Kapela Brodów

Węgajty

Są miłośnikami polskiej muzyki tradycyjnej, grają wspólnie od 1992 roku. Na repertuar kapeli składają się utwory świeckie i religijne z obszaru Pierwszej Rzeczypospolitej. Koncerty są przewodnikiem w kalendarzu polskich świąt i obrzędów. Aby nie uchybić pięknu starodawnych pieśni i partytur zespół zachowuje oryginalne maniery wykonawcze oraz – w przypadku muzyki religijnej – właściwy jej tematyce kontekst.

Zespół pamięta przy tym, że muzyka karmi się indywidualnością jej wykonawców; więc nie tyle cytują, ile opowiadają tę samą, co przed wiekami, historię.

Pierwsza płyta grupy „Pieśni i melodie na rozmaite święta” uznana została za Folkowy Fonogram Roku 2001. W kwietniu 2004 zespół zdobył II Nagrodę na VII Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2008 roku ukazały się dwie płyty Kapeli: Pieśni Maryjne i Tańce polskie.

Muzycy współpracują z takimi twórcami, jak: Janusz Prusinowski, Jacek i Kuba Mielcarkowie, Maciej Kaziński czy Piotr Zgorzelski. Występowali w Maroko, Irlandii, Walii, Niemczech, Litwie, Rosji, Holandii, Danii i Estonii. Koncertują również w kraju, gdzie często prowadzą warsztaty poświęcone świeckiej i religijnej muzyce tradycyjnej. Wystąpili w dokumentalnym filmie poświęconym Kapeli pt. Anatol też lubi podróże. Często nagrywają dla radia i telewizji.

Sami mówią o sobie: „Na nasz repertuar składają się unikalne utwory ze zbiorów Oskara Kolberga, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Katedry Etnomuzykologii Sakralnej KUL i własnych. Wyrafinowane piękno polskiej muzyki wymaga z pietyzmem odtworzonego brzmienia. Dawna sztuka wokalna zajmuje w naszej twórczości miejsce szczególne. Gramy na oryginalnych lub zrekonstruowanych instrumentach: lirze korbowej, cymbałach, basetli i skrzypcach”.

Oficjalna strona internetowa zespołu: www.kapelabrodow.pl.