Wyjazd katechumenatu do Gosławic

14 - 16 listopada 2014

W miniony weekend odbył się pierwszy z dwóch, planowanych w tym roku akademickim, wyjazd osób przygotowujących się do przyjęcia chrztu i bierzmowania. Nasza 40-osobowa grupa gościła w domu rekolekcyjnym sióstr kanosjanek w Gosławicach pod Tarnowem.

Osią pierwszego wyjazdu w każdym roku są trzy konferencje o. Tomasza Grabowskiego: „O co chodzi w nawróceniu?”, „Wiara w Jezusa Chrystusa” oraz „Jezus jest Panem”. Drugi wieczór tradycyjnie wieńczy rozmowa „Moja droga do wiary”, podczas której katechiści i uczestnicy mogą podzielić się swoim świadectwem z innymi uczestnikami.

Podczas wyjazdu nie brakuje także czasu na naukę modlitwy poprzez wspólne celebrowanie głównych godzin liturgii uświęcenia czasu, codzienną Mszę świętą oraz pracę z Pismem Świętym.

Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Córek Miłości Służebnic Ubogich, do których należy dom w Gosławicach, przyjęły nas serdecznie i od razu zaprosiły do kolejnych wizyt. Szczególnym atutem ich domu jest wygodny dojazd, ponieważ jest położony niemal bezpośrednio przy nowej autostradzie z Krakowa do Rzeszowa, dzięki czemu - mimo że jest oddalony od zanieczyszczonego Krakowa prawie o 100 km  - można do niego dojechać w około pół godziny.

Zgromadzenie sióstr kanosjanek zostały założone przez Magdalenę z Kanossy w 1808 w Weronie. Ich głównym celem jest działalność charytatywna oraz pomoc ubogim i chorym. Bodaj najlepiej znaną kanosjanką jest pochodząca z Afryki św. Józefina Bakhita (1869-1946), kanonizowana w 2000 roku przez Jana Pawła II i nazwana przez niego „siostrą uniwersalną”.