15 osób przyjęło bierzmowanie na Gródku

3 - 4 czerwca 2017

W sobotę, 3 czerwca, 15 dorosłych osób przyjęło sakrament bierzmowania z rąk bp. Tadeusza Pieronka. Uroczystość odbyła się w kościele na Gródku, w którym przez ostatni rok kandydaci spotykali się na modlitwie w ramach kursu prowadzonego przez naszą Fundację.

Mszę świętą poprzedziły uroczyste nieszpory, które prowadził o. Stanisław Nowak OP ze scholą chorałową Vigilantes. Rozpoczęły one świętowanie uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Krótko po Nieszporach schola, złożona z katechistów i zaprzyjaźnionych osób, rozpoczęła śpiewanie Litanii do Wszystkich Świętych, w której prosiliśmy o wstawiennictwo patronów, których wybrali sobie kandydaci jako przewodników w wierze i dorosłym życiu chrześcijańskim.

Podczas uroczystej Wigilii, sprawowanej po raz pierwszy w tym miejscu według schematu zaproponowanego w nowym Lekcjonarzu mszalnym, odczytaliśmy aż cztery czytania ze Starego Testamentu, epistołę i Ewangelię. Kandydaci do bierzmowania zostali przedstawieni księdzu biskupowi przez o. Grzegorza Dońca OP, który jako duszpasterz towarzyszył im przez miniony rok akademicki, a następnie wysłuchali homilii biskupa Tadeusza. Po otrzymaniu znamienia Ducha Świętego, każdy z nich dostał także symboliczną lilię.

Po Mszy i krótkiej przerwie odprawiliśmy gregoriańskie Matutinum, które tradycyjnie już przygotowała i prowadziła grupa chorałowa Vigilantes, działająca przy naszym Ośrodku.

Zwyczajem staje się już także Msza św. w samym dniu uroczystości Zesłania Ducha Świętego – w tym roku także celebrowaliśmy ją na Gródku o 11:00. Za śpiew odpowiadała w tym dniu schola San Clemente pod przewodnictwem o. Grzegorza, która – wraz z wszystkimi obecnymi – wykonała części stałe i śpiewy chorałowe.

W kolejne niedziele oczywiście także spotykamy się na Mszach niedzielnych – do 25 czerwca włącznie. Natomiast „Vigilantesi” przygotowują się już do śpiewania wigilii Najświętszej Trójcy, na którą zapraszają w sobotę do Bazyliki przy Stolarskiej.