Bierzmowanie na Gródku

18 maja 2013

W sobotę, 18 maja, odbyło się w krakowskim kościele na Gródku liturgiczne czuwanie u progu uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Podczas Mszy św. przeor krakowskiego klasztoru dominikanów udzielił sakramentu bierzmowania.

Do tego momentu 15 uczestników katechumenatu przygotowywało się przez cały kończący się rok akademicki podczas cotygodniowych spotkań, wyjazdów formacyjnych i wspólnie przeżywanej liturgii. Podobnie jak w ubiegłym roku, zwieńczeniem kursu przygotowującego było przyjęcie sakramentu bierzmowania z rąk przeora klasztoru dominikanów, o. Pawła Kozackiego, upoważnionego przez biskupa krakowskiego.

Przed udzieleniem sakramentu wygłosił także kazanie (nagrania można posłuchać na Liturgia.pl).

Nieszpory gregoriańskie i późniejsza Msza św. były uroczystym, niespiesznym świętowaniem rozpoczynającej się właśnie uroczystości Zesłania Ducha Świętego i wspólnym wołaniem o Jego dary. Liturgia słowa, skonstruowana analogicznie do Wigilii Paschalnej, została zaczerpnięta z trzeciego wydania typicznego Mszału Rzymskiego.

Całość zakończyło błogosławieństwo prymicyjne, udzielone przez wyświęconego tego samego dnia o. Marka, który w minionym roku opiekował się katechumenatem i posługiwał podczas Mszy niedzielnych na Gródku. Dowiedzieliśmy się także, że jego miejsce w nadchodzącym roku zajmie br. Piotr, który także był obecny podczas sobotniej liturgii.

Zdjęcia: Katarzyna Klimek