Koncert dla osób bez domu

21 maja 2017

W niedzielę, 21 maja, Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego miał okazję zaśpiewać koncert dla podopiecznych Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, który został zorganizowany z inicjatywy tworzonej przez wolontariuszy ŚDM Kraków 2016 – Góry Dobra oraz Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w ramach akcji „Żyjmy razem, a nie obok siebie”.

Głównym celem tej inicjatywy jest umożliwienie dostępu do kultury osobom bezdomnym, które są w pewien sposób wykluczone ze społeczeństwa. Osoby nie mające gdzie mieszkać potrzebują, oprócz wsparcia materialnego, także wsparcia drugiego człowieka, jego obecności, rozmowy, uśmiechu, dobrego słowa, podzielenia się tym, czego nie można kupić.

W trakcie koncertu został zaprezentowany głównie repertuar maryjny Chóru. Wybór utworów był podyktowany trwającym miesiącem maryjnym, w którym szczególnie zwracamy uwagę na Matkę Boga. Chórzyści wykonali w pierwszej części kilka utworów a capella: Ave maris stella E. Griega, cykl pieśni Marienlieder op. 22 J. Brahmsa oraz Sicut lilium inter spinas M. Raczyńskiego. Pierwszy utwór to tekst pięknego hymnu brewiarzowego “Witaj Gwiazdo morza”. Teksty pieśni z cyklu Marienlieder opisują w barwny sposób ludowe historie związane z Maryją. Nie są one często przedstawiane w naszej kulturze, ale wczytując się w tłumaczenie tekstów można dostrzec ich niesamowite piękno. Ostatni utwór tej części, utwór polskiego kompozytora, to ubrany we wspaniałą melodię fragment Pisma Świętego z Pieśni nad pieśniami. Tenorowe solo, którym rozpoczyna się utwór, wprowadziło słuchaczy w temat “jak lilia pośród cierni, tak przyjaciółka ma pośród dziewcząt”, który pojawiał się kolejno w poszczególnych głosach, budując napięcie w utworze.

Druga część koncertu rozpoczęła się od utworu instrumentalnego. Zaprzyjaźnieni z Chórem muzycy wykonali Sonatę f-moll G.F. Telemanna, części Triste - Allegro - Andante - Vivace. Na koniec Chór razem z instrumentalistami wykonał Magnificat RV 610 A. Vivaldiego, który mocno wybrzmiał w sali. W roli solistów znów można było usłyszeć naszych chórzystów. Partie solowe zaśpiewali: Zofia Chmaj, Justyna Galica, Wojciech Kubica, Maria Karwowska, Joanna Czarnik i Michał Piechota.

Utwory wykonane w trakcie koncertu są w większości utworami, które Chór wykonuje w trakcie liturgii, dlatego tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy podzielić się muzyką, która pobudza nasze serca, którą się modlimy i przez to mogliśmy się włączyć w tę piękną i wartościową akcję. Mamy nadzieję, że był to dobry czas dla wszystkich słuchających i tak samo jak w nas, tak i we wszystkich obecnych, ta muzyka będzie jeszcze długo budzić piękne uczucia i przywoływać wspaniałe wspomnienia.