Kalendarium

Na tej stronie można przeglądać wydarzenia ułożone jako kalendarium - zarówno zapowiedzi, jak i relacje z tego, co już za nami. Rozwinięciem poszczególnych wydarzeń są wpisy na naszym blogu, które ich dotyczą.

Archiwum:   2005   |   2006   |   2008   |   2012   |   2013   |   2014   |   2015   |   2016   |   2017   |   2018   |   2019   |   2020   |   Bieżące
 • 5 stycznia

  Wigilia uroczystości Objawienia Pańskiego »

  W niedzielę 5 stycznia 2018 r. o 20:30 zapraszamy kościoła sióstr dominikanek (ul. Mikołajska 21) na gregoriańską wigilię uroczystości Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego (zwanej też świętem Trzech Króli).

  Uroczystość Epifanii to jedno z najwcześniej ustanowionych świąt chrześcijańskich. Na Wschodzie przez długi czas (a w niektórych Kościołach do dzisiaj) obchodzone było zamiast Bożego Narodzenia. Na Zachodzie święto to – jako oddzielne od Bożego Narodzenia – zaczęto obchodzić już w IV w.

  Na wigilię uroczystości Epifanii złożą się trzy nokturny (trzy psalmy, trzy czytania i trzy responsoria w każdym), bez hymnu. Brak własnego hymnu jest dowodem na to, że liturgia tej wigilii należy do jednej z najstarszych. Pod koniec nabożeństwa zostanie odśpiewana genealogia Jezusa Chrystusa, a całość zakończy uroczyste „Te Deum” w wykonaniu wszystkich uczestników wigilii. Teksty, którymi będziemy się modlić nawiązują do znanych nam z Ewangelii, a także z tekstów Ojców Kościoła, pokłonu Trzech Magów oraz chrztu Jezusa w Jordanie – objawienia się wcielonego Boga poganom i całemu światu.

  Wspólną modlitwę poprowadzi Grupa chorałowa „Vigilantes”, kierowana przez o. Wojciecha Sznyka OP. Każdy z uczestników wigilii otrzyma śpiewnik z nutami i tekstami opracowanymi na podstawie dominikańskich ksiąg (brewiarza z 1962 r. oraz antyfonarza). Psalmy i czytania będą wykonywane po polsku, a pozostałe części po łacinie. Do łacińskich tekstów dołączone będzie tłumaczenia na język polski.

  Wigilia uroczystości Epifanii to jedna z tych wigilii, które Grupa chorałowa „Vigilantes” śpiewa najdłużej (w tym roku po raz dziesiąty) i która zawsze gromadzi najwięcej uczestników. Zapraszamy do uwielbienia Boga we wspólnej modlitwie chorałem gregoriańskim.

  Przedłużeniem świętowania tajemnicy Wcielenia, rozpoczętego wieczorną wigilią, będzie kolędowanie przyjaciół, sympatyków, współpracowników i pracowników Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, które rozpocznie się w Kapitularzu klasztoru Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w poniedziałek 6 stycznia o godz. 16:30.

 • 15 stycznia

  Ostatnie warsztaty Kodeksu Occo »

  Kolejna, szósta - i ostatnia w Polsce - edycja warsztatów polifonii franko-flamandzkiej z Kodeksu Occo pod kierownictwem Marcela Pérèsa odbędzie się po raz trzeci w Krakowie, w dniach 15 do 19 stycznia. Owoce pracy uczestników warsztatów zabrzmią podczas Mszy w Bazylice Ojców Dominikanów w Krakowie w niedzielę 19 stycznia o 15:30.

  Marcel Pérès wraca do Krakowa, by poprowadzić warsztaty śpiewu arcydzieła polifonii renesansowej - Missa Pange Lingua Josquina des Pres. Polifonia to niezwykła dziedzina sztuki muzycznej, a zarazem skarb i owoc pobożności Kościoła rzymskokatolickiego. Niestety, w Polsce poza nielicznymi wyjątkami praktycznie nie można jej usłyszeć w jej naturalnym środowisku, czyli w liturgii. Dlatego Fundacja Świętego Benedykta i Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizują warsztaty śpiewu, na zakończenie których zaśpiewana zostanie słynna Missa Pange Lingua Josquina des Pres podczas liturgii.

  Zajęcia poprowadzi Marcel Pérès, słynny francuski muzykolog, śpiewak, kompozytor oraz badacz i znawca najstarszych kultur i tradycji muzycznych Europy, lider zespołu Organum. Grupa warsztatowa pod jego kierownictwem zagłębi się w świat muzyki polifonicznej.

  Przedmiotem warsztatu będzie muzyka z Kodeksu Occo - niezwykłego manuskryptu związanego z miejscem średniowiecznego cudu eucharystycznego w Amsterdamie (1345 r.). Dzięki Marcelowi Pérèsowi muzyka z tego skarbca zostanie ożywiona tym razem Krakowie, a oprócz muzyki polifonicznej Josquina des Pres grupa warsztatowa będzie pracowała też nad Oficjum do Najświętszego Sakramentu św. Tomasza z Akwinu. Owoce pracy uczestników warsztatów zabrzmią podczas Mszy w Bazylice Ojców Dominikanów w Krakowie w niedzielę 19 stycznia o 15:30.

  Start warsztatów w środę 15 stycznia o 17:17, koszt uczestnictwa wynosi 350 zł. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: [email protected].