Warsztaty archidiecezjalne w Lublinie

9 - 11 marca 2012

W dniach 9–11.03.2012 w lubelskim klasztorze oo. Dominikanów odbyły się I Archidiecezjalne Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Zespół Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny i serwisu Liturgia.pl był na miejscu, aby spotkać się z uczestnikami wydarzenia i dzielić się swoimi wrażeniami z czytelnikami.

Warsztaty zaczęły się w piątkowe popołudnie. Uczestnicy od razu zabrali się do intensywnej pracy w sekcjach głosowych. Po pierwszej próbie całości, uczestnicy wzięli udział w Misterium Męki Pańskiej oraz Adoracji Krzyża Świętego.

Sobota także przebiega pracowicie:  dominikańska, śpiewana jutrznia rozpoczęła się o 8:00, a po niej uczestnicy udali się na kolejne próby i wykłady, m.in. „jak prowadzić rozśpiewki?”.

Przed południem miała okazję zaprezentować się przed 160-osobową grupą uczestników warsztatów Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny: Mateusz Solarz, menadżer produktu, przedstawił kilka praktycznych uwag, dotyczących korzystania ze śpiewnika „Niepojęta Trójco” (który otrzymał każdy z uczestników warsztatów), a Małgosia Gadomska, szefowa redakcji, zaprezentowała idee towarzyszące tworzeniu portalu Liturgia.pl.

Warsztatom towarzyszy przez cały czas także stoisko sklepu Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, która którym można nabyć wszystkie pozycje wydawnicze Ośrodka w promocyjnych cenach. 

Wywiady z prowadzącymi warsztaty: o. Stachem Nowakiem, Ulą Rogalą i Pawłem Bębenkiem można znaleźć w serwisie Liturgia.pl.

Czy w doświadczeniu muzyki Liturgicznej ważny jest drugi człowiek? Z pewnością! O spotkaniach ze swoimi mistrzami, drodze odkrywania muzyki i ciszy, oraz sposobie na śpiewanie ciałem i duchem opowiadali podczas konferencji Stach Nowak OP, Ula Rogala i Paweł Bębenek.

Punktem kulminacyjnym warsztatów była uroczysta Msza święta, odprawiona w bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej. „Rozpoczynamy świętowanie Zmartwychwstania w trzecią niedzielę wielkiego postu (...). Ta Eucharystia jest najważniejszym wydarzeniem tych warsztatów. Nic nas tak nie zjednoczy, jak to, że za chwilę oddamy razem z Nim życie tutaj, na tym ołtarzu. Oddać życie, to znaczy już go nie mieć” – mówił o. Stach.

Liturgii towarzyszył śpiew, przygotowany przez uczestników warsztatów. Zgodnie z miejscowym zwyczajem, śpiewany był także cały Kanon Rzymski i Ewangelia. „Chciałbym Was zaprosić do tego, abyśmy w tej Eucharystii – w końcu to niedziela – odpoczęli. jeśli ktoś ma coś lepszego do zrobienia tego wieczoru, to niech się zastanowi, czy che tu być, bo my nie będziemy się spieszyć” – rozpoczynał półtoragodzinną celebrację o. Stach.

W niedzielę także nie brakowało zajęć na warsztatach. Ekipa Fundacji rozdzieliła się – cześć z nas trafiła do klasztoru oo. Dominikanów, aby pomagać w nagrywaniu dźwięków z finałowego koncertu, a reszta – korzystając z serdecznej uprzejmości lubelskich duszpasterzy, ks. kan. Bogdana Jana Zagórskiego i ks. dyr. Mirosława Ładniaka – kwestowała na rzecz serwisu Liturgia.pl w kościele św. Mikołaja na Czwartku i św. Wojciecha na Podwalu.

Uczestnicy warsztatów natomiast, na zakończenie pracowitego weekendu mieli okazję zwiedzić piękne miasto, które gościło ich w tym czasie. Mimo że oficjalne zakończenie miało miejsce po południu, wszyscy, którzy nie muszą spieszyć się do odleglejszych części Polski, zostali zaproszeni także na wieczorną Eucharystię akademicką.

I Warsztaty Muzyki Liturgicznej Archidiecezji Lubelskiej zorganizowało duszpasterstwo akademickie, działające przy lubelskim klasztorze oo. Dominikanów we współpracy z lubelskim oddziałem stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny z Krakowa. Honorowy patronat nad inicjatywą objął metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik oraz marszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Hetman.

mw /mk, mg, mk, mb/