 - początek modlitwy w kościele św. Krzyża (transmitowana w internecie).

  Koszt uczestnictwa

  Brak – dobrowolna ofiara (na miejscu).

  Zgłoszenia uczestnictwa

  Prosimy o pozostawienie adresu do kontaktu na tej stronie. Po zapisaniu się, bez dodatkowych potwierdzeń można przyjść na pierwszą próbę w środę 9 września o 18:00.

  Przypominamy o przestrzeganiu zasad sanitarnych w związku z pandemią.