Pierwszy wyjazd katechumenatu

9 - 11 listopada 2013

W dniach 8–11 listopada grupa katechumenów wraz z osobami przygotowującymi się do sakramentu bierzmowania wzięła udział w wyjedźcie rekolekcyjnym w ramach prowadzonego przez naszą Fundację katechumenatu. Czas ten spędziliśmy w Czchowie koło Brzeska, w ośrodku Betezda.

Tradycja wspólnych wyjazdów z osobami przygotowującymi się do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej sięga początków katechumenatu prowadzonego przez Dominikański Ośrodek Liturgiczny, czyli już pięciu lat. Co roku jest to niezwykły czas; przede wszystkim dlatego, że daje uczestnikom przestrzeń na indywidualne spotkanie z Jezusem Chrystusem, osobistą modlitwę oraz wsłuchanie się w głoszone katechezy. Centralny punkt każdego dnia stanowi wspólnie przeżywana Eucharystia. Jest to też okazja do lepszego poznania się wzajemnie, jak również poznania wspólnoty Kościoła, w której każdy może odnaleźć miejsce dla siebie.

W trackie trzydniowego wyjazdu katechezy wszystkim uczestnikom głosił o. Tomasz Grabowski OP, a w czasie codziennej Eucharystii słuchaliśmy homilii głoszonych przez dk. Piotra Geislera OP.

Niezwykłym elementem wyjazdu był wieczór zatytułowany Moja droga do wiary, w czasie którego usłyszeliśmy, jak Bóg realnie ingeruje w życie drugiego człowieka, jak go wspiera, pomaga w trudnościach. Czas świadectw to najlepsza okazja do odkrycia Chrystusa w drugim człowiekiem, jak również otwarcie się na Jego działanie w życiu każdego z nas. Na pewno ten wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci.