20 bierzmowanych i gregoriańska wigilia

7 czerwca 2014

W minioną sobotę, 7 czerwca 2014 r., odprawiona została na Gródku wigilia Zesłania Ducha Św. Złożyły się na nią Nieszpory oraz Msza św. odprawiona według specjalnego formularza na wigilię Zesłania z rozbudowaną Liturgią Słowa.

W czasie mszy dwadzieścia osób otrzymało bierzmowanie, którego szafarzem, za zgodą biskupa, był przeor krakowskich dominikanów, o. Michał Mitka. Na zakończenie zaśpiewane zostało Matutinum uroczystości, który to śpiew poprowadziła grupa chorałowa Vigilantes, działająca przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym.

W porównaniu do wigilii innych uroczystości to Matutinum jest zdecydowanie krótsze, jakby stanowił je jeden tylko nokturn. Składa się z invitatorium, hymnu, trzech psalmów z antyfonami oraz trzech czytań z homilii św. Grzegorza papieża połączonych z responsoriami. Tekst psalmów i czytań był zaśpiewany po polsku, tak by obecne na oficjum osoby mogły włączyć się w śpiew psalmów i rozważanie czytań.

O ile melodia antyfon jest w tym przypadku bardzo podobna – różnią się jedynie długością recytatywów, to responsoria sprawiły nam sporo trudności. Przy całym swoim pięknie, są jednocześnie bardzo trudne wykonawczo. Na szczęście kończący całość liturgii hymn „Te Deum” grupa chorałowa umie już prawie na pamięć, więc zabrzmiał pięknie i z mocą, zacierając brak wprawy w śpiewie wcześniejszych części.

To była długa noc, jednak warta tego, by przeżyć ją w oczekiwaniu na Dar z nieba, który niewątpliwie został tego wieczoru udzielony. Wierzymy, że nie tylko w kościele Dominikanek na Gródku.