Drugi wyjazd katechumenatu do Tarnowa

13 - 15 lutego 2015

U progu Wielkiego Postu, w dniach 13-15 lutego 2015, grupa kandydatów do chrztu i bierzmowania uczestniczyła w wyjeździe do domu rekolekcyjnego sióstr Sacré-Cœur w Tarnowie. Punktem kulminacyjnym rekolekcji był wieczór poświęcony świętym patronom.

Tradycyjnie droga przygotowania do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego dla dorosłych obejmuje dwa wyjazdy weekendowe: na początku pierwszego semestru i przed Wielkim Postem, które jest ostatnim etapem przygotowania do chrztu, udzielanego w Wielką Noc.

W rekolekcjach uczestniczyło niemal 30 osób z grup kandydatów do chrztu i kandydatów do bierzmowania. Towarzyszyło im dwóch dominikanów z naszej Fundacji: o. Tomasz Grabowski i br. Wojciech Sznyk oraz dziesięcioro świeckich katechistów.

Obok wspólnie celebrowanej liturgii, adoracji Najświętszego Sakramentu, spotkań biblijnych i konferencji, nie zabrakło czasu na spacer i wspólne chwili przy kawie w kuchni na poddaszu. W sobotni wieczór wszyscy zebrali się przy świecach, aby podzielić się z innymi dokonanym wyborem świętego patrona i opowiedzieć o jego drodze do świętości.

Zgromadzenie Najświętszego Serca Jezusa Sacré-Cœur, do którego należy dom rekolekcyjny w Tarnowie, zostało założone we Francji na początku XIX w. przez św. Magdalenę Zofię Barat, wkrótce po oficjalnym włączeniu przez Klemensa XII kultu Serca Jezusa w życie Kościoła. Konstytucje zgromadzenia, zatwierdzone w 1826 r. przez papieża Leona XII, przeszły zasadniczą odnowę po soborze watykańskim II, nieustannie jednak kluczowa pozostaje służba wychowawcza i misyjna. Obecnie wspólnota liczy ponad 2500 sióstr w 43 krajach na 5 kontynentach.

Do Polski siostry przybyły w 1843 r., otwierając dom we Lwowie. W Tarnowie obecne są od początku XX wieku, prowadząc duży dom przy Pszennej, gdzie mieściła się stancja, akademik, szkoła, a obecnie przedszkole. Jako ciekawostkę polecamy film z lat 40. o szkole prowadzonej przez siostry pod Poznaniem.

fot. Barbara Szymańska