Papież Franciszek na Lateranie zakończył jubileusz dominikanów

21 stycznia 2017

Jubileusz 800-lecia Zakonu Kaznodziejskiego oficjalne zakończono dziś w Rzymie w Bazylice Laterańskiej. Jak podkreślają polscy dominikanie, obecni na tej niezwykłej uroczystości – dzisiejsze wydarzenie jest „początkiem”. – Ten jubileusz to zachęta na następne osiemset lat – powiedział nam o. Wojciech Giertych OP, teolog Domu Papieskiego.

Msza św. oficjalnie kończąca jubileusz 800-lecia Zakonu Dominikanów odbyła się 21 stycznia br. Uroczystości przewodniczył Ojciec Święty Franciszek. Śpiew podczas liturgii przygotowała schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego z Krakowa, na organach zagrał Henryk Krawczyk, organista krakowskiego klasztoru dominikanów; zaśpiewali także członkowie Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis.

Prowincjał Dominikanów w Polsce, o. Paweł Kozacki powiedział nam, że jubileusz jest po to, by ponownie rozpocząć misję głoszenia – Jubileusz nie służył temu, by coś kończyć, ale żeby się zatrzymać i docenić tradycję i tożsamość, którą otrzymaliśmy od poprzednich pokoleń – mówi o. Paweł Kozacki.

Posłuchaj jak podsumowuje jubileusz 800-lecia dominikanów o. Wojciech Giertych OP: