Zapraszamy na cykl wykładów otwartych na temat istoty dominikańskiego chorału prowadzony przez światowej sławy francuskiego propagatora muzyki dawnej – Marcela Pérèsa, 9-10 grudnia 2016.
VIII rekolekcje pod hasłem „Wolą Boga jest wasze uświęcenie” odbędą się w dniach 11-13 września 2015 w Krakowie. Łączą one w sobie dwie rzeczywistości: piękną celebrację liturgii i naukową refleksję nad nią.
W dniach 14-20 sierpnia 2015 po raz trzeci organizujemy Warsztaty Muzyki Niezwykłej dla wokalistów i instrumentalistów, którzy są zainteresowani współczesną i dawną muzyką liturgiczną.
Muzyka liturgiczna to sprawa, która powinna interesować wszystkich wiernych, a nie tylko muzyków kościelnych. Każdy, kto bierze udział we Mszy świętej, spotyka się z muzyką liturgiczną. Zapraszamy na sesję popularnonaukową o muzyce liturgicznej w dniach 19-20 czerwca 2015 r.
Zapraszamy na cykl lekcji religii dla dorosłych poświęconych Credo – Wyznaniu wiary. Przez kolejne spotkania dominikanie będą tłumaczyć podstawowe prawdy wiary.
Przed wielkimi uroczystościami kościelnymi w Roku Wiary diakon Krzysztof Porosło i o. Tomasz Grabowski OP zapraszają na katechezy poświęcone teologii i liturgii danego święta.
Seminaria liturgiczne są przeznaczone dla osób zainteresowanych intelektualnym poznawaniem życia sakramentalnego Kościoła poprzez teksty najważniejszych autorów.
Jest próbą ożywienia średniowiecznego skryptorium, wraz z jego filozofią, metodami pracy, stylem pisma i zdobień, a wreszcie i celem ostatecznym jego istnienia: stworzeniem manuskryptu.
Od początku, czyli od 2008 roku, współorganizujemy rekolekcje liturgiczne „Mysterium fascinans”, które łączą w sobie dwie rzeczywistości: piękną celebrację liturgii i naukową refleksję nad nią.
Warsztaty muzyki niezwykłej to wyjątkowe warsztaty wokalno-liturgiczne. Łącznie 50 godzin zajęć, w tym 24 godziny zajęć w sekcjach i 26 godzin zajęć wspólnych. Blisko 10 godzin wykładów i konferencji na temat muzyki liturgicznej oraz 6 wieczorów twórczych.
Wraz z Opactwem Benedyktynów w Tyńcu zorganizowaliśmy spotkania środowisk zajmujących się liturgią w Polsce z biskupami, reprezentującymi Komisję Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.
W dniach 17-18 czerwca 2005 r. Dominikański Ośrodek Liturgiczny w Krakowie zorganizował konferencję z udziałem Aidana Nicholsa OP, poświęconą źródłom i konsekwencjom soborowej reformy liturgicznej.
Współpracujemy w tworzeniu biblioteki cyfrowej Zakonu oo. Dominikanów, w której znajdują się m.in. rękopisy i druki liturgiczne. Zdigitalizowane księgi są dostępne za darmo w cyfrowym repozytorium.
Wpisując się w obchody ogłoszonego przez Ojca Świętego Benedykta XVI Roku Wiary, przygotowaliśmy propozycje na owocne przeżycie tego wyjątkowego czasu. Przedstawiamy Wam całoroczny kalendarz i opis poszczególnych projektów.
Sesja wykładowo-warsztatowa „Liturgiczny nurt kultury europejskiej” jest przeznaczona dla osób zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat liturgicznej tradycji Kościoła łacińskiego oraz dotknięciem jej praktycznego wymiaru.
Organizujemy pielgrzymkę na kanonizację bł. Jana Pawła II i bł. Jana XXIII w dniach 25.04-3.05.2014. Zaplanowaliśmy również wizytę w kilku miejscach związanych z dominikanami. Szczegółowy program w opisie projektu.
Raz w miesiącu, we wtorek, u krakowskich dominikanów o sakramentach świętych mówią Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło. Jest to kontynuacja katechez liturgicznych przygotowujących do świąt z Roku Wiary.
Msza święta, najpiękniejsza rzecz po tej stronie nieba, jest też bodaj rzeczą najdziwniejszą i najtrudniejszą do zrozumienia. Zatrzymamy się nad nią w tym roku w cyklu seminariów.
Wyjątkowe warsztaty wokalne w dniach 25-31 sierpnia 2014 u krakowskich dominikanów. Obejmują łącznie ponad 100 godzin zajęć: w tym 70 godzin zajęć w sekcjach głosowych, blisko 40 godzin zajęć wspólnych, konsultacje indywidualne, celebracje liturgiczne i twórcze wieczory.
VII rekolekcje pod hasłem „W Jego ranach nasze zdrowie. Sakramenty uzdrowienia” odbędą się w dniach 12-14 września 2014 w Krakowie. Łączą one w sobie dwie rzeczywistości: piękną celebrację liturgii i naukową refleksję nad nią.
Rekolekcje wielkopostne „Dni nasze zamień na dawne” odbędą się w dniach 30 marca-1 kwietnia 2015 w bazylice oo. Dominikanów w Krakowie. Wygłoszą je o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło.
Jesteśmy przekonani, że siła Kościoła zależy od tego, w jaki sposób celebruje się liturgię. Jeśli podzielasz to przekonanie, wesprzyj nasze działania, przekazując 1% podatku na Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Sesja popularnonaukowa odbędzie się 9 czerwca 2015 o godz. 18:30 w Krakowie. Referaty wygłoszą: M. Wilk, M. Przanowski OP, T. Grabowski OP, ks. K. Porosło; zaprezentowana zostanie książka „Liturgia Jezusa Chrystusa. O uwielbieniu Boga i uświęceniu człowieka”.
Jesteśmy przekonani, że siła Kościoła zależy od tego, w jaki sposób celebruje się liturgię. Jeśli podzielasz to przekonanie, wesprzyj nasze działania, przekazując 1% podatku na Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Razem z krakowskim KIK zapraszamy na cykl wykładów Piotra Olesia OP na temat symboliki świątyni chrześcijańskiej. Pierwsza seria trwa od lutego 2015 r.
Liturgia domowa to seria katechez o życiu wiarą i liturgią w rodzinie, poza murami kościoła. Zapraszamy wszystkich dorosłych: posiadających rodziny, przygotowujących się do tego, jak również osoby żyjące samotnie.
Zdając sobie sprawę, jak ważnym elementem liturgii jest muzyka, troszczymy się zarówno o jej tradycję, jak i o wyznaczanie nowych kierunków jej rozwoju. Warsztaty mają służyć kształtowaniu nowych, dobrych wzorców w tej ważnej dziedzinie życia Kościoła.
Cykl pięciu koncertów w znakomitej obsadzie, które wypełniają lukę w propozycji kulturalnej Krakowa, w której brakuje festiwalu muzyki sakralnej, który ściśle łączyłby dawne kompozycje z ich naturalnym, modlitewnym i liturgicznym kontekstem.
Tego lata Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych organizuje bezprecedensowe zebranie głównych liderów z diecezji i organizacji katolickich z całego kraju, aby przedyskutować wyzwania i nowe możliwości, które stają przed wiernymi we współczesnych czasach.
Warsztaty i wigilia w Londynie będą prowadzone przez naszą Fundację w oparciu o utwory, które mogliśmy usłyszeć w Mercy Centre podczas Światowych Dni Młodzieży.