Wykłady otwarte Marcela Pérèsa

2 grudnia 2016

W ramach jubileuszowych obchodów 800-lecia istnienia Zakonu Braci Kaznodziejów serdecznie zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie cykl wykładów otwartych na temat istoty dominikańskiego chorału prowadzony przez światowej sławy francuskiego propagatora muzyki dawnej – Marcela Pérèsa.

Marcel Peres Marcel Pérès jest znaną postacią w świecie muzyki dawnej, cenionym autorytetem zwłaszcza w dziedzinie chorału gregoriańskiego. Jak artysta i muzykolog działa na wielu polach. Doskonały śpiewak, założyciel i wieloletni dyrektor artystyczny zespołu Ensemble Organum, dyrektor Centre Itinérant de Recherche sur les Musiques Anciennes (CIRMA), organista i kompozytor, znany jest z licznych nagrań, które odkryły nowe perspektywy w badaniach nad chorałem gregoriańskim i dawną muzyką sakralną. Do „kanonu” weszły już jego nowatorskie interpretacje chorału starorzymskiego czy słynnej mszy Guillaume de Machaut „Messe de Notre Dame”.

Krakowskie wykłady otwarte z Marcelem Pérèsem mają na celu przybliżenie szerokiej publiczności – zarówno amatorom, jak i studentom czy profesjonalistom – specyfiki chorału dominikańskiego. Mamy nadzieję, że próba wniknięcia w sposób myślenia pierwszych dominikanów na temat tej podstawowej formy muzyki kościelnej przyczyni się do lepszego zrozumienia istoty chorału dominikańskiego, odkrycia jego piękna i zachęci współczesnego człowieka do modlitwy tymi śpiewami. W ten sposób bracia dominikanie z pierwszych wieków naszego Zakonu po raz kolejny staną się przewodnikami na naszych drogach wiary.

Wykłady odbędą się w piątek i sobotę, 9 i 10 grudnia o godz. 17.30 oraz w niedzielę, 11 grudnia o godz. 9.30 w kapitularzu krakowskich dominikanów, przy ul. Stolarskiej 12. Planowana jest także transmisa internetowa na kanale Liturgia.pl w serwisie YouTube. Przez trzy kolejne dni omawiane będą następujące tematy: Okoliczności powstania chorału dominikańskiego, Zagadnienie czasu w chorale dominikańskim, Dominikanie a polifonia Szkoły paryskiej.

Już teraz serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu!