Roraty dla tych, co wstaną i dla tych, co zaśpią

4 grudnia 2014

Już po raz kolejny zapraszamy na roraty – zarówno tych, którzy są gotowi wstać na 6:30, jak i tych, którzy na porannej Mszy osobiście pojawić się nie mogą, ale chcieliby codziennie posłuchać kazania.

Już po raz czwarty przygotowujemy nagrania kazań roratnich z krakowskiej bazyliki oo. dominikanów, które publikujemy w serwisie Liturgia.pl. W tym roku homilie oparte o czytania z bieżącego dnia głoszą ojcowie dominikanie z krakowskiego klasztoru: Janusz Pyda, Mateusz Przanowski, Grzegorz Mazur, Maciej Chanaka, Jan Andrzej Kłoczowski i Wojciech Jędrzejewski.

Codzienne nagrania dostępne są także jako podcast. Pozwala to ściągnąć je bezpośrednio i automatycznie do odtwarzacza iTunes, Juice, eMusic lub na urządzenia przenośne (typu iPod, iPhone, tel. komórkowe i inne). Z subskrypcji można skorzystać, odnajdując Roraty dla tych, co zaspali w iTunes Store lub korzystając z tego linku. Nagranie pojawia się na stronie i w podkaście od poniedziałku do soboty (w niedziele nie celebruje się mszy roratnich) około godziny 11.

Z kolei tych wszystkich, którzy na roraty wstają, zapraszamy w środy (włącznie z Wigilią) na 6:30 do bazyliki – po Mszy św. zapraszamy wszystkich przyjaciół Fundacji oraz osoby przygotowujące się do chrztu i bierzmowania oraz ich katechistów zapraszają do naszej siedziby na wspólne śniadanie. Podstawowego zaopatrzenia nie powinno zabraknąć, ale własne wypieki i inne dary oczywiście będą mile widziane.

Jak czytamy w serwisie poświęconym dominikańkim roratom pod adresem roraty.art.pl – roraty to adwentowe msze odprawiane o wschodzie słońca, podkreślają wyjątkowość tego okresu. Nazwa pochodzi od zwyczajowej pieśni na wejście (introitu), rozpoczynającej się od słów „Rorate caeli desuper” – Spuśćcie rosę niebiosa. Msza roratnia, czyli msza wotywna o Najświętszej Maryi Pannie w okresie Adwentu, jest śladem dawnego obchodzenia święta Zwiastowania Pańskiego w okresie Adwentu, 18 grudnia. W starożytnych i średniowiecznych księgach liturgicznych polecano odprawianie tej mszy o Najświętszej Maryi Pannie w tygodniu poprzedzającym Boże Narodzenie lub nawet przez cały Adwent.