Wrześniowe propozycje

29 lipca 2013

Serdecznie zapraszamy Was do uczestnictwa w naszych wrześniowych projektach: Warsztatach muzyki niezwykłej i rekolekcjach liturgicznych Mysterium fascinans. Wakacje to także czas zapisów do Szkoły Kantorów.

W kilku słowach chcemy przedstawić Wam kluczowe projekty, podejmowane obecnie przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Dwa pierwsze wydarzenia zaplanowane są już na wrzesień 2013 r. Serdecznie prosimy, abyście rozważyli swoje uczestnictwo oraz przekazanie tego zaproszenia także swoim znajomym: to dla nas bardzo ważne, aby informacja rozchodziła się jak najszerzej.

Warsztaty muzyki niezwykłej

Warsztaty muzyki niezwykłej, które odbędą się na początku września (2-8.09) w Krakowie, to wyjątkowe warsztaty wokalno-liturgiczne. Łącznie 50 godzin zajęć, blisko 10 godzin wykładów i konferencji na temat muzyki liturgicznej oraz 6 wieczorów twórczych, w tym m.in.: spotkania z żywą muzyką, spotkania biesiadno-integracyjne, wieczór muzyki filmowej, zwiedzanie klasztoru i kościoła dominikanów z przewodnikiem.

Choć do września zostało trochę czasu, warto już teraz zapisać się na Warsztaty muzyki niezwykłej – zapisy trwają maksymalnie do 20 sierpnia lub do wcześniejszego wyczerpania limitu wolnych miejsc. Aby się zapisać, wystarczy wypełnić internetowy formularz zgłoszeniowy i uiścić opłatę (dopiero wtedy zgłoszenie zostanie przyjęte).

Rekolekcje liturgiczne

VI edycja rekolekcji Mysterium fascinans to wyjątkowa okazja spotkania w gronie pasjonatów liturgii. Wyjątkową cechą tego wydarzenia – już od pierwszej edycji – jest ambicja łączenia refleksji naukowej z żywą celebracją liturgii i rekolekcyjnym charakterem programu dnia.

Rekolekcje odbędą się w dniach 13-15 września 2013 r. (od piątku do niedzieli) w budynku Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Podzamcze 8 w Krakowie. Zapisy odbywają się wyłącznie poprzez wypełnienie internetowego formularza zgłoszeniowego w terminie 1 czerwca-25 sierpnia. Wszystkie informacje o rekolekcjach, szczegóły dotyczące zapisów, koszt uczestnictwa oraz plan rekolekcji można znaleźć na stronie internetowej rekolekcji oraz na Facebooku i plakatach.

Zapisy do Szkoły Kantorów

Szkoła Kantorów to dwuletni kurs wokalno-liturgiczny. Fundacja prowadzi go od 2011 roku. Szkoła przeznaczona jest dla amatorów zajmujących się muzyką liturgiczną, którzy nie mogli zdobyć wykształcenia muzycznego oraz dla osób już wykształconych muzycznie, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje w zakresie muzyki liturgicznej.

Aby dowiedzieć się więcej o funkcji kantora i całorocznym kursie, jakim jest Szkoła Kantorów – wystarczy odwiedzić stronę na jej temat. Można także łatwo zapisać się na ten kurs, wypełniając formularz zgłoszeniowy – po przesłaniu go zapraszamy na przesłuchanie wstępne.

Warsztaty i rekolekcje latające

To propozycja przeprowadzenia warsztatów muzyki liturgicznej dla konkretnej grupy śpiewaczej (schola parafialna, wspólnota, duszpasterstwo) lub liturgicznej sesji dla ministrantów w ich własnej parafii. Warsztaty muzyczne mają za zadanie zainspirować grupę do poszukiwań nowego repertuaru, wskazać dobre nawyki związane z emisją głosu, przekazać rzetelną naukę Kościoła dotyczącą muzyki liturgicznej.

Rekolekcje i konferencje mogą towarzyszyć warsztatom lub stanowić oddzielny program, m.in. na temat tajemnicy Eucharystii, liturgii Triduum Paschalnego i sakramentów wtajemniczenia. Nasze dotychczasowe doświadczenie obejmuje m.in. rekolekcje połączone z warsztatami muzycznymi, rekolekcje parafialne, spotkania o liturgii dla parafii i innych wspólnot, dni skupienia dla wspólnot zakonnych czy rekolekcje kapłańskie.