Pięcioro wybranych

22 lutego 2015

Wielki Post to dla kandydatów do chrztu ostatni etap przygotowań – nazywany jest czasem „oczyszczenia i oświecenia”. Poprzedza go obrzęd wybrania katechumenów i wpisania ich imion do specjalnej księgi, który miał miejsce w minioną niedzielę.

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu miał miejsce obrzęd wybrania katechumenów – najważniejszy moment całego katechumenatu. Zanim zostanie dokonane „wybranie”, wymaga się od katechumenów nawrócenia serca i zmiany obyczajów, dostatecznej znajomości nauki chrześcijańskiej oraz ducha wiary i miłości. Musieli publicznie wyrazić swoją wolę przyjęcia chrztu, a diakon odpowiedzialny za formację katechumenów oznajmił wobec wspólnoty decyzję co do ich dalszego przygotowania.

Zachęcamy do modlitwy o łaskę wiary dla Inny, Rafała, Tomasza, Sándora i Stanisława,aby ich serca pozostały otwarte na Pana przychodzącego do ich życia. Uczestników Mszy na Gródku zapraszamy też do napisania listu do katechumenów (lub jednego z nich), w którym opowiemy o swoim przeżywaniu wiary w Zmartwychwstałego Pana.

Serdecznie zapraszamy także do uczestnictwa w obrzędach skrutyniów w III, IV i V niedzielę Wielkiego Postu w kościele Matki Bożej Śnieżnej na Gródku, przy ul. Mikołajskiej w Krakowie oraz do wspólnej modlitwy za kandydatów do chrztu i bierzmowania. Tydzień przed Wielkanocą uroczyście celebrowana będzie liturgiia Niedzieli Palmowej, czyli Męki Pańskiej.