Gailestingumo šventovės ansamblis zaśpiewa w Krakowie

26 lipca 2019

Przyjaźń ze szkoły, miłość do muzyki i wiara to prawdopodobnie główne powody, dla których Gailestingumo šventovės ansamblis („Zespół Miłosierdzia”) zebrał się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Wilnie trzy lata temu.

Od samego początku życie zespołu oscylowało między tą a inną wileńską świątynią – kościołem Najświętszego Zbawiciela Braci Joannitów. Repertuar zespołu powstał z pragnienia, by wypełnić te święte miejsca muzyką. Obejmuje on arcydzieła muzyki późnego średniowiecza i wczesnego renesansu.

„Poszukiwanie piękna autentycznej muzyki sakralnej to najlepszy opis stworzonego przez nas kolażu” – wyjaśniają członkowie zespołu. „Szukamy piękna, które ujawnia tajemnice świata”.

Koncert odbędzie się w piątek 26 lipca, o 21.00 w bazylice Świętej Trójcy ojców Dominikanów w ramach trwających Warsztatów Muzyki Niezwykłej. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Zakończeniem tegorocznych Warsztatów Muzyki Niezwykłej będzie uroczysta Msza święta - także w bazylice Świętej Trójcy w niedzielę 28 lipca o godz. 13:30, po której uczestnicy zaprezentują kilka spośród utworów, nad którymi pracowali przez miniony tydzień.