Wigilia Najświętszej Trójcy

25 maja 2013

W sobotę, 25 maja, w bazylice Najśw. Trójcy w Krakowie odbyła się gregoriańska wigilia uroczystości Najświętszej Trójcy. Układ nabożeństwa został zaczerpnięty z rytu dominikańskiego.

Za śpiew odpowiedzialna była działająca przy Dominikańskim Ośrodku Liturgicznym Grupa chorałowa Vigilantes. W przygotowania włączyła się także grupa Coetus Fidelium.

Uczestnicy czuwania modlili się tradycyjnym, dominikańskim tekstem matutinum – modlitwy nocnej, odpowiadającej posoborowej Godzinie czytań. W modlitewniku przygotowanym na wigilię wykorzystane były responsoria z Prototypu, XIII-wiecznej księgi liturgicznej z dominikańskimi śpiewami.

„W tekstach, które składają się na to matutinum, próżno szukać teologicznego w jaki sposób jest to możliwe, że Bóg jest Trójcą. Jest za to wołanie, aby przybył, przypominanie, w jaki sposób się objawiał i uwielbienie. Niekończące się uwielbienie. Jest też zadziwienie i nieustanny powrót do tej prawdy, której nie da się w pełni wyrazić naszym językiem, ale którą można kontemplować. I do tego właśnie posłużyły nam te trzy nokturny” – czytamy na blogu Grupy chorałowej.

fot. Anita Kalinowska/rytdominikanski.pl