Doktorat o. Dawida Kusza OP

7 października 2014

O. Dawid Kusz, współpracujący z naszą Fundacją, obronił doktorat na Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego rozprawa poświęcona była rekonstrukcji mszy wykonywanych w XVIII i XIX wieku przez muzyków kapeli istniejącej przy klasztorze dominikanów w Gidlach. Publiczna obrona odbyła się we wtorek, 7 października.

W krakowskim Archiwum Polskiej Prowincji Ojców Dominikanów w Krakowie znajduje się zbiór ponad 400 utworów, które są pozostałością po działającym w Gidlach przez 300 lat zespole wokalno-instrumentalnym. – Z tego bogatego zbioru, jako temat mojej pracy, postanowiłem zająć się rekonstrukcją czterech, pochodzących z tego samego okresu, mszy – mówi o. Kusz. – Były to: Missa brevis Johanna Evangelisty Brandla, Requiem Johanna Baptisty Schiedermayera, Missa Pastoritia Franza Bühlera oraz Missa Solemnis Fraçois Adriena Boieldieu.

– Celem mojej pracy była próba przyjrzenia się, jak dbano o liturgię w naszych klasztorach na przełomie XVIII i XIX wieku, jaką muzykę wykonywano, ale także odkrycie na nowo zapomnianych nazwisk kompozytorów epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu i ich muzyki – dodaje o. Kusz.

Oprócz napisania rozprawy teoretycznej, przewód doktorski dominikanina składał się także z części praktycznej – kilkanaście miesięcy temu o. Kusz wykonał w krakowskiej bazylice Świętej Trójcy koncert złożony z mszy wspomnianych kompozytorów.

Ojciec Dawid Kusz urodził się w 1979 roku w Rzeszowie. Do Zakonu Kaznodziejskiego wstąpił w 1998 roku. W roku 2004 złożył śluby wieczyste, a rok później przyjął święcenia kapłańskie. W latach 2008-2010 był dyrektorem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, obecnie współpracuje w Fundacją w różnych projektach; jest też autorem kilku wydanych przez nią płyt. Obecnie jest kantorem krakowskiego klasztoru.

inf. na podst. dominikanie.pl