Zakończenie roku pracy Chóru u św. Anny

29 czerwca 2017

W czwartek, 29 czerwca 2017, w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zaśpiewał w trakcie Mszy świętej sprawowanej w Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Było to jednocześnie zakończenie kolejnego roku pracy Chóru i rozpoczęcie przerwy wakacyjnej.

Msza święta rozpoczęła się pieśnią Tu es Petrus, która swoim tekstem nawiązała do obchodzonej uroczystości: „Ty jesteś Piotr – Skała i na tej skale zbuduję mój Kościół. Alleluja”. W czasie homilii, którą wygłosił opiekun Chóru, o. Grzegorz Doniec OP, usłyszeliśmy czego możemy się uczyć od Apostołów Piotra i Pawła. Tak jak oni musimy spotkać żywego Chrystusa, pozwolić Bogu działać w naszym życiu i zachować wiarę.

Chór wykonał części stałe Missa brevis in B-dur Sancti Joannis de Deo Josepha Haydna, która jest krótką mszą zawierającą technikę politekstowości w części Gloria oraz Credo. W tych fragmentach różne zdania są wyśpiewywane symultanicznie w różnych głosach. Najdłuższą częścią tej mszy jest Benedictus, w którym głos solowy dialoguje z organami. Ten fragment kończy się wielokrotnym powtarzaniem przez chór słowa Hosanna. Ostatnia część mszy, Agnus Dei, kończy się niezwykle delikatnie realizowaną frazą dona nobis pacem (obdarz nas pokojem). Oprócz tego można było usłyszeć również Ave verum W. A. Mozarta oraz na zakończenie Eucharystii piękne Salve Regina in E-dur Hob.XXIIIb:1 Josepha Haydna.

W czasie Mszy świętej Chórowi towarzyszyli wspaniali instrumentaliści. Na skrzypcach zagrały Barbara Szpakiewicz, Agata Front, Dominika Rusinowska, Maria Boroń, Karolina Błędowska, Aleksandra Steczkowska. Na wiolonczeli zagrała Katarzyna Krawczyk, zaś na kontrabasie Mateusz Kluza. Po raz kolejny na organach towarzyszył nam niezastąpiony Henryk Krawczyk.

Części solowe wykonała sopranistka Natalia Czuhaj. Z wyróżnieniem ukończyła studia w Instytucie Muzycznym w Kijowie. Studiowała na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie mgr Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej. W trakcie dotychczasowej działalności artystycznej uzyskała wiele nagród, wyróżnień i odznaczeń w konkursach, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Brała też udział w licznych festiwalach muzyki wokalnej i kameralnej, a w roku 2016 wystąpiła jako solistka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli razem z nami w Mszy świętej w Kolegiacie. Dziękujemy asyście za posługę przy ołtarzu, naszym instrumentalistom i solistce. Naszemu opiekunowi, ojcu Grzegorzowi Dońcowi OP oraz dyrygent Ewie Kieres dziękujemy za prowadzenie Chóru nie tylko tym razem, ale przez cały, obfity w wydarzenia, sezon. Kończymy ten rok pełni nadziei, że następny będzie równie piękny.